Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Χμμμ... 1000€ για τα έξοδα! Από που τα υπολογίζεις; 😁

Δε πάω το στοίχημα, δεν έχω να χάσω το 1000+€... (1000€ για το γηροκομείο και + τα έξοδα) 

Υπολογίζω εισιτήρια από το εξωτερικό 😉

Τέλος πάντων δεν έχει κανείς διάθεση για κυβερνοκαυγάδες. Τα πράγματα είναι απλά είσαι σε μια περιοχή και κρίνεις έχοντας και μια συμβατή συσκευή. Τα ευχολόγια εξ αποστάσεως δεν έχουν νόημα ούτε επειδή παίζει κάτι τέλεια στο μέρος μας να πάνε να πνιγούνε οι άλλοι.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο μέρος μου δεν παίζει καμία ικανοποιητικά... Και μια δε παίζει καθόλου! 

Στα μέρη μου, ευρύτερα, αποδεικνύεται ότι παίζει ικανοποιητικά μόνο αυτή που δεν παίζει καθόλου στα "μέρη μου" ειδικότερα και αυτό όχι ότι έχει καλύτερο δίκτυο αλλά λιγότερο φόρτο, οπότε κάθομαι στα αυγά μου και "απολαμβάνω" υψηλή mobile σύνδεση όπου έχω ΚΑΙ wifi διαθέσιμο... 

Τι να κάνω να κάτσω να σκάσω; απλά τέλος τα βαριά συμβόλαια μόλις ξεμπερδέψω με αυτό που έχω, ίσως κάνω κανένα Σκοπιανό... 😁

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, andreasomageiras said:

Εμένα στο μέρος μου δεν παίζει καμία ικανοποιητικά... Και μια δε παίζει καθόλου! 

Στα μέρη μου, ευρύτερα, αποδεικνύεται ότι παίζει ικανοποιητικά μόνο αυτή που δεν παίζει καθόλου στα "μέρη μου" ειδικότερα και αυτό όχι ότι έχει καλύτερο δίκτυο αλλά λιγότερο φόρτο, οπότε κάθομαι στα αυγά μου και "απολαμβάνω" υψηλή mobile σύνδεση όπου έχω ΚΑΙ wifi διαθέσιμο... 

Τι να κάνω να κάτσω να σκάσω; απλά τέλος τα βαριά συμβόλαια μόλις ξεμπερδέψω με αυτό που έχω, ίσως κάνω κανένα Σκοπιανό... 😁

Είπαμε ότι βολεύει τον κάθε ένα. Προσωπικά για αττική που είναι η βάση μου η Cosmote είναι ασυναγώνιστη με διαφορά μεγάλη. Ο συνδυασμός των exta sim είναι όνειρο. 

Είσαι πάντως άτυχος αν δεν παίζει καμία σωστά στην περιοχή σου. Υπομονή 2-3 χρόνια για το space mobile 🤣

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, andreasomageiras said:

Εμένα στο μέρος μου δεν παίζει καμία ικανοποιητικά... Και μια δε παίζει καθόλου! 

Στα μέρη μου, ευρύτερα, αποδεικνύεται ότι παίζει ικανοποιητικά μόνο αυτή που δεν παίζει καθόλου στα "μέρη μου" ειδικότερα και αυτό όχι ότι έχει καλύτερο δίκτυο αλλά λιγότερο φόρτο, οπότε κάθομαι στα αυγά μου και "απολαμβάνω" υψηλή mobile σύνδεση όπου έχω ΚΑΙ wifi διαθέσιμο... 

Τι να κάνω να κάτσω να σκάσω; απλά τέλος τα βαριά συμβόλαια μόλις ξεμπερδέψω με αυτό που έχω, ίσως κάνω κανένα Σκοπιανό... 😁

Εδώ μπορείς να αναφέρεις ονόματα εταιρειών, διότι είναι το κατάλληλο νήμα για συγκρίσεις.

Επομένως θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε ποια δεν παίζει καθόλου, ποια παίζει καλύτερα και ποια είναι στη μέση.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, cmvr said:

Δυστυχώς δεν έχεις γνώση της περιοχής και συνεχίζεις να γράφεις ασυναρτησίες για την Θράκη. Και το ποσοστό έχει αλλάξει πια στις συνδρομές στην περιοχή. Μην λειτουργείς οπαδικα γιατί αδικείς τον εαυτό σου.

