Jump to content

Samsung Galaxy S22 vs Xiaomi 12X


VASKIR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα, (ανοίγω νέο θέμα ως ποιο κατάλληλο μέρος γιατί έκανα αρχικά λάθος να ποστάρω στο θέμα του S22)
Έχω μια επιδοτησουλα στα 400 ευρώ και μου δίνουν με άλλα 400 το s22 και με άλλα 280 περίπου το Mi 12X.
Δέκα χρόνια τώρα μόνο Xiaomi επιλέγω από εποχες παραγγελιών από Κίνα μόνο και είμαι από τους λίγους που λατρεύω το miui από την πρώτη έκδοση του.
Τα τελευταία χρόνια μου την έχει δώσει που έρχεται σχεδόν κουτσουρεμενο στο 50% σε σχέση με τη Κίνα το miui.
Επίσης δεν έχω ιδέα πόσο έχει βελτιωθεί το ui της Samsung αλλά νομίζω πως θα έχει εξελιχθεί πολύ τα τελευταία χρόνια, βλέπω επίσης και τις δυνατότητες του dex και ζηλεύω πολύ.
Στο προκείμενο λοιπόν.
Το S22 νομίζω πως σχεδιαστικά είναι η πιο όμορφη συσκευή της αγοράς αυτή τη στιγμή με το πιο τέλειο form factor, μου άρεσει πολύ που έχει επίπεδη οθόνη , κορυφαίο επεξεργαστή και λογικά κορυφαία κάμερα. Διαβάζω εδώ για μέτρια μπαταρία και η γρήγορη φόρτιση στα 27w σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι απογοητευτική. Δεν βγάζει ούτε 5 ώρες sot ; Μεγάλο μειονέκτημα η έλλειψη SD κάρτας που από ότι θυμάμαι ήταν το σημείο διαφοροποίησης των Samsung, ποτέ το σταμάτησαν και αυτοί στις ναυαρχίδες τους;
Από την άλλη για το 12Χ δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα, δεν υπάρχει και θέμα βλέπω στο forum, έχει επεξεργαστή 2 γενιές πίσω , κάμερα έχει καλά χαρακτηριστικά αλλά δεν ξέρω πόσο υπολείπεται του S22. Το ίδιο και η οθόνη του αλλά εκεί πλέον όλα έχουν οθοναρες, δεν με ενδιαφέρει πολύ αν είναι λίγο χειρότερη από το S22.

Για πείτε απόψεις, τι θα κάνατε στη θέση μου;

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S22 vs Xiaomi 12X

 

23 ώρες πριν, VASKIR said:

Παιδιά καλημέρα, (ανοίγω νέο θέμα ως ποιο κατάλληλο μέρος γιατί έκανα αρχικά λάθος να ποστάρω στο θέμα του S22)
Έχω μια επιδοτησουλα στα 400 ευρώ και μου δίνουν με άλλα 400 το s22 και με άλλα 280 περίπου το Mi 12X.
Δέκα χρόνια τώρα μόνο Xiaomi επιλέγω από εποχες παραγγελιών από Κίνα μόνο και είμαι από τους λίγους που λατρεύω το miui από την πρώτη έκδοση του.
Τα τελευταία χρόνια μου την έχει δώσει που έρχεται σχεδόν κουτσουρεμενο στο 50% σε σχέση με τη Κίνα το miui.
Επίσης δεν έχω ιδέα πόσο έχει βελτιωθεί το ui της Samsung αλλά νομίζω πως θα έχει εξελιχθεί πολύ τα τελευταία χρόνια, βλέπω επίσης και τις δυνατότητες του dex και ζηλεύω πολύ.
Στο προκείμενο λοιπόν.
Το S22 νομίζω πως σχεδιαστικά είναι η πιο όμορφη συσκευή της αγοράς αυτή τη στιγμή με το πιο τέλειο form factor, μου άρεσει πολύ που έχει επίπεδη οθόνη , κορυφαίο επεξεργαστή και λογικά κορυφαία κάμερα. Διαβάζω εδώ για μέτρια μπαταρία και η γρήγορη φόρτιση στα 27w σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι απογοητευτική. Δεν βγάζει ούτε 5 ώρες sot ; Μεγάλο μειονέκτημα η έλλειψη SD κάρτας που από ότι θυμάμαι ήταν το σημείο διαφοροποίησης των Samsung, ποτέ το σταμάτησαν και αυτοί στις ναυαρχίδες τους;
Από την άλλη για το 12Χ δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα, δεν υπάρχει και θέμα βλέπω στο forum, έχει επεξεργαστή 2 γενιές πίσω , κάμερα έχει καλά χαρακτηριστικά αλλά δεν ξέρω πόσο υπολείπεται του S22. Το ίδιο και η οθόνη του αλλά εκεί πλέον όλα έχουν οθοναρες, δεν με ενδιαφέρει πολύ αν είναι λίγο χειρότερη από το S22.

