Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

df25ae2820bd0afc06f384154c0ff433.jpg
WIND 3G στο ασανσερ της πολυκατοικία μου. Κόκκινη 2 μπάρες EDGE πράσινη καμία υπηρεσία. Συνεχίζω να πιστεύω πως Δεν είναι θέμα αναβάθμισης της COSMOTE όσον αφορά εμβέλεια και ποιότητα σήματος. Γιατί η wind πάντα είχε 3G στο ασανσερ (απ όσο έλεγαν οι γείτονες)


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιαδήποτε ανελκυστήρα στον κόσμο ΠΑΝΤΑ εχεις σημα ΜΟΝΟ απο τον πιο κοντινό σταθμό βασης.  Οσοι εχουν ανελκυστήρες και δίπλα ετυχε να ειναι η κεραία θα έχουν σημα.

 Καπου η κεραία θα ειναι ΠΑΝΤΑ πιο κοντα και κάπου πιο μακρυα.

Για ανελκυστήρες χρειαζόμαστε κεραίες σε καθε οικοδομικο τετράγωνο πράγμα αδύνατο.

Το 112 παιζει πάντως 🙂

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, teo__ said:

df25ae2820bd0afc06f384154c0ff433.jpg
WIND 3G στο ασανσερ της πολυκατοικία μου. Κόκκινη 2 μπάρες EDGE πράσινη καμία υπηρεσία. Συνεχίζω να πιστεύω πως Δεν είναι θέμα αναβάθμισης της COSMOTE όσον αφορά εμβέλεια και ποιότητα σήματος. Γιατί η wind πάντα είχε 3G στο ασανσερ (απ όσο έλεγαν οι γείτονες)


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk

Το ίδιο συμβαίνει στο σπίτι μου με Cosmote… 4G/5G ακόμα και στο υπόγειο ενώ η Wind έχει σήμα για φωνή και Vodafone μια γραμμή ή no service. 
Για αυτό γυρίσαμε κοσμοτε οικογενειακώς με καρτοκινητά. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει στο σπίτι μου με Cosmote… 4G/5G ακόμα και στο υπόγειο ενώ η Wind έχει σήμα για φωνή και Vodafone μια γραμμή ή no service. 
Για αυτό γυρίσαμε κοσμοτε οικογενειακώς με καρτοκινητά. 

Εγω το αντίθετο. COSMOTE με το ζόρι φωνή. 5ο όροφο και λίγο να απομακρυνθώ από παράθυρο χάνει 4G/5G (το οποίο δεν βγάζει ούτε σπιντεστ) . Αντίθετα η wind είναι 3-full γραμμές 5G σε όλο το σπίτι μου με ταχύτητες 90+. Η vf μια απ τα ίδια αλλά χάνει τελείως σήμα στο υπόγειο μαζί με την COSMOTE που η wind παίζει με μια μπαρα 5G και ταχύτητες 20mbps.

Είναι καθαρά θέμα περιοχής. Στο άλλο σπίτι (το οικογενειακό γιατι εγώ μένω άλλου στην πόλη) η vf είναι τραγική με EDGE και COSMOTE Wind παίζουν και οι δυο 3 μπάρες 4G με ταχύτητες 35 και 90 αντίστοιχα που είναι πολύ καλά και από τις δυο


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Με όλο τον σεβασμό αλλά κριτήριο δεν είναι τι κάνει στον ανελκυστήρα η στο υπόγειο. Το θέμα είναι να πιάνει μέσα στο σπίτι σου ώστε να βάλεις extrasim στη cosmote / vodafone και να γλυτώσεις το σταθερό 🤣

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία που διαμένει ο αδερφός μου, σήμα μέσα στον ανελκυστήρα έχει μόνο η wind, παρά το γεγονός ότι οι κεραίες και των τριών εταιρειών βρίσκονται στην ίδια ακριβώς περιοχή δηλαδή στο γήπεδο του Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με όλο τον σεβασμό αλλά κριτήριο δεν είναι τι κάνει στον ανελκυστήρα η στο υπόγειο. Το θέμα είναι να πιάνει μέσα στο σπίτι σου ώστε να βάλεις extrasim στη cosmote / vodafone και να γλυτώσεις το σταθερό 
 

Δεν είναι όμως μέτρο σύγκρισης για το ποια έχει την καλύτερη ποιότητα σήματος στην πολυκατοικία;

Επίσης εγώ το αναφέρω για να πω με αφορμή αυτό ποσό κρίμα είναι να καταργείται από τώρα το 3G ενώ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι λειτουργικότατο. Ποιος είναι ο λόγος να γίνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, teo__ said:


Δεν είναι όμως μέτρο σύγκρισης για το ποια έχει την καλύτερη ποιότητα σήματος στην πολυκατοικία;

