Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 4 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 14/2/2023 at 8:46 ΜΜ, tfd1978 said:

Έχει ωραίες προσθήκες/αλλαγές το 5.1. v@gelis είμαι σχεδόν 2 μήνες με το Fold 4, και τελικά δεν έχει γυρισμό! Έντονη διάφορα η εξωτερική οθόνη στην καθημερινότητα με το 3, και σαν συσκευή μου έχει γίνει βασική!!! Μεγάλη διαφορά η μπαταρία επίσης!!

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Ναι Φάνη, το 3 δεν τα πήγαινε καλά με τη μπαταρία, δημιουργούσε πρόβλημα κάποιες μέρες σε καθημερινή χρήση. Το +25% περίπου στο 4 δίνει αυτή την άνεση για να βγει η μέρα. 

Η εξωτερική οθόνη πέρα από καλύτερο aspect ratio έχει και καλύτερα χρώματα. 

Εννοείται πως δεν έχει γυρισμό σε συμβατικό τηλέφωνο, είναι απόλαυση το άτιμο. 

Επόμενη αλλαγή στο 5, να είμαστε καλά.... 

On 13/2/2023 at 9:07 ΠΜ, bikiapo said:

καλημέρα ήρθε αναβάθμιση one ui 5.1 2gb περίπου. 76cf1bce5b64d69743f6090278d9582b.jpg

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν είδα κάποια διαφορά στην πράξη για να είμαι ειλικρινής. Ούτε διαφορά σε μπαταρία, ούτε στη χρήση (δεν είχα βέβαια Κανένα απολύτως πρόβλημα στην πράξη). 

Αποστολε τελικά τι έκανες; κράτησες και fold 4 και s23 ultra? 

Δείτε πόσο μικρή φαίνεται η οθόνη του s23 ultra δίπλα στο τέρας fold 4 (btw τα soc μοιάζουν ίδια σε επιδόσεις)... 

https://youtu.be/u5ZaJr5NKi0

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κάποια διαφορά στην πράξη για να είμαι ειλικρινής. Ούτε διαφορά σε μπαταρία, ούτε στη χρήση (δεν είχα βέβαια Κανένα απολύτως πρόβλημα στην πράξη). 
Αποστολε τελικά τι έκανες; κράτησες και fold 4 και s23 ultra? 
Δείτε πόσο μικρή φαίνεται η οθόνη του s23 ultra δίπλα στο τέρας fold 4 (btw τα soc μοιάζουν ίδια σε επιδόσεις)... 

 
Βαγγέλη ξέρεις δεν το δίνω έτσι απλά το fold τα έχω και τα δύο ταυτόχρονα και μάλλον θα δώσω στον αδερφό μου το s23 δεν βλέπω μεγάλη διαφορά από το s22 για να με κάνει να αποχωριστώ το fold.

Η σκέψη μου είναι ακριβώς ίδια όπως όταν είχα το Samsung note και έβγαινε το μοντέλο της σειράς s,πάντα επέστρεφα σε note.

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2023 at 11:53 ΠΜ, bikiapo said:

Βαγγέλη ξέρεις δεν το δίνω έτσι απλά το fold τα έχω και τα δύο ταυτόχρονα και μάλλον θα δώσω στον αδερφό μου το s23 δεν βλέπω μεγάλη διαφορά από το s22 για να με κάνει να αποχωριστώ το fold.

Η σκέψη μου είναι ακριβώς ίδια όπως όταν είχα το Samsung note και έβγαινε το μοντέλο της σειράς s,πάντα επέστρεφα σε note.

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σωστά Απόστολε. Το καλό που έχει το fold είναι πως έχεις ένα κινητό που χειρίζεσαι πιο εύκολα με το ένα χέρι (εξωτερική οθόνη) από ένα συμβατικό slab phone, και φυσικά όταν ανοίγεις την εσωτερική οθόνη έχεις ωφέλιμη επιφάνεια σαν ένα 8" tablet, που είναι ο, τι πρέπει για pdf reading /annotation, web surfing, άνετο διάβασμα emails κλπ κλπ, ενώ αποκτά και νόημα το θέμα του multitasking. Με άλλα λόγια ξενοιάζεις και από tablet.. 

Για τα  υπόλοιπα και σοβαρή δουλειά πας ούτως ή άλλως σε κανονικό υπολογιστή... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλους!!! Σκέφτομαι από το S22 ultra που έχω, να πάω σε fold 4, τι λέτε? Αξίζει?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, steliosk said:

Καλημέρα σ όλους!!! Σκέφτομαι από το S22 ultra που έχω, να πάω σε fold 4, τι λέτε? Αξίζει?

