Jump to content

Ρολόι ΔΕΗ


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανακαλυψα προσφατα, στο σπιτι των γονιων μου, κατι που δεν ειχε τυχει να παρατηρησω ποτε. Οτι υπαρχει ενας μικρος κοκκινος μοχλος, που αν για οποιονδηποτε λογο τραβηχτει εξω, τοτε κοβεται το ρευμα σε ολο το σπιτι!

Οκ, προφανως φανταζομαι ειναι καποια κεντρικη ασφαλεια. Αλλα ο δικος μου προβληματισμος ειναι αλλος. Οτι ετσι οπως ειναι το ρολοι στην πιλωτη, οποιοσδηποτε κακοβουλος μπορει απλα να τραβηξει το μοχλο εξω, και να αφησει τους γονεις μου χωρις ρευμα! Και πριν προλαβει να πει καποιος, οκ, ας κατεβει καποιος κατω να επανορθωσει, θα πω οτι οι γονεις δεν μπορουν καν -χωρις βοηθεια- να κατεβουν τις σκαλες...τοσο καλα...

Εχω δει οτι μερικοι φτιαχνουν σαν παραθυρα, μικρα κουβουκλια, και κλεινουν εντος το ρολοι. Με τζαμι συνηθως, να μπορει να δει η ΔΕΗ μετρησεις κλπ. Η ερωτηση μου ομως ειναι, ποσο 'νομιμο' ειναι τελικα αυτο, ή μαλλον να το θεσω αλλιως, τι μπελα μπορω να βρω αν κανω κατι τετοιο.

Πρωτ'απ'ολα, αν το κανεις, θα το εχεις κλειδωμενο, ετσι δεν ειναι; Αλλιως, ποιο το νοημα; Αν ομως το εχεις κλειδωμενο, και για οποιονδηποτε λογο η ΔΕΗ δεν θελει απλα να δει τις ενδειξεις αλλα και να κανει οτιδηποτε αλλο στο ρολοι, τοτε τι γινεται; Οπως ειπα, γονεις-επικοινωνια με εξω κοσμο - περιορισμενη. Εγω συνηθω λειπω, οποτε; Τους πειραζει αν ειναι κλειδωμενο; Μπορει να φαω προστιμο ή καταγγελια; Μπορει να το σπασουν; Ολοι οι αλλοι που τα φτιαχνουν, πως το χειριζονται; Ειναι παντα ανθρωπος στο σπιτι να το ξεκλειδωνει;

Νομιζω καταλαβατε το προβλημα που θελω να λυσω: να μην μπορει ο καθε κακοβουλος (γειτονας, κλεφτης, περαστικός-ρομά, κλπ), να ριχνει το ρευμα στο σπιτι, ετσι απλα, τοσο ευκολα. Αρα, κατι, καπως, θα πρεπει να γινει.

Πειτε μου αν ξερετε, τι ισχυει, και τι προτεινετε οτι θα μπορουσε να γινει.

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενόχλησαν μέχρι τώρα, δεν θα σε ενοχλήσουν ούτε στο μέλλον. 

Δεν είναι λύση να βάλεις χρηματοκιβωτιο να το φυλάς. Τουλάχιστον όσο δεν σε ενοχλεί κανένας,

Link to comment
Share on other sites

Το ρολόι σου είναι "αρχαίο" από τα πρώτα που είχαν βγει, με τον διακόπτη για την διακοπή (οπως λες) εξωτερικά.
Εφόσον είναι εξωτερικός, ή βάζεις κουτί με τζαμακι εκεί που είναι η ένδειξη για να την βλέπουν όταν έρχονται για καταμέτρηση, ή κάνεις αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για αλλαγή - αντικατάσταση μετρητή με πιθανότητα να σου βάλουν ψηφιακό.

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2022 at 10:41 ΜΜ, coulis said:

Το ρολόι σου είναι "αρχαίο" από τα πρώτα που είχαν βγει, με τον διακόπτη για την διακοπή (οπως λες) εξωτερικά.
Εφόσον είναι εξωτερικός, ή βάζεις κουτί με τζαμακι εκεί που είναι η ένδειξη για να την βλέπουν όταν έρχονται για καταμέτρηση, ή κάνεις αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για αλλαγή - αντικατάσταση μετρητή με πιθανότητα να σου βάλουν ψηφιακό.