Επίσης εγώ το αναφέρω για να πω με αφορμή αυτό ποσό κρίμα είναι να καταργείται από τώρα το 3G ενώ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι λειτουργικότατο. Ποιος είναι ο λόγος να γίνεται αυτό;

Όντως είναι! Ίσως πάρει παράταση για τα μέσα του 2023. Δεν έχουν ακόμη σοβαρό ποσοστό κάλυψης. Θα έχουμε δράματα εάν δεν επιταχυνθούν οι διαδικασίες αναβάθμισης του δικτύου. Πολλές φορές είναι αυτό που σε εξυπηρετεί όταν είναι πίτα το 4G/4G+. Το 2023 θα δούμε πολλά από τους παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι! Ίσως πάρει παράταση για τα μέσα του 2023. Δεν έχουν ακόμη σοβαρό ποσοστό κάλυψης. Θα έχουμε δράματα εάν δεν επιταχυνθούν οι διαδικασίες αναβάθμισης του δικτύου. Πολλές φορές είναι αυτό που σε εξυπηρετεί όταν είναι πίτα το 4G/4G+. Το 2023 θα δούμε πολλά από τους παρόχους.

Εδώ στα Γιάννενα εχει καταργηθεί πιλοτικά από Vodafone. Η COSMOTE το έχει ήδη καταργήσει πανελλαδικά ούτως η άλλως.

Επειδή η vodafone είναι σημεία που έχει σοβαρά θέματα με handovers και γενικά σε πολλά σημεία μπάζει (φροντζος,λίμνη κλπ) ήδη υπάρχουν παράπονα από τους χρήστες. Η COSMOTE στο μεγαλύτερο μέρος της πόλης (πλην της περιοχής μου) και η wind παντού δεν έχουν θέμα με handovers άρα θεωρώ τους παίρνει να το καταργήσουν αυτούς τους δυο. Αλλά η κόκκινη έχει αρχίσει τα θεματάκια της. Πολλές φορές καλωσορίζει τους φίλους μου 5 φορές τη μέρα
Link to comment
Share on other sites

Χθες για παράδειγμα φίλος μου προσπαθούσε να παρει τηλέφωνο στον μώλο και ήταν full 5G και τον γύριζε σε EDGE και έπεφτε η κλήση. Αυτό έγινε 5 φορές. Τελικά πήρε από το δικό μου


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, teo__ said:

Αλλά η κόκκινη έχει αρχίσει τα θεματάκια της. Πολλές φορές καλωσορίζει τους φίλους μου 5 φορές τη μέραemoji23.pngemoji23.png

Το ότι είναι ευγενική  και όχι ανάγωγη όπως οι άλλες εταιρίες είναι στα μπόνους 🤣🤣🤣🤣🤣

Φαντάσου ότι κλείνω τελείως το κινητό και το ανοίγω για να με καλωσορίζει  🤣🤣🤣🤣🤣

Γενικά ξέρω ότι όταν κράζεις ; Θαυμάζεις !!! Που έλεγε και η διαφήμισή του jumbo   🤣🤣🤣🤣🤣

Δώσε πόνο Vodafone  🤣🤣🤣🤣🤣

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι ευγενική  και όχι ανάγωγη όπως οι άλλες εταιρίες είναι στα μπόνους 
Φαντάσου ότι κλείνω τελείως το κινητό και το ανοίγω για να με καλωσορίζει  
Γενικά ξέρω ότι όταν κράζεις ; Θαυμάζεις !!! Που έλεγε και η διαφήμισή του jumbo   
Δώσε πόνο Vodafone  

Δίνει πόνο. Πλάκα πλάκα η μόνη που εχω βγάλει κλήση με 1 γραμμή EDGE με πολύ καλή ποιότητα. Άλλο που όταν την πιάνουν οι τρέλες της βγάζει η κλήση απέτυχε ακόμα και με full 5Gάντε και με το καλό το Space mobile να τους πατήσει όλους


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, teo__ said:


Δίνει πόνο. Πλάκα πλάκα η μόνη που εχω βγάλει κλήση με 1 γραμμή EDGE με πολύ καλή ποιότητα. Άλλο που όταν την πιάνουν οι τρέλες της βγάζει η κλήση απέτυχε ακόμα και με full 5Gemoji23.pngάντε και με το καλό το Space mobile να τους πατήσει όλους emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk

Με το space θα κλαίνε όλοι στον ανταγωνισμό 🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

SNR - 3 η Vodafonaaaaraaaaaaa και με primary B1 παιζει 5G N78 !!!

