Jump to content

Samsung Galaxy A53 5G


powerup
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

24 minutes ago, lefstef said:

με κάνετε να θέλω να πάω σε σέρβις να ελέγξουν την οθόνη 

να πας σοβαρά

Η οθόνη του είναι εξαιρετικη

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, lefstef said:

με κάνετε να θέλω να πάω σε σέρβις να ελέγξουν την οθόνη 

Μήπως έχεις ενεργοποιημενη καμια προστασία για ξεκούραστα ματια; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά γεια σας

Το βρήκα σε προσφορά αλλά σκεφτομαι συνέχεια το θέμα με την exynos....τελικά είναι τόσο απογοητευτικά τα πράγματα, υπερθερμαίνεται και κάνει κολλήματα;

Απο την άλλη το Α54 που αναμένεται και αυτό την exynos θα φοράει και μόνο η ναυαρχίδα του 23 θα είναι snapdragon αλλά η τιμή του θα είναι απαγορευτική (στο S22 με την exynos διαβάζω στο φόρουμ ότι υπάρχουν και εκεί πολλά προβλήματα).

Αξίζει τελικά να το αγοράσω ή να δώσω περισσότερα και να πάω κατ ευθείαν στο s23;

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kitieas said:

παιδιά γεια σας

Το βρήκα σε προσφορά αλλά σκεφτομαι συνέχεια το θέμα με την exynos....τελικά είναι τόσο απογοητευτικά τα πράγματα, υπερθερμαίνεται και κάνει κολλήματα;

Απο την άλλη το Α54 που αναμένεται και αυτό την exynos θα φοράει και μόνο η ναυαρχίδα του 23 θα είναι snapdragon αλλά η τιμή του θα είναι απαγορευτική (στο S22 με την exynos διαβάζω στο φόρουμ ότι υπάρχουν και εκεί πολλά προβλήματα).

Αξίζει τελικά να το αγοράσω ή να δώσω περισσότερα και να πάω κατ ευθείαν στο s23;

 

αξίζει φίλε μου

πολύ καλό κινητό

δεν θαχεις πρόβλημα με τον επεξεργαστή

έχει τρομερή μπαταρία λόγω και του επεξεργαστή που δεν είναι ζορισμενος.

τρομερή οθόνη επίσης.. 

Link to comment
Share on other sites

Fanis ευχαριστώ για την ενημέρωση, με κάλυψες επειδή ήμουν έτοιμος να ρωτήσω και για την μπαταρία!!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kitieas said:

Fanis ευχαριστώ για την ενημέρωση, με κάλυψες επειδή ήμουν έτοιμος να ρωτήσω και για την μπαταρία!!

επειδή είχα ένα εξαιρετικά γρήγορο κινητό αλλά με χάλια μπαταρία από την αρχή τόσα χρόνια

το s9, το φορτιζα 3 φορές την μέρα,

είχα άγχος όλη μέρα αν θα με φτάσει η όχι

 

οπότε επειδή ακούω παρόμοια πράγματα για το s22....

ούτε να μου το χάριζαν....ποτέ ξανά κινητό  κορυφαίο επεξεργαστή με μικρή μπαταρία...

το Α53 είμαι αποτο πρωί όλη μέρα στο κινητό με ανοιχτό wifi,5g και bt με το κινητό

και φτάνει μέχρι το βράδυ! 1 μέρα γεμάτη αλλά με εξαντλητική χρηση(χωρίς games)αλλά με ίντερνετ και χαμηλό σήμα στο σπίτι μου...και με 120hz τοχω βάλει, αν το απενοργοποιησεις είναι ακόμα καλύτερα.. 

τώρα οκ στο συνεχές άνοιγμα παραθυρων θα σου παρουσίασει ένα ελάχιστο lag,σχεδόν πάντα αλλά δεν είναι τόσο μεγάλο π να σε προβληματίζει καθόλου πιστεύω....

