Jump to content

Samsung Galaxy A53 5G


powerup
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

NETWORK Technology GSM / HSPA / LTE / 5G
LAUNCH Announced 2022, March 17
Status Available. Released 2022, March 24
BODY Dimensions 159.6 x 74.8 x 8.1 mm (6.28 x 2.94 x 0.32 in)
Weight 189 g (6.67 oz)
SIM Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
  IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 mins)
DISPLAY Type Super AMOLED, 120Hz, 800 nits (HBM)
Size 6.5 inches, 102.0 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio)
Resolution 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density)
Protection Corning Gorilla Glass 5
PLATFORM OS Android 12, One UI 4.1
CPU Octa-core (2.4 GHz & 2.0 GHz)
MEMORY Card slot microSDXC (uses shared SIM slot)
Internal 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM
MAIN CAMERA Quad 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7X", 0.8µm, PDAF, OIS
12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1.12µm
5 MP, f/2.4, (macro)
5 MP, f/2.4, (depth)
Features LED flash, panorama, HDR
Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS
SELFIE CAMERA Single 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm
Features HDR
Video 4K@30fps, 1080p@30fps
SOUND Loudspeaker Yes, with stereo speakers
3.5mm jack No
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth 5.1, A2DP, LE
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
NFC Yes (market/region dependent)
Radio Unspecified
USB USB Type-C 2.0, USB On-The-Go
FEATURES Sensors Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, barometer
  Virtual proximity sensing
BATTERY Type Li-Po 5000 mAh, non-removable
Charging Fast charging 25W
MISC Colors Black, White, Blue, Peach
Models SM-A536B, SM-A536B/DS, SM-A536U, SM-A536U1, SM-A5360, SM-A536E, SM-A536E/DS, SM-A536V
SAR 0.75 W/kg (head)     1.58 W/kg (body)    
SAR EU 0.89 W/kg (head)     1.60 W/kg (body)    
Τιμή Samsung Galaxy A53 5G στην Ελλάδα

Galaxy A53 6GB/ 128GB, τιμή 479 ευρώ
Galaxy A53 8GB/ 256GB, τιμή 539 ευρώ

 Μαζί με το Galaxy A53 5G δίνονται δύο δώρα, τα Buds Live και το Galaxy Fit2.

Εχει την ιδια τιμη που ειχε το Α52s οταν πρωτο κυκλοφορησε

H τιμη ειναι ιδιαιτερα υψηλη σε σχεση με την τιμη που εχει τωρα το Α52s(best price απο 270€).

Εδω ενα συγκριτικο αναμεσα στο Α52s κι το Α53

https://m.youtube.com/watch?v=q_3iDsBzFtw

Συμπερασματικα εχουμε :

Α52s καλυτερες επιδοσεις επεξεργαστη ,3,5 jack υποδοχη κι φοτηστη 15 w στη συσκευασια.ενω

Α53 καλυτερη stock camera( δεν ξερουμε ποσο μπορει να βελτιωθει με gcam) κι μεγαλυτερη μπαταρια (δν ξερουμε ποσο ενεργοβορος ειναι ο exymos σε σχεση με τον snagdragon 778) 

 

 

Edited by powerup
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung A53
  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν έχει μεγάλες διαφορές απο το a52s αλλά θα πάρει μέχρι και το android 16 για όσους δεν αλλάζουν συχνά κινητά.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα τον άθλιο exynos που φοράει είναι πολύ τα λεφτά που ζητάει, καλύτερη επιλογή το a52s.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω εγώ σχολιάζω το 479 που αναφέρει
όταν μιλάμε για τιμές από το ιδιο σαιτ είναι 279 με 340 οι τιμές

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτή είναι η επίσημη τιμή , skroutz, best price θα έχει πολύ φθηνότερα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2022 at 10:37 ΠΜ, akalos said:

δεν ξέρω εγώ σχολιάζω το 479 που αναφέρει
όταν μιλάμε για τιμές από το ιδιο σαιτ είναι 279 με 340 οι τιμές

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk




 

Οι τιμες "πεφτουν" πολυ γρηγορα για νεο κινητο κι δεν εχει συμπληρωθει ουτε μηνας απο την κυκλοφορια του !!!!

