Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 minutes ago, cmvr said:

Δε διαφωνεί κανείς σε αυτό. Άλλα υπάρχουν μηχανισμοί και υπηρεσίες που σε βοηθούν και αν προκύψουν να τους ξεπεράσεις.

Να συμπληρώσω και αυτές οι υπηρεσίες λέγονται Cosmote 5G στα χωράφια μέσα 🤣🤣 🤣🤣🤣 μέχρι οι άλλοι δυο να κάνουν το αυτονόητο στην επαρχία και να αναβαθμίσουν σοβαρά το δίκτυο έκτος των πόλεων και τουριστικών περιοχών.

Έλα μια βόλτα από εδώ, στα δικά μας χωράφια, 27 χιλιόμετρα έξω από τη Θεσσαλονίκη, δίπλα στο αεροδρόμιο και θα ζήσεις ταξίδι στον χωροχρόνο.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Έλα μια βόλτα από εδώ, στα δικά μας χωράφια, 27 χιλιόμετρα έξω από τη Θεσσαλονίκη, δίπλα στο αεροδρόμιο και θα ζήσεις ταξίδι στον χωροχρόνο.

Τι θα πιάνει η nova 2mbps 🤣🤣🤣🤣🤣

Πέρα από την πλάκα θέλω άμεσα αποτελέσματα από τη νόβα και στην περιφέρειά να χτυπήσουν τη Cosmote και στο δίκτυο όχι μόνο σε τιμολογιακό πόλεμο για να πάμε επιτέλους σε άλλο επίπεδο δικτύων μετά το 2027. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

150 mbps πιάνει κατά μέσο όρο στην περιοχή που αναφέρω 

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

150 mbps πιάνει κατά μέσο όρο στην περιοχή που αναφέρω 

Τέλεια. Βάλε google maps να ξέρουμε.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται Google maps.

Κάτω Σχολάρι Θεσσαλονίκης.

Έχω ανεβάσει άπειρες μετρήσεις.

Edited by p_k

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

150 mbps πιάνει κατά μέσο όρο στην περιοχή που αναφέρω 

Εκεί που έπιανε 100αρια έχει διπλασιαστεί....
Κενταει και σε όλη τη Χαλκιδική εκτός από Πολύγυρο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, rebel1 said:


Εκεί που έπιανε 100αρια έχει διπλασιαστεί....
Κενταει και σε όλη τη Χαλκιδική εκτός από Πολύγυρο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλά πάει αλλά δεν κενταει ακριβώς αν δούμε και τον ανταγωνισμό.

13 minutes ago, p_k said:

Δεν χρειάζεται Google maps.

Κάτω Σχολάρι Θεσσαλονίκης.

Έχω ανεβάσει άπειρες μετρήσεις.

 

13 minutes ago, p_k said:

Δεν χρειάζεται Google maps.

Κάτω Σχολάρι Θεσσαλονίκης.

Έχω ανεβάσει άπειρες μετρήσεις.

https://www.google.gr/maps/place/Κάτω+Σχολάρι+575+00/@40.4293981,23.0299133,15.04z/data=!4m6!3m5!1s0x14a86b613473b095:0x9c6e97a486b4c0ff!8m2!3d40.4304507!4d23.0301324!16s%2Fm%2F0_fpwbm

 

Smart-Select-20230323-200414-Opera.jpg

 

Από την 11836 δίνει που είναι αναβαθμισμένη. Αν περάσεις άνοιξε για 5 λεπτα το cellmapper και μετά το κλείνεις να μην σου φάει μπαταρία. Καλό θα κάνεις στο δίκτυο θα μπορούμε να δούμε και να βοηθήσουμε άλλους στην περιοχή.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάει αλλά δεν κενταει ακριβώς αν δούμε και τον ανταγωνισμό.

