Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού είναι νέα ενότητα και είναι ακόμα άδεια... για να την γεμίσουμε με μερικές αποριες εμείς που δεν έχουμε ιδέα περι Android. Αν θέλετε δώστε συνέχεια στο τοπικ βάζοντας τις δικές σας ερωτήσεις.

 

 

So here is my case:

Προέρχομαι απο τα WM, δεν έχω ιδέα απο Android και έχω διαβάσει αρκετά τις τελευταίες μέρες περί αυτου σε αντιστοιχα τοπικ. Ενδιαφέρομαι να μπω στον κόσμο του Android με κάνα Legend η Desire αλλά πρεπει να ξεκαθαρίσω τα παρακάτω:

 

1) Βασικό μου εργαλείο είναι το MS Outlook με το οποίο συγχρονίζω επαφες, ημερολόγια, σημειώσεις! Το Android θα μου τα κάνει sync αυτά by default η θα πρέπει να κατεβάσω εξτρα εφαρμογή για αυτο τον σκοπό? Αν ναι ποια?

 

2) Υπάρχει κάποιο link για το Android Store με τις εφαρμογές? Ξέρω αυτό http://www.android.com/market/ αλλά ούτε χιλιάδες εφαρμογές βλέπω, ουτε λεπτομέριες γι αυτες, ουτε αν και πόσο κοστιζουν.... Υπάρχει κάποιο αλλο shop στο οποίο μπορω να πάρω μια γεύση για το είδος, πληθος, πληρότητα εφαρμογών? Οχι τιποτε αλλο... αλλα μην βρεθω προ εκπλήξεων μετά την αγορα...

 

Οποιος δεν βαριέται ας μας πει...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

1) Μπορείς να συγχρονίσεις επαφές, ημερολόγιο κτλπ με το gmail σου και έπειτα μόλις ανοίξεις πρώτη φορά το μελλοντικό σου android κινητό, θα περαστούν όλα αυτόματα αφού κάνει sync με gmail account.

 

2) Δοκίμασε το cyrket ή το androlib.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

1) Μπορείς να συγχρονίσεις επαφές, ημερολόγιο κτλπ με το gmail σου και έπειτα μόλις ανοίξεις πρώτη φορά το μελλοντικό σου android κινητό, θα περαστούν όλα αυτόματα αφού κάνει sync με gmail account.

 

πιτσες μπλε δλδ.... ειναι δυνατον τα γιδια να αγνοουν επιδεικτικα το Outlook?

 

Απο οτι καταλαβα, θα πρεπει να κανω αλχημειες...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

πιτσες μπλε δλδ.... ειναι δυνατον τα γιδια να αγνοουν επιδεικτικα το Outlook?

 

Απο οτι καταλαβα, θα πρεπει να κανω αλχημειες...

 

Τόσο φοβερό σου φαίνεται να κάνεις ένα απλό sync μέσω του gmail σου με το Outlook;; :p

 

Μπορείς να κάνεις και export σε αρχείο τις επαφές σου και να τις περάσεις αντίστοιχα στην κάρτα του κινητού.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Τόσο φοβερό σου φαίνεται να κάνεις ένα απλό sync μέσω του gmail σου με το Outlook;; :p

 

Μπορείς να κάνεις και export σε αρχείο τις επαφές σου και να τις περάσεις αντίστοιχα στην κάρτα του κινητού.

 

θα σου δωσω μερικους λογους!!! ;)

 

1) Δεν θελω να παω Κρητη μέσω Αμερικης... Γιατι κατι που ειναι πολυ απλό να το κάνω πολύ δύσκολο/πολύπλοκο κλπ...? Στα WM, απλά συνδέω η απλά πλησιάζω το PC στα 10 μέτρα or less και κανει αυτοματα sync...

2) Γιατι ντε και καλα θα πρεπει να εχω gmail?

3) Δεν θέλω να δώσω τα στοιχεία των επαφών μου σε κανένα gmail!

4) Το outlook ειναι κανόνας στον κόσμο των PC... και δεν θα επρεπε να το σνομπαρουν τοσο χοντρα!

