Jump to content

Samsung Galaxy A53 5G


powerup
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το A52s που αναφέρεται παραπάνω, βλέπω ότι διαθέτει 3,5 jack. Για fm radio φαίνεται ότι δεν έχει.

Το επιβεβαιώνετε όσοι το έχετε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εκτός αυτού το a52s διαθέτει πολύ καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη μπαταρία, δυστυχώς το 53 δεν είναι αναβάθμιση αλλά υποβάθμιση.

Ραδιόφωνο όχι δεν έχει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

To A53 έχει ελαφρώς καλύτερη καμερα σε ημερήσιες λήψεις (HDR), SELFIES και μπαταρία/αυτονομία

Θέμα είναι ο επεξεργαστής του

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, celtic1453 said:

Το πήρα και εγώ μετα από καλή ανταλλαγή με παλαιότερη συσκευή
Κυρίως λόγω των 5 ετών υποστήριξης

Με προβληματίζει ο επεξεργαστής.
Λαγκαρει λίγο

Υπάρχει τρόπος αυτό να βελτιωθεί;
Έκανα και τη virtual ram 6gb
Κάτι άλλο σκέφτεστε?

Sent from my MI PAD 4 using Tapatalk
 

Καν' το 2 gb.

Αν σε βολεύουν τα navigation buttons αντι για gestures βάλε buttons. Εμένα με βολεύουν καλύτερα τα gestures οπότε τα έχω ενεργά.

Αν είσαι πιο advanced user, απενεργοποίησε ο,τι app απενεργοποιείται και δεν χρειάζεσαι/δεν σου δημιουργεί προβλημα στον τρόπο που χρησιμοποιείς το τηλέφωνο.

Κάνε το τελευταίο update (June 2022).

Είναι καινούργιος επεξεργαστής, λογικά θα πάει καλύτερα με τον καιρό (και τα μελλοντικά updates).

Link to comment
Share on other sites



Καν' το 2 gb.
Αν σε βολεύουν τα navigation buttons αντι για gestures βάλε buttons. Εμένα με βολεύουν καλύτερα τα gestures οπότε τα έχω ενεργά.
Αν είσαι πιο advanced user, απενεργοποίησε ο,τι app απενεργοποιείται και δεν χρειάζεσαι/δεν σου δημιουργεί προβλημα στον τρόπο που χρησιμοποιείς το τηλέφωνο.
Κάνε το τελευταίο update (June 2022).
Είναι καινούργιος επεξεργαστής, λογικά θα πάει καλύτερα με τον καιρό (και τα μελλοντικά updates).


Θέλω να το δυναμώσω το κινητό
Γιατι να μειώσω τη ram?
Gestures έχω και εγώ.
Ευχαριστούμε

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, celtic1453 said:


 

 


Θέλω να το δυναμώσω το κινητό
Γιατι να μειώσω τη ram?
Gestures έχω και εγώ.
Ευχαριστούμε

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Πολύ πολύ χονδρικά γιατί βαζει apps στον "αργo" χωρο αποθήκευσης αντι για τη "γρήγορη" ram. Εγώ προσωπικά ψάχνω τροπο να το απενεργοποιησω τελείως.

Σκέψου ότι αν ηταν ίδια η απόδοση, τα κινητά θα εβγαιναν με 1 αντε 2 gb ram και θα ειχαν επιλογη π.χ. για 16 gb virtual ram.

Link to comment
Share on other sites

στέλνω 5G στο 1333 αλλά λέει δεν υποστηρίζεται, ενώ το τηλέφωνο το έχει στην σελίδα της cosmote με τις 5g συσκευές.

 

στα της συσκευής την βρίσκω πολύ καλή all around. το lag είναι σχεδόν ανύπαρκτο, χαλαρώστε δεν έχει ένα χιλιάρικο 

Link to comment
Share on other sites

πήγα σε γερμανό, με προέτρεψαν στην samsung, έμαθα ότι το imei μου είναι ελληνικό.