Ανταγωνισμό λες την Cosmote!
Ναι δεν πιάνει 500αρια και βάλε στα σημεία που η Cosmote τινάζει την μπάνκα συμφωνώ απόλυτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως οποίος αρνείται την υπέροχη της COSMOTE σε ταχυτητες (για κάλυψη βάζω ένα ερωτηματικό) σε γενικές γραμμές στην Ελλάδα, είναι εκτός πραγματικότητας. 
τωρα υπάρχουν περιπτώσεις, όπως εγώ ας πούμε, που η κοσμοτε δεν μας εξυπηρετεί. Και θα το δείξω με δυο εικόνες. στο control centre είναι πάνω nova και κατω cosmote

Δουλεια λίγο έξω από τα Γιάννενα  B3+B7+N1+B20F0878462-1CDC-4EB6-B1FB-33025010919D.thumb.jpeg.0ffd56c60e91d2fa2640f81cafebeb42.jpeg

Σπίτι φίλου που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή B7+B3+B200E56E734-97D9-4128-9A49-4E82F6AFBAAB.thumb.jpeg.7dbd458b18e2014b5fd4086906f686bd.jpeg

συμπερασματικά, ας μην αμφισβητούμε την υπέροχη της κοσμοτε σε γενικές γραμμές, αλλά μην την εκθειάζουμε και σε σημειο που να γίνεται κουραστικό παραμερίζοντας τα προβλήματα της. Επισης οι ακανόνιστες προσφορές ανα συνδρομητή (πχ εμένα στα 26€ 10GB και σε αλλους στα 13€ απεριόριστα όλα) και η εξυπηρέτηση πελατών (κατ εμε) είναι τα αδύναμα σημεία της 


Για την nova εχω να πω πως με έχει εντυπωσιάσει θετικά όπου εχω κινηθεί. Επειδή είχα μόνο κοσμοτε τα προηγούμενα χρόνια, και πια δεν την χρησιμοποιώ ως κύριο δίκτυο, εχω να πω πως σε σχέση με την cosmote, η nova  θέλει πολλή δουλειά σε κάποια σημεία που έμεινε με Β20 μόνο αλλά τουλάχιστον μετρημενες στα δάχτυλα του ενος χεριού ειναι οι περιοχές που είχα θέμα με την ισχύ του 4G/5G σε εσωτερικους χώρους  εντός/εκτός πόλεων. Και πάλι όμως, η κληση θα βγαίνει πάντα
Στα αρνητικά της nova θα βάλω το νέο F2G την έλλειψη υπηρεσιών όπως esim και τα σχετικά  

Η vf-GR θέλει παρά πολλή δουλειά, ισως να μετριάσει τον όγκο δεδομένων στα καρτοκινητά να βελτιώσει την κατάσταση, γιατί οι εναλλαγές δεν παλεύονται ώρες ώρες. Δεν παύει όμως να είναι η πιο πρωτοπόρα σε πρακτικά θεματα όπως Apple Pay στην εφαρμογή, QR code για την esim που παραμένει ενεργό μετά το 1 σκανάρισμα, εξυπηρέτηση πελατών κλπ  

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική και ψύχραιμη τοποθέτηση.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos.kar said:

Πιστεύω πως οποίος αρνείται την υπέροχη της COSMOTE σε ταχυτητες (για κάλυψη βάζω ένα ερωτηματικό) σε γενικές γραμμές στην Ελλάδα, είναι εκτός πραγματικότητας. 
τωρα υπάρχουν περιπτώσεις, όπως εγώ ας πούμε, που η κοσμοτε δεν μας εξυπηρετεί. Και θα το δείξω με δυο εικόνες  στο control centre είναι πάνω nova και κατω cosmote

Δουλεια λίγο έξω από τα Γιάννενα  B3+B7+N1+B20F0878462-1CDC-4EB6-B1FB-33025010919D.thumb.jpeg.0ffd56c60e91d2fa2640f81cafebeb42.jpeg

Σπίτι φίλου που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή B7+B3+B200E56E734-97D9-4128-9A49-4E82F6AFBAAB.thumb.jpeg.7dbd458b18e2014b5fd4086906f686bd.jpeg

