Jump to content

Samsung Galaxy A53 5G


powerup
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα έχω το συγκεκριμένο μοντέλο και το χρησιμοποιώ με το bluetooth ixchange u28.Όταν χρησιμοποιώ πρόγραμμα καταγραφής κλήσεων (κάνω εξωτερική εργασία για αυτό χρησιμοποιώ εγγραφή κλήσης) η φωνή του συνομιλητή μου δεν καταγράφεται που αυτό ειναι το ζητούμενο.Μήπως γνωρίζει κανείς μήπως είναι bug ή γνωρίζετε καποια εφαρμογή call recording που να υποστηρίζει χρήση  bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

4 ώρες πριν, theocharis0101 said:

Καλημέρα έχω το συγκεκριμένο μοντέλο και το χρησιμοποιώ με το bluetooth ixchange u28.Όταν χρησιμοποιώ πρόγραμμα καταγραφής κλήσεων (κάνω εξωτερική εργασία για αυτό χρησιμοποιώ εγγραφή κλήσης) η φωνή του συνομιλητή μου δεν καταγράφεται που αυτό ειναι το ζητούμενο.Μήπως γνωρίζει κανείς μήπως είναι bug ή γνωρίζετε καποια εφαρμογή call recording που να υποστηρίζει χρήση  bluetooth?

Αν καταλαβαίνω σωστά, η εφαρμογή που χρησιμοποιείς καταγράφει χωρίς πρόβλημα και τις δύο φωνές, αλλά δεν καταγράφει του συνομιλητή όταν χρησιμοποιείς bluetooth.
Ξέρω ότι δεν σε βοηθάω, αλλά για μένα η είδηση είναι ότι έχεις βρει τέτοια εφαρμογή. Πολλοί ψάχνουν και δεν βρίσκουν κάτι λειτουργικό (έστω και χωρίς bluetooth) κυρίως από τότε που η Google το απαγόρεψε. Ποια είναι η εφαρμογή, αν επιτρέπεται; Θα φαινόταν χρήσιμο σε πολλούς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καμία εφαρμογή ΔΕΝ καταγράφει συνομιλίες.

Δεν είναι πρόβλημα του τηλεφώνου. Σε όλες τις εφαρμογές καταγραφής συνομιλιών καταγράφετε μόνο η φωνή σου διότι για την καταγραφή του συνομιλητή απαγορεύεται.

Μόνο εάν αλλάξεις το csc του τηλεφώνου σε χώρα που επιτρέπετε η καταγραφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιας κι έχει περάσει ένα εξάμηνο από την κυκλοφορία του, πώς είναι η εμπειρία χρήσης; Καθώς όλοι λένε για τον αδύναμο επεξεργαστή του, έχει βελτιωθεί με τις μηνιαίες ενημερώσεις; 

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2022 at 8:05 ΜΜ, makouin said:

Καμία εφαρμογή ΔΕΝ καταγράφει συνομιλίες.

Δεν είναι πρόβλημα του τηλεφώνου. Σε όλες τις εφαρμογές καταγραφής συνομιλιών καταγράφετε μόνο η φωνή σου διότι για την καταγραφή του συνομιλητή απαγορεύεται.

Μόνο εάν αλλάξεις το csc του τηλεφώνου σε χώρα που επιτρέπετε η καταγραφή.


http://apps.samsung.com/appquery/appDetail.as?appId=com.appstar.callrecorder

Μια χαρά κάνει καταγραφή κλήσεων και του συνομιλητή. Άνευ Bluetooth. Με Bluetooth δεν ξέρω, δεν έχω προς το παρόν. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2022 at 5:57 ΠΜ, evris2013 said:


http://apps.samsung.com/appquery/appDetail.as?appId=com.appstar.callrecorder

Μια χαρά κάνει καταγραφή κλήσεων και του συνομιλητή. Άνευ Bluetooth. Με Bluetooth δεν ξέρω, δεν έχω προς το παρόν. 

Δεν ξέρω αν δουλεύει σε εσένα αλλά στο δικό μου κινητό που την εγκατέστησα λόφω περιέργειας και χωρίς bluetooth μόνο εγώ ακούγομαι κανονικά...πρέπει να δώσεις πολύ μεγάλη προσοχή και εάν με το ζόρι μπορείς να καταλάβεις ότι μιλάει κάποιος άλλος συνομιλητής).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makouin said:

Δεν ξέρω αν δουλεύει σε εσένα αλλά στο δικό μου κινητό που την εγκατέστησα λόφω περιέργειας και χωρίς bluetooth μόνο εγώ ακούγομαι κανονικά...πρέπει να δώσεις πολύ μεγάλη προσοχή και εάν με το ζόρι μπορείς να καταλάβεις ότι μιλάει κάποιος άλλος συνομιλητής).

