Jump to content

Επιλογη ξενου δικτυου για internet banking και taxis net


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, θελω να ρωτησω εαν υπαρχει καποια εταιρεια π.χ. giff gaff για να μπορεσω να δεχομαι sms ειδικα για τις ανω υπηρεσιες

Ειχα inter telecom και μετα την διακοπη του Αγγλικου νουμερου δεν μπορω να λαβω sms, oi ελληνικες εταιρειες βαζουν φραγη στους 3 και στους 4 η q ετσι τουλαχιστον αναφερει στο site

Eαν παρω μια καρτα της giff gaff πχ, θα μπορω να λαβω εισερχομενα sms, η θα εχω θεμα;

Σας ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θελω να ρωτησω εαν υπαρχει καποια εταιρεια π.χ. giff gaff για να μπορεσω να δεχομαι sms ειδικα για τις ανω υπηρεσιες
Ειχα inter telecom και μετα την διακοπη του Αγγλικου νουμερου δεν μπορω να λαβω sms, oi ελληνικες εταιρειες βαζουν φραγη στους 3 και στους 4 η q ετσι τουλαχιστον αναφερει στο site
Eαν παρω μια καρτα της giff gaff πχ, θα μπορω να λαβω εισερχομενα sms, η θα εχω θεμα;
Σας ευχαριστω 
Δεν κατάλαβα τι εννοείς για τις ελληνικές κάρτες.
Μια χαρά δουλεύουν τα sms στο εξωτερικό από ελληνικές κάρτες.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το αντιθετο ρωταω, εαν οι καρτες εξωτερικου που λειτουργουν στην Ελλαδα πχ giff gaff, 3uk. εαν μπορουν να λαβουν sms απο τραπεζες ααδε και γενικα δημοσιες υπηρεσιες.

Προσωπικα οταν ειχα το αγγλικο νουμερο της Inter telecom (που σε αυτο λαμβανα sms) οταν προσπαθησα να φτιαξω internet banking μου εστελνε sms η τραπεζα και sms δεν λαμβανα, εγινε ειδικη διαδικασια να λαβω sms 

Link to comment
Share on other sites

Επισης πριν απο λιγο καρο ειχα μιλησει με καποιον αντιπροσωπο μιας εταιρειας (planet sim αν δεν κανω λαθος) και μου ειχε πει, δεν μπορω να σου εγγυηθω οτι θα λαμβανεις sms απο τραπεζες και δημοσιες υπηρεσιες γενικως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 17/5/2022 at 7:48 ΜΜ, dinoslk said:

Γεια σας, θελω να ρωτησω εαν υπαρχει καποια εταιρεια π.χ. giff gaff για να μπορεσω να δεχομαι sms ειδικα για τις ανω υπηρεσιες

Ειχα inter telecom και μετα την διακοπη του Αγγλικου νουμερου δεν μπορω να λαβω sms, oi ελληνικες εταιρειες βαζουν φραγη στους 3 και στους 4 η q ετσι τουλαχιστον αναφερει στο site

Eαν παρω μια καρτα της giff gaff πχ, θα μπορω να λαβω εισερχομενα sms, η θα εχω θεμα;

Σας ευχαριστω 

δεν ξερω τι ψαχνεις ακριβως

οτι τηλεφωνο και να εχεις κανονικα επρεπε να σου ερχεται sms

ειμαι Αυστραλια και Ελλαδα και οτι συναλλαγη και ν κανω ερχεται sms κανονικα..βεβαια εχω δηλωσει το Ελληνικο νουμερο και οταν φευγω ενημερωνω μεσω του σιτε της τραπεζας για στοιχεια επικοινωνιας οταν φευγω απο κει...αυτο κανω τα τελευταια 30 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θελω να ρωτησω εαν υπαρχει καποια εταιρεια π.χ. giff gaff για να μπορεσω να δεχομαι sms ειδικα για τις ανω υπηρεσιες
Ειχα inter telecom και μετα την διακοπη του Αγγλικου νουμερου δεν μπορω να λαβω sms, oi ελληνικες εταιρειες βαζουν φραγη στους 3 και στους 4 η q ετσι τουλαχιστον αναφερει στο site
Eαν παρω μια καρτα της giff gaff πχ, θα μπορω να λαβω εισερχομενα sms, η θα εχω θεμα;
Σας ευχαριστω 
Στα εισερχόμενα μηνύματα και τις κλήσεις σε wind και q ΔΕΝ βάζουν φραγή...όταν λήξει το υπόλοιπο και πριν παρέλθει το 12μηνο.

Το κάνω πολύ καιρό τώρα έχω ένα νούμερο wind που του βάζω μια κάρτα κάθε Ιούλιο.... το χρησιμοποιώ το καλοκαίρι και όλο το χειμώνα δέχεται εισερχόμενα μηνύματα και κλήσεις χωρίς ανανέωση

Επίσης τα εισερχόμενα μηνύματα στα cosmote δούλευαν μέχρι τον Μάρτη που είχα ,κόσμοτε ακόμα και με την φραγή πριν να λήξη το νούμερο

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ξαναπιασατε μετα απο καιρο, να αναφερω οτι ειχα ανοιξει το θεμα γιατι ειχα inter telecom και καποια στιγμη η εταιρεια για καποιους λογους που δεν γνωριζω (υποψιαζομαι ομως γιατι), σταματησε το Αγγλικο νουμερο, που δεχοταν sms (το ελληνικο νουμερο που συνεχιζω να εχω) δεν δεχετε sms, αναγκαστηκα να ρωτησω εαν υπαρχει καποια Ελληνικη εταιρεια που να μην μπλοκαρει τα sms κυριως στους 3 μηνες που κανουνε σχεδον ολες.