συμπερασματικά, ας μην αμφισβητούμε την υπέροχη της κοσμοτε σε γενικές γραμμές, αλλά μην την εκθειάζουμε και σε σημειο που να γίνεται κουραστικό παραμερίζοντας τα προβλήματα της. Επισης οι ακανόνιστες προσφορές ανα συνδρομητή (πχ εμένα στα 26€ 10GB και σε αλλους στα 13€ απεριόριστα όλα) και η εξυπηρέτηση πελατών (κατ εμε) είναι τα αδύναμα σημεία της 


Για την nova εχω να πω πως με έχει εντυπωσιάσει θετικά όπου εχω κινηθεί. Επειδή είχα μόνο κοσμοτε τα προηγούμενα χρόνια, και πια δεν την χρησιμοποιώ ως κύριο δίκτυο, εχω να πω πως σε σχέση με την cosmote, η nova  θέλει πολλή δουλειά σε κάποια σημεία που έμεινε με Β20 μόνο αλλά τουλάχιστον μετρημενες στα δάχτυλα του ενος χεριού ειναι οι περιοχές που είχα θέμα με την ισχύ του 4G/5G σε εσωτερικους χώρους  εντός/εκτός πόλεων. Και πάλι όμως, η κληση θα βγαίνει πάντα
Στα αρνητικά της nova θα βάλω το νέο F2G την έλλειψη υπηρεσιών όπως esim και τα σχετικά  

Η vf-GR θέλει παρά πολλή δουλειά, ισως να μετριάσει τον όγκο δεδομένων στα καρτοκινητά να βελτιώσει την κατάσταση, γιατί οι εναλλαγές δεν παλεύονται ώρες ώρες. Δεν παύει όμως να είναι η πιο πρωτοπόρα σε πρακτικά θεματα όπως Apple Pay στην εφαρμογή, QR code για την esim που παραμένει ενεργό μετά το 1 σκανάρισμα, εξυπηρέτηση πελατών κλπ  

Στο 100% της γεωγραφικής στην Ελλάδα  η νόβα υπερτερεί πχ στο 5-10%  καλύτερα οπότε είναι χαώδες. Μην συζητήσουμε και μέσα στα δύο μεγάλα αστικά κέντρα και τα προάστια τους. Καλό που είναι κάπου καλή και η νόβα αλλά φοβάμαι ότι είναι σαν τα αλλά σημεία που λέγανε κάποιοι πήγα και ήταν σε πολύ πολύ συγκεκριμένα σημεία όλα αυτά.

Μακάρι αύριο να ξημερώσει και να έχει η νόβα παντού στην επαρχία n1 και στα χωριαφια να έχουμε πραγματικό ανταγωνισμό και σε επίπεδο δικτύου.

Και για την vodafone δεν ισχύει αυτό που λες για εκτός πόλεων και βάζει n78 σε πολύ περισσότερα σημεία. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, cmvr said:

Στο 100% της γεωγραφικής στην Ελλάδα  η νόβα υπερτερεί πχ στο 5-10%  καλύτερα οπότε είναι χαώδες. Μην συζητήσουμε και μέσα στα δύο μεγάλα αστικά κέντρα και τα προάστια τους. Καλό που είναι κάπου καλή και η νόβα αλλά φοβάμαι ότι είναι σαν τα αλλά σημεία που λέγανε κάποιοι πήγα και ήταν σε πολύ πολύ συγκεκριμένα σημεία όλα αυτά.

Μακάρι αύριο να ξημερώσει και να έχει η νόβα παντού στην επαρχία n1 και στα χωριαφια να έχουμε πραγματικό ανταγωνισμό και σε επίπεδο δικτύου.

Και για την vodafone δεν ισχύει αυτό που λες για εκτός πόλεων και βάζει n78 σε πολύ περισσότερα σημεία. 