Αν χρησιμοποιεις μεγαλη οθονη (πχ κουβαλας ταμπλετ ή ψαχνεις ενα για 1-2 ωρες το βραδυ πριν πας για υπνο), αν κρατας μπολικες σημειωσεις, αν αρεσκεσαι να κανεις pdf annotation, τοτε η απάντηση ειναι ναι.

Ολα ξεκινούν και τελειώνουν απαντώντας αν βλεπεις οτι χρειαζεσαι μεγαλη οθονη στη ρουτινα σου. Πχ εγω στην καθημερινοτητα μου χρησιμοποιω το Onenote για σημειωσεις στα meetings της δουλειας, ενώ και το βραδυ σπιτι πλανάρω την επόμενη ημέρα με την ίδια εφαρμογη, σερφαρω και διαβαζω pdf. Με αυτο τον τροπο εχω ενα ελαφρυ εργαλειο (ελαφρυ έχοντας παντα υποψη οτι μιλαμε για 8ιντσο ταμπλετ στην πραγματικοτητα), απεμπολώντας την αναγκη για χρήση άλλου ταμπλετ.

Όλα τα υπόλοιπα tasks σοβαρης εργασίας τα κανω με το εταιρικο laptop μου (κουμπωνω παντα σε εξωτερικη οθονη / πληκτρολογιο) και τελος...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιεις μεγαλη οθονη (πχ κουβαλας ταμπλετ ή ψαχνεις ενα για 1-2 ωρες το βραδυ πριν πας για υπνο), αν κρατας μπολικες σημειωσεις, αν αρεσκεσαι να κανεις pdf annotation, τοτε η απάντηση ειναι ναι.
Ολα ξεκινούν και τελειώνουν απαντώντας αν βλεπεις οτι χρειαζεσαι μεγαλη οθονη στη ρουτινα σου. Πχ εγω στην καθημερινοτητα μου χρησιμοποιω το Onenote για σημειωσεις στα meetings της δουλειας, ενώ και το βραδυ σπιτι πλανάρω την επόμενη ημέρα με την ίδια εφαρμογη, σερφαρω και διαβαζω pdf. Με αυτο τον τροπο εχω ενα ελαφρυ εργαλειο (ελαφρυ έχοντας παντα υποψη οτι μιλαμε για 8ιντσο ταμπλετ στην πραγματικοτητα), απεμπολώντας την αναγκη για χρήση άλλου ταμπλετ.
Όλα τα υπόλοιπα tasks σοβαρης εργασίας τα κανω με το εταιρικο laptop μου (κουμπωνω παντα σε εξωτερικη οθονη / πληκτρολογιο) και τελος...

Εγώ v@gelis την πάτησα, και πήρα το φθινόπωρο το iPad Pro 11”. Από την στιγμή που ξαναγύρισα στο Fold 4, ανοίγει μία με δύο φορές την εβδομάδα το iPad…ειλικρινά παίζει μόνο του σαν κατηγορία το Fold. Αυτό που δίνω σαν συμβουλή στον φίλο είναι, εαν προχωρήσει στην αγορά του Fold, να μην βιαστεί να κρίνει σε 5-10 μέρες χρήσης. Να δώσει χρόνο, και σιγά σιγά θα του γίνει μόνιμο εργαλείο στα χέρια!
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, tfd1978 said:


Εγώ v@gelis την πάτησα, και πήρα το φθινόπωρο το iPad Pro 11”. Από την στιγμή που ξαναγύρισα στο Fold 4, ανοίγει μία με δύο φορές την εβδομάδα το iPad…ειλικρινά παίζει μόνο του σαν κατηγορία το Fold. Αυτό που δίνω σαν συμβουλή στον φίλο είναι, εαν προχωρήσει στην αγορά του Fold, να μην βιαστεί να κρίνει σε 5-10 μέρες χρήσης. Να δώσει χρόνο, και σιγά σιγά θα του γίνει μόνιμο εργαλείο στα χέρια!

Ναι ξεκάθαρα Φανη. 

