Jump to content

TCL 20L+


pangousis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

40 minutes ago, spy14 said:

Με τον δικό του φορτιστή;

Όχι, με έναν πολυφορτιστη 60W (δεν είχα κάτι άλλο να φορτίζει όμως)...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, spy14 said:

Το καλώδιο ήταν για γρήγορη φόρτιση;

Ναι. Με το που συνδέω (και στο 10L και στο 20L+) μου εμφανίζεται η ένδειξη "γρήγορη φόρτιση"

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουμε κάποια ιδέα για το πότε θα έρθει το Android 12...;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια βδομάδα δεν ακούγεται καλα το ηχείο. Φαντάζομαι απ τη βρωμα που μάζεψε. Ξέρει κανεις που να το καθαρίσω η έστω να το αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, dimitris6694 said:

Εδώ και μια βδομάδα δεν ακούγεται καλα το ηχείο. Φαντάζομαι απ τη βρωμα που μάζεψε. Ξέρει κανεις που να το καθαρίσω η έστω να το αλλάξω;

Οταν λες απ τη βρωμα, το βλεπεις βρωμικο, η απλα πιστευεις οτι ειναι απο αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Σε μία εβδομάδα πόση βρωμιά είναι δυνατόν να μαζέψει;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2022 at 9:47 ΜΜ, p_k said:

Σε μία εβδομάδα πόση βρωμιά είναι δυνατόν να μαζέψει;

Όχι εννοώ τόσο είναι που μου κάνει θέματα.Το κινητό το χω κάνα χρόνο

On 22/6/2022 at 10:03 ΜΜ, CaptainChris said:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μ. Τελικά εκεί το πήγα να μου πουν τιμή για καινούργιο και βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Ομάδα χαίρεται.

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει remap το κουμπί του Google Assistant;

Περιέργως σε αυτό το μοντέλο δε μπορώ να το κάνω ενώ στο 10L μπορούσα κανονικά...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2022 at 1:21 ΠΜ, atillas24 said:

Ομάδα χαίρεται.

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει remap το κουμπί του Google Assistant;

Περιέργως σε αυτό το μοντέλο δε μπορώ να το κάνω ενώ στο 10L μπορούσα κανονικά...

Δυστηχως στο 20L+ εχουν αφαιρεσει αυτη την δυνατοτητα αλλαγης, με λιγα λογια δεν μπορεις να το παραμετροποιησεις

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, aby said:

Δυστηχως στο 20L+ εχουν αφαιρεσει αυτη την δυνατοτητα αλλαγης, με λιγα λογια δεν μπορεις να το παραμετροποιησεις

Κρίμα...

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Ελπίζω σε παραμετροποίηση με την επόμενη μεγάλη αναβάθμιση (Android 12) αν τη πάρουμε...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, atillas24 said:

Κρίμα...

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Ελπίζω σε παραμετροποίηση με την επόμενη μεγάλη αναβάθμιση (Android 12) αν τη πάρουμε...

Να δουμε αν δωσει σε καποιο της σειρας 20 android 12, γιατι το περιεργο ειναι οτι δεν εχει δωσει ακομη ουτε στο Tcl 20 Pro 5G, οπως διαβασα πριν λιγες μερες οπως το εψαχνα, σε καποιο σαιτ του εξωτερικου σε καποιο φορουμ, καποιο παιδι ρωτησε την εκει αντιπροσωπεια της Tcl για το Tcl 20 Pro 5G γιατι δεν εχει ερθει ακομη και αν θα ερθει καποια στιγμη τελεικα η αναβαθμιση για το συγκεκριμενο μοντελο το Tcl 20 Pro 5G, και του απαντησαν οτι δεν εχουν καμια ενημερωση οτι αν τελικα θα αναβαθμιστει εστω και μετα.

