Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 4 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

37 minutes ago, anergos13 said:

Χωρις δοση ειρωνιας...αλλα γιατι χρησιμοποιείς μονιμα greeklish ?
Ελληνοαμερικανος?
Πλουσια η ελληνικη γλωσσα...

Greeklish σημαίνει χρήση της ελληνικής γλώσσας με λατινικό αλφάβητο. 

Κάτι που δεν περιέχουν τα μηνύματα μου. 

Στην ερώτηση σου τώρα. Γιατί λόγω της δουλειάς μου χρησιμοποιώ πολλά αγγλικά καθημερινά και όταν κάτι ταιριάζει καλύτερα στα αυτιά μου στην αγγλική, αντί για την ελληνική, συνήθως την επιλέγω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Greeklish σημαίνει χρήση της ελληνικής γλώσσας με λατινικό αλφάβητο. 
Κάτι που δεν περιέχουν τα μηνύματα μου. 
Στην ερώτηση σου τώρα. Γιατί λόγω της δουλειάς μου χρησιμοποιώ πολλά αγγλικά καθημερινά και όταν κάτι ταιριάζει καλύτερα στα αυτιά μου στην αγγλική, αντί για την ελληνική, συνήθως την επιλέγω. 
 
Σωστο για το greeklish λαθος εκφραση δικη μου....

Σεβαστο ...οκκ ειδικα για τεχνολογικους ορους που η μεταφορα στην ελληνικη ειναι καπως ...αλλα το προκατειλημμένος ...ξεφυγε

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κλείσει ακόμα μία εβδομάδα χρήσης, αλλά η μπαταρία είναι ήδη κλάσεις ανώτερη από του fold 3 πάντως.

Μου έβγαλε 2 μέρες με τα πάντα ανοιχτά εκτός του AOD και επειδή πήγαινε τόσο καλά δοκίμασα και με τη ρουφήχτρα(AOD). Με τα πάντα ανοιχτά και Always on Display βγάζει περίπου όσο έβγαζε το 3 χωρίς AOD, μία μέρα και κάτι.

Κι αυτό με προστασία μπαταρίας, ή όπως αλλιώς λέγεται, που φορτίζει σε max 85%.

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όσους εχουνε πάρει το 4 αλλά έχουν και γνώση του 3 για την μπαταρία του. 
Πιο συγκεκριμένα πήρα το Ζ 3 δυο φορές αλλά η μπαταρία του ήτανε για μένα πλήρη απογοήτευση. Η χρήση που έχω είναι :

2 γραμμές ( αρκετή ομιλία ) 

Όλα on ( εκτός wifi όταν είμαι έξω)

Bluetooth σύνδεση με ρολόι της Samsung & ακουστικά ( AirPods 3)

Όχι παιχνίδια και ελάχιστες φωτό. 
Οθόνη ένα κλικ πριν την full φωτεινότητα και μόνιμα black σταθερό φόντο. 
Κάθε μέρα το μεσημέρι ( περίπου 14.00-15.00) φόρτιση απαραίτητα και εάν ήμουν έξω ΣΚ ας πούμε από της 12.00 κάπου στης 20.00 safe mode και πάνω στο τραπέζι. 
Εαν κάποιος έχει τις ίδιες προδιαγραφές μπορεί να δώσει μια πραγματική εμπειρία χρήσης;; (Θέτω έτσι το ερώτημα γιατί κατά καιρούς στο νήμα του Ζ3 έβλεπα 2 γεμάτες μέρες χρήσης και βάλε αλλά κλειστό το ένα / το άλλο / φωτεινότητα 30% / μην τρελαθούμε λοιπόν). 
Τουλάχιστον εάν είναι να πετάξω το 1000€ να πάρω το flip 4 να θυμηθώ εποχές V8 Moto gold με δέρμα / φίδι 😜.  

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από έναν μήνα χρήσης ας πω την εμπειρία μου για την μπαταρία του.  Δεν είχα το 3.

Φωτεινότητα στο 80%. περίπου. Ανοιχτό wi fi, δεδομένα,  gps συγχρονισμός, μπόλικες ειδοποιήσεις από fb messenger, mail κλπ, 120 hz οθόνη, bluetooth μόνιμα ρολόι και όταν είμαι στο αυτοκίνητο με το σύστημα, και όταν μιλάω με τα ear buds. 

Χρηση αρκετές κλήσεις, ίντερνετ fb  mail μπόλικο στην μεγάλη οθόνη, αν είμαι έξω χάρτες στην μικρή οθονη μπορεί και πάνω από μια ώρα, ειδοποιήσεις μπόλικες όπως ειπα. 

Φεύγω από το σπίτι 07 το πρωί και το βράδυ στις 21 00 έχω συνήθως 10 με 20%.

Αν είμαι μονο γραφείο που έχει καλό σημα πάει καλύτερα πολύ, αν είμαι έξω με πολύ καλό σήμα και πιο βαριά χρήση έχει χρειαστεί γύρω στις 19 00 μια φορτιση. Αλλά μεσημέρι ποτέ. 

