Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες πριν, Gv2008 said:

Καλημέρα σε όλους!

 

Έχετε δει ποτέ κάτι τέτοιο στην Ελλάδα;

Screenshot_2022-12-27-09-23-43-081-edit_com.miui.gallery.jpg

 

Με Vodafone GR μπορεί και να δεις κάνα 4G με -130. Αλλά αυτό όχι. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, cmvr said:

Είχα να επισκεφτώ πολύ καιρό τα βόρειο ανατολικά της χώρας και το συμπέρασμα είναι μετά από τόσες ημέρες που είμαι στην περιοχή για τη δικιά μου χρήση που γυρνοβολάω πολύ θέλω Cosmote και Vodafone στο οπλοστάσιο μου για να είμαι 100% καλυμμένος στις περιοχές αυτές ώστε να αλληλοκαλύπτει τα κακά σημεία η μια της άλλης. Εύχομαι του χρόνου τέτοια εποχή θεού θέλοντος αν βρεθώ στις περιοχές αυτές να χρειάζομαι μόνο μια. H wind στα εκτός πόλεων που μου χρειάζεται είναι απάλευτη με τις σκέτες 800αρες και πρέπει να δώσει και σημασία στους ανθρώπους που μένουν σε χωριά όχι μόνο στις πόλεις. 


Δεν θέλω να επεκταθώ στα κακά σημεία των εταιριών πάνω κάτω τα έχω αναφέρει σε όλα τα θέματα. Σε αυτό που θέλω να επικεντρωθώ είναι ότι έχουν πολύ δουλειά όλες ανά σημείο και θέλει λίγο υπομονή να βγει η φετινή χρονιά. 


Για όλα τα παραπάνω τρέχουν αναβαθμίσεις από όλα τα δίκτυα και μπορεί και από το πρώτο τρίμηνο του 2023 οι ντόπιοι να δουν καλυτέρευση.

Τι ταξίδι συνεχίζεται 😀
 

Ακριβώς αυτο,κινούμενος από Θεσσαλονίκη προς Κεφαλονια και λογικά μέσα στο 2023 θα κινούμαι και στην Αθήνα,το συμπέρασμα μου είναι ότι ένας πάροχος δεν αρκεί. 
Ναι μεν η Vodafone στη Θεσσαλονίκη έκανε άλματα προόδου,δεν είδα τόσο πολύ 3G και Edge στο κέντρο ωστόσο έως τώρα στο σπίτι μου είναι χαλί μαύρο. Κινήθηκα στο κέντρο και Χαριλάου κυρίως. Σε εσωτερικούς χώρους όλες δυσκολεύονται και με την κίνηση που είχε την παραμονή Χριστουγέννων Cosmote και Vodafone ήταν λειτουργικές αν και κυρίως λογω συμβολαίου έχω βασική την Vodafone. 
Και επισης επειδή την Κυριακή πήγα στον Ιακωβίδη στο Vogue,μέσα είχε 5G αλλά σήμα μηδέν. Ενώ η πρασινη είχε πάνω στο Porto Palace ή στο Porto Center Micro με 4G και έδινε 280/11 το μέγιστο και σε γενικές γραμμες άντεξε την κίνηση, διότι το μαγαζί ήταν γεμάτο και ακριβώς δίπλα ήταν το Barbarella που είχε live. 
Επισης η μητέρα μου από τότε που γύρισε σε κοσμοτε,κανένα θέμα με κλήσεις λόγω VoLTE και Ίντερνετ σφαίρα. Και με συσκευη ένα παλιό Xiaomi.

Αυριο θα κάνω μια βόλτα Καλαμάρια στη Σοφούλη εκεί στο Shark, να δω αν άλλαξε τίποτα. Διότι πέρυσι η Vodafone και μέχρι τον Ιούνιο ήταν τραγική.

 

 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nikolas14 said:

Αυριο θα κάνω μια βόλτα Καλαμάρια στη Σοφούλη εκεί στο Shark, να δω αν άλλαξε τίποτα. Διότι πέρυσι η Vodafone και μέχρι τον Ιούνιο ήταν τραγική.

