Jump to content

Samsung Galaxy Z Fold 4 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, kaliakman said:

Καλησπέρα σε όλους. 

 

Όσο περιμένω να έρθει έχω αρχίσει και ψάχνω για θήκη και θέλω γνώμες από άτομα που μπορεί να είχαν και το προηγούμενο ή άλλο samsung 

Τώρα έχω αυτήν την "κλασσική"  της spigen https://www.skroutz.gr/s/23763824/Spigen-Rugged-Armor-Back-Cover-Σιλικόνης-Μαύρο-Poco-F2-Pro.html και ψάχνω κάτι παρόμοιο σε ποιότητα. 

Οι επιλογές: 

1) θα έρθει το κινητό με την θήκη της samsung πού παίρνει το πενάκι

2) κοιτάω αυτήν εδώ https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet/aksesouar-gia-kinita/categories-thikes/samsung-thiki-back-cover-gia-samsung-galaxy-z-fold-4-silikonis-me-grip-mauri_4036018?qId=0bfa15a3e5f70223878d10828166fd12&qIx=products που φαίνεται καλή αλλά δεν ξέρω από προστασία πως θα είναι καθώς και την αίσθηση 

 

3) Η spigen έχει αρκετές αλλά διαβάζω όλο παραπονα και επειδή είναι και ακριβές 50+ είναι κρίμα να πάρω και να την βάλω στο ντουλάπι. 

4) Της dbrand το grip αλλά δεν έχει βγάλει για το προηγούμενο να ξέρω ποιότητα και επίσης θα βγει τον Οκτώβριο στην καλύτερη. 

Μην ασχολείσαι. 

Η μαμά της Samsung φέτος με την υποδοχή για το spen είναι αξιόλογη. Θα σε καλύψει. 

Μία αντίστοιχη πήρα για το fold 3 μου και καλύφθηκα πλήρως (οι Κινέζοι έδειξαν το δρόμο στη σαμμυ)... 

Link to comment
Share on other sites

Στο πλαίσιο έχουν παραλάβει κομμάτια 256gb Grey green και ξεκινάνε αποστολές. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετή σκέψη έκανα το βήμα και χθες επεσε προπαραγγελία σε μαύρο και σήμερα με πήραν τηλέφωνο οτι μπορώ να το παραλάβω.

Από Δευτέρα θα πάω να το πάρω και όταν βρω χρόνο θα το στήσω

Μετάβαση απο note 10 και αναρωτιέμαι αν με δυσκολέψει στην καθημερινότητα μου το βαρος και ο ογκος του και η μη χρήση s pen στην εξωτερική οθόνη .

Θήκη τσιμπησα την γνησια σε τιμή προσφοράς στο public 

https://www.public.gr/product/aksesoyar/kiniton/thikes/thiki-samsung-galaxy-z-fold-4--flip-case-with-pen--mauro/1711341

Αναρωτιέμαι βεβαια και εδώ αν ειναι άβολο το οτι εξεχει το s pen  και εννοω οταν ακουμπα σε γραφείο τραπέζι και θελω να βλεπω την οθόνη .

 

Σκεφτηκα και της spigen 

https://www.skroutz.gr/s/37602392/Spigen-Thin-Fit-Pen-Edition-Back-Cover-Πλαστικό-Ανθεκτική-Μαύρο-Galaxy-Z-Fold4.html

 

Αλλά η γνησια έχει και το s pen Αλλά και το stand για θέαση ταινίας και κατεληξα σε αυτην

Προστασία υποθέτω οτι θέλει μόνο η εξωτερική οθόνη. Σωστα;

Καλοριζικό και σε όσους το περιμένουν 

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

Tο παρελαβα παιδια πριν απο λίγες ωρες. Δεν το ανοιξα καν ακομη. 

Θα το στήσω μαλλον ΣΚ (αν δεν προλαβω νωριτερα)

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, v@gelis said:

Κάνεις κάτοχος του 4 ακόμα; ποιος θα σπάσει το ρόδι φέτος στο forum? 

Το έχω εδώ και μια εβδομάδα...

Απίστευτο εργαλείο...πολύ γρήγορο με εντυπωσιακά καλή μπαταρία για τα κυβικά του.

Επιτέλους η εξωτερική οθόνη σε νορμάλ αναλογία που μπορείς να την δουλέψεις.

Όποιος το σκέφτεται μην το συζητάει καν...το παίρνει με κλειστά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

Τελικά δεν κρατήθηκα και από προχθές το βράδυ άνοιξα το κινητό-εργαλείο.

Ήμουν χρόνια χρήστης της σειράς Note και πήγα πρώτη φορά σε foldable συσκευή για να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες multitasking όπως και την μεγάλη οθόνη.

Είμαι απόλυτα εντυπωσιασμένος από την οθόνη (ποιότητα και μέγεθος εσωτερικής), τις άπειρες δυνατότητες multitasking και την ταχύτητα που εκτελεί ό, τι του ζητήσεις (ακόμη και αν έχεις στην ιδια οθόνη 3 εφαρμογές), χωρίς να κολλάει και να ζεσταίνεται (Παιχνίδια να διευκρινίσω δεν παίζει).