Το ipad (ή ένα s8 πχ) είναι εξαιρετικό tablet αλλά με βασικά μειονέκτηματα ότι :

- Με θήκες κλπ είναι πολύ βαρύ και κουράζει πχ να το έχεις αγκαλιά κρεβάτι το βράδυ για να σερφαρεις, να κρατήσεις σημειώσεις κλπ 

- πρέπει να το κουβαλάς παντού, σε τσάντα κλπ, οπότε δεδομένα ΔΕΝ θα το έχεις παντού μαζί σου και πάντα θα υπάρχουν στιγμές που θα λείπει όταν το χρειάζεσαι 

- έχεις μια συσκευή ακόμα να φορτίζεις, αναβαθμίζεις, συντηρείς κλπ κλπ 

Με άλλα λόγια, ένα fold είναι ένα personal device και tablet 8" (από την εποχή του tab s 8" έβλεπα ότι με καλύπτουν αυτά τα μεγέθη), που το έχεις παντού μαζί και είναι all in one. 

Ε αυτό είναι innovation και θεωρώ ότι σύντομα θα γίνει mainstream, όπως κάποτε έγινε το note στη 2η και 3η χρόνια... 

Στα s21 /s22 ultra πλέον είχα αρχίσει να ψάχνω tablet, γιατί δεν είχαν αρκετή ωφέλιμη επιφάνεια για note taking, έκανα πολύ scroll και zoom in /out. 

Με το fold το screen estate απογειώνει αυτές τις χρήσεις... 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις χρήσιμες συμβουλές,  θα προβώ στην αλλαγή και βλέπουμε τι θα γίνει με το S22 ultra που θα περισσέψει. 😁

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεκάθαρα Φανη. 
Το ipad (ή ένα s8 πχ) είναι εξαιρετικό tablet αλλά με βασικά μειονέκτηματα ότι :
- Με θήκες κλπ είναι πολύ βαρύ και κουράζει πχ να το έχεις αγκαλιά κρεβάτι το βράδυ για να σερφαρεις, να κρατήσεις σημειώσεις κλπ 
- πρέπει να το κουβαλάς παντού, σε τσάντα κλπ, οπότε δεδομένα ΔΕΝ θα το έχεις παντού μαζί σου και πάντα θα υπάρχουν στιγμές που θα λείπει όταν το χρειάζεσαι 
- έχεις μια συσκευή ακόμα να φορτίζεις, αναβαθμίζεις, συντηρείς κλπ κλπ 
Με άλλα λόγια, ένα fold είναι ένα personal device και tablet 8" (από την εποχή του tab s 8" έβλεπα ότι με καλύπτουν αυτά τα μεγέθη), που το έχεις παντού μαζί και είναι all in one. 
Ε αυτό είναι innovation και θεωρώ ότι σύντομα θα γίνει mainstream, όπως κάποτε έγινε το note στη 2η και 3η χρόνια... 
Στα s21 /s22 ultra πλέον είχα αρχίσει να ψάχνω tablet, γιατί δεν είχαν αρκετή ωφέλιμη επιφάνεια για note taking, έκανα πολύ scroll και zoom in /out. 
Με το fold το screen estate απογειώνει αυτές τις χρήσεις... 
Συμφωνώ απόλυτα! Δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα!!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις χρήσιμες συμβουλές,  θα προβώ στην αλλαγή και βλέπουμε τι θα γίνει με το S22 ultra που θα περισσέψει.
Με το καλό λοιπόν, και περιμένουμε εντυπώσεις (αφού του δώσεις χρόνο!) .
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, steliosk said:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις χρήσιμες συμβουλές,  θα προβώ στην αλλαγή και βλέπουμε τι θα γίνει με το S22 ultra που θα περισσέψει. 😁

Με το καλό, γράψε μας τις εντυπώσεις σου... 

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 ώρες περίπου θα το έχω, θα σας γράψω μόλις το παραλάβω και μόλις το σεταρω, θα συνεχίσω με τις πρώτες εντυπώσεις!

Edit:

Το παρέλαβα μόλις πριν από μισή ώρα.  Θα επανέλθω με τις πρώτες εντυπώσεις,  φαίνεται σούπερ προς το παρόν.  Βρίσκομαι στην Ινδία για εργασία,  οπότε θα δω και το 5G εδώ.

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δυσκολα θα το αποχωριστω... ετσι που εφτιαξε και η μπαταρια ειναι ενα εργαλειο ξεκαθαρα

με την 5.1 παρατηρησατε καποια αλλαγη?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Αφού είσαι πρώτη φορά σε fold έχεις πολλά να δεις με αυτό το εργαλείο. 

 

5 minutes ago, nikolasn80 said:

προσωπικα δυσκολα θα το αποχωριστω... ετσι που εφτιαξε και η μπαταρια ειναι ενα εργαλειο ξεκαθαρα

με την 5.1 παρατηρησατε καποια αλλαγη?

