Jump to content

Νο4 Το καλύτερο καρτοκινητό.


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 minutes ago, Vasileios said:

Θα μπορούσε να δίνει και τον ουρανό με τα άστρα. Αλλά έχει επιλέξει να μην τα κόβει. Ή απλά δεν έχει αγοράσει ακόμα το σχετικό πρόγραμμα ,δηλαδή είναι πίσω στην εξέλιξη, γιατί και οι άλλες εταιρείες μέχρι πολύ πρόσφατα , το ίδιο κάναν.

Να σημειώσω ότι καμμία εταιρεία δεν κόβει την φωνή όταν τελιώσει το πακέτο , ούτε τα SMS, δεν βλέπω για πιον λόγο θα πρέπει να κόβει το internet. Ευθήνη του πελάτη είναι να ελέγχει το υπόλοιπον του.

 

 

Ευθυνη του είναι σίγουρα (προσωπικά ποτέ δεν "την πάτησα"), αλλά θεωρώ πιο εύκολο μια εφαρμογή να φαει λίγα δεδομένα χωρίς να το καταλάβει ο συνδρομητής, παρά η συσκευή να κάνει κλήση ή να στείλει σμσ μόνη της. 

Θεωρώ πιο τίμιο τις 2 επιλογές της Πρασινης και της Κόκκινης:

Α) ελευθερο ίντερνετ με έξτρα χρέωση όταν τελειώνει το πακετο

Β) διαθέσιμο ίντερνετ όταν εχεις πακετο μόνο. 

Παρά τις επιλογές της κιου:

Α) ελευθερο ίντερνετ με έξτρα χρέωση όταν τελειώσει το πακετο

Β) καθόλου ίντερνετ

Και να αναγκάζεσαι να παίρνεις 2 τηλεφωνήματα κάθε φορά. Σαν να τιμωρεί τον συνδρομητή φαίνεται. 

ΥΓ: pavlitakis αυτό που κάθε φορά που κάνεις συγκρισεις, ξεχνάς συγκεκριμένο ανταγωνιστικό πακετο, είναι πολυ κρίμα ρε φίλε. Σε κάθε συγκριση που κάνεις, βρίσκω τουλάχιστον 4 λάθη, πράγμα που δείχνει ότι δεν το κάνεις καταλάθος.

 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites




ΥΓ: pavlitakis αυτό που κάθε φορά που κάνεις συγκρισεις, ξεχνάς συγκεκριμένο ανταγωνιστικό πακετο, είναι πολυ κρίμα ρε φίλε. Σε κάθε συγκριση που κάνεις, βρίσκω τουλάχιστον 4 λάθη, πράγμα που δείχνει ότι δεν το κάνεις καταλάθος.
 


Όχι δεν ξεχνάω κανένα ανταγωνιστικό πακέτο γιατί δεν υπάρχει. Το πακέτο 60 λεπτά με 3 ευρώ είναι αστείο μπροστά στα πακέτα της Q ακόμα και με το διπλασιασμό κάθε δεύτερη εβδομάδα. Η πορτοκαλιά έχει countdown 4-5 μέρες κάθε εβδομάδα, με μεγάλη ποικιλία πακέτων. Επίσης με 3€ πακέτα στο δίμηνο μηδενίζει τα € ο βάτραχος. Ο μόνος λόγος να τη χρησιμοποιήσεις είναι να είναι η μόνη εταιρεία που έχει σήμα στην περιοχή σου. Δεν συζητώ για τα πακέτα ίντερνετ. Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις όταν έχει γίνει εκτενής συζήτηση για αυτά. Θα αρχίσουμε πάλι? Κάνε μία αναζήτηση στο νήμα.
Μήπως εσύ επιμένεις όχι "καταλάθος"?
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά η υπομονή έχει και τα όρια της. 

Λέω στον pavlitakis όταν συγκρίνει κάτι, να μην κάνει επιλεκτικές συγκρίσεις και η απάντηση του είναι ότι αυτό είναι υποπτο και δεν είναι υποπτο ότι αυτός πιανεται από 1 αρνητικό και το εφαρμόζει σε όλον τον ανταγωνισμό, δημιουργώντας ψευδείς εντυπώσεις και λανθασμένη πληροφορηση, όπως π.χ. έγραψε ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ δεν χρεώνει ανά δευτερόλεπτο, πραγμα που ΔΕΝ ισχυει. 