ύστερα πήγα στην cosmote, και σε αυτό το κατάστημα στον κόσμο τους, αλλά μου είπαν να πάω σε ένα άλλο κατάστημα και εκεί τα ίδια, ώσπου άκουσε την συζήτηση ένας τυπάς και μου έβαλε την sim σε ένα άλλο τηλ, πάλι δεν άνοιγε το 5g και έστειλε 4g στο 1333 και κατέβασε πάλι τις ρυθμίσεις και voila ήρθε το σήμα 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

spacer.png

 

spacer.png

 

Network     Technology     
GSM / HSPA / LTE / 5G
Launch     Announced     2022, March 17
Status     Available. Released 2022, March 24
Body     Dimensions     159.6 x 74.8 x 8.1 mm (6.28 x 2.94 x 0.32 in)
Weight     189 g (6.67 oz)
Build     Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back
SIM     Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
     IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 mins)
Display     Type     Super AMOLED, 120Hz, 800 nits (HBM)
Size     6.5 inches, 102.0 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio)
Resolution     1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density)
Protection     Corning Gorilla Glass 5
Platform     OS     Android 12, One UI 4.1
Chipset     Exynos 1280 (5 nm)
CPU     Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55)
GPU     Mali-G68
Memory     Card slot     microSDXC (uses shared SIM slot)
Internal     128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM
Main Camera     Quad     64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7X", 0.8µm, PDAF, OIS
12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm
5 MP, f/2.4, (macro)
5 MP, f/2.4, (depth)
Features     LED flash, panorama, HDR
Video     4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS
Selfie camera     Single     32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm
Features     HDR
Video     4K@30fps, 1080p@30fps
Sound     Loudspeaker     Yes, with stereo speakers
3.5mm jack     No
Comms     WLAN     Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth     5.1, A2DP, LE
GPS     Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
NFC     Yes (market/region dependent)
Radio     No
USB     USB Type-C 2.0, USB On-The-Go
Features     Sensors     Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, barometer
     Virtual proximity sensing
Battery     Type     Li-Po 5000 mAh, non-removable
Charging     Fast charging 25W
Misc     Colors     Black, White, Blue, Peach
Models     SM-A536B, SM-A536B/DS, SM-A536U, SM-A536U1, SM-A5360, SM-A536E, SM-A536E/DS, SM-A536V
SAR     0.75 W/kg (head)     1.58 W/kg (body)    
SAR EU     0.89 W/kg (head)     1.60 W/kg (body)    
Price     € 350.00 / $ 314.00 / £ 314.87 / C$ 434.34 / ₹ 31,380
Tests     Performance     AnTuTu: 329802 (v8), 379313 (v9)
GeekBench: 1891 (v5.1)
GFXBench: 19fps (ES 3.1 onscreen)
Display     Contrast ratio: Infinite (nominal)
Camera     Photo / Video
Loudspeaker     -26.5 LUFS (Good)
Battery life     
Endurance rating 113h

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Πήρα πριν λίγες ημέρες δώρο το A53 5G δώρο στην κοπέλα μου. Χθες προχθές έπιασα να το "σετάρω" κτλπ. Χθες που του φόρεσα θήκη (Spigen Tough Armor) παρατήρησα ότι όταν έπαιζε ήχος απ'τα ηχεία έκανε σαν να τρίζει, σαν παράσιτα. Του έβγαλα τη θήκη κι έπαψε να τα κάνει κατά 95% θα'λεγα αλλά νομίζω πως και πάλι δεν είναι τέρμα καθαρός ο ήχος. Μάλιστα όταν είναι "γυμνό" το κινητό χωρίς θήκη και παίζει μουσική και το πιέσεις με το δάχτυλο εκεί κάπου στο κέντρο στην πίσω πλευρά, πάλι κάνει σαν παράσιτα (σα να τρίζει).

