Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ ακόμα δεν μπορω να καταλάβω αυτό με τη Vodafone γενικά. Σπίτι μου πολυ κοντά σε κεραια victus η nova θερίζει με 160down/50up και η Vodafone πέφτει σε edge εσωτερικα ενώ εξωτερικά είναι full 5G ίδιες ταχύτητες με nova. Θα μας τρελάνει αυτή η Vodafone. (H Cosmote στο σπίτι είναι με σχετικά πολυ κακό 5G 15mbps down/1 up η 4G σκέτο Β3 30mbps down/4up)

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

 Ας ξεκαθαρίσουμε κατι :

 

Σε υπόγεια ΚΑΙ σε ανελκυστήρες πάντα πιάνει το " τυχερό " δίκτυο που εχει κεραία " τυχαία " στο διπλανό οικοδομικό τετράγωνο ή στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο που ειναι το υπόγειο / ανελκυστήρας.

Αν στο δικό σου υπόγειο δεν πιανει η Vodafone ... σίγουρα θα πιάνει στο ..... απέναντι υπόγειο.

Αν στο δικο σου υπόγειο πιανει η Cosmote ..... σίγουρα ΔΕΝ θα πιάνει στο απέναντι.....

Μην τα πάρετε της μετρητής. Χοντρικά.

😉

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, panos.kar said:

Εγώ ακόμα δεν μπορω να καταλάβω αυτό με τη Vodafone γενικά. Σπίτι μου πολυ κοντά σε κεραια victus η nova θερίζει με 160down/50up και η Vodafone πέφτει σε edge εσωτερικα ενώ εξωτερικά είναι full 5G ίδιες ταχύτητες με nova. Θα μας τρελάνει αυτή η Vodafone. (H Cosmote στο σπίτι είναι με σχετικά πολυ κακό 5G 15mbps down/1 up η 4G σκέτο Β3 30mbps down/4up)

Πανελλαδικά ισχύει αυτό, μακάρι να τα μαζέψει η vf τα χάλια της.

7 minutes ago, HORGRAP said:

 Ας ξεκαθαρίσουμε κατι :

 

Σε υπόγεια ΚΑΙ σε ανελκυστήρες πάντα πιάνει το " τυχερό " δίκτυο που εχει κεραία " τυχαία " στο διπλανό οικοδομικό τετράγωνο ή στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο που ειναι το υπόγειο / ανελκυστήρας.

Αν στο δικό σου υπόγειο δεν πιανει η Vodafone ... σίγουρα θα πιάνει στο ..... απέναντι υπόγειο.

Αν στο δικο σου υπόγειο πιανει η Cosmote ..... σίγουρα ΔΕΝ θα πιάνει στο απέναντι.....

Μην τα πάρετε της μετρητής. Χοντρικά.

😉

Δεν μπορώ να πω πως δεν ισχύει αυτή η παρατήρηση, σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Πιο είναι το καλύτερο δίκτυο, είναι ο τίτλος. 

Όποιος πάροχος έχει την καλύτερη κάλυψη στις περιοχές που κυκλοφορεί ο κάθε ένας. 

Στην (όχι τόσο σπάνια) περίπτωση που η κάλυψη από όλους είναι παρόμοια, καλή ή κακή δεν έχει τόση σημασία, εδώ μπαίνει ο οικονομικός παράγοντας και η εξυπηρέτηση πελατών. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, andreasomageiras said:

Στην (όχι τόσο σπάνια) περίπτωση που η κάλυψη από όλους είναι παρόμοια, καλή ή κακή δεν έχει τόση σημασία, εδώ μπαίνει ο οικονομικός παράγοντας και η εξυπηρέτηση πελατών. 

Για εμένα αυτό ισχύει στην Θεσσαλονίκη σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HORGRAP said:

 Ας ξεκαθαρίσουμε κατι :

 

Σε υπόγεια ΚΑΙ σε ανελκυστήρες πάντα πιάνει το " τυχερό " δίκτυο που εχει κεραία " τυχαία " στο διπλανό οικοδομικό τετράγωνο ή στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο που ειναι το υπόγειο / ανελκυστήρας.

