Jump to content

τέλος στο ποντίκι? πρόβλημα υγείας


Alexakisd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

Μετά από 25+ καθημερινής επαγγελματικής χρήσης υπολογιστή, πλέον τα προβλήματα υγείας στο δεξί μου χέρι είναι τόσο εμφανή και επώδυνα που πρέπει να βρω τρόπο αντικατάστασης του κλασσικού ποντικιού.

Ήδη έχει γίνει χειρουργείο σωλήνα και πλέον υπάρχει σοβαρότατο μόνιμο πρόβλημα χρόνιας επικονδυλίτιδας η οποία ξεκίνησε να εμφανίζεται και στο πίσω μέρος του αγκώνα.

Όπως είπα, λόγω επαγγέλματος (IT Admin) η επαφή του δεξιού μου χεριού με το ποντίκι αγγίζει τις 12 ώρες καθημερινά και περίπου τις 3-4 την Κυριακή. Είμαι αριστερόχειρας μεν αλλά - αν και το προσπάθησα - η μεταφορά του ποντικιού από το δεξί στο αριστερό χέρι μου φαίνεται γολγοθάς.

Η λειτουργία του Mousepad στα laptop ναι είναι πιο ξεκούραστη, όμως, δεν πλησιάζει σε τίποτα την ταχύτητα ενός ποντικιού.

Μου μπήκε η ιδέα να χρησιμοποιήσω με το αριστερό χέρι κάτι σε τύπου digitizer - tablet pen, πείτε το όπως θέλετε, όμως, δεν έχω ιδέα αν το "στιλό" θα μπορέσει να μου παράσχει τα περιβόητα 2 "κουμπιά" του mouse.

Θερμά παρακαλώ όποιος μπορεί να μου προτείνει κάτι να μου δώσει χέρι βοήθειας....

Σε αναμονή της όποιας συμβουλής σας (μαζί με το ανάλογο προϊόν αν το έχετε δοκιμάσει)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας παρόμοιο πρόβλημα λειτουργώ πια μόνο με Wacom.
Έχει και αριστερό και δεξί κουμπί ανάλογα το μοντέλο.
Έχει διάφορες διαστάσεις, small, medium large κλπ....

Βοηθάει πολύ και σε ξεκουράζει αρκετά.. θέλει λίγο χρόνο φυσικά να συνηθίσεις.

https://www.skroutz.gr/s/14239365/Wacom-Intuos-M-%CE%93%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%A3%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-Bluetooth.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Sent from my SM-S908B using Tapatalk



Αν θέλεις κάτι με περισσότερες λειτουργίες και κουμπιά για παραμετροποίηση, η σειρά pro είναι καλύτερη αλλά και πιο ακριβή


https://www.skroutz.gr/s/19810343/Wacom-Intuos-Pro-%CE%93%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%A3%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...