Επισης, για όσους δεν γνωρίζουν, όλα τα πακετα της κιου (εκτός από 2 πανακριβα) δεν μεταφέρουν τα υπόλοιπα ομιλίας/ίντερνετ/σμσ που έχουν περισσεψει, αγοράζοντας άλλο πακετο πριν την λήξη του προηγουμενου, ενώ οι άλλες 2 εταιρίες μεταφέρουν όλα τα υπόλοιπα... 

 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την συζήτηση για επικοινωνία για ώρα ανάγκης, η κιου είναι η χειρότερη εταιρία για αυτό, διότι πολυ απλά οι άλλες 2 εταιρίες έχουν επιλογή και κλήσεων και ιντερνετ για ώρα ανάγκης, ακόμη και εάν δεν έχεις χρήματα στο υπόλοιπο, οπότε ας σταματήσει επιτέλους η προσπαθεια του συγκεκριμένου μέλους να κάνει το μαυρο άσπρο... 

Και το κερασάκι, η κιου ΔΕΝ ΕΧΕΙ επιλογη μεταφορά χρημάτων απο άλλο καρτοκινητο ενώ οι άλλες 2 εταιρίες εχουν... 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Mobileras said:

Και το κερασάκι, η κιου ΔΕΝ ΕΧΕΙ επιλογη μεταφορά χρημάτων απο άλλο καρτοκινητο ενώ οι άλλες 2 εταιρίες εχουν... 

Τι να μεταφέρει κάποιος από τα 6€ που είναι η ελάχιστη ανανέωση? Δεν ασχολείται κανένας στην κιού. Και με την επέκταση της λήξης του υπολοίπου με την αγορά πακέτου δεν έχει νόημα η μεταφορά αφού δεν λήγει το υπόλοιπο.

 

45 minutes ago, Mobileras said:

οπότε ας σταματήσει επιτέλους η προσπαθεια του συγκεκριμένου μέλους να κάνει το μαυρο άσπρο... 

Εσύ κάνεις το άσπρο μαύρο κι εγώ το μαύρο άσπρο για να επανέλθουμε στην πραγματικότητα.

 

1 hour ago, Mobileras said:

Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά η υπομονή έχει και τα όρια της. 

Όλων η υπομονή έχει όρια αλλά δεν τα πρηζουμε.

1 ώρα πριν, Mobileras said:

Είναι κουραστικό να διαβάζουμε ένα μέλος να τρέχει σε όλα τα τοπικς του ανταγωνισμού και να προσπαθει να μειώσει τις υπηρεσίες και να διαφημιζει το δικό του κουτσό πακετο... 

Αυτό ακριβώς κάνεις εσύ. Και απειλές ότι θα κάνεις αναφορά στην εταιρεία που υποστηρίζεις.

1 ώρα πριν, Mobileras said:

δεν μεταφέρουν τα υπόλοιπα ομιλίας/ίντερνετ/σμσ που έχουν περισσεψει

Το ότι μπορείς να μεταφέρεις τα περισσεύματα στον επόμενο μήνα είναι κοροϊδία γιατί αναγκάζεσαι κάθε μήνα να βάζεις λεφτά για να μηδενίσει το υπόλοιπο. Αν λοιπόν δεν μπορείς να φας 100 λεπτά το μήνα, τι νόημα έχει να τα μεταφέρεις στον επόμενο πέρα από το να μαζέψεις μερικές εκατοντάδες GB ή χιλιάδες λεπτά ομιλίας που δεν θα τα φας ούτε στην άλλη ζωή.😆😆

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mobileras said:

Οι νεοι ιδιοκτητες θελουν φρεσκο χρημα. Η ΕΕΤΤ τι να τους πει; 

Οποιος θελει καθε μηνα ίντερνετ και ομιλία με την κιου, θα αναγκάζεται να βαζει τουλάχιστον 12€/μηνα, ενω στο φρογκ τον πρωτο μηνα θα εχει δωρεάν ιντερνετ και θα αγοράζει το 3ευρο πακετο των 60+60 λεπτων και τον δευτερο μηνα θα αγοραζει το 3ευρο πακετο ομιλιας και το 4ευρο πακετο ιντερνετ, δηλαδη με 12€ καθε 2 μηνες. Με άλλα λογια η κιου θελει τα 2πλασια λεφτα καθε μηνα. 