Τελικα πηρα νουμερο της q και μεχρι στιγμης δεν μου εχουνε μπλοκαρει τις εισερχομενες και τα sms.

Tελος να πω οτι οταν ειχα το Αγγλικο νουμερο της inter telecom, για να λαβω sms απο οποιαδηποτε τραπεζα γινοτανε ειδικη διαδικασια, δηλ. οσες φορες προσπαθησα να βγαλω καποια καρτα απο τραπεζα, (η να δημιουργησω web banking), ενω μου στελνανε sms ποτε δεν λαμβανα sms,  δεν ξερω γιατι, με αποτελεσμα καποιοι υπαλληλοι στα κεντρικα (των τραπεζων) κανανε καποιες ειδικες διαδικασιες για να μου ερθει sms

Edited by dinoslk
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dinoslk said:

Επειδη το ξαναπιασατε μετα απο καιρο, να αναφερω οτι ειχα ανοιξει το θεμα γιατι ειχα inter telecom και καποια στιγμη η εταιρεια για καποιους λογους που δεν γνωριζω (υποψιαζομαι ομως γιατι), σταματησε το Αγγλικο νουμερο, που δεχοταν sms (το ελληνικο νουμερο που συνεχιζω να εχω) δεν δεχετε sms, αναγκαστηκα να ρωτησω εαν υπαρχει καποια Ελληνικη εταιρεια που να μην μπλοκαρει τα sms κυριως στους 3 μηνες που κανουνε σχεδον ολες.

Τελικα πηρα νουμερο της q και μεχρι στιγμης δεν μου εχουνε μπλοκαρει τις εισερχομενες και τα sms.

Tελος να πω οτι οταν ειχα το Αγγλικο νουμερο της inter telecom, για να λαβω sms απο οποιαδηποτε τραπεζα γινοτανε ειδικη διαδικασια, δηλ. οσες φορες προσπαθησα να βγαλω καποια καρτα απο τραπεζα, (η να δημιουργησω web banking), ενω μου στελνανε sms ποτε δεν λαμβανα sms,  δεν ξερω γιατι, με αποτελεσμα καποιοι υπαλληλοι στα κεντρικα (των τραπεζων) κανανε καποιες ειδικες διαδικασιες για να μου ερθει sms

ok  αν παρεις κοσμοτε δεν θα ερχονται τα sms ?? αφου σε βολευει η q μια χαρα......το αντιθετο δουλευει ???οταν πας Αγγλια ερχονται τα sms απο Ελληνικη τραπεζα???

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, kostasbmw said:

ok  αν παρεις κοσμοτε δεν θα ερχονται τα sms ?? αφου σε βολευει η q μια χαρα......το αντιθετο δουλευει ???οταν πας Αγγλια ερχονται τα sms απο Ελληνικη τραπεζα???

Eαν μπεις (ειδικα) στο site της τραπεζας Πειραιως για δημιουργια ebanking μπορεις να βαλεις κινητο τηλεφωνο οιασδηποτε χωρας στον κοσμο, δεν υπαρχει καποιος περιορισμος π.χ. επειδη εισαι απο Ελλαδα πρεπει σωνει και καλα να εχεις ελληνικο νουμερο.

Οταν λοιπον πηγα στην τραπεζα Πειραιως για ebanking ειχα ολα τα απαραιτητα εγγραφα οτι το συγκεκριμενο αγγλικο νουμερο της inter telecom, ειναι στο ονομα μου.

Το ερωτημα ειναι γιατι ενω μου στελνανε sms στο αγγλικο νουμερο (0044.....), ουδεποτε μου ερχοτανε sms, το ιδιο εγινε και σε αλλη τραπεζα, παλι ειχα ολα τα εγγραφα για να εκδωσω καποια καρτα, εστελνε η υπαλληλος sms στο συγκεκριμενο νουμερο ουδεποτε ελαβα απαντητικο sms και με καποιον γνωστο που του ζητησα να μου στειλει sms ουδεποτε ελαβα απαντηση, μονο οταν εστελνες για υπολοιπο του χρονου ομιλιας η να δεις ποτε ληγει η καρτα, μονο τοτε λαμβανα sms, σε καμια αλλη περιπτωση και οπως αναφερω παραπανω για να δημιουργησω ebanking και να λαβω sms, εγινε ειδικη διαδικασια, απο υπαλληλο στα κεντρικα για να μου ερχονται  sms στο αγγλικο νουμερο.

Επισης τιθεται το ερωτημα, γιατι η inter telecom καταργησε το αγγλικο νουμερο με αποτελεσμα να μην μπορουμε να δεχτουμε sms? ο καθενας μπορει να υποθεσει οτιδηποτε

Link to comment
Share on other sites


Το κόστος φίλε μου, εκεί που τα έχει τώρα με την συνεργασία της με τους Πολωνούς προφανως είναι ποιο φθηνα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...