Jump to content

Nothing Phone (1)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 Ιουλίου 2022

https://eu.nothing.tech/pages/phone-1

Display.

6.55” flexible OLED display
Corning® Gorilla® Glass
HDR10+
10-bit colour depth
2400x1080-pixel resolution at 402 ppi
1,000,000:1 contrast ratio
500 nits brightness; 1,200 nits peak brightness
60Hz - 120Hz adaptive refresh rate
240Hz touch sampling rate
Haptic touch motors

Capacity.

  • 8 RAM + 128 GB memory
  • 8 RAM + 256 GB memory
  • 12 RAM + 256 GB memory
 

Dimensions.

  • Height: 159.2 mm
    Width: 75.8 mm
    Depth: 8.3 mm
    Weight: 193.5 g

In The Box

  • Nothing phone(1)
    Type-C cable
    Safety information and warranty card
    Screen protector (pre-applied)
    SIM tray ejector

Nothing-Phone-1-to-have-a-120Hz-screen-but-not-the-fanciest-one.webp

Edited by asot
Update with official specs

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο θα το χαρακτήριζα, αλλά και πρωτοποριακό ως design.

Κάτι θέλει να πει, κάτι έχει να πει, ας δούμε πώς θα προχωρήσει... καλό είναι να ξεφεύγουμε από την πεπατημένη.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ μπήκα σε λίστα προ παραγγελίας πληρώνοντας τα 20€.

έχω κάποια invite codes για όποιον ενδιαφέρεται.

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, εμείς που "τσιμπήσαμε" και προ-παραγγείλαμε το Phone (1), έχουμε διαθέσιμες από 4 προσκλήσεις (invites)

  1. NTP2ABD35

  2. NTP46974C

  3. NTPA96962

  4. NTP536093

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2022 at 7:06 ΜΜ, p_k said:

Περίεργο θα το χαρακτήριζα, αλλά και πρωτοποριακό ως design.

Κάτι θέλει να πει, κάτι έχει να πει, ας δούμε πώς θα προχωρήσει... καλό είναι να ξεφεύγουμε από την πεπατημένη.

Καλημέρα , υπάρχει ακόμα διαθέσιμο invite?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, manos_tav said:

Καλημέρα , υπάρχει ακόμα διαθέσιμο invite?

Δοκίμασες αυτά που είναι πάνω από το ποστ σου?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, asot said:

Δοκίμασες αυτά που είναι πάνω από το ποστ σου?

Ναι φίλε....με πρόλαβαν....ευχαριστώ πάντως....περιμένουμε εντυπώσεις από όσους θα το έχουν συντομα

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, manos_tav said:

Ναι φίλε....με πρόλαβαν....ευχαριστώ πάντως....περιμένουμε εντυπώσεις από όσους θα το έχουν συντομα

Υπηρχε αυτή η σημείωση: Invite codes expire Monday 11th 23.59 BST
Αρα, ίσως να εληξαν

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ενώ χθες οι τιμές ήταν αυτές που γράφουν παντου  σήμερα για το Ελλαδισταν βαλανε καπελο 80 ευρω.549 η πιο οικονομικη εκδοση ενώ χθες βραδυ ηταν 469

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πωλείται στο γερμανικο Amazon με τιμες χαμηλοτερες απο την επισημη ιστοσελίδα της Nothing..

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
10 minutes ago, TheSmiths said:

ψηνομαι αλλα φοβαμαι να ειμαι ο πρωτος που θα το αγοράσει. Το εχει παρει κανενας?

Ναι, πήρα το 12/256 από Άμαζον, γιατί ήθελα ένα Android με σχεδιασμό iPhone. Δε το μετάνιωσα. Είναι γρήγορο (δεν καταλαβαίνεις διαφορά από ναυαρχίδα), με ωραίο UI (αν και προτιμώ το Nova Launcher). Φωτογραφίες πολύ καλές (αν και από 2 και όχι τρεις κάμερες), έχει τον τελευταίο (αν δεν κάνω λάθος) αισθητήρα της Sony. Σε μέγεθος πλησιάζει πολύ κοντά στα iPhones 13/14 Max (και σε βάρος). Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή, με ματ ασημί αλουμίνιο (το λευκό που έχω εγώ) περιμετρικά και γυαλί μπρος/πίσω. Τα λαμπάκια δε θα τα σχολιάσω. Εϊναι πολύ υποκειμενικό αν θα αρέσουν, ή όχι. Η χρησιμότητά τους, πάντως, μου φαίνεται αστεία (ειδικά για κάποιον που έχει συνηθίσει να ακουμπάει το κινητό με την πλάτη στο τραπέζι και όχι ανάποδα). Τέλος, η οθόνη είναι OLED, με ωραία χρώματα, αλλά με μικρότερη (από ναυαρχίδες) ανάλυση (1.080).

