Jump to content

Huawei P50 Pro


hexenlord
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αγαπητοι φιλοι, μολις αγορασα το εν λογω κινητο. Μεχρι στιγμης ερχομενος απο iPhone 12 δεν μπορω να πω οτι εχω ξετρελαθει με το ΟS. Εχω διαφορους μικρους (η μεγαλυτερους πονοκεφαλους). 

1) Ενω ηξερα πως δεν ειχε Google services (το οποιο και προτιμω καθως εχω αντικαταστησει τα παντα με Microsoft) εχω θεματα με app updates. Το ΑPK Pure ενω βρισκει διαφορα updates δεν τα κατεβαζει, δλδ κολλαει/σταματαει επ'απειρον στο εικονιδιο με την γραμμουλα προοδου "κατεβασματος" χωρις ομως η γραμμηνα γεμιζει. Αναγκαζομαι να κανω manual updates ειτε απο browser ειτε απο QR code scanning

2) Περασα το shell της Microsoft, το Microsoft launcher και ενω ηταν πολυ δυνατο σαν εφαρμογη, δεν ειχα καθολου ειδοποιησεις (ενω στις ρυθμισεις φαινονταν ολα οκ). Δεν ειχα δλδ εκεινες τις τελιτσες που βγαινουν πανω δεξια στο εικονιδιο και σε ειδοποιουν πως εχεις μηνυμα η οτιδηποτε..

3) Ερωτηση για την καμερα, εχω 3 επιλογες στις φωτο σε συναρτηση με το aspect ratio:

4:3 (το εχει μαλιστα και recommended), 1:1 (τι ειναι αυτο?), Full screen (αλλο και τουτο, δλδ 21:9???). Που ειναι ρε παιδια το 16:9 που ηξερα στο iPhone? Δλδ αν επιλεξω 4:3 εχω την κλασσικη "σχεδον τετραγωνη" φωτο, αν επιλεξω φουλ σκριν τοτε παω σε 21:9? και πως θα δειχνει αυτο σε οθονη λαπτοπ και τηλεοραση που ειναι 16:9? με μπαρες πανω κατω και κομμενα αριστερα δεξια, ή σε σμικρυνση για να χωραει ολη η φωτο στο 16:9 καδρο?? Τα ιδια και στο Video...τι παιζει?

4) To πληκτρολογιο κοντευει να μου σπασει τα νευρα. Δεν διορθωνει πολλα απο τα λαθη που εκανα στο iPhone, ειδικα οταν ενωνω λεξεις επειδη γραφω γρηγορα δεν τις διαχωριζει (αγγλικα και ελληνικα, γραφω 80% αγγλικα, ειμαι κατοικος εξωτερικου). Μηπως θα με "μαθει" με τον καιρο, τυπου θελει εκπαιδευση? (μη γελατε μωρε!)

Θα μας τρελανει η Huawei η εγω περασα πολλα χρονια σε iPhone και τα βλεπω στραβα?

Σε πιθανη ερωτηση γιατι πηρα αυτο το κινητο: 80% για την καμερα, 20% επειδη σιχαινομαι τη google και ηξερα/ηλπιζα πως θα παραμετροποιησω το κινητο με ολες τις MS εφαρμογες που ηθελα. Θα επαιρνα iPhone 13 αλλα ειχε χειροτερη καμερα.

Edited by hexenlord
Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολόγια μπορείς να κατεβάσεις όσα θες, εγώ βολεύτηκα τα τελευταία χρόνια με το Microsoft SwiftKey. 

Apk updates κάνω χειροκίνητα 

Gspace gms apps δηλαδη, πάλι πάω playstore και επιλέγω updates 

P40 pro 

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το android auto αν δουλεύει; Το χρησιμοποιώ καθημερινά και είναι κριτήριο αγοράς για εμένα...

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, smyrali said:

Έχει δοκιμάσει κανείς το android auto αν δουλεύει; Το χρησιμοποιώ καθημερινά και είναι κριτήριο αγοράς για εμένα...