 

@ georgemv: Ενδιαφέρον, θα το κοιτάξω αυτο της HTC!!!

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

2) Γιατι ντε και καλα θα πρεπει να εχω gmail?

3) Δεν θέλω να δώσω τα στοιχεία των επαφών μου σε κανένα gmail!

 

Το ανδροειδές είναι λειτουργικό της google, ως εκ τούτου σε υποχρεώνει να κάνεις λογαριασμό στο gmail για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την αγορά. Έτσι απλά. Και μην ακούσω καμιά βλακεία για φακέλωμα κλπ. γιατί τόσα χρόνια αυτοφακελώνεστε στους εβραίους της apple και στη CIA με το facebook.

Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο μου λέει το εξής: Χρησιμοποιώντας εφαρμογές του τύπου Greenify, Clean Master ως επίσης και αντί-ιικές στη φορητή συσκευή σου, είναι σα να προσλαμβάνεις έναν παιδόφιλο babysitter να προσέχει τα παιδιά σου...
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να λαμβάνουμε τα mail μας από pop λογαριασμούς όπως otenet;

Μπορεί να ρυθμιστεί να ελέγχει ανά τακτά χρονικά διαστήματα και να κατεβάζει

τα καινούργια mail από τέτοιους λογαριασμούς;

Link to comment
Share on other sites

1) Μπορείς να συγχρονίσεις επαφές, ημερολόγιο κτλπ με το gmail σου και έπειτα μόλις ανοίξεις πρώτη φορά το μελλοντικό σου android κινητό, θα περαστούν όλα αυτόματα αφού κάνει sync με gmail account.

 

2) Δοκίμασε το cyrket ή το androlib.

 

επισης.. androidfreeware.net :cool:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

θα σου δωσω μερικους λογους!!! ;)

 

1) Δεν θελω να παω Κρητη μέσω Αμερικης... Γιατι κατι που ειναι πολυ απλό να το κάνω πολύ δύσκολο/πολύπλοκο κλπ...? Στα WM, απλά συνδέω η απλά πλησιάζω το PC στα 10 μέτρα or less και κανει αυτοματα sync...

2) Γιατι ντε και καλα θα πρεπει να εχω gmail?

3) Δεν θέλω να δώσω τα στοιχεία των επαφών μου σε κανένα gmail!

4) Το outlook ειναι κανόνας στον κόσμο των PC... και δεν θα επρεπε να το σνομπαρουν τοσο χοντρα!

 

@ georgemv: Ενδιαφέρον, θα το κοιτάξω αυτο της HTC!!!

 

Σαν παλιός χρήστης wm (και ακόμα τα χρησιμοποιώ σε pda) θα πώ τα εξής: Το outlook είναι ένα πρόγραμμα. οκ? Δεν είναι θεσμός. Ένα πρόγραμμα είναι της MS.

Γιατί θέλεις να συγχρονίζεις το κινητό σου με αυτό?

Για να έχεις ένα backup των δεδομένων σου και για να μπορείς να τα χειριστείς από το pc σου. Σωστά?

Λοιπόν, όπως η ms χρησιμοποιεί το δικό της προιόν (outlook) για τους παραπάνω λόγους, (το οποίο μάλιστα δεν είναι δωρεάν σαν εφαρμογή) , η google χρησιμοποιεί το δικό της προιόν (gmail) για τους ίδιους ακριβώς λόγους. (που είναι και δωρεάν).

Με το gmail έχεις και το επιπλέον πλεονέκτημα ότι η βάση αυτή των δεδομένων σου (το backup σου δηλαδή) βρίσκεται στο ίντερνετ, άρα έχεις πρόσβαση από παντού, όχι μόνο 10 μέτρα από τον υπολογιστή σου και επιπλέον η βάση αυτή δεδομένων ενημερώνεται αυτόματα και διαρκώς, όχι όποτε εσύ θυμηθείς να κάνεις sync με το pc σου.