Α53 απο 314+ μεταφορικα( best price)ενω Α52s απο 263+ μεταφορικα( best price)που εχει πανω απο 7 μηνες κυκλοφοριας 

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μιλάει για την επίσημη τιμή της αντιπροσωπείας μαζί και με τα 2 δώρα που δίνει. Στα skroutz και bestprice το βρίσκεις ήδη κοντά στο 350 χωρίς φυσικά τα δώρα αν δεν σε ενδιαφέρουν. Φαίνεται καλή περίπτωση αλλά δεν ξέρω με τον exynos πως θα δουλεύει.

Εγώ προσωπικά τον τελευταίο καιρό ήμουν πολύ ψημένος για το S21 FE αλλά τώρα βλέποντας αυτό που είναι και πιο φθηνό θα το ξανασκεφτώ. Θα περιμένω να δω κριτικές και μετά θα αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/4/2022 at 9:07 ΠΜ, andval said:

Δεν έχει μεγάλες διαφορές απο το a52s αλλά θα πάρει μέχρι και το android 16 για όσους δεν αλλάζουν συχνά κινητά.

Ισχύει αυτό αλλά δεν νομίζω το τσιπάκι που φοράει να βγάζει μεγάλη εμπιστοσύνη για να βάλεις πάνω 4 μεγάλες εκδόσεις Android...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με την συσκευή που να έχει Cosmote (What's Up αν έχει σημασία) και να έχει ενεργοποιήσει VoLTE/VoWiFi και 5G;

Έχει την συσκευή φίλος μου, στέλνει sms στο 1333 την λέξη WIFICALL, και 5G, και του έρχονται απαντήσεις και για τις 2 περιπτώσεις ότι η συσκευή του δεν υποστηρίζεται.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ καινουργια , θα βαλει την σιμ του σε κινητο που υποστηρίζει,θα στειλει μνμ να ενεργοποιηθεί και μετα στο Α53 και ολα καλα θα ενεργοποιηθεί
Σ' ευχαριστώ πολύ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δουλεύει κανονικά και 5G, Volte, ολες τις τεχνολογιες. 

Το 1280 τσιπ, παει σφαιρα. Παιχνίδια δεν παιζω. Ολα τα κανει πολυ πολυ καλά !

Το συγκρινα με το 21FE, επειδη ανοιξα και στα δυο ολες τις εφαρμογες ταυτόχρονα για να δω ταχύτητα , ομολογω πως δεν ειδα να υστερει καπου το Α53. 

Οποτε το αγορασα. Ευχαριστημένος . Παλιοτερα ειχα πληρωσει τα διπλα για το S9 plus ...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά και 5G, Volte, ολες τις τεχνολογιες. 
Το 1280 τσιπ, παει σφαιρα. Παιχνίδια δεν παιζω. Ολα τα κανει πολυ πολυ καλά !
Το συγκρινα με το 21FE, επειδη ανοιξα και στα δυο ολες τις εφαρμογες ταυτόχρονα για να δω ταχύτητα , ομολογω πως δεν ειδα να υστερει καπου το Α53. 
Οποτε το αγορασα. Ευχαριστημένος . Παλιοτερα ειχα πληρωσει τα διπλα για το S9 plus ...
Τα 5G, VoLTE και VoWiFi τα ενεργοποίησες από την ίδια την συσκευή, ή έβαλες την Cosmote SIM σε άλλη υποστηριζόμενη συσκευή για να στείλεις τα SMS και μετά αφου6 την έβαλες πίσω στο A53 είδες τις ρυθμίσεις ενεργοποιημένες;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, tsiftsism said:

Τα 5G, VoLTE και VoWiFi τα ενεργοποίησες από την ίδια την συσκευή, ή έβαλες την Cosmote SIM σε άλλη υποστηριζόμενη συσκευή για να στείλεις τα SMS και μετά αφου6 την έβαλες πίσω στο A53 είδες τις ρυθμίσεις ενεργοποιημένες;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

Εβαλα τη σιμ καρτα στη συσκευή και επαιξε αμέσως χωρίς να χρειάζεται να κανω κατι περισσότερο. Αγορασμενο απο παραεισαγωγη, οχι απο επισημο αντιπρόσωπο. Αυτες οι τεχνολογιες παρεχονται απο την κοσμοτε, τις ειχα ενεργες απο τη χρηση της προηγουμενης συσκευης. Αφού τις υποστηριζει και η νεα συσκευή , λειτουργησαν αμεσως.

Edited by vaskor
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εγω που το περιεργαστηκα σε ενα καταστημα μου φανηκε καλυτερη συσκευη το 53 σε σχεση με το 52ς, οκ ο επεξεργαστης ειναι καλος στο 52 αλλα σαν συσκευη all round μου φανηκε καλυτερο το καινουριο, ειδικα η οθονη!