 

οκ αν μπορείς να πας στο s22 ultra θα δεις διαφορά αλλά δεν αξίζει πιστεύω να πας γ αυτό το πράγμα

εγώ θα πλήρωνα 1000 ευρώ κινητό μόνο για να έχω καλύτερη και ποιο γρήγορη κάμερα στις φωτογραφίες

Όχι για να μην έχω αυτό το ελάχιστο lag π συμβαίνει όταν το φορτωσω

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Kitieas said:

Fanis ευχαριστώ για την ενημέρωση, με κάλυψες επειδή ήμουν έτοιμος να ρωτήσω και για την μπαταρία!!

Καλο θα ειναι να κοιταξεις καποια αλλη συσκευη γιατι το lag  που περιγραφει ο φιλος γινεται αργοτερα Λαγκαρα....Προσπερασε το και πηγαινε σε μια αλλη συσκευη μεσαιας κατηγοριας.Οσο για την σειρα S23  ειναι αλλαγη πλευσης με την ελευση του snapdragon Gen 2  ξεχνας οτι ηξερες στο παρελθον...

Link to comment
Share on other sites

a52s πηγαινε εκει..ασε το α53..το s22 ultra πας αλλη κατηγορια εκει!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα τι κατα την γνωμη σας πρεπει να εχουμε επιλεγμενο απο το μενυ επιλογες προγραμματιστη και τι οχι για καλυτερη αποδοση του κινητου γενικοτερα στο σκρολ που καμια φορα αριστερη οθονη στις ειδησεις κολαει....Και γενικοτερα για να ειναι πιο σμοοθ οποιος εχει δοκιμασει κατι και παει καλυτερα ας το παραθεσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχει καποιος προβλημα με το wifi; σε αρκετα σημεια μεσα στο σπιτι, εκει που επιανα σημα με το nova 5t με το a53 δυσκολα πιανω.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από σκρουτζομάγαζο το Α53, και η απόδειξη μου έδωσαν είναι απλή, δεν γράφει ούτε μοντέλο ούτε ΙΜΕΙ. Η Samsung και η Smartec μου είπαν είναι μεν ελληνικό, αλλά μόνο με σωστή απόδειξη θα έχει εγγύηση. Το μαγαζί επιμένει ότι η εγγύηση ισχύει από την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί.

Τελικά τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, hurin said:

Αγόρασα από σκρουτζομάγαζο το Α53, και η απόδειξη μου έδωσαν είναι απλή, δεν γράφει ούτε μοντέλο ούτε ΙΜΕΙ. Η Samsung και η Smartec μου είπαν είναι μεν ελληνικό, αλλά μόνο με σωστή απόδειξη θα έχει εγγύηση. Το μαγαζί επιμένει ότι η εγγύηση ισχύει από την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί.

Τελικά τι ισχύει;

Η εγυηση ισχυει απο την ημερομηνια αγορας, αν δεν υπαρχει αποδειξη απο την ημερομηνια κατασκευης του τηλεφωνου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, boymanos said:

Η εγυηση ισχυει απο την ημερομηνια αγορας, αν δεν υπαρχει αποδειξη απο την ημερομηνια κατασκευης του τηλεφωνου.

 

 

Η Samsung βρήκε από το IMEI ότι είναι 24/1/2023. Αλλά δεν δίνουν εγγύηση χωρίς απόδειξη. Το ίδιο και η Smartec.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, hurin said:

Η Samsung βρήκε από το IMEI ότι είναι 24/1/2023. Αλλά δεν δίνουν εγγύηση χωρίς απόδειξη. Το ίδιο και η Smartec.

εφοσον το μαγαζι δεν θελει να σου δωσει αποδειξη με το imei επανω, τοτε η μονη λυση ειναι η καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη κατα του καταστηματος, απλα ζητα την απαντηση της samsung γραπτως για να το καταθεσεις σαν αποδεικτικο στοιχειο.παντως μου φαινεται περιεργη αυτη η απαντηση της samsung και δημιουργει ερωτηματικα, καθοσον παλια ειχα μιλησει για καποιο θεμα και μου ειπαν χωρις αποδειξη αγορας ( πχ αν την χασεις ) μετραει απο την ημερομηνια κατασκευης, αν αλλαξαν κατι στην πορεια δεν το ξερω.

