Jump to content

Smartphone γύρω στα 200 Ευρώ.


Blackie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

    
Καλησπέρα σε όλους! 

Μέχρι στιγμής έχω το Redmi Note 5 εδώ και 3.5 χρόνια, το οποίο έφαγε μια καλή και πλέον αποδήμησε. Ψάχνω κινητό γύρω στα 200 ευρώ (δε θέλω να δώσω παραπάνω για κινητό). Έκανα την έρευνα αγοράς μου, και έχω καταλήξει στα παρακάτω, με χρήση browsing, social, apps, και ίσως κανένα παιχνίδι που και που, και κριτήρια κατά σειρά 1.αντοχή στο χρόνο (πεσίματα, hardware-software issues, bricking κλπ, καθώς θέλω να το κρατήσω 3-4 χρόνια), 2. μπαταρία (μέγεθος/ταχύτητα φόρτισης), 3. ταχύτητα απόκρισης λογισμικού, 4. σύνδεση WiFi (να μην αποσυνδέεται κάθε 3 και λίγο), 5. καθαρό ηχείο,  6. κάμερα:
 

1. Xiaomi Redmi Note 9 Pro

2. Realme  8

3. Realme 7

Outsiders:

4. Xiaomi Poco M4 Pro

5. Realme 9i

Στο ψάξιμο που έκανα, έχω διαπιστώσει τα παρακάτω:

- Το Note 9 Pro είναι καλύτερο στα specs, αλλά πιο ευαίσθητο από το Realme 7/8, αν και έχει gorilla glass 5 vs tempered glass. 

- Το Realme 7 είναι καλύτερο από το Note 9 Pro και το Realme 8.

- Επεξεργαστής Snapdragon 720G > 680 > Mediatek Helio G95 για Note 9 Pro - Realme 7 - Realme 8 αντίστοιχα, χωρίς να είμαι σίγουρος αν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο αν δεν παίζεις απαιτητικά games, τύπου CoD ή PubG.

- Το software των Realme είναι αρκετά unstable, και κάποιες φορές παίζεις "κορώνα-γράμματα" σε updates. Επίσης, στο 8 δεν πιάνει κάποιες φορές το δαχτυλικό αποτύπωμα.

Όλες οι εκδόσεις που σκέφτομαι είναι 6GB/128GB το λιγότερο.

Απόψεις;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...