Για την Χαλκιδική ήταν mixed bag η κατάσταση. Καμία σχέση με Αττική.  

Καλή σου μέρα.

Όντως δε γνωρίζω την περιοχή και όντως δεν έχω πάει ποτέ. Όμως έτσι αποδεικνύεται ότι μάλλον είναι χαζοί οι κάτοικοι κατά τα λεγόμενά σου που παραμένουν σε κοσμοτε. Αυτό που ψιλιαζομαι ότι ισχύει είναι ότι η κοσμοτε είναι χάλια και οι άλλες ανύπαρκτες. Πάνω κάτω όπως ήταν στο Βόλο πριν κάποια χρόνια. Τώρα όμως και εκεί η κοσμοτε πετάει όπου οι άλλες είναι ανύπαρκτες.

Η κοσμοτε έχει θέματα όπως όλα τα δίκτυα στον κόσμο έχουν περιοχές που έχουν θέμα. Όμως είναι τέρμα κουραστικό σε κάθε συζήτηση να λέμε για την Ξάνθη. Αν ισχύει αυτό που λες και έχουν κάνει κινήσεις για βελτίωση χωρητικότητας τότε αυτό θα φανεί σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αλλά πραγματικά εμένα προσωπικά με κούρασες.

Καλή σου νύχτα.

6 ώρες πριν, p_k said:

Δεν χρειάζεται να ερίζουμε για τις εταιρείες.

Είπαμε, παντού πρέπει να υπάρχει στοιχειώδες επίπεδο υπηρεσιών, πόσο δε περισσότερο σε ακριτικές περιοχές και αυτό ισχύει για όλες μα όλες μα όλες τις εταιρείες είτε είναι μπλε, είτε κόκκινες, είτε πράσινες.

Εδώ δεν χρειάζονται οπαδισμοί.

Πρώτα πρέπει να έχει σήμα μια εταιρεία στην Πεντέλη και ας πάει μετά και στις ακριτικές περιοχές. Που δεν είχε ο κόσμος σήμα μέσα στις φωτιές....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω να πω όσο καλά παίζει στο Ιόνιο η κοσμοτε και η Wind είναι κάκιστη το ανάποδο βλέπω στη Πιερία. Δεν γίνεται στη Λεπτοκαρυά και στις γύρω περιοχές να έχει σήμα καμπάνα, χωρητικότητα με B3+B7+b20 και να μην έχει την 2100 στο 4G και 5G μόνο στην ΠΑΘΕ. Όσο για τη Wind είναι καλύτερη εμπειρία χρήσης από τη Vodafone,με μικρότερο ping αλλά έχει δυο προβλήματα. Χαμηλό Upload,πολλά μικροκυματικα και το χειρότερο είναι ότι στη Κεφαλονια και σε άλλες περιοχές πανελλαδικά απλά έβαλε 4G και ποτέ δεν επέστρεψε να αναβαθμίσει τις περιοχές με 4G+, αύξηση χωρητικότητας και τοποθέτηση νέων κεραιών. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nikolas14 said:

Εγώ πάντως έχω να πω όσο καλά παίζει στο Ιόνιο η κοσμοτε και η Wind είναι κάκιστη το ανάποδο βλέπω στη Πιερία. Δεν γίνεται στη Λεπτοκαρυά και στις γύρω περιοχές να έχει σήμα καμπάνα, χωρητικότητα με B3+B7+b20 και να μην έχει την 2100 στο 4G και 5G μόνο στην ΠΑΘΕ. Όσο για τη Wind είναι καλύτερη εμπειρία χρήσης από τη Vodafone,με μικρότερο ping αλλά έχει δυο προβλήματα. Χαμηλό Upload,πολλά μικροκυματικα και το χειρότερο είναι ότι στη Κεφαλονια και σε άλλες περιοχές πανελλαδικά απλά έβαλε 4G και ποτέ δεν επέστρεψε να αναβαθμίσει τις περιοχές με 4G+, αύξηση χωρητικότητας και τοποθέτηση νέων κεραιών. 

Δεν πειράζει θα έρθει το space mobile (τώρα που συνεργάζεται με τη νοκια) και η vodafone θα τους πάρει τα σώβρακα παντού 🤣    🤣   🤣   🤣   🤣 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikolas14 said:

... Δεν γίνεται στη Λεπτοκαρυά και στις γύρω περιοχές να έχει σήμα καμπάνα, χωρητικότητα με B3+B7+b20 και να μην έχει την 2100 στο 4G και 5G μόνο στην ΠΑΘΕ...

Ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί, οπότε η παραπάνω έκφραση χρήζει ερμηνείας ως προς το τι εννοείς, "δεν γίνετε" = είναι απίστευτη η εταιρεία με αυτό που συμβαίνει ή "δεν γίνετε αυτό" = κάνω κάποιο λάθος; 

Δεν το γράφω επιθετικά, καθαρά ρωτάω. Ίσως υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι στραβά εγώ και να μην έχω (ταχύτητα) σύνδεση. 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, p_k said:

Εδώ μπορείς να αναφέρεις ονόματα εταιρειών, διότι είναι το κατάλληλο νήμα για συγκρίσεις.

Επομένως θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε ποια δεν παίζει καθόλου, ποια παίζει καλύτερα και ποια είναι στη μέση.

Είχα wind κεντρική και βόρεια Μακεδονία στο Δήμο Παιονίας /Πολύκαστρο. Δεν είχα σήμα, ένα χρόνο δεν είχα σήμα, για τηλέφωνο μιλάω δεν σκέφτηκα καν τα δεδομένα.

Άλλαξα σε vodafone με την προσφορά της βλακ-ο Παρασκευής, είχα σήμα αλλά έχανα κλήσης, από δεδομένα είχα όχι κάτι φοβερό και πολλές φορές σερνόταν οι σελίδες... Όπως παραδέχτηκε (προς τιμή της) η εταιρεία έχει θέμα στην περιοχή και δεν έχει προγραμματιστεί κάποια βελτίωση. 

Έκατσε ευκαιρία με cosmote, έχω σήμα, δε χάνω κλήσης και από δεδομένα δεν έχω ορατή διαφορά από την vodafone, σε μετρήσεις "δε με νοιάζει". 

Εδώ πάλι στης ακτές της Πιερίας κάθε χρόνο με τη wind είχα αξιοπρεπή σερφαρισμα (δε ξέρω τι κάνει φέτος, δεν έχω σκοπό να βάλω κάρτα) ενώ εγώ με cosmote και η σύζυγος με vodafone δεν έχουμε δεδομένα και έχουμε κακής ποιότητας κλήσης...

Να κάνω μια θυσία στον Δία; μιας και είμαι από κάτω! 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, mixtri said:

Λογικά ένα 80% του πληθυσμού που έχει ΚΟΣΜΟΤΕ στις περιοχές αυτές είναι χαζοί. Νε,τι;

Γεωγραφικά ΝΑΙ η cosmote τις τρώει όλες λάχανο. Από άποψη ταχυτήτων . ΟΧΙ , θέλει αναβαθμηση . Και λογικό όταν όπως λες και εσυ την έχει εμπιστευτεί όλη η βόρεια Ελλάδα . 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, andreasomageiras said:

Ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί, οπότε η παραπάνω έκφραση χρήζει ερμηνείας ως προς το τι "δεν γίνετε", είναι απίστευτη η εταιρεία με αυτό που συμβαίνει ή δεν γίνετε αυτό και κάνω κάποιο λάθος; 

Δεν το γράφω επιθετικά, καθαρά ρωτάω. Ίσως υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι στραβά εγώ και να μην έχω (ταχύτητα) σύνδεση. 

Είναι απίστευτο να έχεις καλύψει την εθνική και να έχεις 500Mbps 5G στο LIDL που βρίσκεται λίγο πιο εξω από το χωριό της Λεπτοκαρυάς στο παράδρομο της εθνικής και οι ταχυτητες να είναι με το ζόρι 50Mbps στον σιδηροδρομικό σταθμό του χωριού και σε όλα τα μαγαζιά που είναι κάτω από τις γραμμές του τρένου, στα ΚΑΑΥ να έχεις μονοψήφιες ταχύτητες. Διότι η κεραία που είναι πάνω από την εθνική καλύπτει και τη μισή Λεπτοκαρυά και ένα μέρος του χωριού καλύπτεται από την κεραία που είναι μέρα στο χωριό και δεν έχουν αναβαθμίσει. Η ίδια εικόνα και με τη Vodafone.

1 ώρα πριν, andreasomageiras said:

Είχα wind κεντρική και βόρεια Μακεδονία στο Δήμο Παιονίας /Πολύκαστρο. Δεν είχα σήμα, ένα χρόνο δεν είχα σήμα, για τηλέφωνο μιλάω δεν σκέφτηκα καν τα δεδομένα.

