Jump to content

Αλλαγή συμβολαίου-σταθερής κινητής και internet - προτάσεις


Alexandra_Deaf
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα να μου προτείνετε τι με συμφέρει να αλλάξω στο κινητό και σταθερή/internet που έχω.

Τα προγράμματα που έχω είναι τα εξής:

Κινητή: Vodafone University (φοιτητικό) με 4GB, 300' + 300 SMS, κόστος 23,58 μηνιαίως.

Σταθερή: Vodafone Home 50Mbps & Vodafone TV +Sports, Kids κόστος 37,21 μηνιαίως.

Συνολικά 60,79€ μηνιαίως.

Είμαι πελάτισσα στο Vodafone από το 2005 με συμβόλαιο αλλά χρόνο με το χρόνο στη κινητή, αυξάνονται συνεχώς το κόστος που το πρόγραμμα αυτό όταν το έβαλα το 2017 με συνολική τιμή στα 17€ (!). Να σημειώσω πως λόγω κώφωσης που έχω, το χρόνο ομιλίας δε το χρησιμοποιώ ποτέ (πολύ σπάνια να το δώσω σε συγγενικό ή φιλικό πρόσωπο για λίγα λεπτά κι αυτό για 2-3 φορές το χρόνο έτσι;). Τα sms και πάλι είναι υπεραρκετά, στα 50 μου φτάνουν. Τα data και πάλι για μένα τα 4GB υπεραρκετά αλλά οκ τα χρησιμοποιώ και συνήθως δεν τα εξαντλώ ποτέ.

Και σκέφτομαι να αλλάξω σε καρτοκινητό; Καρτοπρόγραμμα; Ή να αλλάξω εταιρία; 

Πάμε στη σταθερή τώρα.

Μου λήγει το συμβόλαιο σε λίγες μέρες. Στην ιστοσελίδα που βλέπω από δω κι εκεί κι έπεσα πάνω στο Giga Red Plus, Vdsl 50+TV στη τιμή του 60,64€ αλλά δεν έχω καταλάβει αν συμπεριλαμβάνεται και το κινητό με συμβόλαιο ή απλά χρόνο ομιλίας σε κινητή.

Και κάποιες άλλες προσφορές όπως το Triple play Vdsl 50+tv= 31,50 και FIBER100+TV=34,90. Γιατί βλέπω διπλάσιες ταχύτητες και μειωμένη τιμή απ αυτό το πρόγραμμα που έχω;

Έχω καταμπερδευτεί! Και για να σας προλάβω όπως ανέφερα παραπάνω λόγω κώφωσης, προσπάθησα να επικοινωνήσω με Live chat με τον ToBi  (καλό παιδί αλλά μονόχνωτο) και με παραπέμπουν σε διάφορους υπάλληλους μόνο σε κινητή, άλλον μόνο σε σταθερή και άλλον μόνο σε TV και άκρη δεν έβγαλα ποτέ! Μόνο σε κινητό συμβόλαιο μου πρότειναν να πάω στο Red Star με διπλάσια data  στα 28€ και το απόρριψα.

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε τι μπορώ να κάνω/αλλάξω; Κάθε βοήθεια/προσφορά

ευπρόσδεκτη!

Spoiler

 

 
 
Edited by Alexandra_Deaf
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, blizard said:

Δεν ξέρω αλλά ακριβό το κινητό, δεν θές να μπλέξεις με καρτοκινητό ? η τηλεόραση είναι καλή ?

Γιατί να μη μπλέξω με καρτοκινητο; Για αυτό ρώτησα παραπάνω αν είναι να το αλλάξω που θα το κάνω κατά 90% αφού έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιώ τα λεπτά ομιλίας και sms. Περισσότερο χρησιμοποιώ το WiFi και λιγότερο τα data. (Ζήτημα είναι να χρησιμοποιήσω τουλάχιστον 2GB όταν είμαι έξω)

Όσο για τη τηλεόραση, έχω διαβάσει μεν κακές κριτικές αλλά έχω συνηθίσει να βλέπω τα ντοκιμαντέρ που μ' αέεσουν.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, blizard said:

Ολα τα καρτοκινητά σε βολέυουν αλλά το ιδάνικο είναι το cu ... το μόνο του πρόβλημα είναι οτι δεν εχει μικρό πακέτο ομιλίας πχ 50 λεπτά το μήνα.

Αν βάζεις 12 ευρώ καθε 30 μερες θα σου δίνουν περισσότερα από 2 gb και μάλιστα δωρεάν ... οτι data σου περρισέψει προστίθεται στον επόμενο μηνά . Είναι έυκολο να βάζεις λεφτά με ένα click μέσο paypal αλλά δεν έχει αυτόματη πληρωμή και πρέπει να θυμάσαι ημερομηνία ή να δεις το sms γιατι αν περάσουν χάνεις τα gb που είχες μαζέψει.