Θελω να ελπιζω οτι να μη μας πουλησει στο τελος η Tcl και δεν δωσει σε κανενα μοντελο της σειρας 20 αναβαθμιση στο android 12

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές δουλεύουν απροβληματιστα χωρίς προβλήματα αλλά οι ενημερώσεις και οι αναβαθμίσεις τον τελευταίο καιρό στα TCL δεν έρχονται. Δεν καταλαβαίνω τό γιατί. Λέτε να μας αποχαιρετήσουν τα κινητά της TCL; Οι πωλήσεις δεν πάνε και τόσο καλά. Φέτος δεν έβγαλαν συσκευές ανω των €200 σαν τα L η τα Pro, έχω κακό προαίσθημα.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, CaptainChris said:

Οι συσκευές δουλεύουν απροβληματιστα χωρίς προβλήματα αλλά οι ενημερώσεις και οι αναβαθμίσεις τον τελευταίο καιρό στα TCL δεν έρχονται. Δεν καταλαβαίνω τό γιατί. Λέτε να μας αποχαιρετήσουν τα κινητά της TCL; Οι πωλήσεις δεν πάνε και τόσο καλά. Φέτος δεν έβγαλαν συσκευές ανω των €200 σαν τα L η τα Pro, έχω κακό προαίσθημα.

Κι εγω αυτο σκεφτομουν εδω και μερες σαν να το παρατανε το brand name τους στα κινητα, τουλαχιστον για την ευρωπη

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο λαθος τηςTcl  ηταν που παντα (και στα  Alcatel) εβαζε υποδεεστερους επεξεργαστες και παλαιοτερους σε σχεση με τις υπολοιπες εταιρειες, και ο κοσμος πλεον ξερει, δεν ειναι ασχετος, οπως και στους υπολογιστες να προτιμα ισχυροτερα χαρακτηριστικα  να εχουν τα κινητα τους με ισχυροτερους επεξεργαστες κλπ

Και ειδικα στην σειρα 30 λυπαμαι που θα το πω αλλα το τερματισε με τους Mediatek G37 στα Tcl 30 και 30+ 

Αυτη η εταιρια απ οτι εχω καταλαβει δεν θελει να δωσει δυνατα ισχυροτερα specs κι αυτο δυστυχως πληρωνει τωρα με τις πωλησεις που δεν πανε καλα γενικα στην ευρωπη

Μια εταιρια οταν ειδικα ξεκιναει με το Brand name της πρεπει να ρισκαρει "και οικονομικα" και δυστθχως η Tcl δεν φανηκε ποτε διατεθειμενη να το κανει αυτο σε σχεση παντα με τα δυνατα  specs

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, aby said:

Το μεγαλο λαθος τηςTcl  ηταν που παντα (και στα  Alcatel) εβαζε υποδεεστερους επεξεργαστες και παλαιοτερους σε σχεση με τις υπολοιπες εταιρειες, και ο κοσμος πλεον ξερει, δεν ειναι ασχετος, οπως και στους υπολογιστες να προτιμα ισχυροτερα χαρακτηριστικα  να εχουν τα κινητα τους με ισχυροτερους επεξεργαστες κλπ

Και ειδικα στην σειρα 30 λυπαμαι που θα το πω αλλα το τερματισε με τους Mediatek G37 στα Tcl 30 και 30+ 

Αυτη η εταιρια απ οτι εχω καταλαβει δεν θελει να δωσει δυνατα ισχυροτερα specs κι αυτο δυστυχως πληρωνει τωρα με τις πωλησεις που δεν πανε καλα γενικα στην ευρωπη

Μια εταιρια οταν ειδικα ξεκιναει με το Brand name της πρεπει να ρισκαρει "και οικονομικα" και δυστθχως η Tcl δεν φανηκε ποτε διατεθειμενη να το κανει αυτο σε σχεση παντα με τα δυνατα  specs