Η Vodafone αν συνεχίσει τις εναλλαγές έτσι, ακόμα Και Ν78 να βάζει δεν έχει νοημα. 
Απ όσο εχω δει, αν έχεις Vodafone είναι προτιμότερο να μένεις σε μη αναβαθμισμένη περιοχή. Πχ στα Γιάννενα η 4G  κεραια της Βηλαρα δεν κάνει ποτέ εναλλαγές, ενώ στη δομπολη Και στο Πέραμα που είναι αναβαθμισμένα σημεία τα κινητά vf τρελαίνονται. Στις ίδιες κεραίες (Πέραμα/Δομπολη γιατί η Βηλαρα δεν είναι victus) η nova δεν κάνει εναλλαγές. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos.kar said:

Η Vodafone αν συνεχίσει τις εναλλαγές έτσι, ακόμα Και Ν78 να βάζει δεν έχει νοημα. 
Απ όσο εχω δει, αν έχεις Vodafone είναι προτιμότερο να μένεις σε μη αναβαθμισμένη περιοχή. Πχ στα Γιάννενα η 4G  κεραια της Βηλαρα δεν κάνει ποτέ εναλλαγές, ενώ στη δομπολη Και στο Πέραμα που είναι αναβαθμισμένα σημεία τα κινητά vf τρελαίνονται. Στις ίδιες κεραίες (Πέραμα/Δομπολη γιατί η Βηλαρα δεν είναι victus) η nova δεν κάνει εναλλαγές. 

Οι εναλλαγές έχουν μαζευτεί σε άλλα σημεία και σε άλλα όχι. Πρέπει επιτέλους να φτιαχτεί έχω κάνει 10δες αναφορές και καταγγελίες. Σε σημεία με n78 ελάχιστες εναλλαγές έχω δει και μέσα στην Αθήνα.

Απαράδεκτες

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cmvr said:

Οι εναλλαγές έχουν μαζευτεί σε άλλα σημεία και σε άλλα όχι. Πρέπει επιτέλους να φτιαχτεί έχω κάνει 10δες αναφορές και καταγγελίες. Σε σημεία με n78 ελάχιστες εναλλαγές έχω δει και μέσα στην Αθήνα.

Απαράδεκτες

Κοιταξε και δω κάπως συμμαζεύτηκε τον τελευταίο καιρο. δηλαδή δεν κάνει μόνη της εναλλαγές, μόνο σε βιντεοκλήσεις/speedtests  

Για μένα το ότι έχει φτάσει σε ένα σημείο που πολλοί χρήστες καρτοκινητών έχουν παραπάνω παροχές από συνδρομητές συμβολαίου με λιγότερα λεφτά δεν είναι σωστό. πχ φίλος με 20€ το μήνα έχει 16GB ενώ παιδί αλλου φίλου με 15€ το μήνα στο φοιτητικό cu παίρνει πάντα πάνω από 20GB  

οπως και να το κάνουμε, αν και πιστεύω θα φάω κράξιμο για αυτη μου την άποψη, δεν μπορείς να τσουβαλιάζεις τους συνδρομητές συμβολαίων με τους συνδρομητές καρτοκινητών και να δίνεις πολλές φορές ίδιες ή και παραπάνω παροχες με μικρότερο κόστος στην καρτοκινητή. 
τα αποτελέσματα αυτής της τακτικής που ακολουθεί η Vodafone είναι ολοφάνερα (εναλλαγές και αστάθεια δικτύου). Δεν πρέπει να κάνει ότι έκανε η nova που μείωσε δραματικά τις παροχές της καρτοκινητής για να προωθήσει τα συμβόλαια, απλά πρέπει να φτάσει σε ένα σημείο που από αποψη αναλογίας παροχων/τιμης, τα συμβόλαια θα υπερέχουν της καρτοκινητής. 
Οπουδήποτε να δείτε στον κόσμο δεν δίνονται τόσες παροχές στην καρτοκινητή. δηλαδή αυτό το πράγμα της Vodafone που βγάζει στον κάθε πελάτη προσφορές του τύπου «ανανέωσε μέχρι 30/3(πχ) και κέρδισε έξτρα GB»

 

 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panos.kar said:

Κοιταξε και δω κάπως συμμαζεύτηκε τον τελευταίο καιρο. δηλαδή δεν κάνει μόνη της εναλλαγές, μόνο σε βιντεοκλήσεις/speedtests  