Για πείτε απόψεις, τι θα κάνατε στη θέση μου;

Το 12x είναι ένα poco  F3 με καλύτερη οθόνη και καλύτερη κάμερα. Η κάμερα και η οθόνη του είναι η ίδια με το 12, άρα πάρα πολύ καλή. Εγώ θα έπαιρνα το   Samsung λόγω αναβαθμίσεων, καλύτερου service και σίγουρα καλύτερου και πιο απροβλημάτιστου UI. Το Samsung θα πάρει σίγουρα δύο μεγάλες αναβαθμίσεις   android παραπάνω από το 12x που έρχεται με android 11 out of the box, αν είναι δυνατών..... 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πρόβλημα με την άθλια μπαταρία ( 3 ώρες sot) του s22 πας σε αυτό, αλλιώς το 12χ είναι πολύ καλή επιλογή.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να εξοικονομήσεις χρήματα πας στο 12Χ. Αν τώρα θες κάτι αντίστοιχο με το s22 τότε κάνεις σύγκριση με το 12. Θεωρώ πως και τα 2 ειναι εξαιρετικά σε εμφάνιση με λίγο ακόμη καλύτερο form factor το samsung. Θα έχεις χειρότερη αυτονομία αλλά με τα μέχρι στιγμής δεδομένα θα έχεις καλύτερη υποστήριξη σε βάθος χρόνου. Η γρήγορη φόρτιση προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθώς όσο είναι δυνατόν προτιμώ να το φορτίζω μέσω του pc.

Προσωπικά αν το οικονομικό είναι ο κυριότερος παράγοντας θα πήγαινα σε αυτό, αλλά το γεγονός ότι όλη η σειρά 12 έρχεται με android 12 και η Χ με 11, προσωπικά μου δίνει την εντύπωση ότι δεν θα υποστηριχθεί (όχι από πλευράς miui) αρκετά. Δεδομένου ότι ήδη είσαι με συσκευές της xiaomi το πιθανότερο είναι να μην σε απασχολεί, αν μάλιστα δεν τις κρατάς αρκετά (άρα ο παράγοντας υποστήριξη δεν έχει τόσο βαρύτητα).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρω δεν ενδιαφέρει κανένα το θέμα μετά από τόσο καιρό αλλά για να το κλείσω , δυστυχώς το 12Χ δεν ήταν διαθέσιμο τις επόμενες μέρες και μου πρότειναν δωρεάν το Α53 5G 8/256.
Γράφω τώρα από αυτό μετά από μια επανεκκίνηση που του έκανα λόγω έντονου lagαρισματος. Προσπαθώ να θυμηθώ πόσα χρόνια έχω να κάνω restart σε smartphone για αυτό το λόγο και δεν μπορώ να θυμηθώ.
Γενικά από την πρώτη στιγμή το ένιωσα πιο αργό από το ταπεινό RN10 pro ενώ η διαφορά στο fluidity σε σκρολινγκ είναι παραπάνω από εμφανής ακόμη και στον αδαή.
Βλέπω επίσης σημαντική διαφορά προς το χειρότερο στην ποιότητα των data σε εσωτερικούς χώρους και σε Wifi.
Για την εμπειρία του UI δεν θέλω να γίνω κακός αλλά το κουτσουρεμενο miui δεν συγκρίνεται.
Ακόμη και σε εμφάνιση που είναι το λιγότερο σημαντικό, αυτά τα οβάλ εικονίδια δεν καταλαβαίνουν ότι είναι αθλια;;; ενώ οι εναλλακτικές στο theme store είναι για γέλια.
Για την κάμερα που ήταν και ο κύριος λόγος που το επέλεξα όταν είδα στα χαρακτηριστικά το OIS , σίγουρα καλύτερη από το Redmi , όχι όμως με εμφανή διαφορά σε καλό φωτισμό ενώ πραγματικά εκτός από το βίντεο ίσως δεν βλέπω καμιά διαφορά από το παμπάλαιο Mi8 με Google camera .
Μόνο από μπαταρία περιέργως είμαι ευχαριστημένος αλλά με μεγάλο μειονέκτημα την αργή φόρτιση.
Σόρρυ για το offtopic αλλά ήθελα να πω κάπου να τα πω!



Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κάπου το έχασα σχετικά με πιο ui είναι καλύτερό.
Γιατί στο θέμα του ui η samsung βρίσκεται σαφώς μπροστά.πολύ καλύτερό.
Τώρα για το a53 δεν έχω άποψη.άλλο s22 όμως και άλλο a53.
Το s22 όμορφο στο πράσινο χρώμα όμως ποτέ ξανά flat οθόνη σε συσκευή μου.
Επίσης η μπαταρία του...κάτω του μετρίου.
Αν δεν σε καλύπτει το a53 πολύ απλά το βάζεις μία αγγελία και παίρνεις s22 η το 12άρη.όχι το 12x.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο επεξεργαστής χαντάκωσε τον διάδοχο του Α52s και δεν έχει θέση σε όποιον σκέφτεται αγορά καλής ποιοτικής μεσαίας συσκευής εν έτη 22.
Το lag και τα σκαλώματα πήγαιναν σύννεφο ειδικά στην αρχή τώρα με το Android 13 δε ξέρω.
Δυστυχώς όμως η έλλειψη σε τσιπάκια πέρυσι είχε κι αυτά..
Το A52s λόγω επεξεργαστή σαφώς είναι προτιμότερο ακόμη και τώρα ένα χρόνο μετά που βγήκε.
Αλλά εννοείται δε μπορεί να συγκριθεί ούτε αυτό με το 12x ή το S22 που ήθελες στην αρχή


Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναστήθηκε το θέμα...

Τα lagαρίσματα δεν ήταν τόσο το πρόβλημα όσο η ανάγκη για επανεκκίνηση που συνέβη άλλες 2-3 φορές και μάλιστα σε στιγμές που ήμουν σε πίεση επαγγελματικη να κάνω κλήσεις , να στείλω email κλπ , και μια φορά μέσα στο αυτοκίνητο που το είχα ως GPS και έφτανα στον προορισμό μου και ήθελα την καθοδήγηση! Σταμάτησα δεξιά και προσπαθούσα να το επανεκκινήσω. Και το χειρότερο ήταν αυτές τις 2-3 φορές πως αφού είχε φριζάρει η οθόνη δεν ανταποκρινόταν ούτε με συνεχες πάτημα του Power Button , ήθελε συνδιασμό πλήκτρων με επιμονή αρκετών δεπτερολέπτων για να επανεκκινήσει , αμφιβάλλω αν το 5-10% των χρηστών το γνωρίζουν αυτό καθώς έρχεται απο μακρινές εποχές που ξεκλειδώναμε και αλλάζαμε ρομ , τα πειράζαμε κλπ.

Πήρε τους τελευταίους μήνες κάποιες αναβαθμίσεις με την πιο πρόσφατη την μετάβαση στο Android 13 και στο νεο ui 5 αν το λέω σωστά , οπότε περιμένω να έχουν λυθεί τα παραπάνω προβλήματα.

