Jump to content

iOS Shortcuts


baspax1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, Προσφατα αρχησα να κοιτα λιγο τις αυτοματοποιήσεις που παρεχει το IOS ερχόμενος απο samsung bixby routines.
ειδα οτι εχει αρκετα παραπάνω πραγματα αλλα παραλληα τα βρήσκω και λιγο ποιο περιεργα δομημένα.
Υπαρχει καποιο καλο tutorial για να ενσωματώσω χρήσιμες συντομεύσεις η καποιος πχ που ξερει να μου πει;

Πχ ηθελα να βαλω το εξής:
να βαλω συντόμευση που να βαζει ταυτόχρονα 5 ξυπνητιρια σε διαφορετικο χρόνο με δυο μενου, πχ ξυπνητηρι ->δουλειά και ξυπνητήρη->σαβ/κο ωπου δουλεια δευτερα-παρασκευή και το αλλο το προφανες.

αυτο το έκανα οκ , εγω ομως θέλω αυτοματοποίηση
Και το κύριο ερωτημα μου ειναι στην αυτοματοποίηση γιατι δεν εχει συνθήκη IF για να μπορω να βαλω πολλες συνθήκες μεσα.
ΠΧ 
αν εισαι σπίτι, οπου σπιτι ειναι η συγκεκριμένη οδος, και αν η ώρα ειναι 23:00 και αν εισαι δευτερα εως παρασκευη τοτε βαλε το ξυπνητηρι ->δουλειά
αλλιως βαλε ξυπνητήρη->σαβ/κο
Κατι τετοιο δεν μπορω να το κάνω, στο bixby routines ηταν πανευκολο να γίνει.
 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεσαι αυτοματισμό για κάτι τόσο απλό που γίνεται μέσο της στοκ εφαρμογής.
5 ξυπνητήρια επαναλαμβανόμενα για Δευτέρα- Παρακευή και όσα θες πάλι που επαναλαμβάνονται το ΣΚ.
Η ακόμα και μέσο health στο sleep μπορείς να βάλεις τον ύπνο σου και να διαλέξεις Καθημερινές να έχει ξυπνητήρια όταν τελειώνουν οι ώρες ύπνου που ρύθμισες, όπως επίσης αν θέλεις ξυπνητήρια ή όχι για το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, nikos523 said:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεσαι αυτοματισμό για κάτι τόσο απλό που γίνεται μέσο της στοκ εφαρμογής.
5 ξυπνητήρια επαναλαμβανόμενα για Δευτέρα- Παρακευή και όσα θες πάλι που επαναλαμβάνονται το ΣΚ.
Η ακόμα και μέσο health στο sleep μπορείς να βάλεις τον ύπνο σου και να διαλέξεις Καθημερινές να έχει ξυπνητήρια όταν τελειώνουν οι ώρες ύπνου που ρύθμισες, όπως επίσης αν θέλεις ξυπνητήρια ή όχι για το ΣΚ.

Σωστά, έτσι ακριβώς κάνω την δουλειά μου και 'γω. Δεν χρειάζεται αυτοματοποίηηση εκεί.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, nikos523 said:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεσαι αυτοματισμό για κάτι τόσο απλό που γίνεται μέσο της στοκ εφαρμογής.
5 ξυπνητήρια επαναλαμβανόμενα για Δευτέρα- Παρακευή και όσα θες πάλι που επαναλαμβάνονται το ΣΚ.
Η ακόμα και μέσο health στο sleep μπορείς να βάλεις τον ύπνο σου και να διαλέξεις Καθημερινές να έχει ξυπνητήρια όταν τελειώνουν οι ώρες ύπνου που ρύθμισες, όπως επίσης αν θέλεις ξυπνητήρια ή όχι για το ΣΚ.

 

8 ώρες πριν, waeo said:

Σωστά, έτσι ακριβώς κάνω την δουλειά μου και 'γω. Δεν χρειάζεται αυτοματοποίηηση εκεί.