Αν είναι έτσι, πάμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη καρτοκινητή είναι αυτή που καλύπτει τον καθένα μας ξεχωριστά με βάση το σήμα και τις ανάγκες μας. 
 

Η πιο τίμια επιλογή για εμένα είναι το Vodafone CU. Καλύτερα πακέτα από τα F2G/What’s Up, ως προς τις τιμές και τις παροχές διότι είναι κάπου στη μέση και όχι στα άκρα με λιγότερα λεπτά προς όλους η πράσινη και ακριβότερες χρεώσεις η Wind.

Υποστηριξη VoLTE/WiFi Calling/e-sim

Καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Ξεκάθαρες χρεώσεις σε σχέση με τον ανταγωνισμό

Και οποίος έχει φοιτητικό cu δίνει τα περισσότερα λεπτά και δεδομένα με κάθε ανανέωση μαζί με τις πολλές 1+1 προσφορές.

Και για όσους είναι με δικαστή συσκευή θεωρώ ότι το CU με το What’s Up φοιτητικό είτε απλό είναι ο καλύτερος συνδυασμός με τα πλεονεκτήματα και των δυο.

Για φθηνό Ίντερνετ και χρέωση ανα δευτερόλεπτο ψηφίζω Frog έναντι Q λόγω χρεώσεων, κάλυψης και εξυπηρέτηση πελατών. Η Q στο μόνο που κερδίζει είναι τα πακέτα Q σταρ και τα countdown offers.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

συν του ότι δεν σε αφήνει ποτέ χωρίς λεπτά ομιλίας η data με κάποιες προϋποθέσεις βέβαια ,άνθρωποι είμαστε και συμβαίνουν πολλά

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ακυρώσουν το χαράτσι των 1,70€ θα κάνουν ανανεώσεις και δεν θα παίρνουν κανένα δώρο ανανέωσης, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα καρτοκινητη των άλλων 2 εταιριών που δίνουν χωρίς χρέωση δώρο ανανέωσης. 

Νομίζω οτι όποιος έχει κιου μόνο για τα 3ευρα-4ευρα πακετα του καουνταουν θα είχε ξεκάθαρο συμφέρον εάν πηγαινε στην φρογκ, η οποία έχει στάνταρ 3ευρο πακετο 60+60 λεπτών και δίνει χωρίς χρέωση δώρο μηνιαίο ίντερνετ ανανέωσης. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mobileras said:

Όσοι ακυρώσουν το χαράτσι των 1,70€ θα κάνουν ανανεώσεις και δεν θα παίρνουν κανένα δώρο ανανέωσης, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα καρτοκινητη των άλλων 2 εταιριών που δίνουν χωρίς χρέωση δώρο ανανέωσης. 

Νομίζω οτι όποιος έχει κιου μόνο για τα 3ευρα-4ευρα πακετα του καουνταουν θα είχε ξεκάθαρο συμφέρον εάν πηγαινε στην φρογκ, η οποία έχει στάνταρ 3ευρο πακετο 60+60 λεπτών και δίνει χωρίς χρέωση δώρο μηνιαίο ίντερνετ ανανέωσης. 

Πόσα ΜΒ δίνει δώρο στην ανανέωση ?

Link to comment
Share on other sites

Καποια καρτοκινητη που να εχει ελαχιστη ανανεωση τα 10 ευρω υπαρχει πλεον; Γνωρίζει κάποιος;

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Καποια καρτοκινητη που να εχει ελαχιστη ανανεωση τα 10 ευρω υπαρχει πλεον; Γνωρίζει κάποιος;
Wind και cosmote έχουν ακόμα 10 ευρώ (ηλεκτρονικά) αλλά ΣΊΓΟΥΡΑ θα το αλλάξουν και αυτές τους επόμενους μήνες

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Πόσα ΜΒ δίνει δώρο στην ανανέωση ?

Αν αναφέρεσαι στο φρογκ, δίνει 500MB για ένα μήνα, και άλλα 500MB τα οποία έχεις το δικαίωμα να ενεργοποιήσεις δωρεάν εντός 30 ημερών. Έμμεσα δηλαδή το μπόνους ανανέωσης έχει διάρκεια πάνω από ένα μήνα, δυνητικά έως 2 μηνες (αν ενεργοποιήσεις τα 500MB 30 μέρες μετά την ημερομηνία της ανανέωσης).