 

Προσωπικά, μόνο πλεονεκτήματα βλέπω σε αυτό τον τρόπο "εργασίας"

Ακόμα και το ipaq μου, δεν το συγχρονίζω πλέον με το outlook αλλά με το gmail, μέσω exchange server (από το active sync);)

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

4) Το outlook ειναι κανόνας στον κόσμο των PC... και δεν θα επρεπε να το σνομπαρουν τοσο χοντρα!

Εγώ πάντως το outlook το χρησιμοποίησα πρώτη φορά στην δουλειά λόγω exchange.

Βολεύει στον μικρόκοσμο της εταιρείας, αλλά μέχρι εκεί.

Δε νομίζω ότι είναι κανόνας. Μια ακόμα Microsoft εφαρμογή είναι που έχει κόσμο για λόγους που ξεφεύγουν του παρόντος thread.

Link to comment
Share on other sites

Σαν παλιός χρήστης wm (και ακόμα τα χρησιμοποιώ σε pda) θα πώ τα εξής: Το outlook είναι ένα πρόγραμμα. οκ? Δεν είναι θεσμός. Ένα πρόγραμμα είναι της MS.

Γιατί θέλεις να συγχρονίζεις το κινητό σου με αυτό?

Για να έχεις ένα backup των δεδομένων σου και για να μπορείς να τα χειριστείς από το pc σου. Σωστά?

Λοιπόν, όπως η ms χρησιμοποιεί το δικό της προιόν (outlook) για τους παραπάνω λόγους, (το οποίο μάλιστα δεν είναι δωρεάν σαν εφαρμογή) , η google χρησιμοποιεί το δικό της προιόν (gmail) για τους ίδιους ακριβώς λόγους. (που είναι και δωρεάν).

Με το gmail έχεις και το επιπλέον πλεονέκτημα ότι η βάση αυτή των δεδομένων σου (το backup σου δηλαδή) βρίσκεται στο ίντερνετ, άρα έχεις πρόσβαση από παντού, όχι μόνο 10 μέτρα από τον υπολογιστή σου και επιπλέον η βάση αυτή δεδομένων ενημερώνεται αυτόματα και διαρκώς, όχι όποτε εσύ θυμηθείς να κάνεις sync με το pc σου.

 

Προσωπικά, μόνο πλεονεκτήματα βλέπω σε αυτό τον τρόπο "εργασίας"

Ακόμα και το ipaq μου, δεν το συγχρονίζω πλέον με το outlook αλλά με το gmail, μέσω exchange server (από το active sync);)

 

ερρρμμμ οχι... το Outlook οπως και ολη η σουιτα του Office ειναι κανονας εκει εξω στον χωρο τον PC ειτε σε προσωπικο ειτε σε εταιρικο επιπεδο! Βασικα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει, και δεν υπαρχει προγραμμα αντιστοιχων δυνατοτητων απο κανεναν αλλον. Ημιμετρα δεξια και αριστερα πολλα... σαν το Outlook... μονο το Entourage θα ελεγα πως ειναι... ο κλωνος του στα Mac.

 

To οτι η βαση των επαφων μου φιλοξενειται online δεν το βρισκω καθολου καλο, απο την στιγμη που δεν φιλοξενειται απο το PC μου! Επισης προσφερεται free αλλα με ΤΙ ορους. Ακριβως επειδη ειναι τζαμπε εχουν μηδενικη ευθυνη απεναντι στον χρηστη. Εγω προτιμω να πληρωνω και να λαμβανω και να ειναι υπευθυνος αυτος που μου παρεχει υπηρεσια. Το free δεν υπαρχει και κρυβει ψιλα γραμματα μη θεμιτα! Sync θελω να το κανω εγω, και οτι θελω εγω....

 

Κοινως μου αρεσει να εχω ΕΓΩ τον ελεγχο διακινησης της πληροφοριας, και η πληροφορια που εχω στο κινητο μου ειναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ. Ενας λογος αλλωστε που δεν ασχολουμε με facebook κλπ...

