Jump to content

imessage και cosmote


Gstavros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα

 

προσφατα έκανα φορητότητα από vodafone σε cosmote σε δυο νούμερα . 

 

Απο την ώρα που ενεργοποιήθηκαν δεν μπορώ να ενεργοποιήσω τα imessage και στα δυο iphone (12-13). 

 

Έχω καλέσει τρεις τέσσερις φορές στην εξυπηρέτηση πελατών και από την cosmote τα ρίχνουν στην apple και «περιμένουμε update διόρθωση»

 

Tο θέμα είναι ότι με άλλη σιμ άλλης εταιρείας ενεργοποιούνται κανονικά τα imessage . 

 

εννοείται έχω κάνει update ios , reset iphone , κλείσιμο άνοιγμα imessage , έχω μοναδεσ και data κτλ 

Σε όλο το ίντερνετ δεν έχει αναφερθεί τίποτα …. 

 

Δεν ξερω τι άλλο να κάνω . Έχετε καμία ιδέα ;

Edited by Gstavros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα
 
προσφατα έκανα φορητότητα από vodafone σε cosmote σε δυο νούμερα . 
 
Απο την ώρα που ενεργοποιήθηκαν δεν μπορώ να ενεργοποιήσω τα imessage και στα δυο iphone (12-13). 
 
Έχω καλέσει τρεις τέσσερις φορές στην εξυπηρέτηση πελατών και από την cosmote τα ρίχνουν στην apple και «περιμένουμε update διόρθωση»
 
Tο θέμα είναι ότι με άλλη σιμ άλλης εταιρείας ενεργοποιούνται κανονικά τα imessage . 
 
εννοείται έχω κάνει update ios , reset iphone , κλείσιμο άνοιγμα imessage , έχω μοναδεσ και data κτλ 
Σε όλο το ίντερνετ δεν έχει αναφερθεί τίποτα …. 
 
Δεν ξερω τι άλλο να κάνω . Έχετε καμία ιδέα ;
Αν θυμάμαι καλά, το iPhone στέλνει μήνυμα για να ενεργοποιήσει το iMessage στη συσκευή. Έχεις τσεκάρει να δεις αν μπορείς να στείλεις μήνυμα SMS από το κινητό;

Poco X3 Pro


Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgeavl3 said:

Αν θυμάμαι καλά, το iPhone στέλνει μήνυμα για να ενεργοποιήσει το iMessage στη συσκευή. Έχεις τσεκάρει να δεις αν μπορείς να στείλεις μήνυμα SMS από το κινητό;

Poco X3 Pro

 

Ναι εννοείται . Στέλνω και από τα 2 κινητά sms… 

17 minutes ago, blizard said:

Λογικά σωστά τα κάνεις, παλιά δούλευε  http://www.iphonehellas.gr/forum/topic/168908-solved-imessage-activation/

edit , ειδα και αυτό https://m.facebook.com/iPhonakias/posts/2017304961629094?locale2=ja_JP

το πρώτο το είχα διαβάσει .  τα έχω δοκιμάσει όλα ….

 

thanks 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, blizard said:

Το 2018 πρέπει να δουλευε ... κάποιο θέμα θα υπάρχει και παιδέυει το κόσμο κατά περιόδους .  https://el.go-travels.com/76179-turn-off-your-iphone-2000114-5819221

Έχω ενεργοποιήσει την φραγή εισερχομένων sms από 5 ψηφία ….

 

Λετε να μπλοκάρει και το «εισερχόμενο sms» από apple για την ενεργοποίηση?? 

 

αν και η λίστα με τα 5ψηφια είναι στάνταρ από ότι βρήκα . 180 περίπου πενταψήφια . 

 

Επισης μου κάνει τρομερή εντύπωση ολόκληρη cosmote να μην μπορεί να βρει λύση …

Edited by Gstavros
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα για να δω αν υπάρχει θέμα και τρώει σκάλωμα στην ενεργοποίηση 😃😃😃😃, τι το θέλα. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CaptainNickGR said:

Το έκανα για να δω αν υπάρχει θέμα και τρώει σκάλωμα στην ενεργοποίηση 😃😃😃😃, τι το θέλα. 

έχει όντως ;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που αρχίζω και θυμάμαι, όταν είχα iPhone με Cosmote περίοδο 2019-2021 (και επειδή έκανα συχνές επαναφορές στο κινητό) συχνά πυκνά είχα θέμα με το iMessage. Το άφηνα μια μέρα και μετά δούλευε.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gstavros said:

έχει όντως ;;;;; 

Ναι, μίλησα με την cosmote και μου είπαν να το αφήσω για 24 ώρες απενεργοποιημένο το Facetime αλλά και το imessages, τελείως κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Ναι, μίλησα με την cosmote και μου είπαν να το αφήσω για 24 ώρες απενεργοποιημένο το Facetime αλλά και το imessages, τελείως κλειστό.

Λοιπόν 

 

το συγκεκριμένο κολπο ενώ το είχα δοκιμάσει , δεν είχα κλείσει από το ipad το imessage . Το είχα κλείσει μόνο από το κινητο 

 

το ξαναδοκιμασα κλείνοντας από όλες τις συσκευές για ένα 24ωρο το facetime - imessage και το ξαναενεργοποιησα . 

Μετά από δέκα λεπτά waiting on activation ενεργοποιήθηκε !!!

 

σας ευχαριστώ για τις ιδέες 🙂

Edited by Gstavros
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...