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Απ όσο ξέρω τα huawei πασχίζουν δυστυχώς , δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά (Ρ40 pro) , μιας και δεν έχω παραλάβει το νεο όχημα , υπάρχουν βιντεάκια που βοηθάνε αλλά δεν ξέρω κατα ποσο λύνεται το θέμα 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει δοκιμάσει κανείς το android auto αν δουλεύει; Το χρησιμοποιώ καθημερινά και είναι κριτήριο αγοράς για εμένα...

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μα πως να δουλεύει το android Auto χωρίς google apps.
Και για μένα αυτό που αναφέρεις είναι κριτήριο αγοράς αλλά δυστυχώς πλέον δεν νομίζω πως δουλεύει σε Huawei.
Το τελευταίο Huawei που είχα με google apps ήταν το nova 5 και δούλευε άψογα με το αυτοκίνητο μου η εφαρμογή android Auto.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι πολλά τα λεφτά για τους περιορισμούς της συσκευής αλλά αυτή τη στιγμή τρέχει προσφορά στο public στα 1199 ευρώ με 20 % επιστροφή yellows και δώρο το huawei gt 3 active. Σχεδόν όσο στο best price , με τη δυνατότητα άτοκων δόσεων.

Στάλθηκε από το SM-F916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

spacer.png

 

spacer.png

 

Network     Technology     
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE
Launch     Announced     2021, July 29
Status     Available. Released 2021, August 12
Body     Dimensions     158.8 x 72.8 x 8.5 mm (6.25 x 2.87 x 0.33 in)
Weight     195 g (6.88 oz)
Build     Glass front, glass back, aluminum frame
SIM     Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
     IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min)
Display     Type     OLED, 1B colors, 120Hz
Size     6.6 inches, 105.4 cm2 (~91.2% screen-to-body ratio)
Resolution     1228 x 2700 pixels (~450 ppi density)
Platform     OS     HarmonyOS 2.0 (China), EMUI 12 (Europe), no Google Play Services
Chipset     Kirin 9000 (5 nm)
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm)
CPU     Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55)
Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680)
GPU     Mali-G78 MP24
Adreno 660
Memory     Card slot     NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot)
Internal     128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM
Main Camera     Quad     50 MP, f/1.8, 23mm (wide), PDAF, Laser AF, OIS
64 MP, f/3.5, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom, 7x lossless zoom
13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF
40 MP, f/1.6, 23mm (B/W), AF
Features     Leica optics, dual-LED flash, panorama, HDR
Video     4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; gyro-EIS
Selfie camera     Single     13 MP, f/2.4, (wide), AF
Features     Panorama, HDR
Video     4K@30fps, 1080p@30/60/240fps
Sound     Loudspeaker     Yes, with stereo speakers
3.5mm jack     No
Comms     WLAN     Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth     5.2, A2DP, LE
GPS     Yes, with A-GPS. Up to quad-band: GLONASS (4), BDS (4), GALILEO (3), QZSS (2), NavIC
NFC     Yes
Infrared port     Yes
Radio     No
USB     USB Type-C 3.1, USB On-The-Go
Features     Sensors     Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum
Battery     Type     Li-Po 4360 mAh, non-removable
Charging     Fast charging 66W
Fast wireless charging 50W
Misc     Colors     Golden Black, Cocoa Gold, Pearl White, Charm Pink
Models     JAD-AL50, JAD-LX9
Price     € 889.00 / $ 629.00
Tests     Performance     AnTuTu: 793876 (v8), 786215 (v9)
GeekBench: 3145 (v5.1)
GFXBench: 44fps (ES 3.1 onscreen)
Display     Contrast ratio: Infinite (nominal)
Camera     Photo / Video
Loudspeaker     -27.3 LUFS (Good)
Battery life     
Endurance rating 76h

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P50 Pro
  • 1 year later...

Καλησπέρα ομάδα.

Πέρα από τα βασικά (chrome insta FB Gmail messenger Viber, χάρτες και εθνική τράπεζα) δεν πολυθελω παιχνίδια κτλ από play store. Πιστεύετε ότι  θα την παλέψω ή τζάμπα ταλαιπωρία;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...