 

Οχι δεν ειμαι τεχνολογικως στοκος, απλα τα δεδομενα μου δεν τα χειριζομαι ελαφρα τη καρδια.... δεν πεφτω στην παγιδα...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δε γίνεται αλλιώς δυστυχώς ή ευτυχώς.

 

Android = Gmail =Google

WinMo = Outlook = Windows

 

Οι δυο εταιρείες δεν έχουν πλέον φιλικές σχέσεις. Πάντως και στα Android υπάρχει το QuickOffice. Διαλέγεις και παίρνεις.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

ερρρμμμ οχι... το Outlook οπως και ολη η σουιτα του Office ειναι κανονας εκει εξω στον χωρο τον PC ειτε σε προσωπικο ειτε σε εταιρικο επιπεδο! Βασικα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει, και δεν υπαρχει προγραμμα αντιστοιχων δυνατοτητων απο κανεναν αλλον. Ημιμετρα δεξια και αριστερα πολλα... σαν το Outlook... μονο το Entourage θα ελεγα πως ειναι... ο κλωνος του στα Mac.

 

To οτι η βαση των επαφων μου φιλοξενειται online δεν το βρισκω καθολου καλο, απο την στιγμη που δεν φιλοξενειται απο το PC μου! Επισης προσφερεται free αλλα με ΤΙ ορους. Ακριβως επειδη ειναι τζαμπε εχουν μηδενικη ευθυνη απεναντι στον χρηστη. Εγω προτιμω να πληρωνω και να λαμβανω και να ειναι υπευθυνος αυτος που μου παρεχει υπηρεσια. Το free δεν υπαρχει και κρυβει ψιλα γραμματα μη θεμιτα! Sync θελω να το κανω εγω, και οτι θελω εγω....

 

Κοινως μου αρεσει να εχω ΕΓΩ τον ελεγχο διακινησης της πληροφοριας, και η πληροφορια που εχω στο κινητο μου ειναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ. Ενας λογος αλλωστε που δεν ασχολουμε με facebook κλπ...

 

Οχι δεν ειμαι τεχνολογικως στοκος, απλα τα δεδομενα μου δεν τα χειριζομαι ελαφρα τη καρδια.... δεν πεφτω στην παγιδα...

 

Σεβαστά αυτά που λες.

Πάντως, δεν είναι ότι δεν συγχρονίζει με το outlook. Αν θέλεις, συγχρονίζει. Επομένως, δεν θα μείνεις δυσαρεστημένος.

Απλά, όσοι δοκίμασαν τον άλλον τρόπο, τους βόλεψε περισσότερο.

Προσωπικά, είχα αφήσει το outlook καιρό πριν πάρω κάποιο android.

To gmail με βόλευε περισσότερο γιατί είχα 2 κινητά (ένα symbian και ένα hd τότε )και έπρεπε:

Να συγχρονίζω το hd με το outlook, μετά να συγχρονίζω και το E71 με το outlook , ώστε να είναι ενημερωμένο στις επαφές, το ημερολόγιο κλπ. Και αυτό κάθε μέρα.

Ενώ με το gmail, και τα 2 κινητά είναι πάντα απολύτως ενημερωμένα και συγχρονισμένα, χωρίς να κάνω τίποτα εγώ. Ότι αλλαγές κάνω στο ένα (πχ προσθέτω μια επαφή ή κάτι στο ημερολόγιο) , εμφανίζονται και στο άλλο αμέσως και αυτόματα, γιατί και τα 2 συγχρονίζουν με τον σέρβερ της google.

 

Αυτό για εμένα είναι μεγάλη ευκολία και πλέον είμαι ήσυχος ότι δεν θα πάρω ένα από τα δυο κινητά και θα λείπουν κάποιες επαφές που πρόσθεσα πρόσφατα.

 

Και ουσιαστικά, αυτό που με έσπρωξε στο android ήταν η ευκολία του gmail. Δεν έγινε το αντίθετο. Δεν αναγκάστηκα να φτιάξω gmail επειδή αγόρασα android.