Στην πραγματικότητα δεν είδα καμιά απολύτως αλλαγή ούτε στη μπαταρία με την 5.1, αλλά ούτε και σε κάποιο άλλο επιμέρους τομέα. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 ώρες "στρωσίματος" οι αρχικές εντυπώσεις άριστες.  Το έχω ήδη λατρέψει,  το μόνο θεματακι είναι το μικρό μέγεθος που έχει το πληκτρολόγιο . Κατά τα άλλα είναι καλύτερο από το S22. To πρωί θα δω την διαφορά στις φωτογραφίες και την αυτονομία. 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς στην εξωτερική οθόνη το μέγεθος του πληκτρολόγιου υποθέτω. 

Αν ναι, συμφωνώ, αλλά είναι θέμα συνήθειας. Κι επίσης οπωσδήποτε SwiftKey...;) 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, v@gelis said:

Εννοείς στην εξωτερική οθόνη το μέγεθος του πληκτρολόγιου υποθέτω. 

Αν ναι, συμφωνώ, αλλά είναι θέμα συνήθειας. Κι επίσης οπωσδήποτε SwiftKey...;) 

Υπάρχει λόγος? Το ρωτάω γιατί το θέμα με το samsung πληκτρολόγιο διορθώθηκε.🙂

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, v@gelis said:

Εννοείς στην εξωτερική οθόνη το  του πληκτρολόγιου υποθέτω. 

Αν ναι, συμφωνώ, αλλά είναι θέμα συνήθειας. Κι επίσης οπωσδήποτε SwiftKey...;) 

Υπάρχει λόγος? Το ρωτάω γιατί το θέμα με το samsung πληκτρολόγιο διορθώθηκε.🙂

Από θήκη τι λέτε να πάρω? Θα ήθελα χωρίς s-pen

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, steliosk said:

Υπάρχει λόγος? Το ρωτάω γιατί το θέμα με το samsung πληκτρολόγιο διορθώθηκε.🙂

Από θήκη τι λέτε να πάρω? Θα ήθελα χωρίς s-pen

Όχι, τότε είσαι κομπλέ. Το ανέφερα για την πολύ καλή πρόβλεψη κειμένου. 

Θήκη χωρίς spen έχεις πολλές επιλογές. 

Samsung leather cover ή μια aramid της pitaka... 

https://www.ipitaka.com/products/air-case-for-samsung-galaxy-z-fold4

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τότε είσαι κομπλέ. Το ανέφερα για την πολύ καλή πρόβλεψη κειμένου. 
Θήκη χωρίς spen έχεις πολλές επιλογές. 
Samsung leather cover ή μια aramid της pitaka... 
https://www.ipitaka.com/products/air-case-for-samsung-galaxy-z-fold4
Πολύ ωραία θήκη εγώ τελευταία το δουλεύω χωρίς θήκη και με έχει βολέψει απίστευτα σαν αίσθηση στο χέρι. Βέβαια μου το έριξαν τα μικρά 1 φορά και δακρυσα.

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, bikiapo said:

Πολύ ωραία θήκη εγώ τελευταία το δουλεύω χωρίς θήκη και με έχει βολέψει απίστευτα σαν αίσθηση στο χέρι. Βέβαια μου το έριξαν τα μικρά 1 φορά και δακρυσαemoji28.png.

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χωρίς θήκη είναι απλά κόσμημα, αλλά δε με βολεύει λόγω του camera bump. Θέλω να το ακουμπαω σε γραφείο για να κρατάω σημειώσεις... 

Πτώση ε; την παλεψε; 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια,  s-pen από που μπορώ να αγοράσω?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, steliosk said:

Αλήθεια,  s-pen από που μπορώ να αγοράσω?

Είτε σκέτο 

https://www.skroutz.gr/s/30993063/Samsung-Stylus-S-Pen-Ψηφιακή-με-Palm-Rejection-για-Galaxy-Z-Fold3-5G-σε-Μαύρο-χρώμα.html

Είτε αγοράζοντας την επίσημη θήκη, που το περιλαμβάνει 

https://www.skroutz.gr/s/37602926/Samsung-Standing-Cover-with-Pen-Συνθετική-Μαύρο-Galaxy-Z-Fold4.html

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, v@gelis said:

Το s-pen που έχει στο link γράφει ότι είναι για z fold 3. Έχει σημασια?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς θήκη είναι απλά κόσμημα, αλλά δε με βολεύει λόγω του camera bump. Θέλω να το ακουμπαω σε γραφείο για να κρατάω σημειώσεις... 
Πτώση ε; την παλεψε; 
Την πάλεψε αλλά με σημάδια ευτυχώς χωρίς σπάσιμο.

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...