Για τη Σοφούλη κράτα μικρό καλάθι όπως βλέπω στο cellmapper.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στην Vodafone οταν εισαι σε αναβαθμισμένο Cell εχεις αλλά thresholds και configs από τον νεο σταθμο βασης και εντελώς μα εντελώς άλλα thresholds στον παλιό ( ακομα και -140 RSRP !) .  ....και μετά Baseband Crash  απο την μεριά του συνδρομητή και το ωραιότατο :

 

 " SIM TOOLKIT : Welcome to Vodafone - baseband crashed unexpectedly"

( Δεν φταίνε τα RSRP thresholds για αυτό βέβαια 🙂. Συμβαίνει διότι εχουν άλλα Conflicting capability settings περισσότερο και είναι ΑΝΕΠΊΤΡΕΠΤΟ για ενα πάροχο να κολλάει τις συσκευές  !)

 

Εν τω μεταξύ οσο αφορα τους μικρούς σταθμούς βασης

Στην Γερμανία πανε σε Centralized basebands " στα μικρα Street Cells !!

( ως τωρα μονο σε  υπόγειους σταθμούς μετρό στο Παρισι είχα δει centralized basebands )

 

https://www.communicationstoday.co.in/telekom-swaps-phone-boxes-for-5g-small-cells/

"

https://www.rcrwireless.com/20151120/network-function-virtualization-nfv/small-cell-virtualization-centralized-vs-baseband-at-the-edge-tag20

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2022-12-30-18-12-41-89_e5d3893ac03954c6bb675ef2555b879b-01.thumb.jpeg.553277ebc519c14cbee890513ddbf482.jpeg

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Space Band Carrier Aggregation 🙂

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα 4 ημέρες στην Αθήνα με Vodafone και Cosmote στο κινητό μου με απεριόριστα δεδομένα.

Η Cosmote, εν ολίγοις, θερίζει. Αμπελοκήπους και Ζωγράφου έχει πολύ καλό δίκτυο. Στο σπίτι που έμενα είχα 1gbps χαλαρά. Γενικά, όπου και να κινήθηκα (Πειραιά, Ακαδημια, Σύνταγμα, Σταθμό Λαρισης, Πλάκα, Εξαρχία, Ακρόπολη κ.α.) έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Όμως, δυστυχώς, η κάλυψη στο μέτρο ήταν πολύ απογοητευτική. Σε αρκετά σημεία (που μου διαφεύγουν), δεν είχα κάν σήμα για κλήσεις.

Η Vodafone από την άλλη, δεν με πετούσε σε 3G όπως κάνει εδώ στην Θεσσαλονίκη, αλλά ήταν φανερά πιο αδύναμο το δίκτυο της και ταχύτητες υστερούσε στα ίδια σημεία (άλλοτε λίγο και άλλοτε περισσότερο) 

Στον δρόμο της επιστροφής προς Θεσσαλονίκη, ναι η Cosmote είχε πιο συχνό (και γρήγορο) 4G, αλλά σε κάποια σημεία η κάλυψη ήταν κάκιστη, μόνο με Ε, ενώ ταυτόχρονα η Vodafone είχε 3G με το οποίο το streaming δεν ήταν και πολύ άσχημο. Ακριβώς που, δεν θυμάμαι γιατί οδηγούσα. 

Δυστυχώς, δεν ήμουν σε θέση να δοκιμάσω ταυτόχρονα την Wind. Ελπίζω μέσα στο 2023, να ξαναπάω Αθήνα με Wind.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σπίτι μου στον Πειραιά. 5G COSMOTE και VF

Vodafone 5G:Screenshot_2022-12-31-15-34-29-901_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.3ee4d742b4becbc7b6fb49a00695eab8.jpgScreenshot_2022-12-31-15-33-48-275_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.49c6750d901cee07784a95cdb42edb13.jpg

 

COSMOTE 5G:

 

Screenshot_2022-12-31-15-38-42-240_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.d6f2218acb9b55e2bf297da79b803925.jpgScreenshot_2022-12-31-15-37-52-103_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.845e6167c81cba1784cd7ceee3693f2c.jpg

 

Η διαφορά υπέρ της Vodafone είναι φανερή. Δυστυχώς δεν είχα NOVA για να μετρήσω 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tasosathan said:

Στον δρόμο της επιστροφής προς Θεσσαλονίκη, ναι η Cosmote είχε πιο συχνό (και γρήγορο) 4G, αλλά σε κάποια σημεία η κάλυψη ήταν κάκιστη, μόνο με Ε, ενώ ταυτόχρονα η Vodafone είχε 3G με το οποίο το streaming δεν ήταν και πολύ άσχημο. Ακριβώς που, δεν θυμάμαι γιατί οδηγούσα. 

