Jump to content

Sony Xperia 1 IV


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο σπίτι και απλά σερφαρισμα η από application σε application κρατάει 120hz.


Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μετά την νέα αναβάθμιση το έστησα από την αρχή ( φυσικά και δεν συμβουλεύω κανέναν να το κάνει)
Μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα 120 hz τα κρατάει και δεν ρίχνει τα fps.
Σημείωση: δεν τραβάω videos ε 4Κ και 120hz για να ξέρω αν κόβει η όχι, αλλά με σιγουριά μπορώ να πω ότι σε όλα τα άλλα που έκοβε και ήταν σπαστικό, το έχει διορθώσει θα επανέλθω με την κάμερα του ζουμ.

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο update στην Ασία. Κάνω copy paste το νέο όπως το διάβασα στο Reddit


New update delivered to Xperia 1 IV in Asia region..

HK & SEA variant 64.0.A.7.8

CN variant 64.0.F.9.8 (CN always different for local custmisation purpose)

Based on update changelog provided by Sony Xperia China, main changelog:

- Further optimize system temperature control algorithm
- Optimize system fluency
- Screen unlock animation display improvement

Sent from my XQ-CT54 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε ποια δηλαδή έριχνε τα fps και τώρα είναι ΟΚ;
Σε αναζήτηση στο διαδίκτυο, σε Reddit, Instagram, φωτογραφίες εντός σπιτιού κανένα 20 λεπτο, στο Tapatalk κτλ δεν γύρισε ποτέ στα 60 FPS , ενώ πριν την αναβάθμιση πιο πολύ το δούλευα στα 60 παρά στα 120

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το τηλεφωνο απο προχθες το πουλησα και μαλιστα με μεγαλη χασουρα....Το παλεψα κοντα 27 μερες αλλα δεν....Περα απ τη θερμοκρασια με ενοχλούσαν και πολλα αλλα θεματα ειδικα αυτο που στην κληση αν μιλούσες απ το ακουστικο μπορούσε να σου ανοιξει ειδοποιησεις να μπει στα μενού κλπ....

Εκπληκτικη συσκευη απο αποψη ποιοτητας μαλιστα βελτίωσαν φωτεινοτητα οθονης και τον ηχο της συσκευης αλλα αν δεν εισαι άνετος να κανεις ενα τηλεφωνο και εχεις το αγχος οπως και αν δεν εισαι άνετος να το βαλεις στην τσεπη γιατι θα κανει μονο του κληση έκτακτης ανάγκης δεν παλευεται ....Την Κυριακή τελευταια μερα που το ειχα ,ειχε μπει χωρις να το παρω χαμπαρι σε λειτουργια πτήσης ....

Οτι ζεσταινεται απιστευτα οταν τραβας βιντεο δε το πολυ λεω γιατι για μενα προτεραιότητα εχει ως τηλεφωνο και μετα τα αλλα....

Εχω μεγαλο κόλλημα με τα Sony για αυτο και εχω παρει ολες τις ναυαρχιδες αλλα πλεον θα πρεπει να το σταματήσω αυτο γιατι και δεν ευχαριστιέμαι τη χρηση αλλα χάνω και πολλα χρηματα αφου η μεταπωληση τους ειναι οτι χειροτερο αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη δουλειά έκανες!

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Η νέα αναβάθμιση πραγματικά έκανε δουλειά.

Όσο κι αν χρησιμοποιείς την συσκευή, δεν ρίχνει τα 120 hz και δεν είναι πιο ζεστό από τον προκάτοχο.

Νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο!

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Θετικό το γεγονός ότι διόρθωσαν γρήγορα τα οποία πρώτα προβλήματα εντοπίστηκαν... 

Στις κλήσεις όλα καλά σε σχέση με το iii; Είχατε καμία χαμένη κλήση κτλ; 

Έχει καλύτερο modem ή το ίδιο με το iii; 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με τις κλήσεις δεν είχα θέμα μεγάλο με το τριάρι αλλά μπορεί να μιλήσει και ο #georgerapp για αυτό που είναι ο τωρινός κάτοχος.

Στο τεσσάρι δεν έχω ούτε αυτό το μικρό προαναφερθέν θέμα. Νομίζω είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση!