Τους ακούω όλους στη δικιά μου συσκευή καθαρά. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2022 at 12:32 ΠΜ, stefan_city said:

Μιας κι έχει περάσει ένα εξάμηνο από την κυκλοφορία του, πώς είναι η εμπειρία χρήσης; Καθώς όλοι λένε για τον αδύναμο επεξεργαστή του, έχει βελτιωθεί με τις μηνιαίες ενημερώσεις; 

Μιά χαρά κινητάκι είναι, αλλά μέχρι εκεί.

Αγοράστηκε πριν από ένα μήνα περίπου (οπότε δεν έχω εικόνα πως ήταν με παλιότερο firmware), αντικατέστησε ένα Xiaomi Note 10 Pro, κυρίως γιατί ήθελα 5G. Από ταχύτητα μου φαίνεται ελάχιστα πιό γρήγορο από το Xiaomi σε επίπεδο αποτελέσματος (πόσο γρήγορα ανοίγει κάτι), κανένα πρόβλημα γενικά αλλά και τίποτα που να ενθουσιάζει.

Καθώς το A53 (όπως και τα περισσότερα εκεί έξω) δεν υποστηρίζει 2 κάρτες Sim ΚΑΙ microSD ταυτόχρονα, αγοράστηκε η έκδοση με τα 256GB που έρχεται με 8GB μνήμη. Για αυτά τα δεδομένα, ναι, περιμένεις κάτι παραπάνω, ειδικά μάλιστα όταν έχεις φτάσει στο 500ρικο.

Η φωτογραφική του είναι ωραιότατη, βγάζει video 2K, έχει και optical stabilization, κανένα παράπονο ούτε από αυτό.

Η μπαταρία έχει μια τάση να κρατάει λιγότερο από την (αντίστοιχης χωρητικότητας) του Note 10 Pro, φορτίζει και πολύ πιο αργά, και υπάρχει η γυφτιά της Samsung να μην έχει φορτιστή στη συσκευασία.

Α, δεν έχει και υπέρυθρες που με βόλευαν απίστευτα για τηλεοράσεις και ac.

Τα καλά νέα είναι πως η οθόνη μου φαίνεται ωραιότατη (υποκειμενικό), η κατασκευή καλή ενώ παίρνεις και αδιαβροχοποίηση IPκάτι που υποτίθεται πως αντέχει σε ένα μέτρο γλυκό νερό για μία ώρα. Δεν θα αρχίσω τις καταδύσεις με το Α53, αλλά είναι μεγάλη υπόθεση να μην το σκέφτεσαι να έχεις τη μουσική σου δίπλα σε νερά ή να βρέχει του σκοτωμού και να συνεχίζεις το τηλεφώνημά σου χωρίς θέμα.

Με μια καλή θήκη και προστασία οθόνης, πραγματικά ξεχνάς πως έχεις κινητό, είναι σα να έχεις πχ μπρελόκ με κλειδιά.

Οπότε σε γενικές γραμμές φαντάζομαι πως δεν είναι καλή αγορά για κάποιον που ψάχνει επιδόσεις, απέχει πάρα πολύ από best buy και value, αλλά είναι καλός συμβιβασμός σε σχέση με τα χρήματα που έχει πχ ένα S22.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα!

Edited by kobulis
Link to comment
Share on other sites

σημερα τραβουσαμε με το Α53 και ενα S21+ βραδυ σε κλειστο χωρο με φωτα, το Α53 νικησε και αν θελετε με πιστευετε. Καθαροτερες φωτο με λιγο πιο εντονα χρωματα αλλα στα κινητα που βλεπαμε τις φωτογραφιες το Α53 ειχε πιο ωραια φωτογραφια. Και παλι ομως θα προτεινα το Α52s, εναντι αυτου αλλα και με αυτο δεν εχεις θεμα. Θεωρω αν ειχε 90ΗΖ η οθονη και οχι 120 που θεωρω οτι ζοριζουν τον 1280 θα πηγαινε μπαλα, οπως το Α33

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν εξαιρέσεις το A52s, με μια αναζήτηση στα ~300€ βρίσκεις μόνο snapdragon 695 και Mediatek G96/G99, που απ'ότι φαίνεται είναι χαμηλότερων επιδόσεων του Exynos 1280 που έχει το Α53.

Link to comment
Share on other sites

Ο sd695 κοντραρει στα ίσια το άθλιο 1280 και έχει τρομερή διαχείριση μπαταρίας, τον έχω στο realme 9 Pro και είναι άψογος και μπαταρία χαλαρά 8-10 ώρες οθόνη.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, chios said:

Ο sd695 κοντραρει στα ίσια το άθλιο 1280 και έχει τρομερή διαχείριση μπαταρίας, τον έχω στο realme 9 Pro και είναι άψογος και μπαταρία χαλαρά 8-10 ώρες οθόνη.