Δυστυχώς, δεν ήμουν σε θέση να δοκιμάσω ταυτόχρονα την Wind. Ελπίζω μέσα στο 2023, να ξαναπάω Αθήνα με Wind.

Πήγες απο τον κλασικό δρόμο της εθνικής οδού Θεσσαλονίκης-Αθήνας? Το έκανα πρόσφατα το δρομολόγιο και απο Θεσσαλονίκη κέντρο μέχρι Αθήνα και επιστροφή και πουθενά δεν είχε τίποτε λιγότερο απο 4G+. Επαιξαν άνετα google maps και radio streaming χωρίς την παραμικρή διακοπή.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, bbbb said:

Πήγες απο τον κλασικό δρόμο της εθνικής οδού Θεσσαλονίκης-Αθήνας? Το έκανα πρόσφατα το δρομολόγιο και απο Θεσσαλονίκη κέντρο μέχρι Αθήνα και επιστροφή και πουθενά δεν είχε τίποτε λιγότερο απο 4G+. Επαιξαν άνετα google maps και radio streaming χωρίς την παραμικρή διακοπή.

Για ποια από τις δύο; Από εμπειρίας Cosmote όντως έχει παντού. Η vf κάνει κάποιες διακοπές μετά τον Βόλο 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Gv2008 said:

Για ποια από τις δύο; Από εμπειρίας Cosmote όντως έχει παντού. Η vf κάνει κάποιες διακοπές μετά τον Βόλο 

Cosmote

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που περνάω πολύ συχνά από εκεί, όντως η cosmote πριν και μετά τον κόμβο στις Μικροθήβες έχει κάποια σημεία που σε πετάει σε edge.

Όταν πήγαινα Αθήνα με wind είχα ξεχάσει κλειδωμένο το κινητό σε 4g με b1, b3, b7 και μόνο στις στροφές του Κάστρου είχε διακοπές. Στο γυρισμό είχε τέρμα σήμα με b20. Vodafone και cosmote είχαν κάτι μικρές διακοπές σε ορισμένα σημεία.

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Gv2008 said:

Για ποια από τις δύο; Από εμπειρίας Cosmote όντως έχει παντού. Η vf κάνει κάποιες διακοπές μετά τον Βόλο 

Και μετά την Λαμία έχει θεματάκια η Vodafone . Cosmote Θεσσαλονίκη - Αθήνα ΠΑΝΤΟΥ 5G εκτός από έξω από τα Μάλγαρα που παραμένει η 1001 σδο κτήριο του ΟΤΕ b3 only . 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgebad said:

Και μετά την Λαμία έχει θεματάκια η Vodafone . Cosmote Θεσσαλονίκη - Αθήνα ΠΑΝΤΟΥ 5G εκτός από έξω από τα Μάλγαρα που παραμένει η 1001 σδο κτήριο του ΟΤΕ b3 only . 

Έκανα το Θεσσαλονίκη Βόλος Σεπτέμβριο και είχα 80% 5g. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bbbb said:

Πήγες απο τον κλασικό δρόμο της εθνικής οδού Θεσσαλονίκης-Αθήνας? Το έκανα πρόσφατα το δρομολόγιο και απο Θεσσαλονίκη κέντρο μέχρι Αθήνα και επιστροφή και πουθενά δεν είχε τίποτε λιγότερο απο 4G+. Επαιξαν άνετα google maps και radio streaming χωρίς την παραμικρή διακοπή.

Αν αναφέρεσαι για την Cosmote, μετά την Λαμία ήταν που είχα τα θεματάκια με το EDGE. Κατ'αλλα, καμπάνα 4G 4/4. Τι να πω, μπορει να σκάλωσε το iPhone