Άλλαξα σε vodafone με την προσφορά της βλακ-ο Παρασκευής, είχα σήμα αλλά έχανα κλήσης, από δεδομένα είχα όχι κάτι φοβερό και πολλές φορές σερνόταν οι σελίδες... Όπως παραδέχτηκε (προς τιμή της) η εταιρεία έχει θέμα στην περιοχή και δεν έχει προγραμματιστεί κάποια βελτίωση. 

Έκατσε ευκαιρία με cosmote, έχω σήμα, δε χάνω κλήσης και από δεδομένα δεν έχω ορατή διαφορά από την vodafone σε μετρήσεις "δε με νοιάζει". 

Εδώ πάλι στης ακτές της Πιερίας κάθε χρόνο με τη wind είχα αξιοπρεπή σερφαρισμα (δε ξέρω τι κάνει φέτος, δεν έχω σκοπό να βάλω κάρτα) ενώ εγώ με cosmote και η σύζυγος με vodafone δεν έχουμε δεδομένα και έχουμε κακής ποιότητας κλήσης...

Να κάνω μια θυσία στον Δία; μιας και είμαι από κάτω! 

Επειδή ξέρω και την περιοχή της Παιονιας λίγο,διότι έχω πάει στον Άσπρο και στο Πολυκάστρο έχω να πω ότι η Wind μετά τη Σινδο πάντα είχε θεματάκια. Όταν έβαλε 4G και μπήκε νέος εξοπλισμός λύθηκαν τα θέματα σε Νέα Χαλκηδόνας, Κουφάλια και Πρόχωμα. Αλλά με το που περάσεις τον Κάστανα και τον Ακροπόταμο,όπου πρακτικά μπαίνεις στον νόμο Κιλκίς εκεί μόνο η κοσμοτε έχει σήμα καμπάνα. Και όλοι οι ντόπιοι όλως τυχαίως έχουν καρτοκινητά και συμβόλαια στην κοσμοτε. Μετρημένοι είναι αυτοί που έχουν Vodafone και ποσό μάλλον αυτοί που έχουν Wind.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Είναι απίστευτο να έχεις καλύψει την εθνική και να έχεις 500Mbps 5G στο LIDL που βρίσκεται λίγο πιο εξω από το χωριό της Λεπτοκαρυάς στο παράδρομο της εθνικής και οι ταχυτητες να είναι με το ζόρι 50Mbps στον σιδηροδρομικό σταθμό του χωριού και σε όλα τα μαγαζιά που είναι κάτω από τις γραμμές του τρένου, στα ΚΑΑΥ να έχεις μονοψήφιες ταχύτητες. Διότι η κεραία που είναι πάνω από την εθνική καλύπτει και τη μισή Λεπτοκαρυά και ένα μέρος του χωριού καλύπτεται από την κεραία που είναι μέρα στο χωριό και δεν έχουν αναβαθμίσει. Η ίδια εικόνα και με τη Vodafone.

Επειδή ξέρω και την περιοχή της Παιονιας λίγο,διότι έχω πάει στον Άσπρο και στο Πολυκάστρο έχω να πω ότι η Wind μετά τη Σινδο πάντα είχε θεματάκια. Όταν έβαλε 4G και μπήκε νέος εξοπλισμός λύθηκαν τα θέματα σε Νέα Χαλκηδόνας, Κουφάλια και Πρόχωμα. Αλλά με το που περάσεις τον Κάστανα και τον Ακροπόταμο,όπου πρακτικά μπαίνεις στον νόμο Κιλκίς εκεί μόνο η κοσμοτε έχει σήμα καμπάνα. Και όλοι οι ντόπιοι όλως τυχαίως έχουν καρτοκινητά και συμβόλαια στην κοσμοτε. Μετρημένοι είναι αυτοί που έχουν Vodafone και ποσό μάλλον αυτοί που έχουν Wind.

Ειμαο τόσο σίγουρος πως αν η cosmote αναβαθμίσει τπν σταθμό στο κέντρο της Λεπτοκαρυάς δεν θα σέρνεται . Γιατί στο μεγαλύτερο μέρος της σε αυτό τον σταθμό συνδεεσαιβ

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, georgebad said:

Γεωγραφικά ΝΑΙ η cosmote τις τρώει όλες λάχανο. Από άποψη ταχυτήτων . ΟΧΙ , θέλει αναβαθμηση . Και λογικό όταν όπως λες και εσυ την έχει εμπιστευτεί όλη η βόρεια Ελλάδα . 