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Καποια καρτοκινητη που να εχει ελαχιστη ανανεωση τα 10 ευρω υπαρχει πλεον; Γνωρίζει κάποιος;
μέχρι να υπάρξει επίσημη ανακοίνωση οι άλλες συνεχίζουν κανονικά,δεν νομίζουν ότι θα αργήσουν βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις
Link to comment
Share on other sites

Η κιου έχει ανανέωση και με 6 ευρω (κατα τη διαρκεια ενεργου "καουνταουν", περιπου τις μισές ημέρες της εβδομάδας) 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο χρηση ολων των εταιριων καρτοκινητων για την οικογενεια στα τελευταια 5-6 χρονια κατεληξα στην Q και δινω τα λιγοτερα χρηματα. Με το 6αρι ανανεωσης και με τα countdown που ανανεωνουν την ληξη του υπολοιπου συν το κονε εχουμε σωθει.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να πάμε αλλού. Αλλά που; Στην κόκκινη η την πράσινη;  Πρέπει να το ψάξω γιατί έτσι όπως πάει δεν είναι οικονομική η q ποια.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aplos73 said:

Ήρθε η ώρα να πάμε αλλού. Αλλά που; Στην κόκκινη η την πράσινη;  Πρέπει να το ψάξω γιατί έτσι όπως πάει δεν είναι οικονομική η q ποια.

Οπωσδήποτε δεν είναι τόσο οικονομική, όσο ήταν μέχρι προχθές, αλλά και οι άλλες, τα ίδια και χειρότερα είναι. Πού να πας? Στην κόκκινη που σε ένα μήνα καταργεί εντελώς τη δεκάευρη ανανέωση? Στην πράσινη όπου θα πληρώνεις 12€ για 300' προς όλους με τρίλεπτη ελάχιστη διάρκεια κλήσης? Υπάρχει βέβαια και η επιλογή της εσωτερικής φορητότητας. Τα πακέτα του F2G μία χαρά είναι από πλευράς παροχών, αλλά και εκεί, πάλι δωδεκάευρη ανανέωση χρειάζεσαι. Τώρα από πράσινη αν εννοείς το βάτραχο, εντάξει, θα κάνεις τη δουλειά σου με μία δεκάευρη ανανέωση, αλλά εκεί υπάρχει ένα μοναδικό πακέτο με λεπτά ομιλίας προς όλους, αλλά με πολύ τσιγγούνικες παροχές, ιδανικές για παππούδες και γιαγιάδες. Αυτό συμβαίνει, επειδή η συγκεκριμένη καρτοκινητή έχει διαφορετικό target group.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει χρέωση ανά δευτερόλεπτο δεν θα κάτσει να δίνει 8,50€/μηνα, θα παει σε άλλο συγκεκριμένο καρτοκινητο που και εκεινο έχει χρέωση ανά δευτερόλεπτο και έχει και πακετο μηνυματων. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή, ποιο είναι το minimum που μπορεί κάποιος να δίνει μέσα στο χρόνο και με ποια καρτοκινητή; Νομίζω ότι εξακολουθεί να είναι η Q, όχι; Π.χ. εγώ βάζω στους δικούς μου 10 ευρώ κάθε τόσο και τούς βάζω ένα Countdown με data & ομιλία (τούς έχω πει να κόψουν τα SMS). Σύνολο περι τα 42 ευρώ το χρόνο βγήκε στον πατέρα μου, κάτι παραπάνω στη μητέρα μου.

Τώρα, εάν όντως θες μικρή κατανάλωση σε (~400MB και 150' κάθε μήνα) τότε πάλι παραμένει η Q.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nickolasemp said:

Μια στιγμή, ποιο είναι το minimum που μπορεί κάποιος να δίνει μέσα στο χρόνο και με ποια καρτοκινητή; Νομίζω ότι εξακολουθεί να είναι η Q, όχι; Π.χ. εγώ βάζω στους δικούς μου 10 ευρώ κάθε τόσο και τούς βάζω ένα Countdown με data & ομιλία (τούς έχω πει να κόψουν τα SMS). Σύνολο περι τα 42 ευρώ το χρόνο βγήκε στον πατέρα μου, κάτι παραπάνω στη μητέρα μου.

