Jump to content

Κινητο για χρηση audio


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα, ελπιζω να το εβαλα στην σωστη κατηγορια.

Εχω το xiaomi redmi note 10 pro, και θελω να το συνδεω μεσω bluetooth με το ραδιοusb του αυτοκινητου για μουσικη.

Ομως ο ηχος που παιρνω ειναι αρκετα χαμηλης ποιοτητας, εχω σχετικα καλο συστημα στο αυτοκινητο, αλλα η πηγη ενω εχει εισοδο usb, ο ηχος μεσω αυτης ειναι τραγικος.

Μονη επιλογη μεσω bluetooth η εισοδο aux.

Tα αρχεια που αναπαραγω ειναι ολα flac.

Δεν εχω ασχοληθει ξανα με μουσικη μεσω κινητου, υπαρχουν καποια κινητα με καλυτερη μουσικη αποδοση απο καποια αλλα;

Και ποια ειναι αυτα;

Στις ρυθμισεις του xiaomi ενεργοποιησα τον aptx bluetooth codec, επισης δοκιμασα και διαφορους players και κατεληξα σε δυο που παιζουν καλυτερα.

Τι αλλο μπορω να κανω για να ακουσω καλυτερα απο το κινητο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δε νομίζω να υπάρχει τηλέφωνο με ενσωματομένο σοβαρό dac. Αν σ' ενδιαφέρει τόσο πολύ η ποιότητα, μόνη λύση είναι να πας σε εξωτερικό usb dac.

Δες τα dragonfly - Hi-Fi Components | Skroutz.gr

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, user_one said:

Δε νομίζω να υπάρχει τηλέφωνο με ενσωματομένο σοβαρό dac. Αν σ' ενδιαφέρει τόσο πολύ η ποιότητα, μόνη λύση είναι να πας σε εξωτερικό usb dac.

Δες τα dragonfly - Hi-Fi Components | Skroutz.gr

Σε ευχαριστω για την απαντηση, ψαχνοντας βρηκα αυτο: https://www.skroutz.gr/s/32235320/Shanling-UA1-Pro-Φορητός-Ψηφιακός-Ενισχυτής-Ακουστικών-Μονοκάναλος-με-DAC-USB-και-Jack-3-5mm.html χρησιμοποιει το ESS ES9219C chip, και παιζει αρχεια ως 384kHz / 32bit and even DSD files up to DSD256.

Επισης καπου διαβασα οτι τα LG εχουν τα καλυτερα dac σε κινητο.

Αληθευει αραγε;

Link to comment
Share on other sites

τα LG εχουν .... λαθος, η LG εχει κλεισει το τμημα με τα smartphones. Οσο για τα παλια μοντελα, μονο τα flagship ειχαν καλο DAC

μεγαλη προσοχη στο προιον που βρηκες στο σκρουτζ. ΔΕΝ ειναι stereo ο ηχος, ειναι μονοφωνικος.

Tα φθηνα smartphones ποτε δεν θα εχουν καλο ηχο, τα ακριβα σημερα ΔΕΝ εχουν εξοδο ηχου. Εαν θελεις καλο ηχο απο φορητη ερασιτεχνικη συσκευη δες αυτο το βιντεο

www.youtube.com/watch?v=3Amkd1uoHmQ

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, lneam said:

τα LG εχουν .... λαθος, η LG εχει κλεισει το τμημα με τα smartphones. Οσο για τα παλια μοντελα, μονο τα flagship ειχαν καλο DAC

μεγαλη προσοχη στο προιον που βρηκες στο σκρουτζ. ΔΕΝ ειναι stereo ο ηχος, ειναι μονοφωνικος.

Tα φθηνα smartphones ποτε δεν θα εχουν καλο ηχο, τα ακριβα σημερα ΔΕΝ εχουν εξοδο ηχου. Εαν θελεις καλο ηχο απο φορητη ερασιτεχνικη συσκευη δες αυτο το βιντεο

www.youtube.com/watch?v=3Amkd1uoHmQ

Σε ευχαριστω για την απαντηση, το UA-1 οταν λεει μονοκαναλο αναφερεται στο ψηφιακο κοματι, η εξοδος ειναι κανονικα στερεοφωνικη.

Δες εδω, δινει channel separation 77db https://shenzhenaudio.com/products/shanling-ua1-pro-es9219c-usb-dac-amp-adapters-type-c-to-3-5mm-audio-cable-headphone-amplifier-pcm384-dsd256-80mw-output-power

To πηρα να το δοκιμασω και παιζει στερεοφωνικα κανονικα.

Πιστευω με εναν καλο player στο κινητο και με ενα εξωτερικο dac/usb σαν και αυτο η ακομα καλυτερα σαν κατι οπως το dragonfly που παρεθεσε ο user_one κατι καλο μπορει να βγει.

Ειδικα στους players ακουσα μεγαλες διαφορες, δοκιμασα καμια 10ρια απο το store, αυτους με την μεγαλυτερη βαθμολογια.

Καλυτερα αποτελεσματα πηρα με τον ONKYO, τον player pro, και τον Poweramp.

Δεν ειμαι σιγουρος αν ο ηχος εχει φτασει το επιπεδο cd εστω, αλλα με το UA-1 ανεβηκε πολυ και σε αναλυση αλλα και σε σωματα.

Ειμαι στο σταδιο που συγκρινω ακομα.

Το SONY που παρεθεσες οντως αυτη ειναι η τιμη του; https://www.ebay.com/itm/172060515699😲😲

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει μην δωσω νεφρο για να παρω Sony!

Yπαρχουν και (πολυ) πιο προσιτα players και ενδεχομενως και καλυτερα οσον αφορα στον ηχο.

Παντως μεχρι τωρα εχω δοκιμασει Samsung S8, και Xiaomi redmi note 10 pro, και το καθενα εχει την δικη του υπογραφη στον ηχο.

Το μεν Samsung πιο τονισμενα μεσαια και πριμα αλλα με πιο περιορισμενη σκηνη, ενω το Xiaomi με πολυ πιο ανοιχτη σκηνη, λιγοτερο αναλυτικο απο το Samsung αλλα και πιο μουσικο, πιο ξεκουραστο το ακουσμα του.

Ευτυχως ο ενισχυτης εχει dsp πανω και μπορω να το ρυθμισω εκει που θελω.

Παντως τις συγκρισεις τις εκανα σε flat ρυθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και παλιό το θέμα,εγώ θα απαντήσω.
Στον τομέα του ήχου η πρόταση μου είναι μόνο μία.
Apple ipod.μοναδικά και αναντικατάστατα.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...