Αν στο δικό σου υπόγειο δεν πιανει η Vodafone ... σίγουρα θα πιάνει στο ..... απέναντι υπόγειο.

Αν στο δικο σου υπόγειο πιανει η Cosmote ..... σίγουρα ΔΕΝ θα πιάνει στο απέναντι.....

Μην τα πάρετε της μετρητής. Χοντρικά.

😉

Κατά φωνή... Έχω ένα από τα "χαζά" συγκριτικά μου πάλι. 😝

Στο υπόγειο πάρκινγκ του My Market, στην Σπάρτη. Η κεραία της Cosmote είναι στα 450 μέτρα. Ίσως να παίζει ρόλο και ο εξοπλισμός της (Ericsson?). Όσο περίμενα στο αμάξι, άνοιγε τα πάντα κανονικά, απλά με μία μικρή καθυστέρηση. 

Η κεραία 3G της Vodafone είναι πιο μακριά. Έχει και μία πιο κοντινή με 4G (την #890), αλλά δεν συνδεόταν. Ίσως γιατί είναι B3 only. Φυσικά και με τέτοιο σήμα 3G, δεν άνοιγε ούτε σελίδα. Μετά από λίγο με πέταξε εκτός δικτύου για αρκετά δευτερόλεπτα, ώσπου έδειξε 2G. 

Screenshot_2023-02-04-13-27-17-859_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-02-04-13-26-46-543_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα αντίστοιχο Cosmote Neo της Βραζιλίας το οποίο αντικαθιστά την καρτοκινητή πια, καθώς πολλοί έχουν γυρίσει σε τέτοιου τύπου προγράμματα

0F16CD13-711A-4E26-A08F-92C188628BC2.thumb.png.06a6b6e15b676385e596f62ee19c34c2.png

10 reais=2€(1.80€ για την ακρίβεια) 

Χοντρά χοντρά ξεκινάνε από 6€ και φτάνουν έως 12. Πάντα έχουν αυτά τα bonus. 

 Η καρτοκινητή της TIM τώρα με ανανέωση 12€ δίνει αυτά μαζί με δώρα και τα σχετικά, Δωρεάν Deezer premium και από τα 36GB τα 8 είναι για τα apps exclusivos  και δίνει απεριόριστα τις νύχτες  

517FEAF8-65BF-4671-9EE7-CA8F7C1DEBD0.thumb.png.ccdaa32b9e023cec4cc3aa18a30471af.png

το δίκτυο 4G της ΤΙΜ είναι φούσκα τα πρωινά μέχρι το βραδυ  αλλά λειτουργεί. Τα συμβόλαια των παροχων ξεκινάνε από 30GB τα ατομικά και φτάνουν μέχρι και 400GB ατομικά ή και οικογενειακά. 
 

τι θέλω να πω με αυτα, στην Βραζιλία και σε άλλες χώρες οπως Ιταλία που δίνουν τόσα πολλά GB λογικο είναι να γίνεται χαμός και οι ταχύτητες να είναι χαμηλές. Δεν ειναι Παντου Ελλάδα να υπάρχει ακόμα πακέτο καρτοκινητής με 600MB. Εκεί δίνουν πολυ πιο εύκολα πακέτα σε σχέση με εδώ  που οι περισσότεροι έχουμε γύρω στα 5-20GB το μαξ. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Unlimited προγράμματα δεν υπάρχουν;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/i/5475120297