Γενική εμπειρία χρήσης εξαιρετική (δυσκολα θα γυρίσω σε συμβατικο smartphone). 

 Βέβαια να πω την αλήθεια μου λείπει η γραφή s pen στην εξωτερική οθόνη για μια γρήγορη και σύντομη σημειωση

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί κατέστρεψαν το πληκτρολόγιο. στα ελληνικά όταν ξεκινάς μια πρόταση δε σου βγάλει κεφάλαιο το πρώτο γράμμα ,και αν γράψεις το πρώτο κεφάλαιο και πατήσεις κενό για την εισαγωγή τότε την βγάζει χωρίς τόνο.  είναι τέρμα εκνευριστικό 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ntinoscrypton said:

Απορώ γιατί κατέστρεψαν το πληκτρολόγιο. στα ελληνικά όταν ξεκινάς μια πρόταση δε σου βγάλει κεφάλαιο το πρώτο γράμμα ,και αν γράψεις το πρώτο κεφάλαιο και πατήσεις κενό για την εισαγωγή τότε την βγάζει χωρίς τόνο.  είναι τέρμα εκνευριστικό 

 

Σωστό για το κεφαλαια πρέπει να το σβήσεις και να το ξαναγράψεις. Λογικά θα το διορθώσουν σε αναβάθμιση. 

Εγώ το γύρισα στο microsoft πληκτρολόγιο μέχρι να το φτιαξουν

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και την  beta google keyboard που έχει αυτόματα χωρισμένο layout ξεδιπλωμένο και κανονικά κλειστό. Το swiftkey πρεπει να το αλλάζεις κάθε φορά χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τους κατέχοντες (γιατί είμαι σε φάση που το σκέφτομαι σοβαρά).

Μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει με selfie stick (λόγω πάχους);

Έχω αυτό. Πιθανολογώ ότι μπορεί να μπαίνει το ένα του κομμάτι μέσα στην υποδοχή και το άλλο να είναι στον αέρα;

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάστε για τεράστιο update μέσα στην εβδομάδα (Security Patch September)

Sent from my SM-F936B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, v@gelis said:

Δείτε τι κάνει το fold - ΚΑΙ- στο κομμάτι των φώτο φέτος... 

https://twitter.com/Golden_Reviewer/status/1576134101513383940

 

Είναι legit; Τεράστια η διαφορά... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ntinoscrypton said:

Είναι legit; Τεράστια η διαφορά... 

Φυσικά. Αξιόπιστος... 

Βασικά απλά αναδεικνύει ένα μόνιμο πρόβλημα του iphone 13/14 pro max. Και ακούει στο όνομα HDR... 

Ακόμα πάσχει εκεί η μηλιά... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πραγματικά!!

Μακάρι να έχουν φτιάξει το πληκτρολόγιο γιατί με τρελαίνει!

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, tsamo said:

Πραγματικά!!

Μακάρι να έχουν φτιάξει το πληκτρολόγιο γιατί με τρελαίνει!

Γιατί τι πρόβλημα έχει το πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, subcode said:

Γιατί τι πρόβλημα έχει το πληκτρολόγιο;

Το auto correct χαλαέι την κεφαλοποίηση όταν γράφεις.

Είναι κάτι μικρό, αλλά μου σπάει τα νεύρα, xD και δυστυχώς δεν έφτιαξε.

Προς το παρόν έχω πάει σε gboard και περιμένω να το φτιάξουν κάποια στιγμή.

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

υπάρχει μια κάποια σκέψη να αναζητήσω σε αγγελίες το z fold 4.

Δεν είχα ποτέ μου foldable phone. Η ερώτησή μου είναι ίσως η πιο παλιά που μπορεί να υπάρξει: είναι αξιόπιστο το πλέον z fold 4 στα ανοιγοκλεισίματα;

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, philos said:

Παιδιά καλησπέρα,

υπάρχει μια κάποια σκέψη να αναζητήσω σε αγγελίες το z fold 4.

Δεν είχα ποτέ μου foldable phone. Η ερώτησή μου είναι ίσως η πιο παλιά που μπορεί να υπάρξει: είναι αξιόπιστο το πλέον z fold 4 στα ανοιγοκλεισίματα;

Θεωρητικά δε γνωρίζουμε ακόμα, μιας κι είναι ακόμα νέα συσκευή.

Πρακτικά, αν μοιάζει με το fold 3, έχει αρκετές πιθανότητες να εμφανίσει κάποιο θέμα στην πορία(5-10%), το οποίο συνήθως καλύπτεται από την εγγύηση, αλλά με φυσιολογική χρήση δε θα έχεις προβλήματα.

Αν το φοβάσαι(λογικό), θα δοκίμαζα στη θέση σου το fold 3 πρώτα, που αν εξαιρέσουμε κάποιες μικροδιαφορές(κάμερα, επεξεργαστής, μπαταρία) είναι σχεδόν το ίδιο τηλέφωνο και μπορείς να το βρεις σε πολύ καλή τιμή αυτή τη στιγμή..

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tsamo said:

Θεωρητικά δε γνωρίζουμε ακόμα, μιας κι είναι ακόμα νέα συσκευή.

