Jump to content

Χωρίς φορτιστή στο κουτί όλα τα μοντέλα των σειρών Samsung Α και Μ


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 ώρες πριν, king2009 said:

 Το s22 συγκρίνετε στα ίσια με gt 2 pro και χάνει κατά κράτος. Με το ultra είναι στα ίδια υπερέχει το ένα σε soc μιας και ο 2200 είναι κάτω και από 888 charging και το άλλο σε κάμερα και αδιαβροχο ποίηση. Μόνο που έχουν μια διαφορά 750 ευρώ. 650 με 1400.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το gt 2 pro είναι ίδια ακριβώς περίπτωση με τα προηγούμενα oneplus τύπου 7pro. Δεν είναι mid range(ούτε έγραψα εγώ πουθενά ότι είναι mid range,έσυ το είπες), αλλά δεν είναι και η high end συσκευή της αγοράς να ανταγωνιστεί στα πάντα τις άλλες ακριβότερες προτάσεις βλέπε s22 ultra.

Και όπως έχω ήδη γράψει(αλλά κλασσικά δεν προσέχεις)το high end σε όλα τα πράγματα το πληρώνεις πολύ ακριβότερα,δεν υπάρχει value for money.

Ούτε έγραψα εγώ πουθενά ότι η Samsung έχει ανταγωνιστικά κινητά σε κάθε κατηγορία,και ότι δεν πουλάει και overpriced συσκευές.

Αφού μπορεί το κάνει. Η Realme με ούτε 4 χρόνια στην αγορα δεν την παίρνει να πουλάει(ακόμα)πολύ ακριβά. Στο έγραψε και ο @baiosss πιο πάνω αλλά ούτε καν που το πρόσεξες....

Δεν φοράμε παρωπίδες, εσείς τις φοράτε γιατί πολύ απλά δεν βλέπετε την συνολική εικόνα,και κοιτάτε μεμονωμένα πράγματα και κάνετε οτι να ναι συγκρίσεις.

Εσύ τα κινητά τα κρίνεις περισσότερο όπως τα gaming smartphones(οθόνη,τσιπάκι,ταχυφόρτιση). Ε δεν σκέφτεται έτσι ο περισσότερος κόσμος,τον ενδιαφέρουν και άλλα πράγματα, αλλιώς θα αγόραζε και ανάλογες συσκευές.

Αν σε καλύπτει το Realme,πήγαινε πάρτο. Σου είπε κανείς να μην το παρεις και να αγοράσεις το S22 η το S22 ultra?Αν όχι,τότε προς τι αυτή η μανία με τις Samsung ναυαρχίδες???

Αυτό φαίνεται και σε αυτό που γράφεις περί A52s και snap870. Δεν κάνει μια συσκευή μόνο το τι τσιπάκι φοράει. Αλλιώς αν είναι έτσι να πάμε να αγοράσουμε όλοι το fail  Iphone SE που ανακοινώθηκε πρόσφατα,γιατί στα χρήματα του δεν υπάρχει συσκευή με τσιπάκι σαν του A15..... 

Τέλος,το έγραψα και πιο πάνω. Το εδώ θέμα δεν αφορά ούτε τα S22,ούτε το Realme, άρα όλα αυτά είναι τέρμα άσχετα.

 

Link to comment
Share on other sites

Note 3 ρε αθεόφοβε?
Still rocking 8 χρονια μετα. Android 12 ενημερώσεις Μαρτίου 2022 all screen gestures aod και έχω και τα καλά της SD υπέρυθρες πενάκι αλλαγή μπαταρίας με ένα 10αρικο κάθε 2 χρόνια 16:9 οθόνη ούτε notch τρύπες τιποτα. Τα καλύτερα 400 ευρω που έδωσα ποτέ μου..