Από την άλλη, κοίτα το hotmail της MS. Ούτε imap πρόσβαση δεν σου προσφέρει, ώστε να μπορείς να βλέπεις από ένα κινητό και άλλους φακέλους πλήν των εισερχομένων....

Η διαφορά είναι τεράστια....

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνώριζα που να το βάλω ή αν έχει αναρτηθεί κάπου αλλού.

Παρακαλώ τους mods να πράξουν ανάλογα.

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1128048&lngDtrID=252

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος που εχει εμπειρια απο iphone,windows mobile και android να περιγραψει τα υπερ και τα κατα του καινουριου λειτουργικου της google?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ Windows απο τις αρχές της δεκαετίας του 80.

Εδώ και μερικά χρόνια, όντας χρήστης ubuntu (linux) δεν μπορώ ούτε λεπτό να δουλέψω τα διάφορα windows. Πλέον δουλεύω σε ένα τελείως σταθερό και ασφαλές περιβάλλον που είναι και δωρεάν.

ΟΜΩΣ και εγώ δεν μπορώ να φανταστώ ότι τα προσωπικά μου δεδομένα (επαφές ημερολόγια κτλπ.) θα τα αφήνω εκτεθιμένα στο διαδύκτιο μονο και μόνο για να τα συγχρονίσω με το android κινητό μου (Xperia X10).

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχει άλλος τρόπος να συχρονιστούν απευθείας μεταξύ τους δύο λειτουργικά βασισμένα σε Λινουξ (android και ubuntu)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε αναζητηση νεας συσκευης και ειμαι μεταξυ χ10 και Ν900. Με ενδιαφερει περισσοτερο το σερφαρισμα. android η maemo?
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε αναζητηση νεας συσκευης και ειμαι μεταξυ χ10 και Ν900. Με ενδιαφερει περισσοτερο το σερφαρισμα. android η maemo?

 

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το θέμα, θα παραθέτουμε τις 10 καλύτερες εφαρμογές που έχουμε εγκαταστήσει στο Android κινητό μας. Επιπλέον, θα ήταν ωφέλιμο να γράφουμε και εν συντομία τις λειτουργίες της κάθε εφαρμογής. Έτσι θα δημιουργήθει σύντομα μια λίστα με τις πιο χρήσιμες εφαρμογές.
Sony Ericsson T610i - Nokia 6680 - iPhone 1st generation - HTC Desire - Samsung Galaxy S - HTC HD2 - Samsung Galaxy S3 - Nokia Lumia 920 - Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Astro - file explorer

Documents to go(full)-Για επεξεργασία αρχείων του microsoft office

IM+ - instant messenger

Paper Toss - ευχάριστο παιχνιδάκι για να περάσεις λίγη ώρα

Shazam - Αναγνώριση του τραγουδιού που ακούτε εκείνη την στιγμή

Ultimate Voice recorder - Ηχογράφηση των συνομιλιών

yxflash - Video player για avi κτλ

Wikitude - Εμφάνιση σημείων ενδιαφέροντος με την χρήση της κάμερας

Slovoed Dictionary - Αγγλοελληνικό λεξικό(υπάρχει διαθέσιμο και σε άλλες γλώσσες)

Qik - Πρόγραμμα για live streaming εικόνας από την κάμερα του κινητού

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μπορει καποιος που εχει εμπειρια απο iphone,windows mobile και android να περιγραψει τα υπερ και τα κατα του καινουριου λειτουργικου της google?

 

Ειμαι σε αναζητηση νεας συσκευης και ειμαι μεταξυ χ10 και Ν900. Με ενδιαφερει περισσοτερο το σερφαρισμα. android η maemo?

 

Για τέτοιες συζητήσεις υπάρχουν αποκλειστικά οι Διαξιφισμοί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χτες βγήκε το arvyla player απο την hai team κατεβαστε το και απολαυστε

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει MSN στο Android θα πρότεινα ή το Hi MSN ή το MSN Droid, με προσωπική προτίμηση στο 2ο. Το μόνο που λείπει είναι η δυνατότητα για "appear offline", κατά τα άλλα είναι αρκετά καλό.
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...