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάτι επιλογές που λεει κλήση μεσο wifi είτε μεσο 4g . 

Είχα νομίζω καποια προβληματα οπως οτι δεν ερχόταν η κλήση αλλά μετά εσκαγε ειδοποίηση αναπάντητης οταν το ειχα στο WiFi, στην εργασία έχω πολύ κακό.

Μετά το γύρισα στο 4g .

Μου το εκανε κ εκεί. 

Μετά τα εβγαλα να δουλέψει πατροπαράδοτα. 

Χθες βράδυ ειδα μηδεν σημα κ στην κλήση έλεγε δεν υπάρχει δίκτυο, δεν εκανα επανεκκίνηση αλλά πήγα κ ενεργοποίησα το κλίση μεσο 4g . 

Εκεί αμέσως επανήλθε καμπάνα. 

 

Δεν ξέρω τι πράγματα του διαβόλου ειναι αυτα . Δεν τα ήξερα με τα παλιά μου τηλέφωνα. 

Τωρα το εχω στο 4g .

Link to comment
Share on other sites

και να το αφήσεις εκεί, έχει διαφορά στην κλήση και στην ποιότητα αυτής!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Xperia 1 IV Software Update Information (Version : 64.0.A.8.25) Release date: 2022-07-20 Software version: 64.0.A.8.25

Major updates:

  1. Telephoto imaging optimization

*This announcement only applies to mobile phones sold in Taiwan

Προφανώς και θα έρθει και Ευρώπη!

Μπράβο στην Sony που αφουγκράζεται!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επειδή δεν το έχω ψάξει καλά.Στις επιλογές της φωτογραφικής μηχανής υπάρχει καμία επιλογή για πανοραμική φωτό;

Sent from my XQ-CT54 using Tapatalk

Εντιτ:οκ το βρήκα



Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, simaras said:

Να ρωτήσω κάτι επειδή δεν το έχω ψάξει καλά.Στις επιλογές της φωτογραφικής μηχανής υπάρχει καμία επιλογή για πανοραμική φωτό;

Sent from my XQ-CT54 using Tapatalk

Εντιτ:οκ το βρήκα


 

Στο basic mode πρέπει να πατήσεις εκεί που λέει περισσότερα(more) και κανονικά θα πρέπει να σου βγάζει επιλογή "Πανοραμική"

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ τα λεμε εδω , δεν μπορω να μιλάω στο τηλέφωνο , πχ ανοιχτή ακρόαση κ να ψάξω κατι στο net , κανει μπιπ κ πέφτει η γραμμή . 

Το εκανε κ οταν είχα ανοιχτό το κλήση μεσο 4g κ οταν το ειχα κλειστό κ δουλεύε ας πούμε κλασικά. 

Η cosmote φταίει ή η συσκευή ; 

Κ ημουν συνδεδεμένος σε wifi όχι δεδομένα. 

Στα δεδομένα κάποτε γυρνάγε η μπάντα κ στο έκοβε το internet , σε wifi ομως οχι . 

Κ αν εκοβε κάτι ηταν το net οχι το τηλεφώνημα σου . 

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή δεν φταίει, είναι θέμα παρόχου.
Αλλά με το volte ανοιχτό, μπορείς να κάνεις αυτό που λες.

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το έχω πάρει 5 βδομάδες τώρα, τις τελευταίες 10 μέρες το δουλεύω αποκλειστικά αφού πέρασα όλα τα δεδομένα μου χειροκίνητα (clean install).

 

Μου κάνει κάτι πολύ σπαστικά κολλήματα στις εφαρμογές και συνήθως στον chrome. Παγώνει η προβολή της εφαρμογής και η αφή δεν αποκρίνεται. Μπορώ να κλείσω την εφαρμογή αστραπιαία απ το multitask και μόλις την ξανανοίξω εξίσου αστραπιαία θα δουλέψει.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι από τη μνήμη, απλά ανοίγω λίγες εφαρμογές.

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι κάποιο bug στις προβολές, άνοιξε-κλείσε από κάποια κλήση sim, κάποιες ειδοποιείσεις messenger/viber/email που πετάγονται πάνω απ την ενεργή εφαρμογή κτλ.

