Jump to content

Iphone 13 ή 13 mini και γιατί?


mol
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(σχεδόν) έχω αποφασίσει να πάω σε iphone 13/13mini

 

Το ότι το mini είναι πραγματικά mini με δελεάζει φουλ! 

Βαρέθηκα τις μεγάλες συσκευές. 

 

Δε ξέρω όμως αν είμαι οκ με την αυτονομία του, που απ' όσο βλέπω με νορμάλ χρήση πλησιάζει τις 6-8 ώρες οθόνης. Σωστά?

Με το redmi note 9 pro παίζω πολύ άνετα 8+ ώρες με νορμάλ χρήση. 

 

Απ' την άλλη βλέπω και το 13 που ναι μεν είναι στις 6.1 αλλά μαζεμένο σε διαστάσεις (σχετικά με το "τούβλο" που κουβαλάω 2 χρόνια τώρα) και προφανώς έχει καλύτερη αυτονομία απ' το μικρό.

 

Η μισή λογική μου λέει να πάρω το 13 mini, η άλλη μισή το 13.

 

(Σε pro δε βρίσκω λόγο να πάω) 

 

 

Όσων αφορά την χωρητικότητα, με 128 θεωρώ ότι θα είμαι πολύ καλά. Αν χρειαστεί θα ανεβάσω φωτός στο cloud (είτε icloud είτε google drive)

 

 

Τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, enigma84 said:

Στα λεφτά που παίζουν, iPhone 13. Είναι πολύ καλή η αυτονομία και έχει καλές διαστάσεις 

Θα ήθελα είναι η αλήθεια το μέγεθος/βάρος του mini. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κοιτούσα και εγώ σαν ενδεχόμενο, πιστεύω ότι η αυτονομία του 13 θα ήταν το κυριότερο στοιχείο για μένα. 

 

Απλό την άλλη και το mini έχει καλή αυτονομία, πόσο μάλλον για τις διαστάσεις του.

 

Αν από την άλλη είσαι άτομο που πουλάει τις συσκευές του το 13 είναι πιο safe σαν επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βγάζει άνετα τη μέρα. 

Παιχνίδια δε παίζω. 

 

 

Δε πουλώ τις συσκευές μου και σίγουρα τις κρατάω 2+ χρόνια .

το iphone ίσως το κρατήσω παραπανω.

Σίγουρα για μεταπώληση αξίζει το 13. 

Δε ξερω. Πολύ μπέρδεμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Η συζυγος εχει το 13 mini. Σε αντρα δυσκολα θα το προτεινω (μινιατουρα). Ειναι υπερβολικα μικρο σε σημειο να γινεται κουραστικο σε διαβασμα σελιδων κλπ. (δε συζηταω για βιντεο..)

Το 13 πολυ πιο ασφαλης επιλογη και μια χαρα μεγεθος (για μενα ιδανικο) στις 6 ιντσες. Και η διαφορα χρηματων τους δεν δινει κανενα κινητρο για να πας στο μικρο. Ξεκαθαρα το 13 6.1'

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλα τα λες, αλλά πιστεύω ότι το mini δεν είναι και τόσο mini τελικά. 

Θέλω να πω ότι έχει ας πούμε 5.5" ιντσες οθόνη. Είναι μικρή για τα σημερινά δεδομένα (όταν βλέπεις ότι όλα τα υπόλοιπα έχουν 6+) αλλά γενικά είναι οκ για όλα τα περιεχόμενα (ok, όχι να βλέπεις με τις ώρες βίντεο)

 

Η διαφορά χρημάτων είναι σεβαστή (100+ ευρώ)

 

 

Στην τελική αν πάω στο μίνι και δε με βολεψει το πασάρω στη γυναίκα ή το πουλάω.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mol αν δεν έχεις καταλήξει ήδη, οπότε  να πούμε τα καλορίζικα. 

 

Με το 13 αν δεν σου κάνει θα το δώσεις με μικρότερη χασούρα.  Επίσης έχοντας ο ίδιος μεγάλη συσκευή, θεωρώ ότι το 13αρι θα κάνει τη διαφορά στο θέμα φορητότητα χωρίς να χρειαστεί να πας στο mini. 

 

Επίσης θα έχεις δύο κάρτες; 

 

Σε ότι καταλήξεις ένα update από την μετάβαση θα ήταν επιθυμητό 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ακόμη δε πήρα κάποιο. 

Μια κάρτα χρησιμοποιώ (την δεύτερη την έχω καθαρά για τράπεζα - iris, την οποία θα μπορώ να έχω στο τωρινό τηλέφωνο) 

 

Ναι, όταν πάρω κάποιο θα ενημερώσω σχετικά 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/8/2022 at 2:42 ΜΜ, mol said:

Πολύ καλα τα λες, αλλά πιστεύω ότι το mini δεν είναι και τόσο mini τελικά. 

