Jump to content

My CB: Για του φίλους του myphone.gr στα 27 MHz


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 339
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μόνο σε φορτηγά το συναντάς (κακός μεν κατά την άποψη μου)...αν και δεν ξέρω κατά πόσο πλέον μιλάει κανείς σε αυτές τις συχνότητες.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

 

Ένας φίλος θέλει να επικοινωνεί σε απόσταση κάποιων χιλιομέτρων στη Θεσσαλονίκη (όσο το δυνατόν πιο νόμιμα) σε 2 σημεία (σπίτι-μαγαζί).

 

Εννοείται πέρα από τα κινητά...

 

Τι του προτείνεται από CB; Του μίλησα φυσικά για άδεια ραδιοερασιτέχνη αλλά δεν το κόβω να διαβάζει για τις εξετάσεις καθότι χρειάζεται και 2ο μέλος της οικογένειας να βγάλει τέτοια άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ένας φίλος θέλει να επικοινωνεί σε απόσταση κάποιων χιλιομέτρων στη Θεσσαλονίκη (όσο το δυνατόν πιο νόμιμα) σε 2 σημεία (σπίτι-μαγαζί).

 

Εννοείται πέρα από τα κινητά...

 

Τι του προτείνεται από CB; Του μίλησα φυσικά για άδεια ραδιοερασιτέχνη αλλά δεν το κόβω να διαβάζει για τις εξετάσεις καθότι χρειάζεται και 2ο μέλος της οικογένειας να βγάλει τέτοια άδεια.

 

Αν δεν είναι σε πολύ κλειστό χώρο ο ασύρματος δεν κάνει;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι σε πολύ κλειστό χώρο ο ασύρματος δεν κάνει;

 

Προσπαθώ να του δώσω λύση σε ότι πιο νόμιμο γίνεται, θέλει να μιλάει Ηλιούπολη-Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Οπότε αν πάει σε cb, θα πρέπει να βάλει κεραία βάσεως, που δεν είναι νόμιμη. ;)

Link to comment
Share on other sites

εχμ, ναι, το πρόβλημα είναι το νόμιμο και η απόσταση...

δηλαδή, όπως σίγουρα γνωρίζεις, τα νόμιμα PMR δεν πρόκειται να καλύψουν σοβαρή απόσταση με το νόμιμο 0,5watt. Αν βάλεισ λίγο νερό στο θέμα ισχύος, υπάρχουν κάποια κινέζικα uhf 400-470Mhz, στα 15 περίπου ευρώ το κομμάτι, που εκπέμπουν μέχρι και 3watt και υποστηρίζουν και CTCSS για κάποιο βαθμό privacy.

http://www.aliexpress.com/store/product/New-5W-16CH-Walkie-Talkie-UHF-BF-777S-Interphone-Transceiver-Two-Way-Radio-Mobile-Portable-Handled/801407_543962839.html

 

Γενικά για τα Baofeng διαβάζω καλές κριτικές σε σχετικά sites...

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

εχμ, ναι, το πρόβλημα είναι το νόμιμο και η απόσταση...

δηλαδή, όπως σίγουρα γνωρίζεις, τα νόμιμα PMR δεν πρόκειται να καλύψουν σοβαρή απόσταση με το νόμιμο 0,5watt. Αν βάλεισ λίγο νερό στο θέμα ισχύος, υπάρχουν κάποια κινέζικα uhf 400-470Mhz, στα 15 περίπου ευρώ το κομμάτι, που εκπέμπουν μέχρι και 3watt και υποστηρίζουν και CTCSS για κάποιο βαθμό privacy.

http://www.aliexpress.com/store/product/New-5W-16CH-Walkie-Talkie-UHF-BF-777S-Interphone-Transceiver-Two-Way-Radio-Mobile-Portable-Handled/801407_543962839.html

 

Γενικά για τα Baofeng διαβάζω καλές κριτικές σε σχετικά sites...

 

Λύσεις μη νόμιμες του βρίσκω και εγώ (καθότι ραδιοερασιτέχνης)...το θέμα είναι να μπορέσει να ξεφύγει από κινητή τηλεφωνία και να κάνει κάτι άλλο εκτός από το να δώσει εξετάσεις. Άδεια CB πάντως νόμιμα σε βάσης θέλεις πολύ προϋποθέσεις για να βγάλεις...δεν τις καλύπτει νομίζω σχεδόν κανείς. Όσο για pmr, ΜΟΝΟ από ταράτσα σε ταράτσα θα γινόταν επαφή και αυτό πάλι ίσως όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Γνωρίζει κανείς μοντέλα φορητά με καλή αυτονομία ; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μοντέλο νομίζω ότι συγκεντρώνει πάρα πολλά και δυνατά τεχνικά χαρακτηριστικά:

 

http://www.studiosound.gr/midland-alan-42-multi-p-3285.html

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μοντέλο νομίζω ότι συγκεντρώνει πάρα πολλά και δυνατά τεχνικά χαρακτηριστικά:

 

http://www.studiosound.gr/midland-alan-42-multi-p-3285.html

 

Το επιβεβαιώνω κι εγώ. Το είχα κάποτε, όταν ασχολούμουν με CBs. Είναι εξαιρετικό, σπάει πανεύκολα και μάλιστα αν θυμάμαι καλά το έδιναν μαζί με μπαταριοθήκη που έπαιρνε 4ΑΑΑ για να μη μένεις ποτέ !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω κι εγώ. Το είχα κάποτε, όταν ασχολούμουν με CBs. Είναι εξαιρετικό, σπάει πανεύκολα και μάλιστα αν θυμάμαι καλά το έδιναν μαζί με μπαταριοθήκη που έπαιρνε 4ΑΑΑ για να μη μένεις ποτέ !

 

Δηλαδή; Στην κυριολεξία μιλάς ;:blink:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εννοεί οτι ξεκλειδώνει εύκολα...

 

Μπείτε στο http://www.mods.dk και θα λυθούν όλες οι απορίες σας :rolleyes:

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

πάντως για φορητό μου φαίνεται ακριβο...το θέλω για οικογένεια μαμά/γιος για να επικοινωνούν...αλλά τα pmr δεν έχουν μεγάλη εμβέλεια.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
δωρεάν επικοινωνία είναι...στην κυριολεξία όμως, γιατί όχι ;
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ας προτείνουμε λοιπόν μια συγκεκριμένη ώρα και συχνότητα όπου θα προσπαθούμε καθημερινά να βρισκόμαστε και να "ακουστούμε"...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι θεσ/νίκη, οι δοκιμές όμως είναι δωρέαν...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά είχα κάποια τρεξίματα και δεν πολύ έμπαινα στο φόρουμ.

 

Λοιπόν,εγώ είμαι σχεδόν κάθε μέρα,κυρίως στο κανάλι 14 και 19 στα FM. Όποιος θέλει μπαίνει και μιλάει! Η καλύτερα δίνουμε και ένα ραντεβού από δω για να ξέρουμε ώρα κτλπ γιατί δεν είμαι και 24/24 στον αέρα! :p

 

Δημήτρη εννοείτε πως θα το ξεθάψεις από την ντουλάπα!! χαχα

Να ενημερώσω πως ο νόμος σύντομα θα αλλάξει,θα επιτρέπονται και CB βάσεως,όπως και ssb διαμόρφωση. Και το κυριότερο θα αδειοδοτούνται τα άτομα και όχι τα μηχανήματα και τα αυτοκίνητα!!!

 

Μια καλή σελίδα για τα CB είναι αυτή: http://cb27gr.blogspot.gr/ Είναι του πανελλήνιου συλλόγου CB, ΠΑ.ΣΥ.ΧΕ.ΡΑ CB.

 

Άντε δώστε παρών όσοι είστε Αθήνα!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 10 months later...
:!: Υπενθυμίζω ότι τα greeklish απαγορεύονται και μηνύματα σε greeklish διαγράφονται. :!:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το 95 αγορασα το πρωτο μου cb ενα general electric χειρός με τηλεσκοπικη κεραια.Αφου εκανα τα πρωτα μου βηματα εκει ανεβηκα κατηγορια και πηγα και πηρα το alan 78 plus για το αυτοκινητο.

Το εβαλα στο αυτοκινητο και με μια παντοφλα zetagi 300w μιλουσα θυμαμαι απο το λυκαβητό με Σπάρτη.

Με πιασανε ενα βραδυ στο πανοραμα του Υμηττου γιατι καποιος με καρφωσε νομιζοντας οτι ειμαι τρομοκρατης και τη γλιτωσα επειδη επεσα πανω σε γνωστο.

Εβγαλα αδεια και το δουλευα νομιμα και ωραια.

Καποια στιγμη αρχισε να μην ακουγομαι καλα στους αλλους και για να μην τα πολυλογω το ξηλωσα και το εβαλα στην αποθηκη.

Μου το τσιμπησε ενας μπαρμπας μου,που τοτε δουλευε στις νταλικες και δεν το ξαναειδα.

Πριν καμια εβδομαδα που το επισκεφτηκα, αφου τον εχω κανει χρυσο ολα αυτα τα χρονια να μου το δωσει πισω, τελικα τα καταφερα και το πηρα παλι και οχι μονο αυτο αλλα 4 cb αναμεσα τους και ενα cobra 29ltd.

Σκεφτομαι να τα τοποθετησω στην ταρατσα και να κάνω ακροαση ή αλλιως να καθομαι "κουρτινα" που λεγαμε τοτε!...

Μακαρι να ζωντανεψει

Εκανα ενα πειραμα να το διυλεψω προχειρα με ενα μαστιγιο στο μπαλκονι και καταφερα πριν 3 μερες να ακουσω συνομιλια στο καναλι 25 γυρω στη 1 τη νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...