Jump to content

Τι γίνεται σε περιοχές που δεν υπάρχει τεχνικός

papresa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τα πρώτα χρόνια των παρόχων σταθερής τηλεφωνίας είχα πάει σε πάροχο με πάγιο Cosmote, τελευταίος πάροχος που ήμουν, λόγω εξαγοράς του προηγούμενου ήταν η hol. Ήμουν ικανοποιημένος. Απλά κάποια στιγμή παρουσιάστηκε ένα τεχνικό πρόβλημα και η Cosmote έριχνε την ευθύνη στην hol, εκείνη στην Cosmote. Με αποτέλεσμα, γνωρίζοντας ότι το πρόβλημα είναι στην πρώτη, αναγκάστηκα να σταματήσω την συνεργασία μου με την hol, λέγοντας τους πως αν αποκτήσουν δίκτυο στην Σαμοθράκη, θα είμαι από τους πρώτους πελάτες... Όπως θα ήμουν σε οποιαδήποτε εταιρεία πλην Cosmote... Μέχρι στιγμής δεν έχει έρθει κάποια εταιρεία, εκτός της forthnet που κάποια στιγμή απέκτησε ένα δίκτυο αλλά όχι σε ολόκληρο το νησί, εγώ δεν καλυπτόμουν και δεν το έψαξα ξανά.

Σήμερα μου είπε μία γνωστή ότι μίλησε με Wind η οποία πλέον είναι ένα με forthnet/Nova και μέσω συντεταγμένων της είπε ότι βρίσκεται στο δίκτυο. Ρώτησε τι γίνεται με τεχνικό αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα και της είπαν ότι υπάρχει στην Αλεξανδρούπολη.

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία πως εξυπηρετούνται από τον συγκεκριμένο όμιλο τεχνικά ζητήματα και κυρίως πόσο γρήγορα; Σίγουρα δεν είμαστε η μοναδική περίπτωση, θα υπάρχουν και άλλες περιοχές με παρόμοια προβλήματα... Επίσης με την ποιότητα σε αντίστοιχες περιπτώσεις τι συμβαίνει;

Η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη, συμφέρει η αλλαγή... 

Απλά κάθεσαι Κοσμοτε και σωζεσαι. Μεχρι να έρθει ο τεχνικός από την Αλεξανδρούπολη, χαιρετίσματα...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2 ώρες πριν, johnny_htc said:

Απλά κάθεσαι Κοσμοτε και σωζεσαι. Μεχρι να έρθει ο τεχνικός από την Αλεξανδρούπολη, χαιρετίσματα...

Σώζεσαι και υπερχρεώνεσαι, ε...;;;

Από όσο έχω καταλάβει και από την Cosmote σπάνια χρειάζεται πλέον τεχνικός, το ίδιο πιστεύω συμβαίνει και με τις άλλες εταιρείες... Τώρα αν μία στο εκατομμύριο, τύχει κάτι σοβαρό και χρειαστεί να έρθει τεχνικός, τα χαιρετίσματα... ισχύουν...

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάτι αντίστοιχο του ΔΕΔΔΗΕ...

Edited by papresa

Εγώ το είπα πιο πολύ από το γεγονός ότι βλέπω πως σε απασχολεί το θέμα του τεχνικού και όπως και όλοι μας θες να νιώθεις μια ασφάλεια οτι η υπηρεσία δεν θα διακοπεί για μεγάλο χρονικό διάστημα. Από κει και πέρα καταρχήν ναι συμφωνώ ότι με τη κοσμοτε βάζεις πιο βαθιά το χέρι στη τσέπη, έχοντας όμως καλύτερη διασύνδεση με το εξωτερικό και πιο μεγάλη αξιοπιστία, από την άλλη όμως πρέπει να αρχίσεις το ψάξιμο αφού θες να απαλλαγείς από μεγάλα κόστη και να δεις που θα βγεί. Η wind είναι καλή στη σταθερή της και αν τα καταφέρεις να πας σ αυτήν, για από browsing δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Ταχύητητες αναλόγως τι έχεις τώρα, πάνω κάτω οι ίδιες. Το μόνο που θα σου έλεγα να κάνεις είναι για αρχή να δεις αν κάποιος γείτονας και γενικότερα στη περιοχή έχει κάνει το βήμα για εναλλακτικό πάροχο και δεύτερο, να φροντίσεις οποιοδήποτε κουτί διακλάδωσης έξω από το σπίτι σου να είναι επαρκώς μονωμένο από καιρικά φαινόμενα. Κυρίως σ αυτά έρχονται οι τεχνικοί και αφορά το οτε κατά κύριο λόγο. Τώρα εντός του σπιτιού άμα χαλάσει καμιά τηλεφωνική πρίζα κλπ τι να πω... Αρκετά ατυχές .. με τέτοια ασχολούνται δλδ θέλω να πω οι τεχνικοί των εναλλακτικών. δλδ από το εξωτερικό κουτί και μετά και να σε συνδέσουν στο δίκτυο τους στο τηλεφωνικό κέντρο του οτε πάνω στον βρόγχο της γραμμής σου. Αυτά από μένα και ίσως και απλά βάλεις και δοκιμάσεις στη τελική και άμα δεις ότι είναι χάλια να το κυνηγήσεις να φύγεις στο τέλος τέλος. Τώρα όσον αφορά αυτό που είπες με τον ΔΕΔΔΗΕ... και αυτοί υπο εξαφάνιση είναι 😅