Η Cosmote δεν έχει τόσους συνδιασμούς ουτε VoLTE over 5G με ταυτόχρονο Carrier Aggregation εν ωρα κλησης οπως η Vodafonaaaraaaaaa ...μετα απο λιγο με πεταξε σε ωραιότατο 2G και τα 700 MBps εγιναν 7 Kbps

Screenshot_2022-09-25-21-47-43-79_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.5e6be2e7ff156ddeda2c0898cc8975e5.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Είμαι4 χρόνια συνδρομητής cosmote what's up σκέφτομαι να πάω wind f2g λόγω καλύτερου σήματος, φθηνών χρεώσεων, περισσότερων δώρων και πολλά άλλα. Καλά για voda δεν το συζητώ ούτε για αστείο.....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι4 χρόνια συνδρομητής cosmote what's up σκέφτομαι να πάω wind f2g λόγω καλύτερου σήματος, φθηνών χρεώσεων, περισσότερων δώρων και πολλά άλλα. Καλά για voda δεν το συζητώ ούτε για αστείο.....

Θα σου πω εγώ την εμπειρία μου που πήγα από συμβόλαιο COSMOTE σε συμβόλαιο wind. Εγώ πήγα καθαρά για λόγους σήματος γιατί στην περιοχή μου η πράσινη είναι αθλια. Και μπορώ να πω πως εχω καταλάβει τεράστια διαφορά σε αυτό το θέμα. Αν ξέρεις ότι η wind πιανει καλά στις περιοχές που κινείσαι ενώ η πράσινη όχι αλλαξε με κλειστά μάτια.

Γενικά σαν ταχύτητες η COSMOTE είναι καλύτερη. Στα πολύ κεντρικά σημεία όλες είναι άνω των 600, αλλά η COSMOTE έχει κάνει το κάτι παραπάνω και το έχει επεκτείνει και σε κάποιες περιοχές εκτός κέντρων.

Βέβαια η wind έχει μια σταθερότητα σήματος και ταχύτητας. Πάντα θα κανείς την κλήση ανεξαρτητως σήματος (αυτή είναι η αδυναμία της COSMOTE σε πολλά σημεία) και πάντα θα μπεις στο Ίντερνετ όταν έχεις 5G/4G. Αντίθετα η COSMOTE σε πολλές περιοχές είναι πάτος και αχρησιμοποίητο ακόμα και εξωτερικά. Αν είσαι σε μια από τις περιοχές αυτές και γνωρίζεις ότι και εκει αλλά και στα υπόλοιπα σημεία που κινείσαι η wind κάνει την δουλειά της κάνε την μετάβαση.

Αν απλά το θες για αλλαγή (μπορεί να βαρέθηκες την COSMOTE ας πούμε) και δεν έχεις θέμα με το σήμα της COSMOTE δεν ξέρω κατα ποσό αξίζει η μετάβαση.


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, teo__ said:


Θα σου πω εγώ την εμπειρία μου που πήγα από συμβόλαιο COSMOTE σε συμβόλαιο wind. Εγώ πήγα καθαρά για λόγους σήματος γιατί στην περιοχή μου η πράσινη είναι αθλια. Και μπορώ να πω πως εχω καταλάβει τεράστια διαφορά σε αυτό το θέμα. Αν ξέρεις ότι η wind πιανει καλά στις περιοχές που κινείσαι ενώ η πράσινη όχι αλλαξε με κλειστά μάτια.

Γενικά σαν ταχύτητες η COSMOTE είναι καλύτερη. Στα πολύ κεντρικά σημεία όλες είναι άνω των 600, αλλά η COSMOTE έχει κάνει το κάτι παραπάνω και το έχει επεκτείνει και σε κάποιες περιοχές εκτός κέντρων.

Βέβαια η wind έχει μια σταθερότητα σήματος και ταχύτητας. Πάντα θα κανείς την κλήση ανεξαρτητως σήματος (αυτή είναι η αδυναμία της COSMOTE σε πολλά σημεία) και πάντα θα μπεις στο Ίντερνετ όταν έχεις 5G/4G. Αντίθετα η COSMOTE σε πολλές περιοχές είναι πάτος και αχρησιμοποίητο ακόμα και εξωτερικά. Αν είσαι σε μια από τις περιοχές αυτές και γνωρίζεις ότι και εκει αλλά και στα υπόλοιπα σημεία που κινείσαι η wind κάνει την δουλειά της κάνε την μετάβαση.

Αν απλά το θες για αλλαγή (μπορεί να βαρέθηκες την COSMOTE ας πούμε) και δεν έχεις θέμα με το σήμα της COSMOTE δεν ξέρω κατα ποσό αξίζει η μετάβαση.


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk

Το σήμα της Cosmote είναι καλό αλλά σε συγκεκριμένα σημεία όχι. Έχω δει λόγω φίλων ότι η wind πιάνει καλά σε σχέση με την COSMOTE στα σημεία αυτά. Εκτός αυτού, έχει και καλύτερα πακέτα η wind. Δεν ξέρω πάλι, το σκέφτομαι αν και κλείνω στην wind.