Θέλω να πω ότι έχει ας πούμε 5.5" ιντσες οθόνη. Είναι μικρή για τα σημερινά δεδομένα (όταν βλέπεις ότι όλα τα υπόλοιπα έχουν 6+) αλλά γενικά είναι οκ για όλα τα περιεχόμενα (ok, όχι να βλέπεις με τις ώρες βίντεο)

 

Η διαφορά χρημάτων είναι σεβαστή (100+ ευρώ)

 

 

Στην τελική αν πάω στο μίνι και δε με βολεψει το πασάρω στη γυναίκα ή το πουλάω.

 

 

 

 

Επειδή σκεφτόμουν και εγώ να πάρω το 13 Mini ή το κανονικό προτείνω 13 γιατί: 

1) Εύκολα το πουλάς χωρίς να χάσεις χρήματα 

2) γίνεται δικαρτο με e-sim όπως και το Mini αλλά θεωρώ ότι στο mini θα έχεις μικρότερη αυτονομία με 2 καρτες
3) Το 13 έχει πολύ δυνατή αυτονομία πρώτον και δεύτερον φορτίζει σφαίρα με τον 20W φορτιστή ακόμα και με δυο αριθμούς επάνω που έχω.

4) Θήκες και τζαμαρία βρίσκεις ευκολότερα,στις θήκες βέβαια ειναι τσιμπημένο επειδή δεν κάνουν από το 11 και 12. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1. Σε αυτό συμφωνώ.

2. Πάει για κατάργηση το δεύτερο νούμερο, οπότε το dual sim δε με απασχολεί πια.

3. Ναι σίγουρα έχει παραπάνω απ' το mini και ίσως είναι ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι για αγορά!!!

4. Δε με νοιάζει και τόσο πολύ. Μια θήκη χρησιμοποιώ, άντε να πάρω και μια δεύτερη να υπάρχει. Δεν αλλάζω συνεχεια, ούτε ψανχω κάτι εξεζητημένο.

 

 

 

 

Μήπως να περιμένω να βγει το 14 και μετά αναλόγως να πράξω? Μπας και πέσουν λίγο οι τιμές στο 13(650 το μίνι 800+ το απλό)?

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώην κάτοχος iPhone 12 Mini (ελάχιστη διαφορά στην μπαταρία), ένα πράγμα θα σου πω: ΜΑΚΡΙΑ.

Σαν μέγεθος είναι πολύ πένα με τις παντόφλες που έχουμε σήμερα, οι κάμερες κτλ είναι κομπλέ, αλλά η μπαταρία έιναι μείζον θέμα. Και μην σκέφτεσαι όταν το πάρεις καινούργιο, σκέψου σε κάνα χρόνο που θα έχει φτάσει η υγεία στο 86% κι όταν άλλοι χρήστες iPhone (πχ 13 απλό) θα έχουν 6+ μήνες μπροστά τους μέχρι να αρχίσουν να επηρρεάζονται σημαντικά και να θέλουν νέα μπαταρία, εσύ θα το έχεις στείλει στη document γιατί δεν θα σου βγάζει τη μέρα.

Έχω γράψει παραδείγματα που με έκαναν και πούλησα το 12άρι mini στις κριτικές του Skroutz (πρόσφατα, αν ψήνεσαι θα με βρεις κι έκει ως ParafronGR)

Σκέψου το καλά

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, απ' όσο είδα στο νετ, η μπαταρία του 13 μίνι δεν έχει καμία σχέση με του 12 μίνι.

Δίνουν μια ώρα και κάτι κάτω από το 13 (απλό)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έτσι για την ιστορία να αναφέρω ότι παρήγγειλα το 13 μίνι 128 σε πράσινο και το παραλαμβάνω αρχές φλεβαρη

 

Ελπίζω να με βολεψει 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε βολέψει.
Μόλις το δουλέψεις μερικές μέρες και συνηθίσεις το μέγεθος, θα πιάνεις άλλες συσκευές και θα σου φαίνονται σαν ταμπλετ.

Αν ο στόχος είναι να έχεις μια συσκευή που είναι πούπουλο στο χέρι, την κουβαλάς και είναι σαν να μην έχεις τίποτα στην τσέπη, την δουλεύεις άνετα με ένα χέρι και περιμένεις νορμαλ αυτονομία, έκανες την καλύτερη επιλογή.
Αν από την άλλη θέλεις ατελείωτο media consumption και να είσαι όλη μέρα με ένα κινητό στο χέρι, δεν θα βολέψει ούτε το μέγεθος ούτε η αυτονομία.

Με γεια σου και να το χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...