Για μένα το ότι έχει φτάσει σε ένα σημείο που πολλοί χρήστες καρτοκινητών έχουν παραπάνω παροχές από συνδρομητές συμβολαίου με λιγότερα λεφτά δεν είναι σωστό. πχ φίλος με 20€ το μήνα έχει 16GB ενώ παιδί αλλου φίλου με 15€ το μήνα στο φοιτητικό cu παίρνει πάντα πάνω από 20GB  

οπως και να το κάνουμε, αν και πιστεύω θα φάω κράξιμο για αυτη μου την άποψη, δεν μπορείς να τσουβαλιάζεις τους συνδρομητές συμβολαίων με τους συνδρομητές καρτοκινητών και να δίνεις πολλές φορές ίδιες ή και παραπάνω παροχες με μικρότερο κόστος στην καρτοκινητή. 
τα αποτελέσματα αυτής της τακτικής που ακολουθεί η Vodafone είναι ολοφάνερα (εναλλαγές και αστάθεια δικτύου). Δεν πρέπει να κάνει ότι έκανε η nova που μείωσε δραματικά τις παροχές της καρτοκινητής για να προωθήσει τα συμβόλαια, απλά πρέπει να φτάσει σε ένα σημείο που από αποψη αναλογίας παροχων/τιμης, τα συμβόλαια θα υπερέχουν της καρτοκινητής. 
Οπουδήποτε να δείτε στον κόσμο δεν δίνονται τόσες παροχές στην καρτοκινητή. δηλαδή αυτό το πράγμα της Vodafone που βγάζει στον κάθε πελάτη προσφορές του τύπου «ανανέωσε μέχρι 30/3(πχ) και κέρδισε έξτρα GB»

 

 

Οι σημαντικοτερες εναλλαγες οφειλονται πιστευω στο οτι δεν βαζει ευκολα sectors για 2600 συχνοτητα και ετσι το δικτυο μπουκωνει πολυ ευκολα με κινηση 

Εδω Πειραια μια εβδομαδα που το παρατηρω απο το switch off του 3g σπιτι μου κανει μονο καποιες ελαχιστες εναλλαγες σε Edge αλλα δυο δευτερολεπτων μαξ φυσικα εξαρταται και η περιοχη που βρισκεται καποιος

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα η Cosmote τοσα χρόνια σε Θεσσαλονίκη,Πατρα,Κεφαλονια,Αθήνα που έχω κατέβει καθώς και Αιτωλοακαρνανία, Δυτική Μακεδονία, Θράκη η κοσμοτε είναι με διαφορά η καλύτερη εταιρεία για δεδομένα. Δεν με κρέμασε ποτέ, ενω Vodafone και Nova ναι. 
Επίσης με το switch off 3G θα αλλάξουν όλα,θα βελτιωθούν αρκετά οι εναλλαγές. 
Η Nova τις τελευταίες 7 μέρες που έχω περίπου, έκανε το 1/10 των εναλλαγών σε σχέση με Vodafone στα ίδια σημεία. Και με κόσμο ακόμα κάπως παλεύεται. Η Vodafone μοιράζει απλόχερα data ωστόσο για εμένα θέλει και ένα ανάλογο δίκτυο να το υποστηρίζει. Έλλειψη B7 βλέπω εγώ, διασύνδεση με οπτικές ίνες και όχι μικροκυματικά, 5G N78 στην επαρχία και στις πόλεις το ψάχνεις με το κυαλι. Εγώ θέλω να πάω στη Vodafone και να παραμείνω στην εταιρεία διότι σε παροχές συμβολαίου π.χ. Unlimited Ultra είναι καλύτερη από όλους ή π.χ. οι οικονομικές τιμές σε σταθερή που δίνει αλλά δεν γίνεται να έχω θέματα κάλυψης ή αποσυνδέσεις. 
Αν φτιάξει στο πατρικό μου το δίκτυο κάποτε,διότι εδώ και χρόνια είμαι σε μαύρη τρύπα θα την κάνω βασική κάρτα όπως την είχα στη Κεφαλονιά και ας μην είχε τρομερές ταχύτητες. Σε σχέση με την Nova που ήταν η χειρότερη. 