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα της Cosmote είναι καλό αλλά σε συγκεκριμένα σημεία όχι. Έχω δει λόγω φίλων ότι η wind πιάνει καλά σε σχέση με την COSMOTE στα σημεία αυτά. Εκτός αυτού, έχει και καλύτερα πακέτα η wind. Δεν ξέρω πάλι, το σκέφτομαι αν και κλείνω στην wind.

Όπως νομίζεις τότε. Για ποσά € κάρτα μιλάμε το μήνα; Τι πακέτο βάζεις στην COSMOTE;


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, teo__ said:


Όπως νομίζεις τότε. Για ποσά € κάρτα μιλάμε το μήνα; Τι πακέτο βάζεις στην COSMOTE;


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk

12€ και μου μένουν μείον φόρο 10.91 με το πακέτο να είναι στα 10.90 (whatsup calls to all), ενώ η wind έχει πακέτο 10.60 (unlimited talk 1 νομίζω). Επίσης σε χώρους που επισκέπτομαι όχι τόσο συχνά αλλά και όχι σπάνια η cosmote ή δεν έχει καν κάλυψη ή καμία γραμμή και η wind θα έχει σίγουρα μία δύο

Edited by dimitrisvasileiou
Link to comment
Share on other sites


Όπως νομίζεις τότε. Για ποσά € κάρτα μιλάμε το μήνα; Τι πακέτο βάζεις στην COSMOTE;


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk

Να σου πω επίσης πως η μάνα μου έχει βολευτεί με 15€ το μήνα και το unlimited talk με τα 5 GB (μαζί με τα δώρα ανανέωσης). Βέβαια με 15αρα παίρνεις και 9GB με 300 λεπτά προς όλους αν δεν είσαι από αυτούς που μιλάνε πολύ. Με 12αρα το καλύτερο είναι 6.5GB και 200 λεπτά. Έχει και ένα άλλο χαζό πακέτο με 800 MB και 800 λεπτά αλλά για μένα δεν αξίζει τόσο.

Αν είσαι διατεθημένος να βάζεις 15€ το μήνα είσαι κύριος


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, teo__ said:


Να σου πω επίσης πως η μάνα μου έχει βολευτεί με 15€ το μήνα και το unlimited talk με τα 5 GB (μαζί με τα δώρα ανανέωσης). Βέβαια με 15αρα παίρνεις και 9GB με 300 λεπτά προς όλους αν δεν είσαι από αυτούς που μιλάνε πολύ. Με 12αρα το καλύτερο είναι 6.5GB και 200 λεπτά. Έχει και ένα άλλο χαζό πακέτο με 800 MB και 800 λεπτά αλλά για μένα δεν αξίζει τόσο.

Αν είσαι διατεθημένος να βάζεις 15€ το μήνα είσαι κύριος


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk

Για αυτό με τα 800 mb και 800 λεπτά 80 sms έλεγα... Με βολεύει αυτό πολύ περισσότερο και με tap and get it παίρνεις και ακόμα 1,5 gb. Με αυτό είμαι μια χαρά. Δεν με συμφέρει 15αρα

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό με τα 800 mb και 800 λεπτά 80 sms έλεγα... Με βολεύει αυτό πολύ περισσότερο και με tap and get it παίρνεις και ακόμα 1,5 gb. Με αυτό είμαι μια χαρά. Δεν με συμφέρει 15αρα

Οκ τότε. Εσυ ξέρεις καλύτερα την χρήση που κανείς. Ούτως η άλλως από την COSMOTE παραπάνω είναι


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, teo__ said:


Οκ τότε. Εσυ ξέρεις καλύτερα την χρήση που κανείς. Ούτως η άλλως από την COSMOTE παραπάνω είναι


Enviado do meu iPhone usando Tapatalk

Ακριβώς... Μάλλον με κόβω προς wind

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2022 at 5:52 ΜΜ, dimitrisvasileiou said:

Το σήμα της Cosmote είναι καλό αλλά σε συγκεκριμένα σημεία όχι. Έχω δει λόγω φίλων ότι η wind πιάνει καλά σε σχέση με την COSMOTE στα σημεία αυτά. Εκτός αυτού, έχει και καλύτερα πακέτα η wind. Δεν ξέρω πάλι, το σκέφτομαι αν και κλείνω στην wind.

Αν έχεις επιβεβαιώσει ότι η WIND παίζει καλύτερα στις περιοχές που συχνάζεις, go for it. 

Αλλά γενικά, για ποιες περιοχές μιλάμε; Στην Αττική χλωμό μου φαίνεται (αλλά όχι απίθανο), να είναι καλύτερη η WIND από Cosmote. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...