6 minutes ago, boymanos said:

 

 

Edited by boymanos
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2023 at 10:36 ΠΜ, hurin said:

Αγόρασα από σκρουτζομάγαζο το Α53, και η απόδειξη μου έδωσαν είναι απλή, δεν γράφει ούτε μοντέλο ούτε ΙΜΕΙ. Η Samsung και η Smartec μου είπαν είναι μεν ελληνικό, αλλά μόνο με σωστή απόδειξη θα έχει εγγύηση. Το μαγαζί επιμένει ότι η εγγύηση ισχύει από την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί.

Τελικά τι ισχύει;

Ξεσφραγισες το κουτι?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2023 at 10:36 ΠΜ, hurin said:

Αγόρασα από σκρουτζομάγαζο το Α53, και η απόδειξη μου έδωσαν είναι απλή, δεν γράφει ούτε μοντέλο ούτε ΙΜΕΙ. Η Samsung και η Smartec μου είπαν είναι μεν ελληνικό, αλλά μόνο με σωστή απόδειξη θα έχει εγγύηση. Το μαγαζί επιμένει ότι η εγγύηση ισχύει από την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί.

Τελικά τι ισχύει;

Η Smartec σε καλύπτει ακόμα και χωρίς απόδειξη.

Έχω πάει στο παρελθόν συσκευές για σέρβις ή αλλαγή μπαταρίας με απλές αποδείξεις χωρίς να αναγράφουν το ΙΜΕΙ και ποτέ δεν είχα θέμα.

Είσαι σίγουρος πως σου ζήτησαν από την Smartec απόδειξη που να γράφει το ΙΜΕΙ;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

να πας παλι εκει και να ζητησεις αποδειξη..ειναι υποχρεωμενοι να σου κοψουν αποδειξη..κανουν λαμογιες τα skroutzomagaza αλλα τους εκανα κ ετρεμαν οταν το τραβηξα..η εγγυηση σαφως ισχυει και χωρις αποδειξη οπως λεει το παιδι απο πανω αλλα καλο ειναι να την εχεις γιατι ετσι πρεπει!

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, lefstef said:

Είναι ιδέα μου ή το τηλέφωνο με την 5.1 δεν λαγκάρει και κρατάει η μπαταρία πάρα πολύ; 

Πολύ ενθαρρυντικό αν είναι αλήθεια. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λυστε μου μια απορια με ενα θεμα που προεκυψε. Πηρα το κινητο για την μανα μου , μιας και το παλιο της παρεπαιε. Συνηθως η μανα μου κανει βιντεοκλησεις με την αδελφη μου που ειναι στο εξωτερικο ειτε με viber , ειτε με skype , ειτε με το meet (πρωην google duo). 

Δεν ξερω αν το προβλημα εντοπιζεται σε ολα τα παραπανω , αλλα σιγουρα εντοπιζεται στο meet. Οταν το κινητο καθεται με κλειστη την οθονη του , και καποιος καλεσει (βιντεοκληση) στο meet , το meet δεν ενεργοποιειται. Αν ανοιξεις μετα την οθονη , εχει βγει notification , οτι υπηρξε κληση στο meet και απλα δεν απαντηθηκε. Αν καλεσεις στο meet  και το κινητο εχει ανοιχτη οθονη , προφανως δεν υπαρχει προβλημα.

Καλεσα απο το δικο μου (s21 fe 5g) στο A53 , με κλειστη την οθονη αυτο , οντως το meet δεν ενεργοποιηθηκε. Με ανοιχτη οθονη , ολα κανονικα. Καλεσα απο το Α53 στο δικο μου , με το δικο μου να εχει κλειστη οθονη , ενεργοποιηθηκε κανονικα. Τσεκαρα και στα δυο κινητα τις ρυθμισεις του meet. Ιδια εκδοση , ιδιες ρυθμισεις , ιδια "δικαιωματα" και στα δυο κινητα. Στο A53 το εβαλα και στις εφαρμογες που δεν θα μπαινουν σε αδρανεια , τιποτα δεν εγινε. 