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



Το gt 2 pro είναι ίδια ακριβώς περίπτωση με τα προηγούμενα oneplus τύπου 7pro. Δεν είναι mid range(ούτε έγραψα εγώ πουθενά ότι είναι mid range,έσυ το είπες), αλλά δεν είναι και η high end συσκευή της αγοράς να ανταγωνιστεί στα πάντα τις άλλες ακριβότερες προτάσεις βλέπε s22 ultra.
Και όπως έχω ήδη γράψει(αλλά κλασσικά δεν προσέχεις)το high end σε όλα τα πράγματα το πληρώνεις πολύ ακριβότερα,δεν υπάρχει value for money.
Ούτε έγραψα εγώ πουθενά ότι η Samsung έχει ανταγωνιστικά κινητά σε κάθε κατηγορία,και ότι δεν πουλάει και overpriced συσκευές.
Αφού μπορεί το κάνει. Η Realme με ούτε 4 χρόνια στην αγορα δεν την παίρνει να πουλάει(ακόμα)πολύ ακριβά. Στο έγραψε και ο @baiosss πιο πάνω αλλά ούτε καν που το πρόσεξες....
Δεν φοράμε παρωπίδες, εσείς τις φοράτε γιατί πολύ απλά δεν βλέπετε την συνολική εικόνα,και κοιτάτε μεμονωμένα πράγματα και κάνετε οτι να ναι συγκρίσεις.
Εσύ τα κινητά τα κρίνεις περισσότερο όπως τα gaming smartphones(οθόνη,τσιπάκι,ταχυφόρτιση). Ε δεν σκέφτεται έτσι ο περισσότερος κόσμος,τον ενδιαφέρουν και άλλα πράγματα, αλλιώς θα αγόραζε και ανάλογες συσκευές.
Αν σε καλύπτει το Realme,πήγαινε πάρτο. Σου είπε κανείς να μην το παρεις και να αγοράσεις το S22 η το S22 ultra?Αν όχι,τότε προς τι αυτή η μανία με τις Samsung ναυαρχίδες???
Αυτό φαίνεται και σε αυτό που γράφεις περί A52s και snap870. Δεν κάνει μια συσκευή μόνο το τι τσιπάκι φοράει. Αλλιώς αν είναι έτσι να πάμε να αγοράσουμε όλοι το fail  Iphone SE που ανακοινώθηκε πρόσφατα,γιατί στα χρήματα του δεν υπάρχει συσκευή με τσιπάκι σαν του A15..... 
Τέλος,το έγραψα και πιο πάνω. Το εδώ θέμα δεν αφορά ούτε τα S22,ούτε το Realme, άρα όλα αυτά είναι τέρμα άσχετα.
 


Βρε όλα τα διάβασα απλά εσύ θεωρείς ότι το gt2 Pro δεν είναι το high end της αγοράς επειδή είναι αρκετά πιο φθηνό από s22 ultra iPhone 13 max οχι γιατι έχει χειρότερα χαρακτηριστικά ως σύνολο γιατί δεν έχει ακόμα και η κάμερα προτιμώ το 40x του microscope από την telephoto. Δεν έχω κάτι με το s22 απλά κάνουμε μια σύγκριση για το πόσο ξεδιαντροπες είναι μερικές εταιρίες με την αφαίρεση φορτιστή και καλά νοιάζονται για το περιβάλλον σκόνη στα μάτια του κόσμου δηλαδή. Για το Α52 θα σε απαντήσω στο θέμα του τώρα τα είδα.

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, king2009 said:

Βρε όλα τα διάβασα απλά εσύ θεωρείς ότι το gt2 Pro δεν είναι το high end της αγοράς επειδή είναι αρκετά πιο φθηνό από s22 ultra iPhone 13 max οχι γιατι έχει χειρότερα χαρακτηριστικά ως σύνολο γιατί δεν έχει ακόμα και η κάμερα προτιμώ το 40x του microscope από την telephoto. Δεν έχω κάτι με το s22 απλά κάνουμε μια σύγκριση για το πόσο ξεδιαντροπες είναι μερικές εταιρίες με την αφαίρεση φορτιστή και καλά νοιάζονται για το περιβάλλον σκόνη στα μάτια του κόσμου δηλαδή. Για το Α52 θα σε απαντήσω στο θέμα του τώρα τα είδα.

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Δεν είναι τι θεωρώ εγώ,είναι τι ισχύει στην πράξη.