Ή κάποιο κουφό bug στο multitask

Ή κάποια έκφανση της υπερθέρμανσης που δεν έχω πάρει χαμπάρι

 

Έχετε συναντήσει κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το έχω πάρει 5 βδομάδες τώρα, τις τελευταίες 10 μέρες το δουλεύω αποκλειστικά αφού πέρασα όλα τα δεδομένα μου χειροκίνητα (clean install).
 
Μου κάνει κάτι πολύ σπαστικά κολλήματα στις εφαρμογές και συνήθως στον chrome. Παγώνει η προβολή της εφαρμογής και η αφή δεν αποκρίνεται. Μπορώ να κλείσω την εφαρμογή αστραπιαία απ το multitask και μόλις την ξανανοίξω εξίσου αστραπιαία θα δουλέψει.
Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι από τη μνήμη, απλά ανοίγω λίγες εφαρμογές.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι κάποιο bug στις προβολές, άνοιξε-κλείσε από κάποια κλήση sim, κάποιες ειδοποιείσεις messenger/viber/email που πετάγονται πάνω απ την ενεργή εφαρμογή κτλ.
Ή κάποιο κουφό bug στο multitask
Ή κάποια έκφανση της υπερθέρμανσης που δεν έχω πάρει χαμπάρι
 
Έχετε συναντήσει κάτι ανάλογο;
Περίεργο.Δεν μου κάνει κάτι τέτοιο και δουλεύω πολύ chrome.

Sent from my XQ-CT54 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάτοχος xperia 1 iv και εγώ για περίπου 15 μέρες τώρα. Αντικατέστησα ένα one plus 5t 5ετίας. Να πω την αλήθεια δεν έχω δει χαώδη διαφορά σε θέμα ταχύτητας, παρόλο που είχα τόσο χρόνια να αλλάξω κινητό. Κρίμα που η one plus σταμάτησε να δίνει βάση στα "θέλω" της κοινότητας και κατέληξε μια ακόμα κινέζικη εταιρεία. Θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις σχετικα με το 5g και την dual sim λειτουργία. Η cosmote παρόλο που υποστηρίζει για 5g το xperia 1 ii, δεν υπάρχει στη λίστα της το 1 iv. Ξέρετε κάτι για αυτό? επίσης στο θέμα της dual sim. Δεν είχα δώσει σημασία αλλά όταν παρέλαβα το κινητό, είδα ότι η dual sim λειτουργία του μοντέλου XQ-CT54 είναι μονο με συνδυασμό esim/sim. Ξέρετε αν λειτουργεί esim της cosmote? Γιατί το κινητό και πάλι δεν υπάρχει στη λίστα της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο καί εύχομαι να το χαρείς!
Αναφορικά με το 5G όχι ακόμα δεν είναι στη λίστα με τις συσκευές που διαθέτει η cosmote,, αλλά μπορείς να βάλεις την SIM σε μια πιστοποιημένη συσκευή, να στείλεις το κατάλληλο SMS και μετά ξανά στην δική σου.

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Καλορίζικο καί εύχομαι να το χαρείς!
Αναφορικά με το 5G όχι ακόμα δεν είναι στη λίστα με τις συσκευές που διαθέτει η cosmote,, αλλά μπορείς να βάλεις την SIM σε μια πιστοποιημένη συσκευή, να στείλεις το κατάλληλο SMS και μετά ξανά στην δική σου.

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αα τέλεια θα το δοκιμάσω όταν μου δοθεί η ευκαιρία. Ευχαριστώ πολύ!! Μήπως έχετε κάποια πληροφόρηση και για την esim?

Link to comment
Share on other sites

Αα τέλεια θα το δοκιμάσω όταν μου δοθεί η ευκαιρία. Ευχαριστώ πολύ!! Μήπως έχετε κάποια πληροφόρηση και για την esim?
Προσωπικά πλήρη μεσάνυχτα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω!

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αα τέλεια θα το δοκιμάσω όταν μου δοθεί η ευκαιρία. Ευχαριστώ πολύ!! Μήπως έχετε κάποια πληροφόρηση και για την esim?
Αν μάθεις κάτι, γράψε το εδώ, γιατί τώρα είδα και εγώ ότι το setup πλέον είναι micro sim και esim

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...