Jump to content

Gov.gr Wallet: Στο κινητό μας η ταυτότητα και το δίπλωμα από σήμερα


MyPhone Admin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή εάν μας σταματήσει η αστυνομία για έλεγχο και δεν έχουμε σήμα ή data να δείξουμε το QR, τί θα γίνεται;
Η αστυνομία μόλις τους πει το νούμερο της ταυτότητας σου τι βρίσκουν αμέσως στα μηχανάκια που έχουν.

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

4 ώρες πριν, Mobileras said:

Δηλαδή εάν μας σταματήσει η αστυνομία για έλεγχο και δεν έχουμε σήμα ή data να δείξουμε το QR, τί θα γίνεται;

Νομίζω δεν θα χρειάζονται data για να δεις τα εγγραφά σου. Κάτι σαν το wallet που δουλεύει χωρίς internet.

 

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν θα χρειάζονται data για να δεις τα εγγραφά σου. Κάτι σαν το wallet που δουλεύει χωρίς internet.
 
Δείτε τις ερωτήσεις - απαντήσεις
https://wallet.gov.gr/

3. Απαιτείται σύνδεση στο Διαδίκτυο για την χρήση της εφαρμογής;

Κατά την χρήση της εφαρμογής, όπως για παράδειγμα, την δημιουργία ψηφιακών αντιγράφων δελτίου ταυτότητας ή άδειας οδήγησης καθώς και κατά την διάρκεια επαλήθευσης ενός ψηφιακού εγγράφου, είναι απαραίτητη η σύνδεση στο Διαδίκτυο.


6. Ποιοι και πώς θα μπορούν να ελέγξουν τη γνησιότητα των ψηφιακών πιστοποιητικών;
...........
Ο έλεγχος εγκυρότητας του εγγράφου πραγματοποιείται δείχνοντας στον ελεγκτή το QR code του εκάστοτε εγγράφου. Αφού ο ελεγκτής «σκανάρει» με τη δική του συσκευή το QR code σας, τότε θα πρέπει να δώσετε (ή όχι) έγκριση για τον έλεγχο αυτό μέσα από την εφαρμογή του Gov.gr Wallet . Εφόσον δώσετε έγκριση, τότε θα εμφανιστεί ένας 6-ψήφιος κωδικός τον οποίο μπορείτε να αναφέρετε ή δείξετε στον ελεγκτή σας. Μόνο - και μόνον τότε - όταν ο ελεγκτής εισάγει επιτυχώς τον κωδικό αυτό, θα μπορεί να δει τα στοιχεία του ψηφιακού δελτίου ταυτότητας ή της άδειας οδήγησης σας.



Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites


ως γνωστο, καθε τι καινουργιο εχει και τα προβληματα του. Καποια στιγμη οι πρωτοι "τυχεροι" θα τα διαπιστωσουν και θα λυθουν αργα ή γρηγορα.

Προσωπικα με "ενοχλουν" τα παρακατω. Πρωτον δεν ισχυουν αυτα εκτος χωρας. Δευτερον πρεπει να εχω συσκευη και να λειτουργει σωστα. Και τριτων να υπαρχει προσβαση στο ιντερνετ. Ισως σε αρκετα χρονια ... θα δουμε.
Ως καλυτερη λυση, πιστευω στην καρτα του πολιτη που εχουν ανακοινωσει με διεθνη αποδοχη που θα εχει ολες τις πληροφοριες εσωτερικα (offline) με πληρη ασφαλεια και τελος. Και το καλυτερο το αφησα για το τελος. Με κοστος πληρης χρησης 10€ (ευρω)

Link to comment
Share on other sites

Μίρλα και μιζέρια για άλλη μία φορά. Μακάρι όλα ψηφιακά μέχρι τελευταίας ρανίδος, τα μικροbugs θα διορθωθούν. 

Εδώ λέει ο άλλος για φακέλωμα από το κράτος, την αρχική ταυτότητα ποιος στην έβγαλε;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έχει και άλλος πρόβλημα να προσθέσει το δίπλωμα του στην εφαρμογή; Την ταυτότητα την πέρασα κανονικά αλλά στο δίπλωμα βγάζει μήνυμα λάθους ότι δεν είναι δυνατή η έκδοση ψηφιακού διπλώματος οδήγησης.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Τι ώρα θα ανοίξει η εφαρμογή για αφμ που λήγουν σε 3? 
Ακόμη δεν έχω πρόσβαση 
Με ληγοντα αριθμό αφμ 2 το μεσημέρι κατάφερα να περάσω την ταυτότητα. Κατά τις 3 περίπου.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Όλα μισά και για την μίζα σε αυτή τη χώρα. Φυσικά δεν αποτελεί ταξιδιωτικό έγγραφο ακόμα και στις χώρες της συνθήκης Σένγκεν. Δεν αναγνωρίζεται πουθενά εκτός από το εσωτερικό της χώρας. Οι μόνοι που χαίρονται είναι αυτοί που έφαγαν τα χρήματα είτε για τη δημιουργία του είτε με άλλο τρόπο, που συνήθως είναι ΕΣΠΑ.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, costsa41 said:

Όλα μισά και για την μίζα σε αυτή τη χώρα. Φυσικά δεν αποτελεί ταξιδιωτικό έγγραφο ακόμα και στις χώρες της συνθήκης Σένγκεν. Δεν αναγνωρίζεται πουθενά εκτός από το εσωτερικό της χώρας. Οι μόνοι που χαίρονται είναι αυτοί που έφαγαν τα χρήματα είτε για τη δημιουργία του είτε με άλλο τρόπο, που συνήθως είναι ΕΣΠΑ.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι, έχεις δίκιο, καλύτερα να μείνουμε πίσω ψηφιακά γιατί ακόμα και στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι μελλοντική πρόβλεψη και να περιμένουμε να υλοποιηθεί πρώτα παντού για να ακολουθήσουμε... 🙄

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Τι ώρα θα ανοίξει η εφαρμογή για αφμ που λήγουν σε 3? 
Ακόμη δεν έχω πρόσβαση 
Πανω πάνω γράφει τα αφμ που εχουν ανοίξει
https://wallet.gov.gr/

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο, καλύτερα να μείνουμε πίσω ψηφιακά γιατί ακόμα και στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι μελλοντική πρόβλεψη και να περιμένουμε να υλοποιηθεί πρώτα παντού για να ακολουθήσουμε... 
Μήπως να περιμέναμε λίγο να δούμε πως θα υλοποιηθεί γενικά όταν το αποφασίσουν μήπως και μετά θα πρέπει να γίνει κάτι άλλο οπότε θα χρειαστούν άλλα χρήματα; Άλλωστε ψηφιακά είμαστε πίσω έτσι κι αλλιώς. Ψηφιακά μητρώα δεν υπάρχουν. Πέντε και εφτά χρόνια για να βγει μια σύνταξη. Η ηλεκτρονική υπογραφή που σε άλλες χώρες είναι το άλφα και το ωμέγα εδώ δεν έχει αξία. Μήπως να αρχίζαμε σταδιακά και όχι τις αρπαχτες ως συνήθως;

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από το καλοκαίρι του 2019 έχει παγώσει ο διαγωνισμός για τις νέες ψηφιακές ταυτότητες, που σύμφωνα με τις δεσμεύσεις μας προς την ΕΕ έπρεπε να είχαν δοθεί από το 2021. Εμείς εδώ δίνουμε ψηφιακά αντίγραφα για εσωτερική χρήση στους ιθαγενείς, ως καθρεφτάκια.

https://www.kathimerini.gr/economy/561945931/nees-astynomikes-taytotites-xepagonei-me-apofasi-toy-ste-o-diagonismos/

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, costsa41 said:

Μήπως να περιμέναμε λίγο να δούμε πως θα υλοποιηθεί γενικά όταν το αποφασίσουν μήπως και μετά θα πρέπει να γίνει κάτι άλλο οπότε θα χρειαστούν άλλα χρήματα; Άλλωστε ψηφιακά είμαστε πίσω έτσι κι αλλιώς. Ψηφιακά μητρώα δεν υπάρχουν. Πέντε και εφτά χρόνια για να βγει μια σύνταξη. Η ηλεκτρονική υπογραφή που σε άλλες χώρες είναι το άλφα και το ωμέγα εδώ δεν έχει αξία. Μήπως να αρχίζαμε σταδιακά και όχι τις αρπαχτες ως συνήθως;

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ψηφιακά μητρώα υπάρχουν, απλά δεν ήταν διασυνδεδεμένα και τώρα με την διαλειτουργικότητα αρχίσαμε να τα εκμεταλλευόμαστε σωστά (παράδειγμα). Συντάξεις έχουν ήδη αρχίσει και βγαίνουν γρήγορα και η ηλεκτρονική υπογραφή έχει αρχίσει και υιοθετείται ευρέως. Αλλά γκρινιάζουμε για να γκρινιάζουμε ή για άλλους (ιδεολογικούς) λόγους, παρόλο που γίνεται δουλίτσα...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stilskin said:

Έχει και άλλος πρόβλημα να προσθέσει το δίπλωμα του στην εφαρμογή; Την ταυτότητα την πέρασα κανονικά αλλά στο δίπλωμα βγάζει μήνυμα λάθους ότι δεν είναι δυνατή η έκδοση ψηφιακού διπλώματος οδήγησης.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Με ληγοντα αριθμό αφμ 2 το μεσημέρι κατάφερα να περάσω την ταυτότητα. Κατά τις 3 περίπου.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Eγώ.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με το δίπλωμα, μήπως είναι το "παλιό" το τρίπτυχο;  αν είναι αυτό τσεκάρετε αν αναγράφει το αφμ σας. Αν όχι έχει λειτουργία στο gov γαι να περαστεί το αφμ και μετά θα μπορείτε να προσθέσετε και το δίπλωμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, costsa41 said:

Όλα μισά και για την μίζα σε αυτή τη χώρα. Φυσικά δεν αποτελεί ταξιδιωτικό έγγραφο ακόμα και στις χώρες της συνθήκης Σένγκεν. Δεν αναγνωρίζεται πουθενά εκτός από το εσωτερικό της χώρας. Οι μόνοι που χαίρονται είναι αυτοί που έφαγαν τα χρήματα είτε για τη δημιουργία του είτε με άλλο τρόπο, που συνήθως είναι ΕΣΠΑ.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εχεις το χάρτινο για να πας ταξίδια.Υπάρχουν άλλα κράτη με αμιγώς ηλεκτρονικά ταξιδιωτικά έγγραφα;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, chocbhed_6630 said:

Όσοι έχετε πρόβλημα με το δίπλωμα, μήπως είναι το "παλιό" το τρίπτυχο;  αν είναι αυτό τσεκάρετε αν αναγράφει το αφμ σας. Αν όχι έχει λειτουργία στο gov γαι να περαστεί το αφμ και μετά θα μπορείτε να προσθέσετε και το δίπλωμα.

Αν κάποια στιγμή μπορείς να το βρεις και δώσεις ένα link θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Mark_K said:

Αν κάποια στιγμή μπορείς να το βρεις και δώσεις ένα link θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ

https://drivers-vehicles.services.gov.gr/

Παρεμπιπτόντως τα FAQ είναι συχνά χρήσιμα:

image.png.111dfe15bdfc22a1f6adb6efdbc611b0.png

Edited by aimilios

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο χρειάζεται αυτές τις 3 άδειες; Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος; Έχω στείλει ήδη email στο Υπ.Ψηφιακής Διακυβέρνησης(χωρίς να περιμένω απάντηση φυσικά).
Να κρατάτε μικρό καλάθι! Δεν λέω χρησιμεύει η εφαρμογή αλλά στις άδειες που απαιτεί ίσως να κρύβει κάτι πολύ κακό από πίσω!

Screenshot_20220728-113242_Permission controller.jpg

Screenshot_20220728-113249_Permission controller.jpg

Screenshot_20220728-113328_Permission controller.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η μία λειτουργία, αυτή της κάμερας, προορίζεται για ανάγνωση QR Code. Για τις άλλες δε γνωρίζω να σου απαντήσω. Ξέρεις όμως πόσες και πόσες εφαρμογές χρησιμοποιούν αυτες τις λειτουργίες χωρίς να το παίρνεις χαμπάρι;

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MarcDS said:

Για ποιο λόγο χρειάζεται αυτές τις 3 άδειες; Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος; Έχω στείλει ήδη email στο Υπ.Ψηφιακής Διακυβέρνησης(χωρίς να περιμένω απάντηση φυσικά).
Να κρατάτε μικρό καλάθι! Δεν λέω χρησιμεύει η εφαρμογή αλλά στις άδειες που απαιτεί ίσως να κρύβει κάτι πολύ κακό από πίσω!

Screenshot_20220728-113242_Permission controller.jpg

Screenshot_20220728-113249_Permission controller.jpg

Screenshot_20220728-113328_Permission controller.jpg

Την κατάσταση αδράνειας φαντάζομαι για να κρατάει ανοικτή την οθόνη όταν δείχνει το QR και τις φωτογραφίες γιατί υπάρχει η λειτουργικότητα να σκανάρεις το QR άλλου για επαλήθευση. Το δίκτυο πρέπει να το δω όταν με το καλό μου λειτουργήσει (ΑΦΜ σε 4 γαρ).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgeavl3 said:

Η μία λειτουργία, αυτή της κάμερας, προορίζεται για ανάγνωση QR Code. Για τις άλλες δε γνωρίζω να σου απαντήσω. Ξέρεις όμως πόσες και πόσες εφαρμογές χρησιμοποιούν αυτες τις λειτουργίες χωρίς να το παίρνεις χαμπάρι;

Poco X3 Pro
 

Το γνωρίζω βεβαίως! Απλά άλλο πράγμα να τα δίνουμε όλα απλόχερα σε εταιρίες με δισεκατομμύρια χρήστες, και άλλο στην ελληνική κυβέρνηση. Στο μυαλό μου μου έρχεται το ρητό
διαίρει και βασίλευε, και ελπίζω να βγω λάθος!