Πρακτικά, αν μοιάζει με το fold 3, έχει αρκετές πιθανότητες να εμφανίσει κάποιο θέμα στην πορία(5-10%), το οποίο συνήθως καλύπτεται από την εγγύηση, αλλά με φυσιολογική χρήση δε θα έχεις προβλήματα.

Αν το φοβάσαι(λογικό), θα δοκίμαζα στη θέση σου το fold 3 πρώτα, που αν εξαιρέσουμε κάποιες μικροδιαφορές(κάμερα, επεξεργαστής, μπαταρία) είναι σχεδόν το ίδιο τηλέφωνο και μπορείς να το βρεις σε πολύ καλή τιμή αυτή τη στιγμή..

Λογικά μεγαλύτερες πιθανότητες να μη του βγάλει πρόβλημα εχει το fold 4. Είχαν την εμπειρία του 3, θέλω να πιστεύω κατι θα βελτίωσανε. Τουλάχιστον αυτό ισχυριζόταν η σαμσουνγκ αν θυμάμαι καλα. Κατά πόσο αληθεύει κανείς δεν ξέρει βέβαια. Στο 3 πας για φθηνότερα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

OneUi5 - Update rolling out to the Fold4.

https://mspoweruser.com/galaxy-z-fold-4-starts-getting-android-13-one-ui-5-0/

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. 

Για χρήση spen και δυνατότητα να ακουμπάει Flat η συσκευή κάτω τι επιλογές έχετε εντοπίσει? 

Καταλαβαίνω ότι βασική επιλογή είναι είτε η original spen case, αλλά πρέπει να βγάζεις κάθε φορά το spen case όταν θες να ακουμπήσεις στο γραφείο η spigen thin fit p edition. 

Υπάρχει κάτι άλλο καλό; 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2022 at 2:00 ΜΜ, v@gelis said:

Καλησπέρα παιδια. 

Για χρήση spen και δυνατότητα να ακουμπάει Flat η συσκευή κάτω τι επιλογές έχετε εντοπίσει? 

Καταλαβαίνω ότι βασική επιλογή είναι είτε η original spen case, αλλά πρέπει να βγάζεις κάθε φορά το spen case όταν θες να ακουμπήσεις στο γραφείο η spigen thin fit p edition. 

Υπάρχει κάτι άλλο καλό; 

Ευχαριστώ 

Συγκεκριμένη πρόταση δεν έχω, καθώς εχω την original θηκη/πληκτρολόγιο. Δεν έχω και προβλήμα που δεν ακουμπάει εντελώς λογω του πάχους του spen, αλλά αμα καποιος έχει τέτοιο θέμα υπάρχουν θήκες που έχουν τρύπα εκει που μπαίνει το spen. Οπότε βγαζεις το spen και κάθεται εντελώς. Δε μου φαίνεται και τοσο καλή λύση όμως. Απλά είναι ποιο φτηνή λυση απ το να αγοράσεις την original θήκη. Καταρχήν μπορεί να χάσεις το spen, γιατί αμα εχει τρύπα πίσω, εύκολα φεύγει. Επίσης ποιο λεπτή θήκη απ την original δεν υπάρχει. Κάθεται και μαγνητικα, αρα δεν εχει πιαστράκια πανω κατω κλπ που προσωπικά δε μου αρέσουν καθόλου. Με έχει εντυπωσιάσει ποσο δυνατά μαγνητακια έχει που δεν ξεκόλλα με τίποτα ακομα και να το βαράς να πέσει. Πανάκριβη η original θήκη αλλά δυστυχώς είναι η μόνη που συμπληρώνει με τον ιδανικότερο τρόπο τη συσκευή, με το μειονέκτημα που αναφέρεις οτι δεν κάθεται εντελώς λόγω της θήκης του spen. Μπορείς πάντα να κόψεις το extra πάχος που προσθέτει η θήκη του spen, ωστε να την κάνεις σαν αυτές με τρύπα στη θέση του spen, αν για δικούς σου λόγους είναι τοσο σημαντικό να κάθεται εντελώς. Κάνοντας πατέντα δηλαδή. Κάπου το είχα δει στο ίντερνετ που το έκανε ενας. Αν δεν έχεις σκοπό να το πουλήσεις σύντομα ειναι μια λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες. 

Το ζητούμενο εδώ είναι ότι στην αυθεντική spen case, ακόμα και να αφαιρέσεις το spen με τη θήκη του μένει κενό και ούτε έτσι κάθεται Flat το κινητό unfolded. Άρα, τελικά, πέρα από θήκη τύπου spigen thin fit p, δεν υπάρχει άλλη λύση για να ακουμπάει πλήρως το κινητό ανοιχτό, για να μπορείς να κρατήσεις σημειώσεις σε τραπέζι πχ... 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασα και τις 2 θήκες. Ήτοι spigen thin fit p spen edition και την original spen case της Samsung. 

Οπως περίμενα, μόνο με τη spigen μπορείς να ακουμπήσεις πλήρως ανοιχτό το fold σε γραφείο... 

ΥΓ πήρε κανείς oneui 5? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...