Για εμένα είναι εργαλείο και όχι κινητό και όσο το σκαλίζω ανακαλύπτω νέες απίθανες δυνατότητες.

Κατασκευή πολύ καλή και η εξωτερική οθόνη είναι οκ για βασικές λειτουργίες, και συνηθίζεται εύκολα νομίζω. 

Ήχος εξαιρετικός, ποιότητα κλήσεων είτε με τα buds είτε όχι μια χαρά.

Μπαταρία θα μου πείτε. Χθες πρώτη ημέρα λειτουργίας από το πρωί, γύρισα βράδυ σπίτι γύρω στις 21΄30 με 15% και  5 1/2 ώρες οθόνη περίπου (πλοήγηση μία ώρα και κάτι, πολλές κλήσεις και μάλιστα με ακουσικά, λίγο σερφάρισμα και αρκετές ειδοποιήσεις). Εννοείται όλα ανοιχτά, συγχρονισμοί, 120 hz.

 Κάμερα δεν πολυδοκίμασα αλλά οι φώτο μέσα στο σπίτι μου φάνηκαν οκ.

Εγώ θα το ξαναπώ για εμένα είναι εργαλείο. Όποιος ψάχνει τέλειες κάμερες και μπαταρία καλύτερη ας παέι σε τυπικό smartphone

Και δυο λογια για την θήκη της samsung με το πενακι.

Εχει διορθώσει τις περσινές ανορθογραφίες (που διάβαζα), δεν δίνει πολύ όγκο στη συσκευή, έχει δύο εξαρτήματα, ένα για να στέκεται το κινητό όταν είναι ανοιχτό και να βλέπεις ταινίες χωρίς να το κρατάς και το πενάκι με την θήκη του, η οποία δίνει στην συσκευή μια συμπαθητική και όμορφη κλίση.

Βέβαια θα προτιμούσα το πενάκι εσωτερικά στην συσκευή, όπως και να γράφει στην εξωτερική οθόνη, αλλά marketing είναι αυτό, φαντάζομαι θα τα δούμε σε λίγα χρόνια και αυτά

 

Edit: Ξέχασα να αναφέρω πόσο εξυπηρετική είναι η taskbar και η δυνατότητα να ¨πετάς" εικόνες, κείμενα από την μια εφαρμογή στην άλλη.

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2022 at 4:44 ΜΜ, dimitriossara said:

Το έχω εδώ και μια εβδομάδα...

Απίστευτο εργαλείο...πολύ γρήγορο με εντυπωσιακά καλή μπαταρία για τα κυβικά του.

Επιτέλους η εξωτερική οθόνη σε νορμάλ αναλογία που μπορείς να την δουλέψεις.

Όποιος το σκέφτεται μην το συζητάει καν...το παίρνει με κλειστά μάτια.

Ναι, θα γινει η μεταβαση, αλλα οχι ακομα...

Καλοριζικο και σε σενα. Ειχες και το 3? Αν ναι, τι διαφορα βλεπεις σε αυτονομια?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, v@gelis said:

Ναι, θα γινει η μεταβαση, αλλα οχι ακομα...

Καλοριζικο και σε σενα. Ειχες και το 3? Αν ναι, τι διαφορα βλεπεις σε αυτονομια?

Είχα το 2 για αυτό καλύτερα να μην μπώ σε σύγκριση...

Πάντως επαγγελματική χρήση συνεχόμενη επιστρέφω σπίτι με 47% μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, v@gelis said:

Ναι, θα γινει η μεταβαση, αλλα οχι ακομα...

Καλοριζικο και σε σενα. Ειχες και το 3? Αν ναι, τι διαφορα βλεπεις σε αυτονομια?

Δεν είχα τα προηγούμενα αλλά νομιζω ότι η μπαταρία δεν είναι καθόλου κακή. Αυτή την στιγμή από το πρωι έχω 36% με 4 ωρες και κάτι οθονη.

Eμένα μου ήρθε e mail από την samsung για κουπόνι 150 ευρώ στο καλάθι μου,

Βέβαια εγω πήρα την προσφορά της προπαραγγελίας  (ειχα και εξτρα κουπόνι από το μαγαζί) και θα δωσω το παλιό κινητό μου με εξτρα 200 €.

Στο σκρουτζ είναι στα 1644€

Το θέμα είναι ο καθενας μας να το πάρει σε κατάλληκη στιγμή με την καλύτερη δυνατή για αυτόν προσφορα

 

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitriossara said:

Είχα το 2 για αυτό καλύτερα να μην μπώ σε σύγκριση...

Πάντως επαγγελματική χρήση συνεχόμενη επιστρέφω σπίτι με 47% μπαταρια.

Όχι το 2 δεν είναι καλός οδηγός. Αν βγάζει 5, 5 ώρες οθόνη όμως και σου μένουν ρέστα (τύπου 20%+) είναι μια χαρά... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, stama said:

Δεν είχα τα προηγούμενα αλλά νομιζω ότι η μπαταρία δεν είναι καθόλου κακή. Αυτή την στιγμή από το πρωι έχω 36% με 4 ωρες και κάτι οθονη.

