Jump to content

Η Google υποχρεώνει το YouTube Vanced σε "λουκέτο"!


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άδοξος τέλος για την δημοφιλή εφαρμογή YouTube Vanced, καθώς μια νομική απειλή από την Google προκαλεί την διακοπή λειτουργίας του. Οι δημιουργοί του Vanced αποκάλυψαν ότι το έργο τους θα “τερματιστεί” τις επόμενες ημέρες, με τους συνδέσμους λήψης να αφαιρούνται στην συνέχεια. Αν και η εφαρμογή θα συνεχίσει να λειτουργεί για οποιονδήποτε την έχει εγκαταστήσει αυτήν τη στιγμή στο Android χωρίς μελλοντικές ενημερώσεις, είναι πιθανό να σταματήσει να λειτουργεί εντελώς κάποια στιγμή στο κοντινό μας μέλλον. Οι ιδιοκτήτες του Vanced λένε ότι αναγκάστηκαν να διακόψουν το έργο “για νομικούς λόγους”.

Η Google έστειλε πρόσφατα στους κατόχους του Vanced επιστολή παύσης και διακοπής, η οποία ανάγκασε τους προγραμματιστές να σταματήσουν τη διανομή και την ανάπτυξη της εφαρμογής. “Μας ζητήθηκε να αφαιρέσουμε όλες τις αναφορές στο “YouTube”, να αλλάξουμε το λογότυπο και να καταργήσουμε όλους τους συνδέσμους που σχετίζονται με προϊόντα YouTube”, λέει ένας διαχειριστής από την ομάδα Vanced σε ένα μήνυμα απευθυνόμενος προς την σελίδα The Verge.

Το Vanced είναι μια δημοφιλής εφαρμογή για το YouTube και την πλατφόρμα του Android, ιδιαίτερα επειδή επιτρέπει στους χρήστες του YouTube να αποκλείουν όλες τις διαφημίσεις βίντεο στο YouTube χωρίς συνδρομή Premium. Το Vanced περιλαμβάνει επίσης ένα πραγματικό μαύρο θέμα και προσαρμογές που δεν προσφέρονται στην επίσημη εφαρμογή YouTube για Android.

[via]

back to the Article

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι καλύτερο έχω κατεβάσει τα περίπου 15 έτη που έχω στο ίντερνετ... πολλά settings, προσαρμογή σαν ραδιόφωνο με κλειστή οθόνη κλπ, ζωή χωρίς διαφημίσεις και τα συναφή, άψογη εμπειρία. Χειρότερο νέο του μήνα μακράν, και σκεφτείτε μου ήρθε 800€ ρεύμα...

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά κρατάμε την εφαρμογή εγκατεστημένη στις συσκευές μας μέχρι να σταματήσει να λειτουργεί.

Από εκεί και πέρα οι καλύτερες λύσεις (αν και όχι εφάμιλλες με το Vanced) νομίζω πως είναι:
• αγορά YouTube Premium από Αργεντινή με VPN με € 1,08/μήνα,
• εγκατάσταση Kiwi browser με Unlock Origin + Sponsorblock + Return Dislike extensions
• εγκατάσταση Brave browser


Πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να δούμε την 'ανάσταση' της εφαρμογής από κάποιον άλλο dev, μιας και ο κώδικας της εφαρμογής δεν open source, και ούτε θα ασχοληθεί κάποιος από την αρχή για να φτιάξει εφαρμογή την οποία και πάλι η Google θα κυνηγήσει σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα.