Ο κόσμος εκτός forum δεν έχει ιδέα από επεξεργαστές. Επίσης έχω το TCL 30 και του έχω βγάλει το ζουμί. Λειτουργεί απροβλημάτιστα. Το λειτουργικό σε όλα τα Alcatel/TCL είναι ελαφρύ και καλογραμμένο και για αυτό παρόλο στα χαρτιά τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν είναι τούμπανο στην πράξη όμως λειτουργούν οι συσκευές όπως πρέπει. Είχα στα χέρια μου άλλης εταιρίας κινητό με πιο δυνατά χαρακτηριστικά και η εμπειρία χρήσης ήταν τραγική. Ξέρουν πολύ καλά εκεί στην TCL τι επεξεργαστές βάζουν. Γιατί να μου βάλει έναν πιο ακριβό επεξεργαστή όταν με πιο οικονομικό θα κάνω την ίδια δουλειά; Γιατί να ανέβει το τελικό κόστος ενώ μπορεί να παραμείνει χαμηλά; Τόσα χρόνια με τα κινητά της πραγματικά όλα λειτουργούν όπως πρέπει.  Επίσης στα TCL 30 και 30+ έχεις οθόνη ναυαρχίδας κάτω από 200€!

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, snapp said:

Ο κόσμος εκτός forum δεν έχει ιδέα από επεξεργαστές. Επίσης έχω το TCL 30 και του έχω βγάλει το ζουμί. Λειτουργεί απροβλημάτιστα. Το λειτουργικό σε όλα τα Alcatel/TCL είναι ελαφρύ και καλογραμμένο και για αυτό παρόλο στα χαρτιά τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν είναι τούμπανο στην πράξη όμως λειτουργούν οι συσκευές όπως πρέπει. Είχα στα χέρια μου άλλης εταιρίας κινητό με πιο δυνατά χαρακτηριστικά και η εμπειρία χρήσης ήταν τραγική. Ξέρουν πολύ καλά εκεί στην TCL τι επεξεργαστές βάζουν. Γιατί να μου βάλει έναν πιο ακριβό επεξεργαστή όταν με πιο οικονομικό θα κάνω την ίδια δουλειά; Γιατί να ανέβει το τελικό κόστος ενώ μπορεί να παραμείνει χαμηλά; Τόσα χρόνια με τα κινητά της πραγματικά όλα λειτουργούν όπως πρέπει.  Επίσης στα TCL 30 και 30+ έχεις οθόνη ναυαρχίδας κάτω από 200€!

Φιλε μου, αν δωσεις λιγο χρονο και διαβασεις σε διαφορα φορουμ του εξωτερικου θα δεις οτι οτι γραφουν για τα Tcl οτι λογω επεξεργαστη δεν τα παιρνουν, τα συγκρινουν με αλλες εταιριες που περιπου στα ιδια χρηματα προτιμουν ισχυροτερους επεξεργαστες, δεν τα λεω εγω αυτα που εγραψα πριν, αλλα με βαση " το τι θελει ο κοσμος" και μια εταιρια οφειλει να ακουει τον κοσμο, δηλ να ξερει απο πριν και το ξαναλεω ειδικα τον πρωτο καιρο 2-3 χρονια να "ρισκαρει" οικονομικα για να "χτυπησει" τις αλλες εταιριες.

Αυτα που λεω ειναι θεμα "marketing" και μια εταιρια οπως η Tcl που "ξεκιναει" με το brand name της στα κινητα οφειλει να τα ξερει, που εννοειτε τα ξερει, αλλα το κυριοτερο και να τα πραττει.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αυτο που ειπες οτι ο κοσμος εκτος φορουμ δεν ξερει απο επεξεργαστες κανεις μεγα λαθος

Μονο κατι γιαγιαδες και παπουδες δεν ξερουν, και αντε κι ενα 10 με βια 20%, ο κοσμος πια στο 2022 ειναι πιστεψε με ενημερωμενος οσο δεν φανταζεσαι, και ειδικα με επεξεργαστες

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, aby said:

Φιλε μου, αν δωσεις λιγο χρονο και διαβασεις σε διαφορα φορουμ του εξωτερικου θα δεις οτι οτι γραφουν για τα Tcl οτι λογω επεξεργαστη δεν τα παιρνουν, τα συγκρινουν με αλλες εταιριες που περιπου στα ιδια χρηματα προτιμουν ισχυροτερους επεξεργαστες, δεν τα λεω εγω αυτα που εγραψα πριν, αλλα με βαση " το τι θελει ο κοσμος" και μια εταιρια οφειλει να ακουει τον κοσμο, δηλ να ξερει απο πριν και το ξαναλεω ειδικα τον πρωτο καιρο 2-3 χρονια να "ρισκαρει" οικονομικα για να "χτυπησει" τις αλλες εταιριες.

Αυτα που λεω ειναι θεμα "marketing" και μια εταιρια οπως η Tcl που "ξεκιναει" με το brand name της στα κινητα οφειλει να τα ξερει, που εννοειτε τα ξερει, αλλα το κυριοτερο και να τα πραττει.

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες ότι ο κόσμος διστάζει να προχωρήσει σε αγορά ενός TCL λόγω επεξεργαστή αν και οι περισσότεροι εκεί έξω δεν έχουν ιδέα από επεξεργαστές. Όχι απλά δεν ξέρουν ποιον επεξεργαστή φοράνε τα κινητά τους, δεν έχουν ιδέα και τι είναι mediatek, Snapdragon κτλ. Το βλέπω στην καθημερινότητα μου. Αυτοί που διστάζουν είναι εντός forum και όσοι δεν έχουν πιάσει κινητό της TCL στα χέρια τους. Εγώ μετά από τόσα χρόνια χρήσης των κινητών της δεν έχω κανένα δισταγμό. Ότι πιο σταθερό έχω πιάσει στα χέρια μου και με λογική τιμή πάντα!

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, snapp said:

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες ότι ο κόσμος διστάζει να προχωρήσει σε αγορά ενός TCL λόγω επεξεργαστή αν και οι περισσότεροι εκεί έξω δεν έχουν ιδέα από επεξεργαστές. Όχι απλά δεν ξέρουν ποιον επεξεργαστή φοράνε τα κινητά τους, δεν έχουν ιδέα και τι είναι mediatek, Snapdragon κτλ. Το βλέπω στην καθημερινότητα μου. Αυτοί που διστάζουν είναι εντός forum και όσοι δεν έχουν πιάσει κινητό της TCL στα χέρια τους. Εγώ μετά από τόσα χρόνια χρήσης των κινητών της δεν έχω κανένα δισταγμό. Ότι πιο σταθερό έχω πιάσει στα χέρια μου και με λογική τιμή πάντα!

Εγω βλεπω το αντιθετο παντως γενικα οτι ο περισσοτερος κοσμος εξω ξερει απο επεξεργαστες στα κινητα και απ οτι εχω δει προσωπικα δεν δισταζει τοσο για τη μαρκα αλλα για τον επεξεργαστη

Και εννοειτε οτι και για μενα τα Tcl ειναι πολυ πολυ σταθερα τηλεφωνα, καμια σχεση με xiaomi ακομη και realme που τα θεωρω πολυ υποδεεστερα σε θεματα λειτουρηικου αλλα και κατασκευης

Αν η Tcl επενδυε και ρισκαρε με καλυτερους επεξεργαστες σταδιακα εν καιρω θα χτυπαγε ανετα τις υπολοιπες εταιριες, κριμα που απλα δεν το κανει για να μη ρισκαρει οικονομικα, αλλα δυστηχως αν δεν ρισκαρεις δεν κερδιζεις

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, aby said:

Εγω βλεπω το αντιθετο παντως γενικα οτι ο περισσοτερος κοσμος εξω ξερει απο επεξεργαστες στα κινητα και απ οτι εχω δει προσωπικα δεν δισταζει τοσο για τη μαρκα αλλα για τον επεξεργαστη