Είχε κανείς άλλος παρόμοιο θέμα ? Ελαττωματικό μοντέλο λέτε ? Για δοκιμάστε κάποιος να το πιέσει λίγο στο κέντρο στην πίσω πλευρά ενώ παίζει μουσική να μου πει αν του δημιουργεί το ίδιο θέμα ή είναι όλα καλά.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς για το A53s; Αν/πότε θα βγει και κυρίως αν θα έχει Snapdragon αντί για Exynos; Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα να ρωτήσω αλλά δε βρήκα κάτι πιο σχετικό.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, TimDeLAY said:

Παιδιά ξέρει κανείς για το A53s; Αν/πότε θα βγει και κυρίως αν θα έχει Snapdragon αντί για Exynos; Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα να ρωτήσω αλλά δε βρήκα κάτι πιο σχετικό.

 

δεν υπαρχει πληροφ'ορηση προς το παρον για το Α53s και αν θα βγει με αυτη την ονομασια. Αν γινει κατι απο Οκτωβριο. Προς το παρον υπαρχει το Α73 με Snap 778 108 mpx και μπαταρια 5000, αλλα δεν εχει ερθει Ελλαδα. Ό,τι πιο πλήρες σε midrange!

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2022 at 6:46 ΜΜ, Someone said:

Καλησπέρα παιδιά. Πήρα πριν λίγες ημέρες δώρο το A53 5G δώρο στην κοπέλα μου. Χθες προχθές έπιασα να το "σετάρω" κτλπ. Χθες που του φόρεσα θήκη (Spigen Tough Armor) παρατήρησα ότι όταν έπαιζε ήχος απ'τα ηχεία έκανε σαν να τρίζει, σαν παράσιτα. Του έβγαλα τη θήκη κι έπαψε να τα κάνει κατά 95% θα'λεγα αλλά νομίζω πως και πάλι δεν είναι τέρμα καθαρός ο ήχος. Μάλιστα όταν είναι "γυμνό" το κινητό χωρίς θήκη και παίζει μουσική και το πιέσεις με το δάχτυλο εκεί κάπου στο κέντρο στην πίσω πλευρά, πάλι κάνει σαν παράσιτα (σα να τρίζει).

Είχε κανείς άλλος παρόμοιο θέμα ? Ελαττωματικό μοντέλο λέτε ? Για δοκιμάστε κάποιος να το πιέσει λίγο στο κέντρο στην πίσω πλευρά ενώ παίζει μουσική να μου πει αν του δημιουργεί το ίδιο θέμα ή είναι όλα καλά.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Anybody ??

Τελικά αντικατέστησα την Tough Armor με την Slim Armor, και μου κάνει το ίδιο θέμα με τις θήκες. Όταν είναι γυμνό παίζει μια χαρά θα'λεγα. Το'χει κανείς άλλος να μου πει ??

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2022 at 1:37 ΜΜ, christos_087 said:

δεν υπαρχει πληροφ'ορηση προς το παρον για το Α53s και αν θα βγει με αυτη την ονομασια. Αν γινει κατι απο Οκτωβριο. Προς το παρον υπαρχει το Α73 με Snap 778 108 mpx και μπαταρια 5000, αλλα δεν εχει ερθει Ελλαδα. Ό,τι πιο πλήρες σε midrange!

Α μάλιστα. Έτσι εξηγείται γιατί δεν το βρίσκω πουθενά στα καταστήματα το A73. Το έχω βάλει κι αυτό στο μάτι μελλοντικά. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Wi-fi calling./cosmote... Έρχεται μήνυμα για μη συμβατή συσκευή .???

Ισχύει.. μήπως θα προστεθεί σύντομα στην λίστα?

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, xabos said:

Wi-fi calling.... Έρχεται μήνυμα για μη συμβατή συσκευή .???

Ισχύει.. μήπως θα προστεθεί σύντομα στην λίστα?

Για ποια εταιρεία κινητής μιλάμε;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Νέος κάτοχος και εγώ του τηλεφώνου, μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένος! Έχει βρει κανεις gcam που να δουλευει?Ολες μου κολλάνε! Μια που δούλεψε έβγαζε μόνο μαύρο, δεν έβλεπα εικόνα να βγάλω φώτο. Οποίος έχει καμία ιδέα καλοδεχούμενη!