Όσο για την κοσμοτε, όσο σούπερ δίκτυο και ας έχει θεωρώ υπερβολικά τα 25-28€ που μου ζητάνε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μεσάνυχτα στην κεντρική πλατεία Ξάνθης🤣

Cosmote:

Screenshot_2023-03-24-03-17-12-303_cz.mroczis.netmonster-edit.thumb.jpg.436349281a3deb3c26024ff8f56d8fc3.jpg

Screenshot_2023-03-24-03-17-03-893_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.551936ff9fea1779fc8567d6c911b0fb.jpg

Vodafone:

Screenshot_2023-03-24-03-07-10-829_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.0f930c4181751d4ef617ee87983adb9a.jpg

Screenshot_2023-03-24-03-07-54-396_org.zwanoo.android.speedtest-edit.thumb.jpg.3c5e064d708af01ed3fe68deea415736.jpg

Περίεργο μου φαίνεται που η Voda έδινε μόνο τόσο βέβαια. Στην αρχή με είχε συνδέσει στην 915 και είδα γύρω στα 20Mbps. 3 το πρωί όλα αυτά.

Edited by georgeavl3
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, rebel1 said:


Ανταγωνισμό λες την Cosmote!
Ναι δεν πιάνει 500αρια και βάλε στα σημεία που η Cosmote τινάζει την μπάνκα συμφωνώ απόλυτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Cosmote και Vodafone δεν θεωρούν ανταγωνιστικό το δίκτυο της Wind. 
Απλα στο λέω για να μην τρέφεις αυταπάτες. 

Link to comment
Share on other sites

Cosmote και Vodafone δεν θεωρούν ανταγωνιστικό το δίκτυο της Wind. 
Απλα στο λέω για να μην τρέφεις αυταπάτες. 

https://www.speedtest.net/performance/greece

Αν έχεις καλύτερα στοιχεία από την Vodafone συγκριτικά, να τα δούμε.
Προσωπικά δεν είμαι "οπαδός εταιρίας"....
Οπότε δεν τρέφω καμία αυταπάτη


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, TakeOverNet said:

Cosmote και Vodafone δεν θεωρούν ανταγωνιστικό το δίκτυο της Wind. 
Απλα στο λέω για να μην τρέφεις αυταπάτες. 

Ας κοιτάξει η Vodafone να διορθώσει τις εναλλαγές που κάνει, και μετά να θεωρήσει πως είναι ανταγωνιστική από άποψη δικτύου. 

Σύμφωνα με το Speedtest, πρώτη με διαφορά είναι η cosmote, μετά η nova και τελευταία η Vodafone.

αν μάλιστα οι μετρήσεις της Vodafone που  κάνει handover σε 3G Και καταλήγουν σε error μετρούσαν στο τελικό σκορ ως απόλυτο 0, το σκορ στα awards της θα ήταν σίγουρα πολυ χαμηλότερο από αυτό της nova. 

 

10 minutes ago, rebel1 said:


https://www.speedtest.net/performance/greece

Αν έχεις καλύτερα στοιχεία από την Vodafone συγκριτικά, να τα δούμε.
Προσωπικά δεν είμαι "οπαδός εταιρίας"....
Οπότε δεν τρέφω καμία αυταπάτη emoji6.png


Sent from my iPad using Tapatalk

Κανεις μας δεν είναι οπαδός εταιριών. Άλλοι φαινεται ότι είναι οπαδοί με τις απολυτες και εκτός πραγματικοτητας αποψεις τους. 
Εγώ nova/cosmote εχω και αναλογα κατακρίνω/επαινω και τις δυο. Το ίδιο και συ. 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Το να θεωρώ στα λόγια, τον άλλο"χειρότερο" μου, δε σημαίνει κάτι.
Η μόνη περιοχή που η Vodafone έχει πρωτιά, σύμφωνα με τα αποτελέσματα των speedtest, είναι στα σταθερά σε Πελοπόννησο Δυτική Ελλάδα και Ιόνιο.
Αλλά στην σταθερή όλοι γνωρίζουμε τους βασικούς παράγοντες που επηρεάζουν τις μετρήσεις.
Το πιο βασικό στην σταθερή νομίζω, είναι η σταθερότητα της γραμμής τα λίγα λάθη, ο μικρότερος δυνατός θόρυβος κλπ.
Σε αυτό εκτιμώ ότι, πάλι η cosmote έχει το πάνω χέρι συνολικά και κάποιες μικρές εταιρείες στις πόλεις που έχουν δική τους οπτική. Και τέλος μεγάλο ρόλο παίζει ο χρόνος αποκατάστασης μιας βλάβης στην σταθερή...