Ναι οκ , εφερα ενα παράδειγμα, γενικα ο σκοπος μου ειναι να δώ αν καλυπτει αυτα που θέλω το shortcuts, θα φερω ενα αλλο παραδειγμα,
Ειμαι γραφειο θελω να εχει δυο συνθηκες αναγνωρισης αν ειμαι στο συγκεκριμένο γραφείο ΚΑΙ ειμαι συνδεμένος στο συγκεκριμενο γραφείο Και ειμαι στο συγκεκριμένο timerange
Τοτε κανε οτι ειναι να κανεις...
ενα τέτοιο παραδειγμα πως υλοποιείτε; γιατι στους αυτοματισμούς βλεπω οτι μπορεις να βάλεις ενα ΑΝ μονο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, baspax1 said:

 

Ναι οκ , εφερα ενα παράδειγμα, γενικα ο σκοπος μου ειναι να δώ αν καλυπτει αυτα που θέλω το shortcuts, θα φερω ενα αλλο παραδειγμα,
Ειμαι γραφειο θελω να εχει δυο συνθηκες αναγνωρισης αν ειμαι στο συγκεκριμένο γραφείο ΚΑΙ ειμαι συνδεμένος στο συγκεκριμενο γραφείο Και ειμαι στο συγκεκριμένο timerange
Τοτε κανε οτι ειναι να κανεις...
ενα τέτοιο παραδειγμα πως υλοποιείτε; γιατι στους αυτοματισμούς βλεπω οτι μπορεις να βάλεις ενα ΑΝ μονο

Κατάλαβα, είναι πιο δύσκολο και δεν μπόρεσα να το αναπαράγω. Ωστόσο μπορείς να ρίξεις μια μάτια και εδώ: https://www.reddit.com/r/shortcuts/comments/d38if0/if_location_automations/

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOS Shortcuts
  • 1 month later...
On 10/4/2022 at 11:41 ΠΜ, baspax1 said:

 

Ναι οκ , εφερα ενα παράδειγμα, γενικα ο σκοπος μου ειναι να δώ αν καλυπτει αυτα που θέλω το shortcuts, θα φερω ενα αλλο παραδειγμα,
Ειμαι γραφειο θελω να εχει δυο συνθηκες αναγνωρισης αν ειμαι στο συγκεκριμένο γραφείο ΚΑΙ ειμαι συνδεμένος στο συγκεκριμενο γραφείο Και ειμαι στο συγκεκριμένο timerange
Τοτε κανε οτι ειναι να κανεις...
ενα τέτοιο παραδειγμα πως υλοποιείτε; γιατι στους αυτοματισμούς βλεπω οτι μπορεις να βάλεις ενα ΑΝ μονο

Κάπως αργά αλλά ίσως βοηθήσει άλλους φίλους.

ΤΟ συγκεκριμένο όπως και πολλές παραλλαγές τις κάνεις ή με αυτοματισμό WiFi δλδ όταν συνδεθεί στο WiFi του γραφείου ή όταν αναγνωρίσει την τοποθεσία να τρέξει το τάδε shortcut οπότε για αρχή φτιάχνεις τη συντόμευση που θες με If (αν) και else (διαφορετικά) και πας στις αυτοματοποίηση επιλέγεις WiFi ή αντίστοιχα Location και είσαι έτοιμος.

 

Αυτό που μου λείπει απ τα shortcuts είναι να κάνω κάτι κάποια συγκεκριμένη ώρα χωρίς να υπάρχει η επανάληψη, ίσως η apple θα έπρεπε να μεριμνήσει να βάλει και 4η επιλογή το "μια φορά" αυτή τη στιγμή έχει "Καθημερινά","Εβδομαδιαία", "Μηνιαία"

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εάν μπορείτε να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία αυτοματισμού WIFI, θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε το WIFI σε πολλές διαφορετικές τοποθεσίες χωρίς να χρειάζεται να το ενεργοποιείτε πάνω-κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...