Spoiler

Το Realme GT 2 pro είναι η high end συσκευή της Realme και flagship killer στα 650ευρώ early bird(όπως ήταν παλιότερα και η Oneplus), αλλά υπάρχει λόγος που ζητάει τόσα χρήματα και όχι 1000+ όπως η Samsung. Μολις αναβαθμιστεί και αυτή και φτιάξει όνομα και πωλήσεις σε αυτούς τους τομεις(όπως η Oneplus πριν από αυτή ή η Xiaomi), θα ζητάει και αυτή 4ψηφιο νούμερο(όπως ζητάνε όλες οι εταιρειες),και πάλι τότε θα κράζεις επειδή ζητάει πολλά.

Αν ηθελες να βρεις μια συσκευή να πεις ότι το S22 ultra είναι overpriced(ή ακόμα και το απλό S22),ας ανέφερες το Pixel 6 pro στα 850-900ευρω που ξεκινάει,που έχει και κορυφαία κάμερα,και Ip68,και ασύρματη φόρτιση και ltpo οθόνη και stock android και 5χρόνια security patches,και 5000 μπαταρία,και 12gb ram κλπ

Αρα όπως βλέπεις αν θέλει μια εταιρεία, μπορεί να προσφέρει όλο το πακέτο(και με αδιαβροχοποίηση)σε αυτά τα χρήματα.

Με είδες εμένα σε κανένα post σε όλο το forum να εκθειάζω τις ναυαρχίδες των 1200 και 1300ευρώ στα πάντα,και να προτείνω κόσμο να τις αγοράζει και να τις παρουσιάζω σαν μονόδρομο?

Η Samsung βρίσκεται σε τέτοιο σημείο που την παίρνει να βγάλει φορτιστές,και έχει και το οκ από την ΕΕ αφού χρησιμοποιεί typeC θύρα για λόγους οικολογίας(η Apple πάλι όχι λόγω lightning).

Οπως κάνει και η Xiaomi στην Κινα που πουλάει χωρίς φορτιστές ή η Google σε Αμερική μια από τα ίδια.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites



Δεν είναι τι θεωρώ εγώ,είναι τι ισχύει στην πράξη.
Spoiler

Το Realme GT 2 pro είναι η high end συσκευή της Realme και flagship killer στα 650ευρώ early bird(όπως ήταν παλιότερα και η Oneplus), αλλά υπάρχει λόγος που ζητάει τόσα χρήματα και όχι 1000+ όπως η Samsung. Μολις αναβαθμιστεί και αυτή και φτιάξει όνομα και πωλήσεις σε αυτούς τους τομεις(όπως η Oneplus πριν από αυτή ή η Xiaomi), θα ζητάει και αυτή 4ψηφιο νούμερο(όπως ζητάνε όλες οι εταιρειες),και πάλι τότε θα κράζεις επειδή ζητάει πολλά.
Αν ηθελες να βρεις μια συσκευή να πεις ότι το S22 ultra είναι overpriced(ή ακόμα και το απλό S22),ας ανέφερες το Pixel 6 pro στα 850-900ευρω που ξεκινάει,που έχει και κορυφαία κάμερα,και Ip68,και ασύρματη φόρτιση και ltpo οθόνη και stock android και 5χρόνια security patches,και 5000 μπαταρία,και 12gb ram κλπ
Αρα όπως βλέπεις αν θέλει μια εταιρεία, μπορεί να προσφέρει όλο το πακέτο(και με αδιαβροχοποίηση)σε αυτά τα χρήματα.
Με είδες εμένα σε κανένα post σε όλο το forum να εκθειάζω τις ναυαρχίδες των 1200 και 1300ευρώ στα πάντα,και να προτείνω κόσμο να τις αγοράζει και να τις παρουσιάζω σαν μονόδρομο?