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το πηρα και μολις τελειωσα το σεταρισμα, θα πω εν συντομια καποια πραγματα για τη συσκευη και αργοτερα θα ενημερωνω.

 

Ποιοτητα κατασκευης, πολυ καλυτερη απο τα Α52. Το εχω σε ασπρο και ειναι πολυ ομορφη συσκευη. 

Ηχεια, καλυτερα απο τα Α52

Οθονη καλυτερη απο τα Α52, ειναι πιο φωτεινη και εχει αριστο uniformity

Δονηση, τα ιδια 

Επεξεργαστης, ναι ειναι πιο αργο, απο το Α52S, και του φαινεται. Πολυ πιο αργο? ναι αρκετα, αλλα θα επανελθω σε αυτο αργοτερα. Τα Α52 και Α525G τα παταει.

Καμερα, εδω φιλοι μου εχω να πω οτι τραβαει καλυτερες φωτογραφιες απο το S20FE, ειδικα τωρα που τραβηξα μερικες βραδυνες. Βιντεο δεν ξερω ακομα. Θα επανελθω και σε αυτο. 

Δαχτυλικο αποτυπωμα, αριστο! πολυ καλο, πιανει με τη πρωτη και εχω και tempered glass επανω. 

Κατα τα αλλα ιδια εμπειρια ακριβως με τα υπολοιπα Α52. Θεωρω οταν βγει το A53S με κανενα 7 series gen 1 θα κανει μπαμ. 

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

SOT εχω περιπου καθε μερα πανω απο 8 ωρες. Σπασιματα εντος εφαρμογης εχω μονο στο google maps & youtube, τα οποια στον browser πηγαινουν νερακι. Κατα τα αλλα πεταει, βελτιωθηκε πολυ και η αποκριση και η μπαταρια μετα απο 4 μερες. 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Κολλάει αρκετά η συσκευή παιδιά; Θέλω το κινητό για τη μητέρα μου. Ψάχνει ένα κινητό με καλή selfie αλλά επειδή είναι όλη τη μέρα σε fb, Instagram, viber και web browsing, φοβάμαι ότι η εμπειρία της θα είναι πολύ laggy... μέχρι που έχω αρχίσει να σκέφτομαι να της πάρω κάποιο Realme (και ας έχουν χάλια σελφι κάμερα γενικά).

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, steve_tash said:

Κολλάει αρκετά η συσκευή παιδιά; Θέλω το κινητό για τη μητέρα μου. Ψάχνει ένα κινητό με καλή selfie αλλά επειδή είναι όλη τη μέρα σε fb, Instagram, viber και web browsing, φοβάμαι ότι η εμπειρία της θα είναι πολύ laggy... μέχρι που έχω αρχίσει να σκέφτομαι να της πάρω κάποιο Realme (και ας έχουν χάλια σελφι κάμερα γενικά).

τι ειχε η μητερα σου πριν απο αυτο?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Just now, ea6gka said:

τι ειχε η μητερα σου πριν απο αυτο?

Ένα χρέπι... Xiaomi Redmi Note 7. Και μου διαμαρτύρεται συνεχώς ότι κολλάει και ότι οι φωτογραφίες πλέον βγαίνουν πολύ ξεθωριασμενες... σαν να μην έχουν καθόλου χρώμα. 

Link to comment
Share on other sites

χαωδης διαφορα, παρολαυτα αν η μητερα σου κανει μετρια χρηση τοτε για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου παρε το 52S. Αλλιως το 53 θα σε καλυψει κατα 95%. Γιατι σου λεω το 52s , θεωρω οτι το 53 σε δυο χρονια θα ειναι αργο. Το αλλο μαλλον οχι. 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Κάνει αρκετά βαριά χρήση social media... έχει βγει στη σύνταξη τώρα και βαριέται... οπότε καταλαβαίνεις... 😂 Όλη μέρα πάνω στο κινητό είναι... κυριολεκτικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το πήρα και εγώ μετα από καλή ανταλλαγή με παλαιότερη συσκευή
Κυρίως λόγω των 5 ετών υποστήριξης

Με προβληματίζει ο επεξεργαστής.
Λαγκαρει λίγο

Υπάρχει τρόπος αυτό να βελτιωθεί;
Έκανα και τη virtual ram 6gb
Κάτι άλλο σκέφτεστε?

Sent from my MI PAD 4 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A53 5G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...