Θα γίνει κι αυτό Γιώργο. Απλά πόσους τεχνικούς να έχει ένα δίκτυο;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να ασχοληθούμε με το τι έρχεται μελλοντικά και επί της ουσίας. Και η ουσία είναι ότι η Cosmote θα έχει παντού 5G κάλυψη τέλος του 2023 , θα ξεκινήσει κι η λειτουργία του 5G Stand Alone (SA), του επόμενου σταδίου ανάπτυξης του δικτύου 5ης γενιάς. Οι υπόλοιποι πάροχοι Nova και Vodafone θα φτάνουν κοντά στο 80%. Με προσθήκες νέων σταθμών, συχνοτήτων και επιπλέον χωρητικότητας. Ας αφήσουμε λοιπόν τις οποίες "διαμάχες" και ας επικεντρωθούμε στην ουσία. Το μέλλον για τα δίκτυα νέας γενιάς προβλέπεται αναπτυξιακό και αναβαθμισμένο . Αυτό μας χρειάζεται, αυτό μας αξίζει με τόσα χρήματα που δίνουμε τόσα χρόνια στους παρόχους. 

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mixtri said:

Θα γίνει κι αυτό Γιώργο. Απλά πόσους τεχνικούς να έχει ένα δίκτυο;

Δεν διαφωνώ Μιχάλη . Έχει περισσότερο capacity από όλες πάντως ακόμα και τώρα . Απο Σέρρες και κάτω η εταιρία είναι αιώνες μπροστά . 
οποτε έρθεις Ελλάδα Μιχάλη περνά από Εγνατία οδό να πάθεις πλάκα . Μέσο όρο 300mbps . 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Και γώ βλέπω οτι η Cosmote στα Χανιά μετά την αναβαθμιση παίζει 5G στην πόλη παντού. Εκτός πόλης δεν έχω καθόλου εικόνα πάντως η διαφορά με την VF είναι χαοτική το λιγότερο…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΣΕΑ Επισκοπικό 

Vodafone 5G :

https://www.speedtest.net/my-result/i/5213827894

Cosmote 5G:

https://www.speedtest.net/my-result/i/5213828554

Έξοδος προς Ιωάννινα 

Vodafone 5G: 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5213821720

Cosmote 5G:

https://www.speedtest.net/my-result/i/5213824429

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Έξω από τα Lidl στη Λάρισα,δίπλα στο Joist Park..

Η 1η μέτρηση είναι 4G της Cosmote και οι άλλες 2 είναι 4G και 5G της Vodafone.Για 5G η πράσινη ούτε λόγος ενώ είχε πολλά κολλήματα σε αντίθεση με την VF που είχε ομαλή ροή ακόμα και στο 4G.Υπαρχει μια κεραία πάνω από τα Lidl,Σίγουρα δεν είναι της Cosmote. 

IMG_20220731_171741.jpg

IMG_20220731_172120.jpg

IMG_20220731_171752.jpg

Screenshot_2022-07-31-15-29-23-088_de.carknue.gmonpro.jpg

IMG_20220731_171800.jpg

Screenshot_2022-07-31-15-29-30-815_de.carknue.gmonpro.jpg

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, George6633 said:

Έξω από τα Lidl στη Λάρισα,δίπλα στο Joist Park..

Η 1η μέτρηση είναι 4G της Cosmote και οι άλλες 2 είναι 4G και 5G της Vodafone.Για 5G η πράσινη ούτε λόγος ενώ είχε πολλά κολλήματα σε αντίθεση με την VF που είχε ομαλή ροή ακόμα και στο 4G.Υπαρχει μια κεραία πάνω από τα Lidl,Σίγουρα δεν είναι της Cosmote. 

