Jump to content

πως θα ανοιξω την 1412 port απο το router μου;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

exw akribws to idio router kai thelw na kanw akribws to idio prama me to emule. SonGohan (h opoiosdhpote allos) mhpws tha mporouses na peis step - by step ti ekanes? giati apo ta prohgoumena post einai dyskolh mia souma wste na ftasei kaneis sto polypo8hto "οκ εγινε!".

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

εγω έχω το Telindus 1132/1133 και θέλω να ανοίξω την θύρα 6881 για τον Azureus. έχω κλειστώ το firewall (και το sygate αλλα και των windows) και οταν κάνω τεστ με το azureus μου βγάζει σφαλμα ΝΑΤ τι σημαίνει αυτο!?!!
Link to comment
Share on other sites

οριστε οι ρυθμισεις :

 

http://img143.imageshack.us/img143/9072/telindus4wq.th.jpg

 

οπου source ip την ip του router και destination ip την ip adress ( αυτη που δειχνει στον υπολογιστη με δεξι κλικ στο local area connection )

Link to comment
Share on other sites

http://img143.imageshack.us/img143/9072/telindus4wq.th.jpg

Φίλε μου τα λες πολυ καλα ή μαλλον μας τα δειχνεις ακομα καλυτερα , αλλα δεν μας αποκαλύπτεις και το πως έφτασες μέχρι εκει ... :O

Εμενα σε αυτή την καρτελα δεν μου δειχνει τιποτα στο κατω μέρος...

Απο που κανω enable το μουλαρι ???

 

και εγω το Telindus 1130 εχω....

 

:cry: :cry:

Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly

FazerClub.Gr

Link to comment
Share on other sites

γραφεις αυτα που ειναι να γραψεις και μετα πατας το apply. και μετα το save settings. εγω εχω το 1131 και οχι το 1130, οποτε μπορει να διαφερουν οι ρυθμισεις. αν θελεις δωσε ενα screenshot με τις ρυθμισεις που σου βγαζει για να κανεις.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου SonGohan θα ειμαι απολυτως ειλικρινης μαζι σου... Ειμαι παντελως ασχετος με δικτυα , Routers και ειδικα τις ρυθμισεις... :rolleyes: ( α ρε αθανατο Napster ... ουτε ρυθμισεις ουτε routers .... παλια καλα μεγαλειαα... ;) )

 

Αυτο που θελω ειναι βημα βημα η διαδικασια γιατι οπως σου προανεφερα δεν εχω ασχοληθει καθολου με τα μηχανηματα αυτα του διαβόλου ... router (και ειδικα του εθνικου μας τηλεπικοινωνιακου μας φορέα.... :X )

 

PS... : θα σε παρακαλουσα να μεινει μεταξυ μας το οτι ειμαι ασχετος.... :w00t: :O

Δεν νομιζω να μας βλεπει κανεις.... :D :D :D

Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly

FazerClub.Gr

Link to comment
Share on other sites

γραφεις http://192.168.1.1/ στον broswer σου. μετα πας advanced/port forwardin/custom rules και γραφεις αυτα που εγραψα και εγω. στην source ip θα βαλεις την ip του router δλδ 192.168.1.1 .στο destination την θα βαλεις την ip adress που σου δειχνει στον Local area connection. στο Protocol και udp και tcp. στα port star,end,map θα βαλεις τις θυρες του καθε προγραμαμτος που θελεις να ανοιξεις. για το emule πρεπει να κανεις δυο ξεχωριστα rules. στην μια θα εχει protocol μονο την tcp και θα βαλεις την πορτα 4662. στην αλλη θα εχεις protocol μονο το udp και θα βαλεις την πορτα 4672.
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΒΑΛΤΕ ΤΟ UpNp NA ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΙΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ.ΓΙΑ ΟΠΙΟΝ ΔΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ PORT FORWARING KTL.ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΕΤΣΙ ΟΠΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΝΕΙ "ΑΙΤΗΣΗ"ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΡΤΑ ΑΥΤΗ ΘΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ;)

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω και πως δουλευουν τα πραματα.. αλλα αμα ενεργοποιησεις αυτο το UpNp τοτε σιγουρα υπαρχει μεγαλος κινδυνος.

 

Στην dsl δεν κάνεις κλήση όπως στις pstn/isdn.

 

:D

Link to comment
Share on other sites

οκ. παντως υπαρχει κινδυνος για διαφορα παραξενα προγραμματα που εχουν εγκατασταθει χωρις να το ξερεις.. θα ανοιγει τις πορτες αυτοματα και μπορει να προκληθει ζημια, ειδικα αν δεν υπαρχει antivirus και software firewall ( που δεν πιστευω να εχει καποιος χρηστης dsl )
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, έχω απελπιστεί με αυτό το router. 'Εχω δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς, εχω βαρεθεί να ανοιγοκλείνω πόρτες, από την οτενετ ΔΕΝ μπόρεσαν να με βοηθήσουν. Εχώ απενεργοποιήσει και το firewall των XP, έχω βάλει custom rules.

 

Δεν λειτουργεί ούτε το Messenger των WINDOWS.

Το router είναι συνδεδεμένο πάνω στο switch του τοπικού δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε αυτο το προγραμμα και οποτε ειναι να ανοιξει μια πορτα θα σε ρωταει αν θελεις ή οχι. Λειτουργει αψογα!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει γιατι στον αζθρεθσ μου βγαζει συνεχεια σφαλμα ΝΑΤ ενω εχω ενεργοποιησει ports 10000-10005 και στον azureus δινω να κανει ελεγχο στην 10002. Αν μπορει καποιος να μου πει αναλυτικα τι να κανω γιατι δεν ξερω και πολλα απο routers.

Σημειωση εχω τον router linksys wag354g.

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...