Υποθετω οτι ειναι καποια ρυθμιση , αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποια. Οποιαδηποτε ιδεα , ευπροσδεκτη.

YΓ : Τωρα που το σκεφτομαι , ισως η "ζημια" να γινεται απο ενα ταμπλετ που εχει , που το meet ειναι ρυθμισμενο και εκει. Ισως να βαραει εκει και οχι στο κινητο ή και το αναποδο. Θα κανω δοκιμες και προς αυτην την κατευθυνση. Παντως στις δοκιμες που εκανα πριν μερικες ωρες , το ταμπλετ δεν εδειξε σημεια ζωης ως προς το meet. Ειδωμεν...

**EDIT**
Κατα πασα πιθανοτητα ηταν αυτο που εγραψα στο (ΥΓ). Τα δυο meets σε ταμπλετ και κινητο , μπλεκανε μεταξυ τους. Δειχνει να ξεμπλοκαραν τωρα μιας και το απεγκαταστησα απο το ταμπλετ. Ειδωμεν στο μελλον αν οντως ηταν αυτο.

Edited by mphxt
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ακουστικό του στις συνομιλίες ακούγεται δυνατά και καθαρά; Έχω το TCL 30+ και δεν είμαι ευχαριστημένος από την ένταση και ποιότητα στις κλήσεις.

Επίσης στην έκδοση με τα 256GB μνήμης η RΑΜ είναι 6 ή 8; Γιατί μίλησα με υπάλληλο της Vodafone για να το πάρω με την υπηρεσία Vodafone Flex και μου είπε πως η μνήμη και στην μεγάλη έκδοση η RAM είναι 6 και αν χρειαστεί παίρνει επιπλέον μνήμη από την αποθηκεuμενη ROM.

Edited by rush2
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2023 at 9:39 ΠΜ, rush2 said:

Παιδιά το ακουστικό του στις συνομιλίες ακούγεται δυνατά και καθαρά; Έχω το TCL 30+ και δεν είμαι ευχαριστημένος από την ένταση και ποιότητα στις κλήσεις.

Επίσης στην έκδοση με τα 256GB μνήμης η RΑΜ είναι 6 ή 8; Γιατί μίλησα με υπάλληλο της Vodafone για να το πάρω με την υπηρεσία Vodafone Flex και μου είπε πως η μνήμη και στην μεγάλη έκδοση η RAM είναι 6 και αν χρειαστεί παίρνει επιπλέον μνήμη από την αποθηκεuμενη ROM.

Μια χαρά ακούγεται σε σημείο που θα χρειαστεί να το χαμηλώνεις λίγο όταν είσαι σε περιβάλλον χωρίς θόρυβο.

Η μνήμη είναι ρυθμιζόμενη (έχει υπομενού στις ρυθμίσεις όπως τα περισσότερα samsung) με ανώτερο τα 8gb . Οπότε εσύ κρίνεις πως θα χειριστείς την μνήμη του.  Στην vodafone όντως την γράφουν με 6gb στα χαρακτηριστικά της. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Expendable said:

Μια χαρά ακούγεται σε σημείο που θα χρειαστεί να το χαμηλώνεις λίγο όταν είσαι σε περιβάλλον χωρίς θόρυβο.

Η μνήμη είναι ρυθμιζόμενη (έχει υπομενού στις ρυθμίσεις όπως τα περισσότερα samsung) με ανώτερο τα 8gb . Οπότε εσύ κρίνεις πως θα χειριστείς την μνήμη του.  Στην vodafone όντως την γράφουν με 6gb στα χαρακτηριστικά της. 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Θα το έχω από Τρίτη απόγευμα και ελπίζω να βρω μία ολοκληρωμένη κινητάρα. Αν βρω στραβά θα το αναφέρω για να βοηθήσω και γω όσο μπορώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...