Link to comment
Share on other sites

Με την αρτα γεμάτη αυτά είναι τα νούμερα που δίνουν COSMOTE και Wind μέσα στην πόλη της Άρτας πολυ κοντά στο κέντρο σε εσωτερικό χώρο. Wind 4G και COSMOTE 5G. Αφήνω πάνω σας τα συμπεράσματα. Τουλάχιστον η κοσμοτε έστω και έτσι βελτιώθηκε αισθητά από ότι πριν τις αναβαθμίσεις  σε κάλυψη. Και οι δυο με 3 μπάρες σήματος και 3ca 1800+800+2100 η COSMOTE ενώ η wind αντί για 2100 έχει 2600. Και τα δυο τεσταρισμενα από το κινητό μου (ξεχωριστά έβαλα κάθε κάρτα δεν είχα δικαρτο το κινητό, για αυτό και η χρονική διαφορά) στο ίδιο σημείο με διαφορά 7 λεπτών  

FBD6A5ED-0A73-4096-9C16-1BD7B3CDCA06.thumb.jpeg.223ec1b3c81cd31fed7d0e308c168ecf.jpeg5664C599-2E59-4EB6-9332-B4165531D78B.thumb.jpeg.1d6d637860267c5aae4bbbef880ce352.jpeg

ευχομαι σε όλους καλή χρονιά με υγεία και χαρά!

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά φίλε!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panos.kar said:

Με την αρτα γεμάτη αυτά είναι τα νούμερα που δίνουν COSMOTE και Wind μέσα στην πόλη της Άρτας πολυ κοντά στο κέντρο σε εσωτερικό χώρο. Wind 4G και COSMOTE 5G. Αφήνω πάνω σας τα συμπεράσματα. Τουλάχιστον η κοσμοτε έστω και έτσι βελτιώθηκε αισθητά από ότι πριν τις αναβαθμίσεις  σε κάλυψη. Και οι δυο με 3 μπάρες σήματος και 3ca 1800+800+2100 η COSMOTE ενώ η wind αντί για 2100 έχει 2600. Και τα δυο τεσταρισμενα από το κινητό μου (ξεχωριστά έβαλα κάθε κάρτα δεν είχα δικαρτο το κινητό, για αυτό και η χρονική διαφορά) στο ίδιο σημείο με διαφορά 7 λεπτών  

FBD6A5ED-0A73-4096-9C16-1BD7B3CDCA06.thumb.jpeg.223ec1b3c81cd31fed7d0e308c168ecf.jpeg5664C599-2E59-4EB6-9332-B4165531D78B.thumb.jpeg.1d6d637860267c5aae4bbbef880ce352.jpeg

ευχομαι σε όλους καλή χρονιά με υγεία και χαρά!

Καλή χρόνια με υγεία εύχομαι,μια χαρά πάνε και οι δυο πάντως δεδομένου του κόσμου που έχουν. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους τους φίλους υγεία και ειρήνη. 

Και αν είπαμε και καμιά κουβέντα παραπάνω το 2022 νερό και αλάτι 😀

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, cmvr said:

Καλή χρονιά σε όλους τους φίλους υγεία και ειρήνη. 

Και αν είπαμε και καμιά κουβέντα παραπάνω το 2022 νερό και αλάτι 😀

Καλή χρονιά σε όλους! 
καλα εδω μεσα δεν πρέπει κανένας να παίρνει κάτι στα σοβαρά, ούτε τις μικρες μπηχτες που ρίχνουμε ο ένας στον άλλο ώρες ώρες😂😂😂  αλλά τελοσπαντων αυτό είναι το ωραίο 😀

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά εύχομαι και εγώ, με υγεία, ευτυχία, δημιουργικότητα και χαρές σε όλους σας!

Σε όλη την υπέροχη διαδικτυακή παρέα!

10 minutes ago, panos.kar said:

Καλή χρονιά σε όλους! 
καλα εδω μεσα δεν πρέπει κανένας να παίρνει κάτι στα σοβαρά, ούτε τις μικρες μπηχτες που ρίχνουμε ο ένας στον άλλο ώρες ώρες😂😂😂  αλλά τελοσπαντων αυτό είναι το ωραίο 😀

Αυτή είναι και η ομορφιά των συζητήσεων!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή χρονιά σε όλους. Ό,τι επιθυμεί ο καθένας σας να γίνει πραγματικότητα.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά με υγεία και ας ελπίσουμε με λιγοτερες μπαντ 20!🥳🤣🙂🧑‍🎄🎄😃

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ολόψυχα ο Αϊ-Βασίλης να φέρει σήμα, για τις συσκευές, σε κάθε γωνιά, χωριό, παραλία και βουνό... 

Υγεία, τύχη χαρά και ευημερία σε όλο τον κόσμο! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...