IMG_20220731_171741.jpg

IMG_20220731_172120.jpg

IMG_20220731_171752.jpg

Screenshot_2022-07-31-15-29-23-088_de.carknue.gmonpro.jpg

IMG_20220731_171800.jpg

Screenshot_2022-07-31-15-29-30-815_de.carknue.gmonpro.jpg

Κατάλαβα νομοζω ποια κεραία λες. Έχει και massive πάνω τα εισα τις προαλες που πέρασα με το τρένο . Γενικά η cosmote είχε μέτρια πραηματα εκεί 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, georgebad said:

Κατάλαβα νομοζω ποια κεραία λες. Έχει και massive πάνω τα εισα τις προαλες που πέρασα με το τρένο . Γενικά η cosmote είχε μέτρια πραηματα εκεί 

Είχα καιρό να βρεθώ Λάρισα,βασικά μέσα στο τραίνο στον οσε έκανα κάποιες μετρήσεις πριν μέρες παίζει καλά η πράσινη εκεί αλλά και η κόκκινη με χαμηλότερες ταχύτητες.Σημερα όμως μέσα στο Joist Park επειδή χρειαστηκαμε ίντερνετ έδωσα hotspot με αυτό το 4G της Vodafone σε κινητό με Cosmote επειδή κολλούσε συνέχεια... Οι μετρήσεις έγιναν σε εξωτερικο χώρο όμως. 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, George6633 said:

Είχα καιρό να βρεθώ Λάρισα,βασικά μέσα στο τραίνο στον οσε έκανα κάποιες μετρήσεις πριν μέρες παίζει καλά η πράσινη εκεί αλλά και η κόκκινη με χαμηλότερες ταχύτητες.Σημερα όμως μέσα στο Joist Park επειδή χρειαστηκαμε ίντερνετ έδωσα hotspot με αυτό το 4G της Vodafone σε κινητό με Cosmote επειδή κολλούσε συνέχεια... Οι μετρήσεις έγιναν σε εξωτερικο χώρο όμως. 

Γενικά στην δοαδρομη Θεσσαλονίκη Αθήνα η μόνη που έχει somewhat stable internet connection είναι η cosmote 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, georgebad said:

Γενικά στην δοαδρομη Θεσσαλονίκη Αθήνα η μόνη που έχει somewhat stable internet connection είναι η cosmote 

Συνολικά η Cosmote υπερτερεί αλλά μου έκανε εντύπωση εκείνο το μέρος της Λάρισας σήμερα που η Vodafone αν βάλεις το γεγονός ότι έχει και 5G και μάλιστα πολύ κομπλέ,υπερτερεί έναντι της Cosmote. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, George6633 said:

Συνολικά η Cosmote υπερτερεί αλλά μου έκανε εντύπωση εκείνο το μέρος της Λάρισας σήμερα που η Vodafone αν βάλεις το γεγονός ότι έχει και 5G και μάλιστα πολύ κομπλέ,υπερτερεί έναντι της Cosmote. 

H Vodafone έχει άριστη κάλυψη, η κοσμοτε δεν έχει κάλυψη. Εκτός αν πέτυχες σε αλλαγή σταθμού βάσης αλλά ο Γιώργος λέει ότι είναι μέτρια σε εκείνη την περιοχή. Δεν είναι απλά μέτρια. Δεν έχει καν σήμα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, George6633 said:

Έξω από τα Lidl στη Λάρισα,δίπλα στο Joist Park..

Η 1η μέτρηση είναι 4G της Cosmote και οι άλλες 2 είναι 4G και 5G της Vodafone.Για 5G η πράσινη ούτε λόγος ενώ είχε πολλά κολλήματα σε αντίθεση με την VF που είχε ομαλή ροή ακόμα και στο 4G.Υπαρχει μια κεραία πάνω από τα Lidl,Σίγουρα δεν είναι της Cosmote. 

IMG_20220731_171741.jpg

IMG_20220731_172120.jpg

IMG_20220731_171752.jpg

Screenshot_2022-07-31-15-29-23-088_de.carknue.gmonpro.jpg

IMG_20220731_171800.jpg

Screenshot_2022-07-31-15-29-30-815_de.carknue.gmonpro.jpg

Η Cosmote οριακά είχε σήμα. Λογικό να κολλάει. Με βασική μπάντα την 800 και RSRP -117, θαύμα που έπιασες 25 (το upload λογικό, το έδωσε η 800αρα). 

H Vodafone αν και είχε καλύτερο σήμα, οι ταχύτητες μέτριες. Ειδικά το 5G με n78. Αλλά σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερη σε οτιδήποτε έκανες online. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς,είχα καλύτερη εμπειρία με την vodafone αν και δεν χρειάστηκε καθόλου να ανοίξω το 5G,το έκανα μόνο για την μέτρηση. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...