Vodafone 5G , περιοχή κάτω Τούμπα στη Δερκων στον 6ο όροφο πολυκατοικίας . Μιλάμε για φουλ Vodafone fiber περιοχή . Παλιά είχα δει και n78 από το ένα sector πάνω στον ΠΑΟΚ 

cosmote 5G στονιδιο σημείο https://www.speedtest.net/my-result/i/5475068673

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, georgebad said:

https://www.speedtest.net/my-result/i/5475120297

Vodafone 5G , περιοχή κάτω Τούμπα στη Δερκων στον 6ο όροφο πολυκατοικίας . Μιλάμε για φουλ Vodafone fiber περιοχή . Παλιά είχα δει και n78 από το ένα sector πάνω στον ΠΑΟΚ 

cosmote 5G στονιδιο σημείο https://www.speedtest.net/my-result/i/5475068673

Όταν αναβαθμίσουν και αυτοί εκεί τα ίδια θα βλέπεις. Έτσι και αλλιώς εσύ cosmote έχεις οπότε άλλη και τρις αλη σε αυτούς που έχουν το άλλο δίκτυο 🤣

Αν έρθεις και στο νέο σπίτι που μετακόμισα κέντρο Αθήνα η vodafone από τα 25mbps που έπιανε έχει n78 τούρμπο πλέον και η cosmote 2g στο ολόκληρο Αυτό το σημείο σε εσωτερικούς χώρους. Δεν την κάνει όμως αυτό χειρότερο δίκτυο. Όπως και να έχει ακούω καθημερινά πολύ γκρίνια για όλα τα δίκτυα και σε όλες τις πόλεις της Ελλάδας. Πάλι καλά δίκτυα έχουμε τώρα που αναβαθμίζουν όλοι σε σχέση με αρκετές ευρωπαϊκές πόλεις που θεωρητικά θα έπρεπε να είναι ποιο μπροστά από εμάς. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, p_k said:

Unlimited προγράμματα δεν υπάρχουν;

Μόνο η Oi δίνει. Η οποία τώρα απορροφάται απο τις άλλες 3 και ανάλογα την πολιτεία μπαίνεις και στο εκάστοτε δίκτυο. Η χειρότερη ήταν από κάλυψη και ταχύτητες. 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, cmvr said:

Όταν αναβαθμίσουν και αυτοί εκεί τα ίδια θα βλέπεις. Έτσι και αλλιώς εσύ cosmote έχεις οπότε άλλη και τρις αλη σε αυτούς που έχουν το άλλο δίκτυο 🤣

Αν έρθεις και στο νέο σπίτι που μετακόμισα κέντρο Αθήνα η vodafone από τα 25mbps που έπιανε έχει n78 τούρμπο πλέον και η cosmote 2g στο ολόκληρο Αυτό το σημείο σε εσωτερικούς χώρους. Δεν την κάνει όμως αυτό χειρότερο δίκτυο. Όπως και να έχει ακούω καθημερινά πολύ γκρίνια για όλα τα δίκτυα και σε όλες τις πόλεις της Ελλάδας. Πάλι καλά δίκτυα έχουμε τώρα που αναβαθμίζουν όλοι σε σχέση με αρκετές ευρωπαϊκές πόλεις που θεωρητικά θα έπρεπε να είναι ποιο μπροστά από εμάς. 

Μα δεν μιλάω για μια συγκεκριμένη περιοχή η ένα συγκεκριμένο σημείο. Μιλάω για μεγάλες περιοχές στην Θεσσαλονίκη που είτε έχουν αναβαθμιστεί πρόχειρα είτε δεν έχουν αναβαθμιστεί καν. Και είναι πολλές . Αν ανέβεις προς Κωσταντινουπολιτικα θα δεις ότι είναι με 0.5mbps σε μια τεραστια εκταση . Η περιοδος υπομονης περασε για την vodafone στην θεσσαλονικη. Πρεπει να κανουν κατι.Μακαρι σε 3 μηνες απο τωρα να σου μιλαω με τον αριθμο μου σστην vodafone. Το liquid σε συδνιασμο με την καρτα νεων μπορει να σου δωσει αυθονα γκικα με 15 ευρω. Φοιτητης ειμαι και τ 15 ευρω που θα κερδισω απο το συμβολαιο που εχω δεν θα πανε χαμενα😅