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανεις μας δεν είναι οπαδός εταιριών. Άλλοι φαινεται ότι είναι οπαδοί με τις απολυτες και εκτός πραγματικοτητας αποψεις τους. 
Εγώ nova/cosmote εχω και αναλογα κατακρίνω/επαινω και τις δυο. Το ίδιο και συ. 


Φανταστείτε να υπήρχε και οπαδισμός σε τέτοιες τοποθετήσεις τι θα βλέπαμε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, rebel1 said:

Το να θεωρώ στα λόγια, τον άλλο"χειρότερο" μου, δε σημαίνει κάτι.
Η μόνη περιοχή που η Vodafone έχει πρωτιά, σύμφωνα με τα αποτελέσματα των speedtest, είναι στα σταθερά σε Πελοπόννησο Δυτική Ελλάδα και Ιόνιο.
Αλλά στην σταθερή όλοι γνωρίζουμε τους βασικούς παράγοντες που επηρεάζουν τις μετρήσεις.
Το πιο βασικό στην σταθερή νομίζω, είναι η σταθερότητα της γραμμής τα λίγα λάθη, ο μικρότερος δυνατός θόρυβος κλπ.
Σε αυτό εκτιμώ ότι, πάλι η cosmote έχει το πάνω χέρι συνολικά και κάποιες μικρές εταιρείες στις πόλεις που έχουν δική τους οπτική. Και τέλος μεγάλο ρόλο παίζει ο χρόνος αποκατάστασης μιας βλάβης στην σταθερή...


Sent from my iPad using Tapatalk

Μην μου λέτε για Ιόνιο και ειδικά νότιο. 
Κεφαλονιά το δίκτυο έκανε παρά πολλές εναλλαγές. Είχα και έχω κάρτα Vodafone,έχω φίλους με Vodafone. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, doganos said:

Σαν πελατες, δεν μας ενδιαφερει εσωτερικα πως λειτουργει η εταιρια. Οποια εταιρια σεβετε τους πελατες, κανει αναβαθιμισεις... κανει κατι για τις εναλλαγες... και γενικα προσπαθει για το καλυτερο, οσον αφορα για αυτο που την πληρωνουμε. Επικοινωνια, που μεχρι στιγμης στην καλυτερη εχει αργησει (σε σχεση με τον ανταγωνισμο, και  στην χειροτερη δεν την ενδιαφερει (βλεπε 1Gbps σε οικιακους πελατες), οπου ο CEO ελεγε "δεν χρειαζονται τετοιες ταχυτητες" οι πελατες για αυτο δεν την προσφερουμε....

Εσωτερικα καλα κανει να ειναι "σωστη" εστω, αλλα ας δει και τα αλλα κομματια. 

Εμένα με ενδιαφέρει που πάνε τα χρήματά μου. Πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί... Η διαφάνεια μιας εταιρείας είναι αρκετά σημαντικός παράγοντας για την επιλογή της ως πελάτης.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mixtri said:

Εμένα με ενδιαφέρει που πάνε τα χρήματά μου. Πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί... Η διαφάνεια μιας εταιρείας είναι αρκετά σημαντικός παράγοντας για την επιλογή της ως πελάτης.

Και εμενα με ενδιαφερει που πανε τα χρηματα μου. Και αυτο στον απλο πελατη φαινεται και το καταλαβαινει ΜΟΝΟ απο τις υπηρεσιες που λαμβανει. 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...