Σου δίνουν και δώρο αν πατήσεις το panic button 2 φορές το μήνα από 60 λεπτά ομιλίας προς όλους.

 

Το καλό είναι πως 12 ευρω μπορείς να τα πάρεις πίσω μέσο αγορών σε e-food dominos σουπερμαρκετ (smart pocket) ή με μεγάλα δώρα (αν τα προλάβεις γιατι τα παιρνουν αμεσως)  μέσο πόντων big - bang ... πρόσφτατα ειχαν κινητό redmi 11 pro 123 ευρω και πόντους big bang  αντί 200 και κανονική τιμη  .

Το big bang είναι εναν μικρό παιχνιδάκι που αν αφιερώσεις 5 λεπτα την εβδομάδα σου δίνει πόντους και τους μαζέυεις για την αγορά που είπα πριν ,ή για άλλες εκπτώσεις και δώρα ... πχ κάθε μηνα 4 δωρεαν εξάωρα ιντερνετ από 1 gb με τους πόντους που μάζεψες σε 4 λεπτα παιχνιδιού .

Εχει και μια άλλη μαγκιά το cashe back . όπου αν αγοράσεις ενα προιόν 1 ευρώ πχ από το super market σου, σου ανανεώνει τα εισερχόμενα για 2 μήνες... αυτό δεν εχει ιντερνετ αλλα βολέυει αν το θές μόνο για εισερχόμενα και να μην βάζεις ουτε τα 12 ευρώ , μπορείς να αγοράσεις λίγο ιντερνετ με όσα είχες βάλει προηγουμένος.

Υπάρχει και η κάρτα νέων (κόστος 10 ευρώ το χρόνο για κάτω των 30) -  που οταν βάζεις λεφτά στο cu σου δίνει δώρα τηλεφωνίας αξίας 10 ευρω ... δεν το έχω ψάξει όμως 

 

Ευχαριστώ για την λεπτομερή εξήγηση, με κάλυψες! 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά χρήματα δίνεις τον μήνα, μπορείς να πας σε Σταθερο Cosmote 50/5 με 27,90€ χωρίς τηλεόραση. 
Και καρτοκινητή να πας στο Frog της κοσμοτε. Με 10€ μπορείς να έχεις 10Gb και 200’ προς όλους και με 12€ κάρτα να πάρεις 13Gb+200’ προς όλους. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, blizard said:

27.9 είναι ακριβά ,  μπορεί να έχει nova τηλεόραση και internet 50mbps  από forthnet  (eon το ονομασαν) με 30 το μήνα και 3 μήνες δώρο (κάπου 26.25 βγαίνει ανά μήνα)

Η εον τηλεόραση δεν έχει τα αθλητικά του Οτε αλλά έχει πάρα πολύ καλές ταινίες  ...και τα κλασικα που έχουν όλοι βέβαια σε 75 κανάλια , μπορείς να την αγοράσεις και μόνη της με 10 ευρώ για να την βάλεις με οποιονδήποτε  Isp η και δορυφορικά με εξοπλισμούς δώρο.  Μάλιστα  μπορείς να δεις ταυτόχρονα μεχρι 3 συσκευές , ένας ο δορυφόρος αν έχεις , και μετά νομίζω έχεις το smart box που σου στέλνουν δωρεάν , και τέλος εφαρμογή για υπολογιστή - smart τv - κινητά ... δεν τα θυμάμαι καλά πως τα μετράνε αλλά δες το είναι τρομερά βολικό. 

 

Θα σύμφερε να πάει σε Wind One με τα ίδια χρήματα που δίνει τωρα,στα 59€ για νέα σύνδεση με συμβόλαιο απεριόριστα λεπτά και sms+10GB και 100/10 σταθερή γραμμή με απεριόριστα λεπτά προς σταθερά και κινητά  μαζί με τηλεόραση EON(τα 75 κανάλια και είναι μέσα τα  4 Nova Cinema). 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Με κεντράρισε το ενδιαφέρον για NOVA ΕΟΝ Fiber 100 στα 33€ μιας και το κινητό θα το αλλάξω σε καρτοκινητό από συμβόλαιο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 14/6/2022 at 12:31 ΜΜ, Alexandra_Deaf said:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Με κεντράρισε το ενδιαφέρον για NOVA ΕΟΝ Fiber 100 στα 33€ μιας και το κινητό θα το αλλάξω σε καρτοκινητό από συμβόλαιο.

 

 

Για τη χρήση που κάνεις δεν χρειάζεσαι συμβόλαιο στο κινητό οπότε ναι άλλαξε το αν έχει λήξει το συμβόλαιο σου.. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...