 




Μα δεν μαλώνουμε απλά προσπαθώ να καταλάβω τον τρόπο σκέψης. Ήρθες στα λόγια μου στο γιατι ζητάει 650 η realme και 1400 η samsung για πανω κάτω ίδιο κινητό. Γιατί δεν έχει το όνομα. Πχ το s22 ultra αν στοιχίζει 500 ευρώ στη Samsung το gt 2 pro στοιχίζει 400 στη realme αλλά λόγο ονόματος το δίνει πιο φθηνά. Ο κόσμος δηλαδή πληρώνει το brand ξεκάθαρα όπως γράφω από την αρχή και έγραψες σωστά και τωρα. Το pixel 6 pro έχει άλλες αδυναμίες ο tensor που φοράει δεν είναι κάτι αξιόλογο και έχει μόλις 30 watt φορτιστή. Ltpo 1440p έχουν και τα 3 s22 ultra gt2 Pro pixel 6 pro. 5 χρόνια ενημερώσεις ασφαλείας θα πάρουν τα pixel 6 4 το gt 2 pro δεν θα τα χαλάσουμε στον 1 χρόνο διαφορά. Δεν εκθειάζεις τέτοια κινητά και μπράβο σου γιατί έχει ξεφύγει το πράγμα. Πιστεύω ότι ο κόσμος φοβάται να πάει σε άλλες εταιρίες εκτός τις γνωστές κάποια στιγμη θα πρέπει να αλλάξει αυτό όμως. Αλλιώς θα φτάσουμε να βλέπουμε mid range στα 700 και τα high end στα 2000αρικα.

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σας ορισμένων τελικά ήταν πάντα το χρηματικό. Ακόμα και τις εποχές που τα smartphones κόστιζαν μάξιμουμ 750€, θυμάμαι όλοι περιμένατε ένα τρίμηνο έως εξάμηνο, για να αγοράσετε 200€ φθηνότερα είτε από skroutz είτε από κάποια προσφορά. Ε τώρα πως να το κάνουμε; Τα smartphones στοιχίζουν όσο ένα δυνατό laptop η PC. Αν δεν μπορείτε να το αποδεχτείτε, πάρτε Realme και μην χαλάτε topics.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, baiosss said:

Το πρόβλημα σας ορισμένων τελικά ήταν πάντα το χρηματικό. 
 

Οπως είπε χτες και ο Βάιος Βήτος στο podcast του Bλαχάκη (techblog) όταν σου έρχεται ρεύμα 800 ευρώ ή φυσικό αέριο 600 και τα πάντα είναι στο θεό (καύσιμα, είδη σουπερ μάρκετ κτλ) δεν θα σου περισσέψουν για gadget τύπου smartphone, smartwatch κτλ. Και αυτό θα το καταλάβουν οι εταιρείες σύντομα. Και δεν αφορά μόνο την Ελλάδα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που η δύσμοιρη Apple δεν έβαλε φορτιστή στο πακέτο και ακολούθησαν οι λοιποί σαν οικόσιτα σκυλάκια θα έπρεπε να μας προβληματίσει, μήπως να κρατάμε στην κατοχή μας περισσότερο τις συσκευές μας;;; 

Όσο για την κερδοφορία των μεγάλων αυτών εταιρειών που γράφετε μερικοί, σέβομαι την άποψη όλων αλλά υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να βγάζεις κέρδος. Είναι θέμα τεχνολογικού εγωισμού να μην κάνω αυτά που κοροϊδεύω ή να μην αντιγράφω τον άλλον. Δίνω respect λοιπόν στους λιγοστούς ΟΕΜ που ακόμα βάζουν φορτιστή κι ας μην έχει τηλεφακό ή αδιαβροχοποίηση το κινητό. Αν είναι δυνατόν, το δεδομένο που είχαμε τόσα χρόνια (φορτιστή) να το συγκρίνω με έξτρα χαρακτηριστικά, εκεί μας έφτασαν δυστυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και κατασκευαστές που βάζουν φορτιστή και αδιαβροχοποίηση έχουν και κάρτα sd και 3,5mm jack

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 κατασκευαστής είναι(όντως υπάρχει),αλλά τα χρήματα που ζητάει,δεν τα διαθέτουν οι περισσότεροι, άρα είναι σαν να μην υπάρχει(για αυτούς).

