Jump to content

Αλλαγή από honor 8


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έπειτα από μια 4ετια με το σκυλί honor 8, ήρθε η ώρα για αλλαγή (βασικά λόγω μικρής μνήμης 32gb μόνο, αλλιώς 1 χρόνο  τον είχε ακόμα).

Πάντα είχα συμπάθεια στα huawei αλλά πλέον χωρίς play store το φοβαμαι.

Budget όχι πάνω από 350€, dual sim, ραμ 6G και πάνω, χώρος 128GB και πάνω, κάμερα αξιοπρεπή.

Προτασεις; Δεν εχω θέμα με xiaomi, αλλα δεν με τρελαινουν κιόλας...τα realme αξίζουν ή να πάω προς samsung μερια;

Στόχος να βγουν 3 χρόνια απροβληματιστα..

Edited by steliosamos
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, steliosamos said:

Καλησπέρα σε όλους. Έπειτα από μια 4ετια με το σκυλί honor 8, ήρθε η ώρα για αλλαγή (βασικά λόγω μικρής μνήμης 32gb μόνο, αλλιώς 1 χρόνο  τον είχε ακόμα).

Πάντα είχα συμπάθεια στα huawei αλλά πλέον χωρίς play store το φοβαμαι.

Budget όχι πάνω από 350€, dual sim, ραμ 6G και πάνω, χώρος 128GB και πάνω, κάμερα αξιοπρεπή.

Προτασεις; Δεν εχω θέμα με xiaomi, αλλα δεν με τρελαινουν κιόλας...τα realme αξίζουν ή να πάω προς samsung μερια;

Στόχος να βγουν 3 χρόνια απροβληματιστα..

Βρέθηκα στην ίδια θέση με εσένα. 

Επέλεξα το realme gt master edition 8/256 όταν ήταν προσφορά στα 269€. 

Μια χαρά μου φαίνεται, το έχω 2η εβδομάδα. 

Αν οι τιμές ήταν ποιο προσιτές, έβλεπα και το galaxy a52s ίσως και κα κάποιο honor που έχει Google services. 

Η τσέπη σου και η ψυχολογία σου θα σε οδηγήσουν. 

😁

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, andreasomageiras said:

Βρέθηκα στην ίδια θέση με εσένα. 

Επέλεξα το realme gt master edition 8/256 όταν ήταν προσφορά στα 269€. 

Μια χαρά μου φαίνεται, το έχω 2η εβδομάδα. 

Αν οι τιμές ήταν ποιο προσιτές, έβλεπα και το galaxy a52s ίσως και κα κάποιο honor που έχει Google services. 

Η τσέπη σου και η ψυχολογία σου θα σε οδηγήσουν. 

😁

Δεν τα έβλεπα καν τα realme αλλά μάλλον λάθος έκανα...Δεν πολυγούσταρα ποτέ samsung, και ένα Motorola που είδα πρόσφατα δεν...Χiaomi θα ήθελα να αποφύγω(δεν μου αρέσει το UI , αλλά συμβιβάζομαι αν αξίζει)... Πάντα γούσταρα oneplus αλλά δε ξέρω αν το μπατζετ μου φθάνει για αξιόλογο...Έχουν τα honor google services? Νόμιζα ότι είναι τα ίδια με huawei..

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Τα honor έχουν κανονικοτατα Google services.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Τα honor έχουν κανονικοτατα Google services.

Δε το ήξερα παιδιά...έχει κανα διαμαντάκι σαν το 8 δηλαδή?

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, steliosamos said:

Δε το ήξερα παιδιά...έχει κανα διαμαντάκι σαν το 8 δηλαδή?

Ψάξε φίλε μου για το Honor 50. Στα 330.

Εξαιρετική συσκευή.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, p_k said:

Ψάξε φίλε μου για το Honor 50. Στα 330.

Εξαιρετική συσκευή.

Αψογα!!! Δεν ήξερα αυτό για g services στα honor και μου ανοίξατε τα μάτια!! Νομίζω λοιπόν ότι αν πάω στην οροφή του μπάτζετ, κατέληξα.. Αν ωστόσο αποφασίσω να κινηθώ κάνα 50αρικό κάτω, ποιο θα προτείνατε? τα poco(να και xiaomi) λένε?

Edited by steliosamos
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, steliosamos said:

Αψογα!!! Δεν ήξερα αυτό για g services στα honor και μου ανοίξατε τα μάτια!! Νομίζω λοιπόν ότι αν πάω στην οροφή του μπάτζετ, κατέληξα.. Αν ωστόσο αποφασίσω να κινηθώ κάνα 50αρικό κάτω, ποιο θα προτείνατε? τα poco(να και xiaomi) λένε?

Επίσης πολύ δυνατά.