Tapatalk
 

Ο ψηφιακος μετρητης, ειναι δωρεαν;

Και δεν εχει τετοιο 'διακοπτη' να μπορει να τον πειραξει ο καθενας;

Link to comment
Share on other sites

Ο ψηφιακος μετρητης, ειναι δωρεαν;
Και δεν εχει τετοιο 'διακοπτη' να μπορει να τον πειραξει ο καθενας;
Εαν δηλωσεις βλάβη, ειναι δωρεάν (δεν ξερω αν δεχτουν αν τους πεις οτι έρχονται καλόπαιδα κ το κλεινουν).
Διακόπτης δεν υπάρχει εδω κ χρονια, ειτε σε αναλιγικους ειτε σε ψηφιακους. Για να κοψουν το ρευμα πρεπει να βγαλουν σφραγιδα κ να ανοιξουν το κουτί..
Μπορεις να τους πεις να αφησουν το ιδιο κουτί αλλα να βγαλουν τον μοχλο που κλεινει.
Το δικό σου ηταν απο τους πρωτους μαζι με αυτον με τα κυκλακιαdf2e47b3e1f5af3b610b994f33c47fc0.jpg

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, coulis said:

Εαν δηλωσεις βλάβη, ειναι δωρεάν (δεν ξερω αν δεχτουν αν τους πεις οτι έρχονται καλόπαιδα κ το κλεινουν).
Διακόπτης δεν υπάρχει εδω κ χρονια, ειτε σε αναλιγικους ειτε σε ψηφιακους. Για να κοψουν το ρευμα πρεπει να βγαλουν σφραγιδα κ να ανοιξουν το κουτί..
Μπορεις να τους πεις να αφησουν το ιδιο κουτί αλλα να βγαλουν τον μοχλο που κλεινει.
Το δικό σου ηταν απο τους πρωτους μαζι με αυτον με τα κυκλακιαdf2e47b3e1f5af3b610b994f33c47fc0.jpg

-----------
Tapa
 

Και αν για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να επέμβει κάποιος στον πίνακα τι γίνεται αν δεν μπορείς να κόψεις το ρεύμα απο το ρολόι; 

Link to comment
Share on other sites

Φωνάζεις δεδδηε
Και στον πίνακα δουλεύεις, αρκεί ο ηλεκτρολόγος να βγάλει τις φάσεις (γενικό) που έρχονται από το κουτί.

Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, coulis said:

Εαν δηλωσεις βλάβη, ειναι δωρεάν (δεν ξερω αν δεχτουν αν τους πεις οτι έρχονται καλόπαιδα κ το κλεινουν).
Διακόπτης δεν υπάρχει εδω κ χρονια, ειτε σε αναλιγικους ειτε σε ψηφιακους. Για να κοψουν το ρευμα πρεπει να βγαλουν σφραγιδα κ να ανοιξουν το κουτί..
Μπορεις να τους πεις να αφησουν το ιδιο κουτί αλλα να βγαλουν τον μοχλο που κλεινει.
Το δικό σου ηταν απο τους πρωτους μαζι με αυτον με τα κυκλακιαdf2e47b3e1f5af3b610b994f33c47fc0.jpg

-----------
Tapa
 

Εμένα πάντως πριν πέντε χρόνια που έβαλαν καινούργιο ρολόι έχει διακόπτη που κλείνει από έξω.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ έχω το νέο μετρητή της ΔΕΗ ψηφιακό με κάρτα gsm άρα πλέον δεν έρχονται για καταμέτρηση λογικά, τώρα οι ενδείξεις που καταχωρούσα θα τις στέλνει αυτόματα για να μην βγαίνουν έναντι λογαριασμοί ή θα πρέπει πάλι να τις περνάω στο σύστημα της ΔΕΔΔΗΕ; Μίλησα με την εξυπηρέτηση της ΔΕΗ αλλά μου είπαν αρμόδιος είναι η ΔΕΔΔΗΕ αλλά δεν με βγάζει σε εκπρόσωπο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το νέο μετρητή της ΔΕΗ ψηφιακό με κάρτα gsm άρα πλέον δεν έρχονται για καταμέτρηση λογικά, τώρα οι ενδείξεις που καταχωρούσα θα τις στέλνει αυτόματα για να μην βγαίνουν έναντι λογαριασμοί ή θα πρέπει πάλι να τις περνάω στο σύστημα της ΔΕΔΔΗΕ; Μίλησα με την εξυπηρέτηση της ΔΕΗ αλλά μου είπαν αρμόδιος είναι η ΔΕΔΔΗΕ αλλά δεν με βγάζει σε εκπρόσωπο
Καθε 4μηνο θα βλεπει ο δεδδηε την μέτρηση.
Αν θες ενδιαμεσους εκκαθαριστικόυς (ανάλογα τον πάροχο), θα στελνεις εσυ την μετρηση.

