Jump to content

Εμπόδια θέτει η Google στην λειτουργία καταγραφής κλήσεων


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σπάνια θα θελήσετε να καταγράψετε μια κλήση και γι’ αυτό η Google φρόντισε με το Android 10 και μετέπειτα, να αποκλείσει την εγγραφή κλήσεων από προεπιλογή. Στις 11 Μαΐου η εταιρεία εφαρμόζει κι άλλες νέες αυστηρότερες πολιτικές του Google Play Store που θα εμποδίζουν τις εφαρμογές τρίτων να χρησιμοποιούν το API προσβασιμότητας για την εγγραφή κλήσεων.

Απώτερος στόχος αυτών των αλλαγών είναι η βελτίωση του απορρήτου και της ασφάλειας, καθώς οι νόμοι καταγραφής κλήσεων σε όλο τον κόσμο ποικίλλουν αρκετά. Ωστόσο, στο σύστημα όλες οι προ-εγκατεστημένες εφαρμογές που έχουν ήδη άδεια να πατήσουν στο Accessibility API δεν θα επηρεαστούν από την αλλαγή.

Οι dialers της Pixel και της Xiaomi, για παράδειγμα, αποτελούν δύο εξαιρέσεις στον κανόνα και θεωρούνται εγγενής λειτουργία εγγραφής κλήσεων.

[via]

back to the Article

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η Xiaomi τον εγκατέλειψε τον dialer της από το Note 7 και μετά. Ούτε επανεγκατάσταση δεν μπορείς να κάνεις σε συσκευές που έρχονται με Google dialer!☹️

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό αν κανεις φλασάρισμα την rom της ινδίας θα έχεις κανονικά το dialer της xiaomi. 

Δυστυχώς η Xiaomi τον εγκατέλειψε τον dialer της από το Note 7 και μετά. Ούτε επανεγκατάσταση δεν μπορείς να κάνεις σε συσκευές που έρχονται με Google dialer!☹️

 

Link to comment
Share on other sites

οι κατοχοι συσκευων ανα χωρα, ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενοι να ειναι προγραμματιστες ή χακερ ωστε να αποκτησουν χρηση σε κλειδωμενες επιλογες ή διαγραμενες.

συμφωνα παντα με τον τιτλο στο αρθρο, προσωπικα βλεπω το εξης. Απο την μια η google αναγκαζεται να "εξαφανισει" επιλεκτικα καποια δυνατοτητα στους καταναλωτες και απο την αλλη αυτη "αλωνιζει" στην παρακολουθηση των καταναλωτων

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω DPGR θέματα και νομοθεσίες στην ΕΕ την ανάγκασαν στην ευρωπαική rom να βάζει τον χειρότερο και λειτουργικά google dialer. Να σου πω την αλήθεια όσο το σκέφτομαι ομως καλά έκανε και απέτρεψε την λειτουργία ηχογράφησης. Περισσότερες φορές θα χρησιμοποιηθεί για κακό σκοπό παρά για καλό. Είναι κρίμα να μιλάς πάντα με στην σκέψη ότι ηχογραφήσε. Και πάλι δεν είσαι σίγουρος ότι την γλητώνεις αλλά λέμε τώρα να μην ειναι και ένα κλικ για τον άλλο. Κανένα πρόγραμμα voip (messenger, WA κτλ) δεν επιτρέπει ηχογράφιση για τον ίδιο λόγο. Υ.Γ. όπως αναφέρθηκε μπορεις να βαλεις rom αλλης περιοχής (ινδίας γιατί έχει και google services) και να ξαναβρεις τον xiomi dialer. Αλλά κλαιν.. Προσωπικά θα προτιμούσα έναν xiomi dialer ας μην έγραφε φωνή αλλά στα άλλα να ήταν ο παλιό καλό και όχι αυτή η αιδία της google (νταξ τώρα λίγο την συνήθισα αλλά δεν ειναι καλή)

Δυστυχώς η Xiaomi τον εγκατέλειψε τον dialer της από το Note 7 και μετά. Ούτε επανεγκατάσταση δεν μπορείς να κάνεις σε συσκευές που έρχονται με Google dialer!☹️

 

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites


Καποιος πρόβλημα υπάρχει με την σύνδεση των σχολίων στην σελίδα του άρθρου. Εδω φαίνονυαι εκεί όχι. Πρέπει να μπεις στο "forum" να λειτουργήσει σωστά. Δεν γίνεται καλή δουλεια ετσι. 

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους λόγους που αγόραζα Xioami και ένας από τους λόγους που κρατάω τον λύκο Mi 9. Η ηχογράφηση κλήσεων με βοηθάει στην δουλειά μου. Το έχω για προσωπική χρήση και δεν κοινοποιώ σε κανέναν τίποτα. Είναι ένα χρήσιμο εργαλείο αλλά δυστυχώς η Google και η Ε.Ε με δημοκρατικές διαδικασίες για άλλη μία φορά μας κάνουν πιο δύσκολη τη ζωή αλλά πιο save!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους λόγους που αγόραζα Xioami και ένας από τους λόγους που κρατάω τον λύκο Mi 9. Η ηχογράφηση κλήσεων με βοηθάει στην δουλειά μου. Το έχω για προσωπική χρήση και δεν κοινοποιώ σε κανέναν τίποτα. Είναι ένα χρήσιμο εργαλείο αλλά δυστυχώς η Google και η Ε.Ε με δημοκρατικές διαδικασίες για άλλη μία φορά μας κάνουν πιο δύσκολη τη ζωή αλλά πιο save!!! 
Πάντα αναρωτιόμουν γιατί έχετε τόσο μεγάλο κόλλημα με την ηχογράφηση των κλήσεων, μέχρι που ρώτησα και μου απάντησαν κάποιοι εδώ μέσα.

Καταλαβαίνω πλέον, πόσο χρήσιμο είναι στη δουλειά σας (για να μη κάνετε κάποιο λάθος, ανατρέχετε στην ηχογράφηση και ακούτε ξανά την συνομιλία, ή ηχογραφείτε την κλήση την ώρα που οδηγείτε και δεν μπορείτε να κρατήσετε σημειώσεις), αλλά να σου πω την αλήθεια δεν θα ήθελα να ηχογραφείς την συνομιλία μας ακόμη και γι' αυτόν τον σκοπό, ιδίως όταν δε το γνωρίζω επειδή δεν μου το έχεις νωρίτερα.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στις ελάχιστες φορές που μου έχει χρησιμεύσει, χρησιμοποιώ το screen recorder που έχει η συσκευή μου, κατά την διάρκεια μιας κλήσης που θέλω να ηχογραφήσω και δουλεύει άψογα. Σίγουρα δεν είναι η πρακτικότερα λύση, αλλά λύνεται κι έτσι.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk



Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

...και οι φωτογραφίες κάνουν μεγαλύτερο κακό αν τις εκμεταλλευτούν με κακό τρόπο (πορνεία κλπ...), αλλά δεν καταργούνται οι κάμερες από τις συσκευές! 😉 Νά 'χαμε να λέγαμε... 

Η ηχογράφηση δεν πουλάει όσο η κάμερα! Όλα για το χρήμα πάλι.... ☹️

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...