Ήταν τα χειρότερα νέα που άκουσα όσον αφορά τον χώρο του Android από την μέρα που η Google 'έκλεισε' τον καλύτερο email client, το Inbox.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk





Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tsiftsism said:


• εγκατάσταση Brave browser
 

Aυτό έχω κάνει. Με την εφαρμογή του Youtube πραγματικά είναι απάλευτο να δεις ένα βίντεο. Στην ουσία βλέπεις διαφημίσεις με ολίγο βίντεο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Aυτό έχω κάνει. Με την εφαρμογή του Youtube πραγματικά είναι απάλευτο να δεις ένα βίντεο. Στην ουσία βλέπεις διαφημίσεις με ολίγο βίντεο.
Εγώ πάλι, μέχρι να βρω ότι μπορώ να μπλοκάρω το εκνευριστικό popup περί cookies με το Adguard που ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ για κόψιμο διαφημίσεων, είχα ως εναλλακτικό του Chrome τον Kiwi browser στο κινητό μου για την χρήση του "I don't care about cookies" extension, οπότε τώρα πρόσθεσα και τα extensions για το YouTube και είναι standby για όταν θα σταματήσει να λειτουργεί το Vanced.

Θα βγάλω απλά ένα shortcut του site στην homescreen μου, και θα βλέπω από εκεί. ;)


Στον Brave μιας και τον χρησιμοποιείς, σου εμφανίζει το popup με τα cookies, , ή το κόβει και αυτό ο browser;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι καλύτερο έχω κατεβάσει τα περίπου 15 έτη που έχω στο ίντερνετ...
Χειρότερο νέο του μήνα μακράν, και σκεφτείτε μου ήρθε 800€ ρεύμα...

Γονάτισα απ' τα γέλια, ταυτίζομαι!


Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pure tuber κύριοι.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παγκοσμιος ξεσηκωμος πρεπει να γινει επανασταση εγω διαγραφω ολες τις google εφαρμογες για ενα χρονο λευτερια στο Vanced !

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, baiosss said:

Pure tuber κύριοι.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

 

Καλύτερο από το Vanced είναι;

Έχω την έκδοση 16.29.39. του Vanced. Προλαβαίνω να την ανανεώσω ή δεν θα εγκατασταθεί; Πότε θα ισχύσει ο αποκλεισμός ξέρει κανείς;

Edit: Τελικά κατάφερα να περάσω την 17.03.38. Μάλλον η τελευταία θα πρέπει να είναι. Τώρα πόσο καιρό θα δουλέψει, θα δούμε. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, koutsis said:

Ήταν θέμα χρόνου να συμβεί. Άλλο ένα κάστρο του Android έπεσε...

Ευτυχως εχει πολλα καστρα "καβα" το android να πεσουν... και παλι θα "χτιστουν" νεα. No worries...

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, koutsis said:

Ήταν θέμα χρόνου να συμβεί. Άλλο ένα κάστρο του Android έπεσε...

Ναι, μένουν άλλες 49 εφαρμογές που κάνουν το ίδιο πράγμα ακριβώς και μία ακόμα που είναι το ίδιο το YouTube .apk αλλά cracked.

 

*shug*

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kaluas said:

Ναι, μένουν άλλες 49 εφαρμογές που κάνουν το ίδιο πράγμα ακριβώς και μία ακόμα που είναι το ίδιο το YouTube .apk αλλά cracked.

 

*shug*

Αλήθεια άλλες 49 εφαρμογές κάνουν ακριβώς το ίδιο; 🤔 γιατί σε όσα forum διαβάζω δεν υπάρχει άλλη που να είναι το ίδιο καλή. υπάρχουν εναλλακτικές αλλά καμία σχέση.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, koutsis said:

Αλήθεια άλλες 49 εφαρμογές κάνουν ακριβώς το ίδιο; 🤔 γιατί σε όσα forum διαβάζω δεν υπάρχει άλλη που να είναι το ίδιο καλή. υπάρχουν εναλλακτικές αλλά καμία σχέση.

Κάποιες κάνουν καλύτερη δουλειά, κάποιες χειρότερη, κάποιες έχουν άλλα feature, άλλες περισσότερα, άλλες λιγότερα. Εγώ το Vanced το προσπέρασα σχετικά γρήγορα γιατί βρήκα κάτι πολύ καλύτερο, επίσης είμαι κάτοχος YouTube Premium από το 2018. Εδώ ένα μέλος πιο πάνω έγραψε ήδη εναλλακτική εφαρμογή κάτω από την είδηση πως πέθανε η πιο γνωστή.