Eμένα μου ήρθε e mail από την samsung για κουπόνι 150 ευρώ στο καλάθι μου,

Βέβαια εγω πήρα την προσφορά της προπαραγγελίας  (ειχα και εξτρα κουπόνι από το μαγαζί) και θα δωσω το παλιό κινητό μου με εξτρα 200 €.

Στο σκρουτζ είναι στα 1644€

Το θέμα είναι ο καθενας μας να το πάρει σε κατάλληκη στιγμή με την καλύτερη δυνατή για αυτόν προσφορα

 

Εγω το βλεπω 1744ευρω. Μηπως το ειδες καπου αλλου;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manosmar said:

Εγω το βλεπω 1744ευρω. Μηπως το ειδες καπου αλλου;

https://www.skroutz.gr/s/37550296/Samsung-Galaxy-Z-Fold4-5G-12GB-256GB-Phantom-Black.html

Τέσσερα μαγαζια στα 1.644 το έχουν😉

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται στο πιάσιμο που το δοκίμασα, καλύτερο grip από fold 3 και 2 ...κατά τα άλλα ίδια τα βλέπω με το δικό μου μάτι όμως, θα το αγοράσω σίγουρα αλλά θα περιμένω black Friday για να δώσουν κάνα δωράκι της προκοπής.. θυμάμαι πέρσι που πήρα το fold 3 στην black Friday μου δώσανε και το galaxy watch .. αλλά δίνανε και yellows σε 20% επιστροφη ήταν καλό deal.



Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

P30 pro
Link to comment
Share on other sites

 

12 ώρες πριν, manosmar said:

Ναι οντως! Μου κανει εντυπωση παντως που πεφτει τοσο γρηγορα η τιμη του ειδικα αν δειτε και στο bestprice

1377 euro (!)

 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκα και πηρα και την thin fit p. Προς το τέλος της βδομάδας θα έρθει λογικά και της samsung οπότε θα γράψω εντυπώσεις από την σύγκριση. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, kaliakman said:

Τελικά δεν κρατήθηκα και πηρα και την thin fit p. Προς το τέλος της βδομάδας θα έρθει λογικά και της samsung οπότε θα γράψω εντυπώσεις από την σύγκριση. 

Τις έχω και τις δύο..

Η Samsung κλάσεις ανώτερη και στο κράτημα και στην εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος που είχε το 3 και πήγε στο 4 μπορεί να μας γράψει εντυπώσεις;

Αν αξίζει η μετάβαση κτλ..

ΥΣ το πλαισιο έχει βγάλει προσφορά με κάρτα eurobank 20% επιστροφή σε πόντους.

Edited by sbxgr
P30 pro
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dimitriossara said:

Τις έχω και τις δύο..

Η Samsung κλάσεις ανώτερη και στο κράτημα και στην εφαρμογή.

Σε προστασία ομως? Είμαι απολύτως ευχαριστημένος από την spigen σε προηγούμενα κινητά για αυτό μου κάνει εντύπωση 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, kaliakman said:

Σε προστασία ομως? Είμαι απολύτως ευχαριστημένος από την spigen σε προηγούμενα κινητά για αυτό μου κάνει εντύπωση 

Επανέρχομαι μιας και ήρθε η θήκη και... θα επιστραφεί όπως ήρθε. Στην μικρή οθόνη είναι αδύνατον να κάνω το back gesture και γενικά το πίσω κομμάτι δεν έχει το υλικό που περίμενα. Σε αναμονή της samsung λοιπόν και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ειμαστε ολοι ακομα με F936BXXU1AVHH / securty patch Ιουλιου ακομα...  (UK device). Εχει βγει με patch Αυγουστου?

Κοιταω εδω https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-z-fold-4/firmware/#SM-F936B και δεν βλεπω καποια πιο νεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ειμαστε ολοι ακομα με F936BXXU1AVHH / securty patch Ιουλιου ακομα...  (UK device). Εχει βγει με patch Αυγουστου?

Κοιταω εδω https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-z-fold-4/firmware/#SM-F936B και δεν βλεπω καποια πιο νεα?

Όχι φιλε αυτή είναι η τελευταία και είμαστε σε αναμονή για του Σεπτεμβρίου.
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2022 at 11:50 ΠΜ, sbxgr said:

Παιδιά κάποιος που είχε το 3 και πήγε στο 4 μπορεί να μας γράψει εντυπώσεις;

Αν αξίζει η μετάβαση κτλ..

ΥΣ το πλαισιο έχει βγάλει προσφορά με κάρτα eurobank 20% επιστροφή σε πόντους.

Δεν ισχύει η προσφορά του 20% επιστροφής της Eurobank στα : fold z4 , flip z4 και στα προϊόντα της apple. Το γράφει στα ψιλά γράμματα. Πήγα και εγώ να τη πατήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...