Jump to content

Samsung Galaxy Watch5 / Watch5 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βέβαια και με το ΒΤ έχεις την απομακρυσμένη σύνδεση για κλησεος, μηνύματα, και ειδοποιήσεις, αρκεί να είναι συνδεδεμένο με WiFi.
Δεν κατάφερα να λάβω κλήσεις με την απομακρυσμένη μέσω wifi. Στο κινητό χτυπάει αλλά στο ρολόι τίποτα με κλειστά Bluetooth.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παλιός οδηγός αλλά νομίζω τα βήματα είναι τα ίδια.

https://gr.gizchina.com/2019/12/14/galaxy-watch-kliseis-kai-minymata-meso-wi-fi-how-to/

Link to comment
Share on other sites

Το είχε διαθέσιμο να το δω στο public golden hall

Το είχε και σε στοκ  
Το πήρα

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Εγώ πήρα στα κεντρικά του public και μου είπαν οτι δεν υπάρχει σε κανενα κατάστημα ως ντέμο…..


Sent from my iPad using Tapatalk
:cool:
Link to comment
Share on other sites


Εγώ πήρα στα κεντρικά του public και μου είπαν οτι δεν υπάρχει σε κανενα κατάστημα ως ντέμο…..


Sent from my iPad using Tapatalk
Κι εγώ γιατί το είδα πριν 2 ώρες στο Σύνταγμα?
Δεν γνωρίζω αν ήταν το προ η το απλό.

Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γιατί το είδα πριν 2 ώρες στο Σύνταγμα?
Δεν γνωρίζω αν ήταν το προ η το απλό.

Tapa


Στο golden hall είχαν δείγμα το watch 5 pro titanium grey Bluetooth.

Αν θες να το δεις πήγαινε εκεί

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο golden hall είχαν δείγμα το watch 5 pro titanium grey Bluetooth.

Αν θες να το δεις πήγαινε εκεί

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Σε ευχαριστώ, αλλά η απάντηση ήταν πιο πάνω για την margaritagr, που της είπαν από τα κεντρικά ότι ούτε για δείγμα δεν υπαρχει

Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το παρέλαβα χθες. Από το 4 classic που είχα, είναι πιο όμορφο (ασημί και τα δύο). Η περιστροφή με την αφή είναι λιγότερο πρακτική από την στεφάνη, αλλά δεν είναι και τρομερή διαφορά. Η διαφορά στο πάχος δεν είναι αισθητή, και το νέο λουράκι είναι εξαιρετικό. Γενικά είμαι ευχαριστημένος με την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Κανω paste τις πρωτες εντυπώσεις μου απο το αλλο forum.

Λοιπον λοιπον λοιπον. Μολις του εκανα unboxing και το εχω να φορτισει (ηρθε με 80% μπαταρια, wtf), οποτε θα αναφερω μονο τα οπτικα. Ποιοτητα κατασκευης εξαιρετικη. Το λουρακι αν και με ξενισε στην αρχη, λιγο που το φορεσα το συνηθισα. Σε σχεση με το Galaxy Watch που ειχα (λαθος ειχα γραψει classic σε προηγουμενο post), μου δινει την αισθηση πως ειναι λιγο πιο ελαφρυ και ταυτοχρονα λιγο πιο συμπαγες. Πραγμα που ειναι λογικο βεβαια γιατι λειπει το bezel.

 

H ελλειψη του bezel τωρα με ξενιζει. Απο την αλλη, δειχνει πιο μοντερνο το ρολοι, οποτε οκ, πιστευω πως θα συνηθισω την ελλειψη του. Ευτυχως ευτυχως ευτυχως, εχει ανασηκωμενο lip, oποτε μου δινει την αισθηση πως αν το χτυπησω (που θα το χτυπησω), δεν θα παθει κατι.

 

Λιγο που το ρυθμισα, εχει τρομερη αποκριση, αλλα αυτο του ελλειπε να μην ειχε εδω που τα λεμε και ειναι πιο φωτεινο απο το Watch μου, οποτε υποθετω θα ειναι και πιο ευδιακριτο στον ηλιο.

 

Μετρησεις κλπ δεν εχω κανει ακομα. Και εδω μια φωτο σε συγκριση με το Watch, φορεμενα αμφοτερα στο χερι. 

 

Μεχρι στιγμης αν εξαιρεσουμε το bezel, το μονο μειονεκτημα που βρηκα ειναι πως θα το ηθελα λιιιιγο πιο μεγαλο. Ενα τσουκ. Οσο το Watch ας πουμε 😛

 

EDIT: Αλλο ενα μειονεκτημα που ξεχασα. Ο φορτιστης. Ρε συ Sammy. Πετας ενα καλωδιο μεσα, χωρις καταληξη πριζας. Και η υποδοχη ειναι usbC? Οκ, εγω εχω το Note20 Ultra που εχει τετοιον φορτιστη, αλλα δεν ειναι και το πιο συνηθισμενο το usbC σε usbC, ή βαλε κανονικη αποληξη σε USB κανονικο ξερωγω, ή πετα μεσα και ενα wall piece. 