Δες το Poco F3 για παράδειγμα.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια!!Αυτός είναι κι ο λόγος που γράφω εδώ (βλέπε gservice στα honor). Καλό βράδυ

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά και καλή επιλογή συσκευής.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν δεν εχεις ηδη αγορασει, θα σου προτεινα realme gt neo 2 και samsung galaxy a52s.

Επισης και realme gt master edition αλλα μονο αν το βρεις φθηνοτερα απ τα 2 παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, papafigos84 said:

Αν δεν εχεις ηδη αγορασει, θα σου προτεινα realme gt neo 2 και samsung galaxy a52s.

Επισης και realme gt master edition αλλα μονο αν το βρεις φθηνοτερα απ τα 2 παραπανω.

Η αλήθεια είναι ότι έχεις καλό timing! Σήμερα κοιτούσα και σκεφτόμουν αν πρέπει να παραγγείλω ή να περιμενω λιγάκι για καμιά προσφορά..

Σκεφτόμουν σε κάθε περίπτωση να πάω σε 8G ram. Για το neo ήμουν λίγο επιφυλακτικός επειδη είναι πιο καινούργιο(νομίζω) απ το master. Έχω αφήσει μαλλον το honor και Samsung δεν πολύ γουσταρω..

Με λίγα λόγια το διλλημα είναι gt master ή neo. (με στο πίσω μέρος του μυαλού να υπάρχει πάντα το poco..)

Απλά δε ξερω σε ποια διαφορά τιμής αξίζει το ένα σε σχεση με το άλλο...Οσον αφορά τη τιμή, τελικά λεω να μην ξεφύγω πανω απο 300€

Edited by steliosamos
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Το master edition 8 /256 "έπαιξε" οριακά κάτω από 270€ στις μεγάλες αλυσίδες, οπότε δεν ξέρω ποια τιμή είναι "πρέπουσα" σήμερα. 

Στην προσφορά των 270€ το απέκτησα εγώ. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, andreasomageiras said:

Το master edition 8 /256 "έπαιξε" οριακά κάτω από 270€ στις μεγάλες αλυσίδες, οπότε δεν ξέρω ποια τιμή είναι "πρέπουσα" σήμερα. 

Στην προσφορά των 270€ το απέκτησα εγώ. 

Η ερώτηση είναι η εξής: το master το βλέπω στο σκρουτζ στα 280(256/8G) ενώ το Neo 2 στα 315(με 128 όμως μνήμη). Αξιζει το 35αρι παραπανω το neo? Και δεν λαμβανω καν υπόψη την λιγότερη χωρητικότητα..

Btw, το master δεν βγαίνει με 128αρα μνήμη;

Edited by steliosamos
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, steliosamos said:

Αξιζει το 35αρι παραπανω το neo? 

Αυτό δεν είμαι ο κατάλληλος για να το απαντήσω. 

Θα ήθελα την οθόνη του master  με λιγότερη αντανάκλαση κάτω από το φως (εκτός κι αν φταίει η μεμβράνη που φοράει από το κουτί) 

12 ώρες πριν, steliosamos said:

το master δεν βγαίνει με 128αρα μνήμη;

Βγαίνει, δε ξέρω αν έχει εξαντληθεί από την αγορά. 

Με 128 μνήμη δεν θα το αγόραζα λόγω του ότι δεν δέχεται κάρτα μνήμης. 

 

Το neo δέχεται κάρτα; αν ναι είναι ένας πόντος στην σύγκριση:

master 256 / neo 128

Υ.γ. Τα παραπάνω είναι απλά αρχικές σκέψεις εάν βρισκόμουν στο δίλημμα. Η επόμενη κίνηση θα ήταν να δω όσο περισσότερο αμερόληπτες κριτικές γίνετε! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Αυτό δεν είμαι ο κατάλληλος για να το απαντήσω. 

Θα ήθελα την οθόνη του master  με λιγότερη αντανάκλαση κάτω από το φως (εκτός κι αν φταίει η μεμβράνη που φοράει από το κουτί) 

Βγαίνει, δε ξέρω αν έχει εξαντληθεί από την αγορά. 

Με 128 μνήμη δεν θα το αγόραζα λόγω του ότι δεν δέχεται κάρτα μνήμης. 

 

Το neo δέχεται κάρτα; αν ναι είναι ένας πόντος στην σύγκριση:

master 256 / neo 128

Υ.γ. Τα παραπάνω είναι απλά αρχικές σκέψεις εάν βρισκόμουν στο δίλημμα. Η επόμενη κίνηση θα ήταν να δω όσο περισσότερο αμερόληπτες κριτικές γίνετε! 

Δε κάνω κάτι άλλο από το να διαβάζω κριτικές εδώ και μέρες! Αν έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης και 2 υποδοχές sim είναι όντως έξτρα πόντος.. Αν όμως χάνεις μια υποδοχή sim για τη κάρτα όπως στο honor, δεν με βολεύει γιατί δουλεύω με 2 sim..