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Just now, georgebad said:

Μα δεν μιλάω για μια συγκεκριμένη περιοχή η ένα συγκεκριμένο σημείο. Μιλάω για μεγάλες περιοχές στην Θεσσαλονίκη που είτε έχουν αναβαθμιστεί πρόχειρα είτε δεν έχουν αναβαθμιστεί καν. Και είναι πολλές . Αν ανέβεις προς Κωσταντινουπολιτικα θα δεις ότι είναι με 0.5mbps σε μια τεραστια εκταση . Η περιοδος υπομονης περασε για την vodafone στην θεσσαλονικη. Πρεπει να κανουν κατι.

Να δούμε από δευτέρα που θα τρέχουν σε Θεσσαλονίκη με μπόλικους σταθμούς απο την Vodafone τι ψάρια θα πιάσουν μέσα στους επόμενους μήνες.

Και Αθήνα πάντως μη νομίζεις ότι είναι όλα ρόδινα με τη Cosmote έχει θέματα. Αν είσαι τουρίστας οκ για τα κεντρικά και αν δεν κινείσαι συχνά σε πολλά σημεία της τεράστιας πόλης αν είσαι όμως μόνιμος κάτοικος και κινείσαι σε αρκετά σημεία έχεις θέματα αντίστοιχα ανά περιοχές και ιδιαίτερα σε εσωτερική κάλυψη. Δύσκολες πόλεις στο να καλυφθούν γενικότερα όπως είχε πει ο Μιχάλης ειδικό casestudy πως καταφέρνουν και στήνουν κινητή αλλά και εμείς που δουλεύαμε με τα δικά μας ασύρματα. 

Πάντως δεν έχω την απαίτηση από κανένα δίκτυο να έχει 600+ παντού να έχει γύρω στο 100/30 αν είναι δυνατό στα περισσότερα σημεία να κάνουμε τη δουλειά μας εμείς που συνδέουμε συνέχεια λαπτοπ για δουλείες.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, panos.kar said:

Δέχομαι απόλυτα την άποψη σου και το γεγονος οτι δεν θελεις να ξοδεψεισ τόσα λεφτά για κινητό αλλά είσαι υπερβολικός και Λάθος για τα χαρακτηριστικά τους. Θα μιλήσω για XS Max και 13 Pro Max που είναι τα πιο πρόσφατα που είχα. Είχα και 8 Plus που παρεδοξωσ Δουλεύει ακόμα αλλα θα πω για τα πιο πρόσφατα. 
To XS Max ΕΝΑ ΚΟΣΜΗΜΑ που δουλεύει ακόμα. Το δώρισα σε θεία μου στη Βραζιλία και το έχει χαρεί παρά πολυ. Ούτε μπαταρία έχει αλλάξει υγεία 84 έχει και το πήρα όταν βγήκε το 2018. Ένα τέλειο κινητό με παρά πολυ καλές κάμερες. 
για το 13 Pro Max δεν εχω λόγια. Είναι ο,τι καλύτερο έχουν πιασει τα χέρια μου. Από που να αρχίσω; Από την μπαταρία του που μετά από τουλάχιστον ένα χρόνο παραμένει 100% και κρατάει 2 μέρες χρήσης με όλα ανοιχτά; Την απίστευτη κάμερα του; Την οθοναρα του; Αυτά ισχύουν για όλα τα 13αρια. 
Μην μιλήσω για το iPhone 4 που εχω ακόμη και ανοίγει κανονικά ή για το γεγονός ότι το 5s πήρε ενημέρωση ασφαλείας την προηγούμενη βδομάδα. 
και για τέλος, έχουν με διαφορά τα καλύτερα modem και μετά το 12 βγάζουν και τις καλύτερες κλήσεις. Προφανώς κανένας δεν θα αλλάξει κινητό αλλά θα αλλάξει πάροχο. Εγώ προσωπικά με τη nova δεν είχα ποτέ θέμα με εναλλαγές, ούτε στην Αθήνα ούτε στη Θεσσαλονίκη ούτε στην Ήπειρο. Φαινεται το έχουν ρυθμίσει καλύτερα. 