Να σημειώσω ότι δε το δουλεύω ιδιαίτερα, καθώς το έχω ως τέταρτο κινητό, πίσω από iPhone 14 Pro, Samsung Fold 4, iPhone 13 Pro Max (ή Sony Pro-1, ή Xiaomi Mi11 Ultra). Τρελός, το ξέρω...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

τι παροχο εχεις και πες μας αν εχει 5g, volte wifi, ευχαριστουμε!

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ea6gka said:

τι παροχο εχεις και πες μας αν εχει 5g, volte wifi, ευχαριστουμε!

Cosmote, με 5G, VoLTE και κλήσεις over WiFi. Tα έχει όλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2022 at 11:36 ΠΜ, Pharmex said:

Ναι, πήρα το 12/256 από Άμαζον, γιατί ήθελα ένα Android με σχεδιασμό iPhone. Δε το μετάνιωσα. Είναι γρήγορο (δεν καταλαβαίνεις διαφορά από ναυαρχίδα), με ωραίο UI (αν και προτιμώ το Nova Launcher). Φωτογραφίες πολύ καλές (αν και από 2 και όχι τρεις κάμερες), έχει τον τελευταίο (αν δεν κάνω λάθος) αισθητήρα της Sony. Σε μέγεθος πλησιάζει πολύ κοντά στα iPhones 13/14 Max (και σε βάρος). Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή, με ματ ασημί αλουμίνιο (το λευκό που έχω εγώ) περιμετρικά και γυαλί μπρος/πίσω. Τα λαμπάκια δε θα τα σχολιάσω. Εϊναι πολύ υποκειμενικό αν θα αρέσουν, ή όχι. Η χρησιμότητά τους, πάντως, μου φαίνεται αστεία (ειδικά για κάποιον που έχει συνηθίσει να ακουμπάει το κινητό με την πλάτη στο τραπέζι και όχι ανάποδα). Τέλος, η οθόνη είναι OLED, με ωραία χρώματα, αλλά με μικρότερη (από ναυαρχίδες) ανάλυση (1.080).

Να σημειώσω ότι δε το δουλεύω ιδιαίτερα, καθώς το έχω ως τέταρτο κινητό, πίσω από iPhone 14 Pro, Samsung Fold 4, iPhone 13 Pro Max (ή Sony Pro-1, ή Xiaomi Mi11 Ultra). Τρελός, το ξέρω...

ευχαριστω πολυ. Ως τωρα εχω ενα xiaomi note 8, και θελω να ξεφυγω απο τα κλασικα σχεδια (ολα ιδια μου φαινονται) αυτο μου αρεσε αν κ τα φωτακια σε ζαλιζουν που τα ειδα στο πλαισιο ανοιχτα να παιζουν. Αλλα απενεργοποιουνται αν τα βαρεθεις η αν δεν θες να χρησιμοποιουνται μου ειπαν. Σαν σχεδιο ειναι σαν Iphone. Σας λειτουργιες ειναι κομπλε νομιζω, αν κ διαβασα σε αλλα forum οτι εχει κατι Bugs και θελει αναβαθμισεις. Εχει τα ρισκα σε καθε νεα εταιρια που μπαινει στον χωρο της τηλεφωνιας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτοχος του κινητού εδώ και 5 μέρες. Με έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.. είχα να νιώσω ετσι από το πρώτο OnePlus. Από το κουτί της συσκευής , το πινακι για να ανοίξεις την σιμ, τον φορτιστή έως και το κινητό φυσικά. Μοιάζει εμφανισιακά με iPhone , αλλά η διαφανής πλατύ και με τα led και τους ήχους που συνδιάζονται το κάνουν μοναδικό.

Έκδοση 8/256 white. 

Λειτουργικό ελαφρύ και γρήγορο.

Οθόνη πολύ ωραία.

Μπαταρία με έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Οθόνη την έχω 60Hz, φωτεινότητα περίπου 80% και μόνιμος ανοιχτά 5G και WiFi. Από τις 9 το πρωί μέχρι 12 το βράδυ η μπαταρία πάει 50-55% με 3 ώρες ενεργή οθόνη. 