Είναι διλλημα...

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, steliosamos said:

Δε κάνω κάτι άλλο από το να διαβάζω κριτικές εδώ και μέρες! Αν έχει υποδοχή για κάρτα μνήμης και 2 υποδοχές sim είναι όντως έξτρα πόντος.. Αν όμως χάνεις μια υποδοχή sim για τη κάρτα όπως στο honor, δεν με βολεύει γιατί δουλεύω με 2 sim..

Είναι διλλημα...

Το gt master δέχεται μόνο 2sim και με κανένα τρόπο κάρτα μνήμης! 

Απο honor 8 προήλθα κι εγώ! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Παρε το Realme GT Neo 2 είναι καλύτερο σε ολα από το master edition. Αξίζει τα λιγα παραπάνω €. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andreasomageiras said:

Το gt master δέχεται μόνο 2sim και με κανένα τρόπο κάρτα μνήμης! 

Απο honor 8 προήλθα κι εγώ! 

Πάντα είχα την εντύπωση ότι μπορείς να θυσιάσεις τη μια sim για να βάλεις κάρτα.. 

7 minutes ago, CaptainChris said:

Παρε το Realme GT Neo 2 είναι καλύτερο σε ολα από το master edition. Αξίζει τα λιγα παραπάνω €. 

Το μόνο που με κρατάει είναι τα 128 μνημης... Γενικώς δεν χρησιμοποιώ πολλά, και από τα 32 που ήμουν ως τώρα είναι αναβάθμιση, θα ήθελα όμως τα 256. Νομίζω όμως ότι ξεφεύγει σε τιμή μετά, σωστα;

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ερώτηση, μην σας πρηζω και το ψάχνω και πολύ... Υπάρχει κάνα νόημα να περιμένω 2,3 βδομάδες για να πέσει η τιμή; Ή με κάτι ελλειψεις που ακούω από Κίνα μεριά υπάρχει η περίπτωση να ανέβει κιόλας;

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει αυτός ο φόβος των ελλείψεων, καλύτερα πάρτο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά αν αγοραζα κινητό Android ξανά, θα ήταν μόνο Samsung

Το a52s είναι εξαιρετικό και θα το αγόραζα με κλειστά μάτια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, suspect21 said:

Εγώ προσωπικά αν αγοραζα κινητό Android ξανά, θα ήταν μόνο Samsung

Το a52s είναι εξαιρετικό και θα το αγόραζα με κλειστά μάτια

Ίσως είμαι προκατειλλημένος αλλά με samsung δεν....Είχα ένα μήνα παλιότερα ένα για τεστ...πολύ bloatware...Προφανέστατα έχει πολλά θετικά αλλά έχω μια προσωπική αλλεργία στις μεγάλες εταιρίες(  apple, samsung κλπ). Ίσως κάνω λάθος αλλά προτιμώ να την πατήσω από ένα ''στοίχημα'' παρά από κάτι και καλά εγνωσμένης αξίας..

 

Ασχετο αλλά τα realme με πως πάνε από service? Στο honor -άλλαξα μία απλή μπαταρία βέβαια μόνο- έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος..

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, steliosamos said:

Ίσως είμαι προκατειλλημένος αλλά με samsung δεν....Είχα ένα μήνα παλιότερα ένα για τεστ...πολύ bloatware...Προφανέστατα έχει πολλά θετικά αλλά έχω μια προσωπική αλλεργία στις μεγάλες εταιρίες(  apple, samsung κλπ). Ίσως κάνω λάθος αλλά προτιμώ να την πατήσω από ένα ''στοίχημα'' παρά από κάτι και καλά εγνωσμένης αξίας..

 

Ασχετο αλλά τα realme με πως πάνε από service? Στο honor -άλλαξα μία απλή μπαταρία βέβαια μόνο- έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος..

Και τα realme δεν πάνε πίσω στο θέμα bloatware

Τεσπά εγώ την άποψη μου λέω και σε καταλαβαίνω αλλά όταν η realme θα βγάζει ένα update όπου θα διορθώνει ένα bug και θα προκύπτει ένα άλλο θα με θυμηθείς

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, suspect21 said:

Και τα realme δεν πάνε πίσω στο θέμα bloatware

Τεσπά εγώ την άποψη μου λέω και σε καταλαβαίνω αλλά όταν η realme θα βγάζει ένα update όπου θα διορθώνει ένα bug και θα προκύπτει ένα άλλο θα με θυμηθείς

Εννοείται κι ευχαριστώ για την άποψη. Αυτός είναι κι ο λόγος που ρωτάω εδώ. Τις δικές σας απόψεις θέλω.. Με βάζεις σε σκέψεις, να ξέρεις. Κι αυτός είναι κι ο λόγος της όλης κουβέντας άλλωστε.

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...