Για το ui που λέμε , στην αρχική τοποθέτηση μου εννοούσα πως το κουτσουρεμένο miui των τελευταίων ετών σε σχέση με τις εκδόσεις τις Κινας κατά την άποψη μου είναι ανώτερο σε επιλογές και features απο της Samsung.

Δεν είναι τόσο κακό όσο ήταν πριν 4-5 χρόνια αλλά..όταν για μένα αυτό το άθλιο vault - ασφαλης φάκελος είναι πισωγύρισμα και πονοκέφαλος σε σχέση με την ευκολία και την οργάνωση που έκανα encrypted αρχεία στο miui τόσα χρόνια , και δεν υπάρχει δυνατότητα για προστασία ανοίγματος των εφαρμογών με δακτυλικό αποτύπωμα ή κωδικό , ενσωματωμένο στις επιλογές του λογισμικού αρκούν ώστε εγώ προσωπικά να το χαρακτηρίσω κατώτερο.

Οπότε συνεχίζει να μου λείπει το miui ακόμη και σε ταπεινές κατασκευές όπως το RN10pro τέτοια προβλήματα δεν είχα.

Και στο θέμα του vfm σε υψηλό επίπεδο που το έχασε τα τελευτάια χρόνια η Xiaomi υπάρχουν ενίοτε κάτι τέτοιες απίστευτες εξαιρέσεις όπως το 12Χ (φυσικά πρέπει να είσαι λίγο ψαγμένος για να τις εντοπίσεις έτσι όπως τα έχει μπλέξει με τις ονομασίες και τις απανωτές εκδοσεις - lite , pro , plus κλπ ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν ποιό είναι ποιό- ) που δεν υπάρχουν πουθενά στον ανταγωνισμό.

Από την άλλη στα low και mid range συνεχίζει νομίζω να μην έχει αντίπαλο , καπου είδα τώρα ένα RN12 pro +  με 200mp κάμερα - εντάξει άχρηστο feature θα είναι όπως τα 100mp του 10 - αλλά επιτέλους με OIS και με μια εξωπραγματική 120w δύναμη φόρτισης , που τελικά τώρα που μου λείπει στο Α53 βλέπω πόσο σημαντικό χαρακτηριστικό είναι , σημαντικότερο απο το μέγεθος της μπαταρίας κατα την άποψη μου.  Αλήθεια έχει τιμολογηθεί αυτό στην Ελλάδα; Δεν το βρίσκω κάπου.

Το θέμα είναι πως αν έχω Miui θέλω ΟΛΑ τα features ρε γαμώτο , όπως και στην Κίνα , αυτά τα καταπληκτικά widgets και animation και σχεδίαση κλπ που εισήγαγε με το MIUI 13 , copy paste απο τα τελευτάια IOS ,όπου αυτή ήταν πάντα η υπέρτατη μαγκιά της MIUI από την πρώτη έκδοση του , ο συνδιασμός των features IOS και Android , και μάλιστα στο Android με επιλογές και παραμέτρους που μόνο με ξεκλειδώματα και πειράγματα μπορούσες να έχεις σε άλλες συσκευές.  ( υπάρχει αν δεν κάνω λάθος τρόπος μέσω της ελληνικης κοινότητας ακόμη δυνατότητα για αλλάγή ρομ αν το λέω σωστά ,τα έχω ξεχάσει , τα κάναμε πριν 5 και 10 χρόνια αυτά όταν τα παραγγέλναμε απο Κίνα, αλλά που να μπλέκεις τώρα και με τα όσα αρνητικά μπορέι να έχει αυτό )

Και τώρα που το θυμήθηκα πρέπει ως θετικό για το Samsung να πώ την άψογη λειτουγία του Android Auto που στα καινούργια αυτοκίνητα είναι κάτι παραπάνω απο απαραίτητο , τα Xiaomi όσο θυμάμαι είχαν πάντα δυσκολία στην στην σύνδεση και μετά αποσυνδέσεις και πονοκέφαλο. Δεν ξέρω αν αυτό το πρόβλημα έχει λυθεί τελικά.

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...