1 minute ago, aimilios said:

Την κατάσταση α δράνειας φαντάζομαι για να κρατάει ανοικτή την οθόνη όταν δείχνει το QR και τις φωτογραφίες γιατί υπάρχει η λειτουργικότητα να σκανάρεις το QR άλλου για επαλήθευση. Το δίκτυο πρέπει να το δω όταν με το καλό μου λειτουργήσει (ΑΦΜ σε 4 γαρ).

Είμαστε σίγουροι ότι η παρεμπόδιση από τη κατάσταση αδράνειας σε συνδυασμό με την χρήση κάμερας δεν θα επιτρέπει στην εφαρμογή να ανοίγει από μόνη της και να βγάζει φωτογραφίες και βίντεο χωρίς να το ξέρουμε; Μια σκέψη που έχω στο μυαλό μου είναι να μη θες να πας στη δουλεια σου μια μέρα και να πεις ένα αθώο ψεματάκι (τύπου είμαι άρρωστος) και ο εργοδότης σου να μπορεί να ζητήσει από τη κυβέρνηση τις πληροφορίες που έχει στη διάθεση της(δίκτυα που συνδέθηκες πχ) και να σε διώξουν αμέσως γιατί είδαν ότι δεν ήσουν σπίτι και σουλατσάριζες από δω και από κει! Μπορεί να ακούγεται ακραίο και το ξέρω αλλά στον πλανήτη που χρησιμοποιεί το Time Doctor όλα μπορείς να τα περιμένεις πλέον

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, MarcDS said:

Είμαστε σίγουροι ότι η παρεμπόδιση από τη κατάσταση αδράνειας σε συνδυασμό με την χρήση κάμερας δεν θα επιτρέπει στην εφαρμογή να ανοίγει από μόνη της και να βγάζει φωτογραφίες και βίντεο χωρίς να το ξέρουμε; Μια σκέψη που έχω στο μυαλό μου είναι να μη θες να πας στη δουλεια σου μια μέρα και να πεις ένα αθώο ψεματάκι (τύπου είμαι άρρωστος) και ο εργοδότης σου να μπορεί να ζητήσει από τη κυβέρνηση τις πληροφορίες που έχει στη διάθεση της(δίκτυα που συνδέθηκες πχ) και να σε διώξουν αμέσως γιατί είδαν ότι δεν ήσουν σπίτι και σουλατσάριζες από δω και από κει! Μπορεί να ακούγεται ακραίο και το ξέρω αλλά στον πλανήτη που χρησιμοποιεί το Time Doctor όλα μπορείς να τα περιμένεις πλέον

Σίγουροι, προφανώς, δεν θα είμαστε ποτέ. Καθότι μη υποχρεωτικό, είτε θυσιάζεις τις ανησυχίες σου στο βωμό της ευκολίας είτε μένεις χωρίς την συγκεκριμένη ευκολία. Εγώ διαλέγω το πρώτο ποντάροντας ότι το σχετικό ρίσκο είναι μηδαμινό. Στο παράδειγμά σου, αν σε διώξουν με αυτή την δικαιολογία (που προφανώς πρέπει να τεκμηριώσουν γιατί αλλιώς η απόλυση θα είναι αναιτιολόγητη και άρα μπορεί να προσβληθεί) τους τραβάς μια δίωξη για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα γίνει υποχρεωτική αυτή η εφαρμογή, θα σουλατσάρουμε με dumb phone. Καθόλου απίθανο (με τέτοιες άδειες που ζητούν) να υπάρξει παρακολουθηση. 

Για τον φίλο που λέει για μήνυση για προσωπικά δεδομένα, δεν νομίζω να πιάσει τόπο, ειδικά με την τωρινή κυβέρνηση. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, bill_viper said:

Μίρλα και μιζέρια για άλλη μία φορά. Μακάρι όλα ψηφιακά μέχρι τελευταίας ρανίδος, τα μικροbugs θα διορθωθούν. 

Εδώ λέει ο άλλος για φακέλωμα από το κράτος, την αρχική ταυτότητα ποιος στην έβγαλε;

Το φακέλωμα είναι το λιγότερο... ο πλήρης έλεγχος είναι το θέμα, το οποίο δεν θα μείνει μόνο στα διπλώματα και τις ταυτότητες, αλλά θα επεκταθεί και σε περισσότερα προσωπικά δεδομένα! Ναι ξέρω τα παραλέω και γελάτε. Όταν θα γίνουν όμως να δω πόσο θα γελάτε...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...