 

Tο ρολόι δεν παίζεται. Θα μιλήσω για την μετρηση οξυγόνου και πιεσης που πηρα με οξύμετρο και πιεσόμετρο, σχεδόν μηδενική απόκλιση, ιδιαίτερα αξιόπιστο με βαση τις μετρησεις μου.

 

Αλλα το φοβερο ειναι η ακαριαία αποκριση στα gestures και στα touch. Μέχρι στιγμής το bezel δεν μου λείπει ιδιαίτερα. 

To ειχα φορτισει Πεμπτη βραδυ και αυτην ακριβώς την στιγμή ειμαι 33% με τις περισσότερες λειτουργίες ενεργείς, καταγραφη ροχαλητου και οξυγόνου στον υπνο συνεχως κλπ. Νομιζω αρκετά καλη μπαταρία. 

 

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παλιός οδηγός αλλά νομίζω τα βήματα είναι τα ίδια.

https://gr.gizchina.com/2019/12/14/galaxy-watch-kliseis-kai-minymata-meso-wi-fi-how-to/
Τελικά αυτό υπάρχει μόνο στην Bluetooth έκδοση. Η LTE έκδοση είναι σχεδιασμένη για να λειτουργεί με την λειτουργία OneNumber/Multisim και σου λέει αφού θα σου έρχεται η κλήση μέσω δικτύου κινητής άρα δεν το χρειάζεσαι και βγάλανε την επιλογή. Πολύ κρίμα που δεν έχει κάτι τέτοιο ακόμη η Vodafone στην Ελλάδα. Αναγκάστηκα έβαλα έναν άλλο αριθμό που είχα CU τον οποίο μετέτρεψα σε eSIM και έκανα να γίνεται προώθηση σε αυτόν τον αριθμό αν δεν απαντάω στο κινητό για να έρχεται η κλήση στο ρολόι. Τώρα για το να κάνω εξερχόμενες κλήσης θα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο πακέτο με επιπρόσθετο κόστος προφανώς και με διαφορετικό αριθμό. Μπερδεway η κατάσταση...
Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2022 at 5:18 ΠΜ, RUSH said:

Ναι την δίνει κανονικά η cosmote την υπηρεσία. Έτσι λειτουργώ το 4.

Η λειτουργία αυτή θέλει νέο αριθμό?

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα λειτουργεί και με φορητότητα. Στη δική μου περίπτωση ήμουν cosmote με φυσική SIM και ενεργοποίησα την multisim υπηρεσία με 2 επιπλέον eSIM (μια για το ρολόι και μια για ένα κινητό).

Για δες και εδώ αν αναφέρει κάτι παραπάνω.

https://www.germanos.gr/multisim/

Link to comment
Share on other sites

Καμία απολύτως διαφορά (εκτός μπαταρία) ...

οι πρώτες εντυπώσεις από την μετάβαση του 4 classic σε 5pro.

Θα ήθελα μια οθόνη λίγο πιο φωτεινή...στα επίπεδα του μήλου.

Το περίμενα, λίγο πολύ... Μια μικρή αναβάθμιση, από χρόνο σε χρόνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να φτιάξουν οι μεγάλες εταιρείες Facebook messenger, viber, what's up εφαρμογές για το οικοσύστημα της Google watch να μπορείς να βλέπεις και να απαντάς σαν άνθρωπος και με ηχητικά κλπ.
Η viber είχε μια εφαρμογή αλλά δεν λειτούργησε ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Cris4524 said:

Εγώ θα ήθελα να φτιάξουν οι μεγάλες εταιρείες Facebook messenger, viber, what's up εφαρμογές για το οικοσύστημα της Google watch να μπορείς να βλέπεις και να απαντάς σαν άνθρωπος και με ηχητικά κλπ.
Η viber είχε μια εφαρμογή αλλά δεν λειτούργησε ποτέ...