Κάμερα πολύ καλή.. θα έλεγα σε γενικές γραμμές βγάζει εξίσου καλά με Vivo x80 pro που είχα ( night mode εννοείται το Vivo δε πιάνεται ).

Ο επεξεργαστής 778+ είναι μια χαρά δυνατός, σε συνδιασμό με το σχεδόν stock Android όλα τρέχουν σφαίρα και ΔΕΝ ζεσταίνεται. Παιχνίδια δε παίζω.

Με έχει ενθουσιάσει Γενικά 😁😁 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 5/10/2022 at 9:11 ΜΜ, Pharmex said:

Cosmote, με 5G, VoLTE και κλήσεις over WiFi. Tα έχει όλα.

Ενώ 5G παίζει κανονικά (Cosmote) κι έχω ενεργοποιήσει Volte/WIFICALLING δεν είμαι σίγουρος ότι δουλεύουν, δε βλέπω τα εικονίδια τουλάχιστον. Η Cosmote δεν το έχει στις επίσημες συσκευές που υποστηρίζει. Πώς το είδες ότι δουλεύουν; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδα στην πράξη, γιατί δε με ενδιαφέρουν αυτές οι λειτουργίες και δε τις χρησιμοποιώ. Απλά είδα ότι υπάρχουν οι επιλογές στο μενού της συσκευής.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2022 at 11:27 ΜΜ, sot_del said:

Ενώ 5G παίζει κανονικά (Cosmote) κι έχω ενεργοποιήσει Volte/WIFICALLING δεν είμαι σίγουρος ότι δουλεύουν, δε βλέπω τα εικονίδια τουλάχιστον. Η Cosmote δεν το έχει στις επίσημες συσκευές που υποστηρίζει. Πώς το είδες ότι δουλεύουν; Ευχαριστώ!

Ενεργοποίησε τη λειτουργία πτήσης και στη συνέχεια ενεργοποίησε το wifi αφου συνδεθεί θα σου βγαλει ενα σηματακι ακουστικό τηλεφώνου. Θα διαπιστώσεις ότι μπορείς να κάνεις και να δεχθείς κλήσεις. (Αν είσαι σε χώρο με πολύ κακό σήμα κινητής είναι πολύ χρήσιμη αυτή η λειτουργία γιατί δεν εξαντλείται η μπαταρία αναζητώντας συνεχώς σήμα το κινητό και μειώνει και το sar)

Επίσης όταν ειναι ενεργό το volte και έχεις κλήσει σε εξέλιξη μπορείς να συνδεθείς στο ιντερνετ με τα data (εφοσον είσαι εκτος wifi) επίσης δείχνει ότι η κλήση είναι HD. Σε μενα με cosmote λειτουργούν όλα αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2022 at 11:44 ΠΜ, dimitrispm said:

Ενεργοποίησε τη λειτουργία πτήσης και στη συνέχεια ενεργοποίησε το wifi αφου συνδεθεί θα σου βγαλει ενα σηματακι ακουστικό τηλεφώνου. Θα διαπιστώσεις ότι μπορείς να κάνεις και να δεχθείς κλήσεις. (Αν είσαι σε χώρο με πολύ κακό σήμα κινητής είναι πολύ χρήσιμη αυτή η λειτουργία γιατί δεν εξαντλείται η μπαταρία αναζητώντας συνεχώς σήμα το κινητό και μειώνει και το sar)

Επίσης όταν ειναι ενεργό το volte και έχεις κλήσει σε εξέλιξη μπορείς να συνδεθείς στο ιντερνετ με τα data (εφοσον είσαι εκτος wifi) επίσης δείχνει ότι η κλήση είναι HD. Σε μενα με cosmote λειτουργούν όλα αυτά. 

Ευχαριστώ πολύ! Το έκανα, αλλά δε δουλεύει δυστυχώς, μήπως κάτι στα developer options ή μήπως πρέπει να έχω χρησιμοποιήσει τις λειτουργίες σε κινητό που υποστηρίζονται αυθεντικά από Cosmote προηγουμένως, όπως με το 5G; (Δε δούλευε στην αρχή , έβαλα SIM σε Α52s και τώρα δουλεύει κανονικά)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σήμερα πήρα το κινητό...

Συγκριτικά με το pixel 7pro με σύνδεση cosmote έχει καλύτερη ποιότητα κλήσεων..

Σύντομα θα κάνω κ έλεγχο για 5g ...το VoWifi δείχνει να δουλεύει 

Αξιοπρεπέστατο..

Το μόνο μελανό σημείο..τα επίπεδα φωτεινότητας.

 

Screenshot_20221210-123552.png

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...