Οι ενδείξεις είναι :
1.8.0 το συνολικό
1.8.1 το ημερήσιο
1.8.2 το νυχτερινό

-----------
Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν έχω και 2ο για το net metering μετρητή

Just now, coulis said:

Καθε 4μηνο θα βλεπει ο δεδδηε την μέτρηση.
Αν θες ενδιαμεσους εκκαθαριστικόυς (ανάλογα τον πάροχο), θα στελνεις εσυ την μετρηση.

-----------
Tapa
 

Έχω το online της ΔΕΗ άρα κάθε μήνα θα μπαίνω στο σύστημα τώρα το πώς θα βλέπουν στο 4μηνο την κατανάλωση θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν έχω και 2ο για το net metering μετρητή
Έχω το online της ΔΕΗ άρα κάθε μήνα θα μπαίνω στο σύστημα τώρα το πώς θα βλέπουν στο 4μηνο την κατανάλωση θα δείξει.
Δες το πιο πανω ποστ μου που το εκανα edit, κ εβαλα τις ενδειξεις (κωδικους στο ρολοι)

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως αυτός ο διακόπτης "πέφτει" όταν βάλω μπόλικα φορτία πάνω και κατεβαίνω να τον "ανεβάσω" στο ρολόι...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Πέφτει όταν ο πίνακας του σπιτιού δεν λειτουργεί σωστά (ο γενικός).
Όλα έχουν τον κόκκινο "λεβιέ", απλά όταν είναι εξωτερικός, μπορείς να πεις στον ΔΕΔΔΗΕ να αποσυνδέσεις τον λεβιέ από το εσωτερικό του κουτιού, για να μην το γυρνάνε οι καλοθελητες.
Βέβαια σε περίπτωση σαν την δικη σου, θα πρέπει να φωνάξεις τον ΔΕΔΔΗΕ για την επανασύνδεση.

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, coulis said:

Πέφτει όταν ο πίνακας του σπιτιού δεν λειτουργεί σωστά (ο γενικός).
Όλα έχουν τον κόκκινο "λεβιέ", απλά όταν είναι εξωτερικός, μπορείς να πεις στον ΔΕΔΔΗΕ να αποσυνδέσεις τον λεβιέ από το εσωτερικό του κουτιού, για να μην το γυρνάνε οι καλοθελητες.
Βέβαια σε περίπτωση σαν την δικη σου, θα πρέπει να φωνάξεις τον ΔΕΔΔΗΕ για την επανασύνδεση.

Tapatalk
 

Μπερδευτηκα.

Αν σε περιπτωση εξωτειρικου λεβιε, φωναξω τον ΔΕΔΔΗΕ να τον αποσυνδεση, μετα ποια προσβαση θα εχω κι εγω ο ιδιος ο νομιμος κατοχος, αν πεσει το ιδιο το ρολοι; Κατι μου/μας διαφευγει.

Οντως μπορω να το αιτηθω και να το κανει ο ΔΕΔΔΗΕ; Εχει καποιο κοστος;

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα.
Αν σε περιπτωση εξωτειρικου λεβιε, φωναξω τον ΔΕΔΔΗΕ να τον αποσυνδεση, μετα ποια προσβαση θα εχω κι εγω ο ιδιος ο νομιμος κατοχος, αν πεσει το ιδιο το ρολοι; Κατι μου/μας διαφευγει.
Οντως μπορω να το αιτηθω και να το κανει ο ΔΕΔΔΗΕ; Εχει καποιο κοστος;
Το κανει ο Δεδδηε αλλα σε περιπτωση που πεσει το ρεύμα απο το κουτί, θα πρεπει να τον φωναξεις για να το ανοίξει κ να σηκώσει την ασφαλεια

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, coulis said:

Το κανει ο Δεδδηε αλλα σε περιπτωση που πεσει το ρεύμα απο το κουτί, θα πρεπει να τον φωναξεις για να το ανοίξει κ να σηκώσει την ασφαλεια

-----------
Tapa
 

Αν ειναι ετσι, λυνεις ενα προβλημα, αλλα δημιουργεις ενα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...