Και εννοειτε οτι και για μενα τα Tcl ειναι πολυ πολυ σταθερα τηλεφωνα, καμια σχεση με xiaomi ακομη και realme που τα θεωρω πολυ υποδεεστερα σε θεματα λειτουρηικου αλλα και κατασκευης

Αν η Tcl επενδυε και ρισκαρε με καλυτερους επεξεργαστες σταδιακα εν καιρω θα χτυπαγε ανετα τις υπολοιπες εταιριες, κριμα που απλα δεν το κανει για να μη ρισκαρει οικονομικα, αλλα δυστηχως αν δεν ρισκαρεις δεν κερδιζεις

 

Και εγώ θα ήθελα κινητό της εταιρίας με αρκετά εξελιγμένα χαρακτηριστικά αλλά θεωρώ ότι το target group της εταιρίας είναι στη μεσαία προς χαμηλή κατηγορία. Θα δούμε στο μέλλον. 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι ο κόσμος που δεν έχει χρησιμοποιήσει συσκευές της TCL  δυσκολα θα αγοράσει λόγο επεξεργαστή αλλά και χαμηλής μνήμης RAM οπως επίσης και αναφορές για όχι τακτές ενημέρωσης. Δεν ξέρουν και δεν σε πιστεύουν όταν τους λες οτι η συσκευή λειτουργεί ρολόι και απροβληματιστα. Ότι οι κάμερες βγάζουν πολύ καλές φωτογραφίες. Οι οθόνες είναι εκπληκτικές. Οτι η ποιότητα κατασκευής είναι πολυ ανώτερη από πολλά άλλα ακριβότερα κινητά. Δοκίμασα πρόσφατα ενα Samsung A52s, το no1 σε πωλήσεις Android κινητό στην Ελλάδα. Απίστευτο το πόσο ποιο φθηνό φαίνεται οταν το κρατάς στο χέρι. Πλαστικό που δεν έχει τέλεια συναρμογή, πολυ κατώτερο από το πολυ φθηνοτερο TCL 30+ που έχω σαν 2η συσκευή. Για να μη κάνω σύγκριση με το 10 Pro που είχε ίδια τιμη εκκίνησης και που είναι καθαρα πολύ ανώτερο. Καταρχάς κινητό οπου οι κάμερες δεν εξέχουν από την υπόλοιπη συσκευή, που να βρεις σήμερα κινητό χωρις photobumb που να είναι και πολυ λεπτό. Με αρχική τιμή €450 και με οθόνη που βλέπεις κανονικά κάτω από τον ήλιο και με γυαλιά ηλίου. Ετσι ήταν και το TCL Plex είναι και το 20 Pro. Και το λειτουργικό δουλεύει χωρίς κολλήματα χωρίς να σβήνει η συσκευή μόνη της και άλλα πολλά που διαβάζουμε για αλλων εταιριών κινητά. Ο κόσμος όμως που δεν ξέρει, επιμένει να κοιτά των επεξεργαστή, την μνήμη ram και να γελάει με μας που ξέρουμε και προτιμούμε τις συσκευές αυτής της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με πολλά από αυτά που γράφτηκαν αλλά έχω παρατηρήσει μια φθίνουσα πορεία της TCL από το 10L, που είχα, μέχρι το 20L+, που έχω τώρα.

Ελαφρώς χειρότερη κατασκευή (υπάρχει ένα τρίξιμο στην αριστερή πλευρά του κινητού), πιο αδύναμο ηχείο, το κουμπί  Google Assistant δε παραμετροποιήται, χαμηλότερη συχνότητα αναβαθμίσεων...

Αμελητέες διαφορές που εμένα προσωπικά δε με απασχολούν ιδιαίτερα, αλλά είναι εκεί. Δεν είναι η άξια συνέχεια ενός εκπληκτικού κινητού...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...