2 μερες με ολα ανοιχτα και τοσα mah που προσφερουν? Θα μου πεις διαφορετικο οικοσυστημα αλλα ειναι ακραιο εγω οσους ξερω με iphone βεβαια παλιοτερης γενιας μετα απο κανα χρονο η 2 στην χειροτερη μετα απο ενα σημειο η μπαταρια αδειαζε σαν νερο τι να πω για τα πιο προσφατα προφανως να εχεις δικιο αλλα ειναι αρκετα τα λεφτα my opinion φυσικα και δεκτα τα οσα ειπες

Link to comment
Share on other sites

Και αναρωτιέμαι γιατί στην Κρήτη χρησιμοποιούνται τόσο πολυ οι κορυφές των βουνών για κάλυψη.

Απάντηση :   Θυμίζουμε ... ....Vietnam  με τέτοια δυσκολία απο εμπόδια στους οδικούς άξονες.....  ο ΒΟΑΚ ειναι ακριβώς απο ΚΑΤΩ !

στροφές ...και ξανα. στροφές.... 

Vodafone ... θλίψη 

https://youtu.be/HnH2jj6Obu8

Cosmote  .... άπειρες βλάβες απο κεραυνούς τσ τελευταία χρόνια εδω.

https://youtu.be/5PmipEZXv30

 

 

 

 

Screenshot_2023-02-04-17-59-21-87_e5d3893ac03954c6bb675ef2555b879b.thumb.jpg.1f8d110ef47c05ca8bc76c6e8fc4830a.jpgScreenshot_2023-02-04-18-04-19-39_e5d3893ac03954c6bb675ef2555b879b.thumb.jpg.366c0637b6f0eedf8343e19fcae29a8f.jpgScreenshot_2023-02-04-18-01-19-76_e5d3893ac03954c6bb675ef2555b879b.thumb.jpg.283b389450306b7637357528b6775a6e.jpgScreenshot_2023-02-04-17-57-15-80_e5d3893ac03954c6bb675ef2555b879b.thumb.jpg.a773fbe50df460a91102ffc740194d0d.jpg

 

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CamuCamu said:

2 μερες με ολα ανοιχτα και τοσα mah που προσφερουν? Θα μου πεις διαφορετικο οικοσυστημα αλλα ειναι ακραιο εγω οσους ξερω με iphone βεβαια παλιοτερης γενιας μετα απο κανα χρονο η 2 στην χειροτερη μετα απο ενα σημειο η μπαταρια αδειαζε σαν νερο τι να πω για τα πιο προσφατα προφανως να εχεις δικιο αλλα ειναι αρκετα τα λεφτα my opinion φυσικα και δεκτα τα οσα ειπες

Τα iPhone έχουν τρελό software optimization. Για αυτό και κρατάνε περισσότερο καιρό χωρίς να κολλάνε συνέχεια. Ξέρω άτομα που έχουν ακόμα iPhone 6/6s και δεν κολλάνε καθόλου τα κινητά. Για τη μπαταρία, τα 13 και 14 pro max έχουν απίστευτη μπαταρία που κρατάει πολύ και έχω δει πως φθείρεται πολύ λιγότερο. Όσο για την τιμή, πιστεύω πως όταν τα σκας για iPhone, τα σκας για να το κρατήσεις πολλά χρόνια και να βγάλει τα λεφτά του. Προσωπική μου άποψη αυτή, και εγώ λάτρης των android είμαι. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Και αναρωτιέμαι γιατί στην Κρήτη χρησιμοποιούνται τόσο πολυ οι κορυφές των βουνών για κάλυψη.
Απάντηση :   Θυμίζουμε ... ....Vietnam  με τέτοια δυσκολία απο εμπόδια στους οδικούς άξονες.....  ο ΒΟΑΚ ειναι ακριβώς απο ΚΑΤΩ !
στροφές ...και ξανα. στροφές.... 
Vodafone ... θλίψη 

Cosmote  .... άπειρες βλάβες απο κεραυνούς τσ τελευταία χρόνια εδω.