δεν υπαρχουν αθλιοι επεξεργαστες, υπαρχουν αθλιες τιμες. Στα ~290 ευρω σαν πακετο ειναι ανταγωνιστικο, να το πω αλλιως αν δεν υπηρχε το A52s εγω θα το συστηνα το κινητο αυτο σαν πακετο. Αλλα στα ιδια λεφτα το 52 κερδιζει στα σημεια. Ομως ξαναλεω και με τα 2 κανεις τη δουλεια σου, ειδικα αμα θελεις ενα κλικ καλυτερη φωτογραφια παιρνεις το 53

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Είναι πως το βλέπει ο καθένας, προτιμώ να πάρω mediatek παρά exynos, για μένα υπάρχουν κακή επεξεργαστές ένα παράδειγμα ο 888 που είναι ότι χειρότερο υπάρχει, για την χρήση που κάνω δεν δίνω σημασία στις επιδόσεις αλλά σε μπαταρία υπερθέρμανση.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

ε αυτος ο exynos δεν θερμαινεται ουτε εχει κακη μπαταρια, 8 ωρες βγαζω μεσο ορο και εγω. Να σας πω κατι περιεργο ομως το ευχαριστιεμε πιο πολυ απο το s20 fe , με εκεινο μαξ 4 ωρες μπαταρια. 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

@ea6gka Μιας και είσαι από τους πρώτους κατόχους και είχες γράψει τότε την εμπειρία σου με μόνη ένσταση τον επεξεργαστή, τώρα καταλαβαίνω πως είσαι ευχαριστημένος. Άρα με τις αναβαθμίσεις έχει βελτιωθεί κι αυτή η κάποια καθυστέρηση που ένιωθες;

Έχεις το 6/128 ή το 8/256;

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχει βελτιωθει ναι, αλλα προσεξε εγραψα οτι το Α52σ ειναι καλυτερο! Παρτε το αν ξερετε οτι θα δειτε που και που lag, θα εχετε καλη φωτογραφικη, καλο sot , και γενικα μια απροβληματιστη εμπειρια. Με το Α52σ θα εχετε επεξεργαστη που παει μπαλα και εχει καλυτερο support στις εφαρμογες, χειροτερη καμερα, χειροτερη selfie (οχι οτι τραβαω selfie αλλα κανω αρκετο teams-διασκεψεις κλπ) και νομιζω λιγο χειροτερη μπαταρια και ποιοτητα κατασκευης. 

Αλλα νομιζω οτι το αδικουμε το κινητο αυτο γιατι βγηκε να αντικαταστησει το vanilla A52 και οχι το S. Παρολαυτα στα ιδια λεφτα εγω θα προτεινα το A52s αν και το προτεινα σε καποιον και μετα απο ενα διμηνο μου ειπε οτι του κανει νερα η οθονη οταν αλλαζει δικτυα (κατι τετοιο). 

 

Επισης δεν παιζω ποτε παιχνιδια, δεν ξερω τι κανει σε αυτα δεν εχω ιδεα. 

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ea6gka said:

εχει βελτιωθει ναι, αλλα προσεξε εγραψα οτι το Α52σ ειναι καλυτερο! Παρτε το αν ξερετε οτι θα δειτε που και που lag, θα εχετε καλη φωτογραφικη, καλο sot , και γενικα μια απροβληματιστη εμπειρια. Με το Α52σ θα εχετε επεξεργαστη που παει μπαλα και εχει καλυτερο support στις εφαρμογες, χειροτερη καμερα, χειροτερη selfie (οχι οτι τραβαω selfie αλλα κανω αρκετο teams-διασκεψεις κλπ) και νομιζω λιγο χειροτερη μπαταρια και ποιοτητα κατασκευης. 

Αλλα νομιζω οτι το αδικουμε το κινητο αυτο γιατι βγηκε να αντικαταστησει το vanilla A52 και οχι το S. Παρολαυτα στα ιδια λεφτα εγω θα προτεινα το A52s αν και το προτεινα σε καποιον και μετα απο ενα διμηνο μου ειπε οτι του κανει νερα η οθονη οταν αλλαζει δικτυα (κατι τετοιο). 

 

Επισης δεν παιζω ποτε παιχνιδια, δεν ξερω τι κανει σε αυτα δεν εχω ιδεα. 

Στα παιχνίδια δυστυχώς αν κάνεις διάλειμμα και σβήσει η οθόνη στη μέση του παιχνιδιού,  όταν την ανοίξεις πάλι βρίσκεσαι σε μια μαύρη οθόνη. Πρέπει να την ακυρώσεις και να ξαναπατήσεις το παιχνίδι για να συνεχίσεις το παιχνίδι. Αυτό δεν συνέβαινε με το Xiaomi Note 8 pro που είχα πριν. Διότι είχε εκείνο το Turbo Game στα παιχνίδια. Κάτι που μου λείπει έντονα εδώ στο A52s. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για το A53. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, chios said:

Είναι πως το βλέπει ο καθένας, προτιμώ να πάρω mediatek παρά exynos, για μένα υπάρχουν κακή επεξεργαστές ένα παράδειγμα ο 888 που είναι ότι χειρότερο υπάρχει, για την χρήση που κάνω δεν δίνω σημασία στις επιδόσεις αλλά σε μπαταρία υπερθέρμανση.