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A53 5G

Σκέφτομαι για αγορά, έρχομαι από Xiaomi mi9T. Το μεγαλύτερο selling point για μένα είναι η διάρκεια των security updates. 

Έχω 7 χρόνια που απέχω από τη Samsung, οπότε είπα να ρωτήσω: ρεαλιστικά, το κινητό πιστεύετε θα βγάλει τετραετία; Ή θα γίνει τόσο αργό που στην ουσία θα πρέπει να το αλλάξεις, οπότε δεν έχει πολύ σημασία το πόσα χρόνια θα παίρνει αναβαθμίσεις; 

Δεν παίζω παιχνίδια στο κινητό και δε με ενδιαφέρουν οι κάμερες. Το χρησιμοποιώ για browsing/banking/navigation.

Μια τελευταία ερώτηση: το καλώδιο με το οποίο έρχεται το κινητό μεταφέρει και δεδομένα; Βρίσκω με £18 Samsung φορτιστή αλλά χωρίς καλώδιο. Με καλώδιο πάει £28 και μου φαίνονται πολλά. 

 

Η εναλλακτική είναι το one plus Nord 2T 5g. 

 

Edit:Βλέπω ότι laggάρει ήδη το Α53 και θέλει ρυθμίσεις για να στρώσει προσωρινά, οπότε φαντάζομαι σε δύο χρόνια πώς θα είναι. Φαίνεται ότι το χαντακώνει πολύ η CPU.  Κρίμα. Θα πάω για το one plus τότε.

Edited by opethmmad
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα έχει παρατηρηθεί από κανέναν μειωμένη λήψη wifi? Πριν μέρες σεταρα ένα α53 σε συγγενικό πρόσωπο και σε απευθείας σύγκριση με το παλιό που είχε, ένα Xiaomi, το wifi είχε 2-3 γραμμές λιγότερες στο a53. Το ίδιο αποτέλεσμα είχε και σε σύγκριση με άλλα τηλέφωνα: a52, Realme κλπ

Sent from my RMX2170 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα ένα Α53 πριν 3 μέρες, αντικατεστησε ένα Xiaomi Note 10 pro, δεν είδα καμιά διαφορά σε σήμα wifi.

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2022 at 1:37 ΜΜ, christos_087 said:

δεν υπαρχει πληροφ'ορηση προς το παρον για το Α53s και αν θα βγει με αυτη την ονομασια. Αν γινει κατι απο Οκτωβριο. Προς το παρον υπαρχει το Α73 με Snap 778 108 mpx και μπαταρια 5000, αλλα δεν εχει ερθει Ελλαδα. Ό,τι πιο πλήρες σε midrange!

Έχει πολύ ανεβασμένα sar το A73. Όλα πάνω από 1,00 (κεφάλι, σώμα). Κάποτε είχε τα χαμηλότερα όλων η Samsung γενικότερα. Της τάξης του 0,23 έως 0,40 περίπου και για κεφάλι και για σώμα. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, evris2013 said:

Έχει πολύ ανεβασμένα sar το A73. Όλα πάνω από 1,00 (κεφάλι, σώμα). Κάποτε είχε τα χαμηλότερα όλων η Samsung γενικότερα. Της τάξης του 0,23 έως 0,40 περίπου και για κεφάλι και για σώμα. 

Καπου στη μεση ειναι η αληθεια και με το σαρ. Ουτε ασπρο ουτε μαυρο. Βεβαια δεν ειναι και απλ που τα σαρ ειναι υψηλοτατα εκει

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Α53 ως δευτερο μονο για τη δουλεια, σε φαση που δεν του κανω τρελη χρηση. Τις προαλλες μου κολλησε το κινητο μονο με το google maps που το εβαλα για gps στο αυτοκινητο. Κολλησε, εκλεισα μια την οθονη,  μαυρισε μετα δεν ανοιγε να δω κατι... με τα πολλα ξεκολλησε. Ελεγα μηπως ειχε ζεσταθει, αλλα ηταν οκ. 

Απο φωτογραφιες που τραβηξα ειναι οκ, πραγματικα εχει καλη καμερα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...