 
 
 
 
Screenshot_2023-02-04-17-59-21-87_e5d3893ac03954c6bb675ef2555b879b.thumb.jpg.1f8d110ef47c05ca8bc76c6e8fc4830a.jpgScreenshot_2023-02-04-18-04-19-39_e5d3893ac03954c6bb675ef2555b879b.thumb.jpg.366c0637b6f0eedf8343e19fcae29a8f.jpgScreenshot_2023-02-04-18-01-19-76_e5d3893ac03954c6bb675ef2555b879b.thumb.jpg.283b389450306b7637357528b6775a6e.jpgScreenshot_2023-02-04-17-57-15-80_e5d3893ac03954c6bb675ef2555b879b.thumb.jpg.a773fbe50df460a91102ffc740194d0d.jpg
 
 
Ρογδιά είσαι;

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι.  ειναι ενα ψηλότερο βουνό ακριβώς πίσω απο Ρογδιά . ( Μην πάτε 😉

.....με " απαγορευμένη πρόσβαση " αν δεν εισαι Certified τεχνικός ή ανήκεις στο στρατό.

Screenshot_2023-02-04-20-32-48-49_e5d3893ac03954c6bb675ef2555b879b.thumb.jpg.945017531715e795bf53c86ef3aca3f5.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Οχι.  ειναι ενα ψηλότερο βουνό ακριβώς πίσω απο Ρογδιά . ( Μην πάτε
.....με " απαγορευμένη πρόσβαση " αν δεν εισαι Certified τεχνικός ή ανήκεις στο στρατό.
Screenshot_2023-02-04-20-32-48-49_e5d3893ac03954c6bb675ef2555b879b.thumb.jpg.945017531715e795bf53c86ef3aca3f5.jpg

Πρέπει να είναι το 1 απο τα 5 ραντάρ επιτήρησης μεταξύ Αχλάδας και Βασιλικό εκεί στις γεννήτριες λογικά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Πιο είναι το καλύτερο δίκτυο, είναι ο τίτλος. 

Όποιος πάροχος έχει την καλύτερη κάλυψη στις περιοχές που κυκλοφορεί ο κάθε ένας. 

Στην (όχι τόσο σπάνια) περίπτωση που η κάλυψη από όλους είναι παρόμοια, καλή ή κακή δεν έχει τόση σημασία, εδώ μπαίνει ο οικονομικός παράγοντας και η εξυπηρέτηση πελατών. 

Ταχυτητες Cosmote Καλυψη σχετικο αυτο καταλαβαινω εγω

Link to comment
Share on other sites

Κακοκαιρία "Μπάρμπαρα". Γράψτε σχόλια για τα δίκτυα της περιοχής που κινείστε. Είναι λειτουργικά;; Υπάρχουν μέρη που έχει πέσει ή έχουν πείσει τα δίκτυα;; Ποιά είναι αυτά;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,εκανα ένα πείραμα γιατί δίνει χαμηλές ταχύτητες η Vodafone στο νησί και δοκίμασα να κλείσω την δεύτερη κάρτα που έχω στη Cosmote…ως δια μαγείας και λόγω περασμένης ώρας εκανα και μετρήσεις μέσα στο σπίτι. 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5477280510

5G Vodafone Ν1

5G Cosmote N78 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5477284416

Τέτοια ταχύτητα στο Αργοστολι έχω δει μια φορά και αυτό ήμουν στο μπαλκόνι και κρατούσα το κινητό με οπτική επαφή. Αυτό ήταν στο σπίτι μέσα.