Πιθανόν και λέω πιθανόν γιατί ΜΟΝΟ εφόσον δεν τα έπιασες στα χέρια σου μπορείς να ακούς και να αναπαράγεις ότι διαβάζεις χωρίς να έχεις προσωπική εμπειρία στην χρήση τους ή έπεσε δυστυχώς σε προβληματικές συσκευές.

Ο SD 888 όντως ζεσταίνεται και όντως έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε μπαταρία.....ΑΛΛΑ

και ο exynos 990 που έιχε το S20 Ultra τα ίδια κυκλοφορούσαν λεγόταν (χρέπη, έκτρωμα κ.τ.λ)

Πληροφορικά έχουν περάσει και τα δύο από τα χέρια μου εκτός των άλλων συν και το A52, A52s, A53,S20 plus, S20 Ultra, S1 plus, S20 FE και άλλα....

Σε κανένα μα κανένα κινητό εκτός των A52, A52s και Α53 δεν είδα σημαντική διαφορά στην κατανάλωση και μόνο σε αυτή έτσι;

Για να μη παρεξηγούμαι...

Στα υπόλοιπα οι διαφορές ήταν τεράστιες.

Στο κομμάτι των θερμοκρασιών όμως οι διαφορές ήταν από απειροελάχιστες έως και διφορούμενες υπέρ του ενός ή του άλλου κινητού.

Κανένα μα κανένα από όλα δεν είχε σημαντικές διαφορές όταν τα χρησιμοποιούσες.

Τι το S20 FE με τον υποτιθέμενο υπέροχο SD 865 5G δεν ζεσταινόταν ή δεν κατάπινε την μπαταρία; Ας γελάσω 😄😄

Και τι; Το συγκρίνανε με τον Exynos 990 το χρέπη.

Πόσες φορές έπεφτε η φωτεινότητα της οθόνης από υπερθέρμανση.....

Η το χρέπη ο Exynos 990 του S20 Ultra που δεν καταλάβαινε τίποτα όσο και να τον στρέσαρες και πήγαινε τρένο;

Όχι ότι ο SD865 δεν πήγαινε αλλά από θερμοκρασίες; Απλά να είχαμε να λέγαμε...(και ξανατονίζω ότι απευθύνομαι μόνο για την κατανάλωση και τις θερμοκρασίες).

Για τον mediatek ΔΕΝ θα μιλήσω διότι ΔΕΝ έχω προσωπική άποψη και γνώμη.

Τα υπόλοιπα προσωπικά τα ακούω εγώ περιττά...

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

και το s20fe με τον 865 που λεει ο φιλος μια χαρα ζεσταινοταν και καταπινε τη μπαταρια, και μαλιστα με την ιδια οθονη και σχεδον ιδια χαρακτηριστικα. Αλλα αν εχω να πω κατι θετικο με τους exynos ειναι οτι με το χρονο βελτιωνονται αρκετα, ο SD απο τη πρωτη μερα παει καλα και ετσι θα σε παει μεχρι τελους. 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορω να παρω το A52 δωρεάν και το 53 δίνοντας ενα μικρο ποσό μέσω επιδότησης που εχω ! Πραγματικά ειμαι σε δίλημμα !  το 52 εχει Jack για ακουστικά απο οτι βλεπω καλύτερο επεξεργαστή κτλ ! το αλλο καλύτερη μπαταρία καλύτερη κάμερα (εστω ενα κλικ απο οτι διαβαζω) και φαντάζομαι σαν νεότερο κινητο θα εχει και περισσότερο καιρο αναβαθμίσεις !  εσεις στην θεση μου τι θα κάνατε ? (ειμαι προς το 53αρι απλα ρωταω+οτι εχω τωρα ενα redmi note 10 pro και ειμαι για τα λεφτα του πολυ ευχαριστημένος) 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ea6gka said:

Το 53 θα παρεις. 

 okkkk ! πες μου λιγο και κατι ακομη ! τα ηχεια ειναι δυνατα ? (του redmi ειναι ) ! παιζει ρολο και αυτο για μενα ! 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ea6gka said:

δυνατα και το ακουστικο πολυ καλο

σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ! γενικα πολυ δυνατο πακετακι για τα λεφτα του  ! ειχα ξεχασει και το αδιαβροχο (μεγαλο + για μενα ) ! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...