Aυτο θα το ηθελα κι εγω! Οχι τοσο για να γραφω απο το ρολοι, αλλα για τα ηχητικα. Θα ηταν απειρως βολικο αυτο.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε πληρωμές με το ρολόι, πρέπει να γυρίζουμε τον καρπό ώστε όλη η οθόνη να είναι κοντά στο POS? Ή μόνο το πάνω μέρος του ρολογιού?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γυρίζω τον καρπό για να είναι η οθόνη όσο γίνεται κοντά στο pos

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

εχω εντυπωσιαστει απο την αυτονομια του ρολογιου . εχω κλεισει μονο αυτα που δεν με ενδιαφερουν η δεν χρειαζομαι παντα , δηλαδη gps - wifi και παλμους υπνο μη αυτοματα . παρολο που εχω ειδοποιησεις απο 4 mail + viber - sms μπορει να περασουν και 2 ωρες για να πεσει 1% . σε κανονικη λειτουργια , οχι power save . στη χρηση εννοειται η μπαταρια πεφτει πιο γρηγορα . οθονη καθαρη και φωτεινη και για την ωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2022 at 10:18 ΠΜ, Cris4524 said:
On 27/8/2022 at 5:18 ΠΜ, RUSH said:
Ναι την δίνει κανονικά η cosmote την υπηρεσία. Έτσι λειτουργώ το 4.

Οπότε ή πάω κοσμοτε ή απλά μένω μονο με το Bluetooth στις άλλες 2 (μπλε, κόκκινη)?

Η βάζεις άσχετο νέο νούμερο και βάζεις προώθηση το βασικό σου... 

Μεσοβεζικη λύση, αλλά με τη βοντα δε μπορείς να κάνεις τίποτα. 

Κάτι τέτοια, συν την κακή λήψη σε πολλά σημεία ανα την Ελλάδα, θα με οδηγήσουν σύντομα σε cosmote... 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

43% υπόλοιπο μπαταρίας... μετά από μία ημέρα (πρώτη φόρτιση) χρήση...

Όλοι οι αισθητήρες ανοιχτοί/always on display.

https://youtu.be/47cHdMo54ks /η απόδοση των αισθητήρων..

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

το παρέλαβα χθες, pro lte, μαύρο κατράμι, ωραίο όπως στις φωτογραφίες.

το φοράω από εχθές, δεν είναι βαρύ, βαρύ είναι το garmin οπότε μου φαίνεται πούπουλο.

η ανταπόκριση χάνει λίγο, με την κίνηση του καρπού θέλει 1 δεύτερο να ανοίξει η οθόνη όταν το έχεις αφήσει ώρα χωρίς να το πειράζεις

στο slide down πολλές φορές μου κατεβάζει τα shortcuts.

πάντως είναι σταθερό, κάποια σοβαρή κόμπλα δεν εμφάνισε

μου αρέσει που δονείται συνέχεια όταν σε καλούν. επίσης η δόνηση είναι καλή, την αισθάνεσαι. 

να είχε και ένα usb A καλώδιο, δεν έχω usb-c wall charger.

Edited by papdoux
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, papdoux said:

να είχε και ένα usb A καλώδιο, δεν έχω usb-c wall charger.

Αυτό το πράγμα κι εμενα μου κακοφάνηκε τρομερα. Τυγχάνει να εχω usbC λογω Ν20, αλλα και παλι, ξεφτιλα, βαλε μεσα ενα wall charger ρε sammy ffs.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

στη Αμέρικα δίνουν στις προπαραγγελίες δώρο τον wireless charger duo αλλά με το προ υπάρχει θέμα επειδή το λουράκι δε βολεύει και δεν κάθεται καλά το ρολόι οπότε μία λύση είναι να ενώσουν το λουράκι ανάποδα πάνω από την οθόνη ή να βγάζουν το λουράκι ώστε να μπορέσει να κάτσει το ρολόι.

πολλά καντήλια πέφτουν 😁😁

Edited by papdoux
Link to comment
Share on other sites

Ερχόμενος από το 4 classic μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ρολόι πάντα το κλείνω στις 11 το βράδυ, και το ανοίγω στις 8 το πρωί, επειδή όταν κοιμάμαι δεν θέλω τίποτα στο χέρι μου. Με αυτές τις συνθήκες και έχοντας τις λειτουργείες ενεργές εκτός του ύπνου, με ειδοποιήσεις mail, viber, sms, κλήσεων, μέτρηση βημάτων και σφυγμών, το 4 μου έβγαζε λίγο πάνω από 2 ημέρες, ενώ αυτό, σήμερα είναι η πέμπτη ημέρα και αυτή την στιγμή η μπαταρία είναι στο 22%. Και αυτά με την πρώτη φόρτιση! Την έλλειψη της στεφάνης την συνήθισα μέσα στην εβδομάδα, και χρησιμοποιώ την αφή το ίδιο εύκολα με την στεφάνη. Τέλος το λουράκι μπορεί να ρυθμιστεί ακριβός στο χέρι μου ώστε να μην σφίγγει, ούτε να έχει μπόσικα. Αν κάποιος μπορεί να δώσει αυτά τα χρήματα, αξίζει περισσότερο και από το ρολόι της Apple (προσωπική άποψη φυσικά, λόγω μπαταρίας και εμφάνισης).   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...