Και μια μέτρηση σε 4G με καλύτερο Upload βέβαια από το 5G,θέλει βελτίωση ακόμα.

https://www.speedtest.net/my-result/i/5477286542

Η καλύτερη μέτρηση με Vodafone, βέβαια το Download έτυχε και ξεπέρασε τα 150Mbps σε αυτή τη μέτρηση. Έχω ανεβάσει στο νήμα της περισσότερες πληροφορίες https://www.speedtest.net/my-result/i/5477275866

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nikolas14 said:

Λοιπόν,εκανα ένα πείραμα γιατί δίνει χαμηλές ταχύτητες η Vodafone στο νησί και δοκίμασα να κλείσω την δεύτερη κάρτα που έχω στη Cosmote…ως δια μαγείας και λόγω περασμένης ώρας εκανα και μετρήσεις μέσα στο σπίτι. 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5477280510

5G Vodafone Ν1

5G Cosmote N78 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5477280510

Τέτοια ταχύτητα στο Αργοστολι έχω δει μια φορά και αυτό ήμουν στο μπαλκόνι και κρατούσα το κινητό με οπτική επαφή. Αυτό ήταν στο σπίτι μέσα.

Και μια μέτρηση σε 4G με καλύτερο Upload βέβαια από το 5G,θέλει βελτίωση ακόμα. Αντικειμενικά  η Cosmote ήδη διαθέτει με διαφορά το καλύτερο δίκτυο στο νησί. Οσοι έχουν μια κάρτα Victus συχνά αντιμετωπίζουν το φαινόμενο των εναλλαγών απο 5G/4G να κολλάει σε 3G. Ειδικά εν κινήσει το παρατηρώ στο Spotify που κάνω live streaming διότι το ραδιόφωνο με τις κακοκαιρίες μια παίζει και μια όχι σωστά. Έχω άποψη. 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5477280510

 

Οι σύνδεσμοι θέλουν διόρθωση. 
 

Οκ, είναι διαφορετικοί πλέον. 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, waeo said:

Οι σύνδεσμοι θέλουν διόρθωση. 
 

Οκ, είναι διαφορετικοί πλέον. 

Ναι, έφτιαξε τώρα. Αν μπορέσω θα κάνω μέτρηση στο πανεπιστήμιο αύριο και πλατεία. Πάντως σε εσωτερικούς χώρους η Vodafone φέτος παίζει χειρότερα από πέρυσι. Πολύ χαμηλό σήμα για κλήσεις με αποτέλεσμα το WiFi Calling να είναι απαραίτητο. Ευτυχώς εμένα με σώζει ότι βρίσκομαι ψηλά και βλέπω παραπάνω κεραίες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Λοιπόν,εκανα ένα πείραμα γιατί δίνει χαμηλές ταχύτητες η Vodafone στο νησί και δοκίμασα να κλείσω την δεύτερη κάρτα που έχω στη Cosmote…ως δια μαγείας και λόγω περασμένης ώρας εκανα και μετρήσεις μέσα στο σπίτι. 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5477280510

5G Vodafone Ν1

5G Cosmote N78 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5477284416

Τέτοια ταχύτητα στο Αργοστολι έχω δει μια φορά και αυτό ήμουν στο μπαλκόνι και κρατούσα το κινητό με οπτική επαφή. Αυτό ήταν στο σπίτι μέσα.

Και μια μέτρηση σε 4G με καλύτερο Upload βέβαια από το 5G,θέλει βελτίωση ακόμα.

https://www.speedtest.net/my-result/i/5477286542

Η καλύτερη μέτρηση με Vodafone, βέβαια το Download έτυχε και ξεπέρασε τα 150Mbps σε αυτή τη μέτρηση. Έχω ανεβάσει στο νήμα της περισσότερες πληροφορίες https://www.speedtest.net/my-result/i/5477275866

Κατάλαβα καλά ότι το συμπέρασμα είναι ότι όταν κλείνεις την sim της Cosmote βελτιώνεται η  ταχύτητα της Vodafone και το ανάποδο ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...