 

Το σκηνικό είναι "ο βασιλιάς πέθανε. Ζήτω ο βασιλιάς.". Άσχετα με το θέμα, το όλο σκεπτικό σου είναι λάθος. "Έπεσε κάστρο του Android". Μα, τι λες; Είναι το νούμερο ένα λειτουργικό σε συσκευές, έχει υποστήριξη για πράγματα που ούτε φανταζόσουν πως ήθελες. Και εννοείται πως έχει εναλλακτικές για τα πάντα.

Membership.JPG

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πάντως έβαλα Newpipe και τα έχω όλα.... 

Η καλύτερη λύση. 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαλα Newpipe και τα έχω όλα.... 
Η καλύτερη λύση. 
Δεν μπορείς να κάνεις login με τον λογαριασμό σου, αν δε κάνω λάθος, οπότε δεν τα έχεις όλα.

Έτσι, δεν μπορείς να έχεις synced το history σου σε όλες τις συσκευές που χρησιμοποιείς.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

To newpipe παίζει βίντεο σε PiP(picture in picture)??? 

Με βολεύει αφάνταστα η συγκεκριμένη λειτουργία του vanced, καθώς βλέπω βίντεο και παράλληλα κάνω και άλλα πράματα στο τηλέφωνο. 

 

Επίσης βολεύει πολύ η αναπαραγωγή με κλειστή οθόνη!

Link to comment
Share on other sites

To newpipe παίζει βίντεο σε PiP(picture in picture)??? 
Με βολεύει αφάνταστα η συγκεκριμένη λειτουργία του vanced, καθώς βλέπω βίντεο και παράλληλα κάνω και άλλα πράματα στο τηλέφωνο. 
 
Επίσης βολεύει πολύ η αναπαραγωγή με κλειστή οθόνη!
Δουλεύει ακόμα παραπάνω από άψογα το vanced. Γιατί να παίξεις με άλλη εφαρμογή αυτή τη στιγμή? Vanced δουλεύω όλη μέρα.

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, king2009 said:

Δουλεύει ακόμα παραπάνω από άψογα το vanced. Γιατί να παίξεις με άλλη εφαρμογή αυτή τη στιγμή? Vanced δουλεύω όλη μέρα.

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βρε Και γω με vanced είμαι, αλλά λέμε για τη στιγμή που θα σταματήσει να παίζει.....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, king2009 said:

Δουλεύει ακόμα παραπάνω από άψογα το vanced. Γιατί να παίξεις με άλλη εφαρμογή αυτή τη στιγμή? Vanced δουλεύω όλη μέρα.

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εμένα σήμερα σταμάτησε να δουλεύει το vanced..... 

1 ώρα πριν, mol said:

To newpipe παίζει βίντεο σε PiP(picture in picture)??? 

Με βολεύει αφάνταστα η συγκεκριμένη λειτουργία του vanced, καθώς βλέπω βίντεο και παράλληλα κάνω και άλλα πράματα στο τηλέφωνο. 

 

Επίσης βολεύει πολύ η αναπαραγωγή με κλειστή οθόνη!

Ναι, παίζει και με κλειστή οθόνη, και στο παρασκήνιο και PiP

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tsiftsism said:

Δεν μπορείς να κάνεις login με τον λογαριασμό σου, αν δε κάνω λάθος, οπότε δεν τα έχεις όλα.

Έτσι, δεν μπορείς να έχεις synced το history σου σε όλες τις συσκευές που χρησιμοποιείς.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk
 

Ναι, δεν έχει login. Είναι κάτι το οποίο δεν με απασχολεί οπότε γι αυτό έγραψα "όλα" (προφανώς λανθασμένα).... 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites



Εμένα σήμερα σταμάτησε να δουλεύει το vanced..... 


Παίζει μια χαρά.

Αν σου έβγαζε "error 400-κάτι" τότε δεν είχες την τελευταία version και χρειαζόταν να κάνεις αναβάθμιση. ;)



Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

chocbhed_6630   Γαργαλιεσαι ευκολα ?? πολλα "haha" ...  

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...