Τώρα, εάν όντως θες μικρή κατανάλωση σε (~400MB και 150' κάθε μήνα) τότε πάλι παραμένει η Q.

Μέχρι τώρα, ΝΑΙ.

Από εδώ και πέρα, το γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mobileras said:

Και 6€ μπορείς να δίνεις κάθε μήνα και να παιρνεις 1 καουνταουν κάθε μήνα. Απλά έτσι όπως το πάνε φοβάμαι ότι θα κόψουν και τα καουνταουν ή θα τα ακριβύνουν ώστε να βάζει ο κόσμος τουλάχιστον 10€/μηνα. 

Τα καουνταουν σαμποτάρουν το πακετο των 8,50€ όποτε λογικό να τα κόψουν. 

Αυτό βγάζει πάνω από 72 ευρώ το έτος. Εγώ έλεγα ότι για bare minimum ότι ακόμα το βγάζεις με ~42€.

Εάν κόψουν τα countdown θα είναι αυτοκτονία θεωρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μίνιμουμ 6€/χρονο μπορείς να βάλεις, αφου η κιου κάνει φραγή εισερχομένων στο 12μηνο. Τώρα εάν θέλεις οι δικοί σου να έχουν κάποιο υπόλοιπο μέσα για ώρα ανάγκης, τους βάζεις 6€/2μηνο, και τον 1 μήνα θα μπορουν να έχουν κ ενα καουνταουν. Εάν θέλεις κάθε μήνα να έχουν ομιλία, τότε 6ε/μηνα. Στο αντίστοιχο καρτοκινητο που έχουν εγώ, με 3€/μηνα εχω ομιλια ανά 1 δευτερόλεπτο και δώρο ιντερνετ τον μήνα ανανέωσης. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Mobileras said:

Μίνιμουμ 6€/χρονο μπορείς να βάλεις, αφου η κιου κάνει φραγή εισερχομένων στο 12μηνο. Τώρα εάν θέλεις οι δικοί σου να έχουν κάποιο υπόλοιπο μέσα για ώρα ανάγκης, τους βάζεις 6€/2μηνο, και τον 1 μήνα θα μπορουν να έχουν κ ενα καουνταουν. Εάν θέλεις κάθε μήνα να έχουν ομιλία, τότε 6ε/μηνα. Στο αντίστοιχο καρτοκινητο που έχουν εγώ, με 3€/μηνα εχω ομιλια ανά 1 δευτερόλεπτο και δώρο ιντερνετ τον μήνα ανανέωσης. 

δεν νομίζω να χρειάζεται 6€/μήνα. Δίνεις 9 ευρώ το δίμηνο και με 2 countdown βάζεις κανονικά ομιλία και data (εάν τα πετύχεις σωστά). Δώρο ιντερνετ το μήνα ανανέσωης; Αφού πρέπει να έχεις πάνω από 10 ευρώ και μετά χρεώνεσαι το Q Fee... In the end, νομίζω ότι απλά να δίνουμε 40 ευρώ το έτος θα μάς πάει πέρι των 50, άντε 55 ευρώ.

Εκτός κι αν το ρισκάρεις να βάλεις φερειπείν 50 ευρώ, να έχεις μόνο μία φορά το Q Fee και μετά να παίζεις μπάλα με τα countdown και μόνο (με αντίστοιχη προέκταση υπολοίπου κλπ). Αλλά ποτέ δεν ξέρεις τί άλλο θα αλλάξουν, εξ ου και το προαναφερθέν ρίσκο.

Και προς επίρρωση των 9 ευρώ ->

On 17/12/2021 at 4:13 ΜΜ, Gm87 said:

Ας πούμε και ένα θετικό:

Σε ανανέωση 9€ που έκανα στο κινητό της γιαγιάς μου, έμειναν μέσα 7,74€, δεν πήρε χαράτσι (εκτός από τα 0,30€) και φυσικά, δεν έδωσε bonus χρόνο ομιλίας προς Q. Επομένως, το "άνω φράγμα" ανανέωσης ασφαλείας, για την αποφυγή του χαρατσιού των 1,70€, διαμορφώθηκε από 11€ σε 9€.

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...