 

Link to comment
Share on other sites

σωστά! 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ξεχάσατε μήπως την Sony που δεν είναι καν στην πρώτη 6άδα και έχει τιμές άνω των 1000€ στις ναυαρχίδες της! Τουλάχιστον φορτιστές δεν αφαίρεσε... ακόμα! Νομίζω κρατάει και το 3,5mm Jack. Έχει και επεκτάσιμη μνήμη! 

Υ.Γ. Η τελευταία συσκευή βγήκε μόλις τον Δεκέμβριο του 2021 και είναι με τον 888 ακόμα! 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, evris2013 said:

Ξεχάσατε μήπως την Sony που δεν είναι καν στην πρώτη 6άδα και έχει τιμές άνω των 1000€ στις ναυαρχίδες της! Τουλάχιστον φορτιστές δεν αφαίρεσε... ακόμα! Νομίζω κρατάει και το 3,5mm Jack. Έχει και επεκτάσιμη μνήμη! 

Υ.Γ. Η τελευταία συσκευή βγήκε μόλις τον Δεκέμβριο του 2021 και είναι με τον 888 ακόμα! 

τι εννοείς είναι με τον 888 ακόμα? όταν βγήκαν αυτές οι συσκευές , ο επεξεργαστής που υπήρχε τότε ως Νο1 της qualcomm ήταν ο 888.

Στο νέο μοντέλο θα είναι ο 8 GEN 1 και πάει λέγοντας.

Αλλά αναφερθήκαμε στην Sony 2 post πιο πάνω.

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, evris2013 said:

Ξεχάσατε μήπως την Sony που δεν είναι καν στην πρώτη 6άδα και έχει τιμές άνω των 1000€ στις ναυαρχίδες της! Τουλάχιστον φορτιστές δεν αφαίρεσε... ακόμα! Νομίζω κρατάει και το 3,5mm Jack. Έχει και επεκτάσιμη μνήμη! 

Υ.Γ. Η τελευταία συσκευή βγήκε μόλις τον Δεκέμβριο του 2021 και είναι με τον 888 ακόμα! 

Δεν υπάρχει ναυαρχίδα εταιρείας που να μην ζητάει 1000ευρώ.

Η Realme με την προσφατη ναυαρχιδα της που ζητάει 850ευρώ για αυτήν(256gb), δεν έχει πιστοποίηση IP, ασύρματη φόρτιση και κάμερα ναυαρχίδας(ούτε τηλεφακο).

Μόλις τα βάλει και αυτά,θα πατήσει άνετα τα 1000+ευρώ όπως όλες οι άλλες εταιρείες(Oppo,Vivo,Iqoo,Sony,Samsung,Huawei, Honor,Xiaomi,Oneplus,Asus κλπ).

Και όταν μιλάμε για τέτοια χρήματα σε Android μεριά, το αν έχει η συσκευή τον φορτιστή ή όχι, δεν παίζει ρόλο στην αγορά του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2022 at 9:57 ΠΜ, left_ace said:

Από τότε που η δύσμοιρη Apple δεν έβαλε φορτιστή στο πακέτο και ακολούθησαν οι λοιποί σαν οικόσιτα σκυλάκια θα έπρεπε να μας προβληματίσει, μήπως να κρατάμε στην κατοχή μας περισσότερο τις συσκευές μας;;; 

Όσο για την κερδοφορία των μεγάλων αυτών εταιρειών που γράφετε μερικοί, σέβομαι την άποψη όλων αλλά υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να βγάζεις κέρδος. Είναι θέμα τεχνολογικού εγωισμού να μην κάνω αυτά που κοροϊδεύω ή να μην αντιγράφω τον άλλον. Δίνω respect λοιπόν στους λιγοστούς ΟΕΜ που ακόμα βάζουν φορτιστή κι ας μην έχει τηλεφακό ή αδιαβροχοποίηση το κινητό. Αν είναι δυνατόν, το δεδομένο που είχαμε τόσα χρόνια (φορτιστή) να το συγκρίνω με έξτρα χαρακτηριστικά, εκεί μας έφτασαν δυστυχώς. 

Εύγε φίλε μου για το σχόλιο!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2022 at 9:57 ΠΜ, left_ace said:

Από τότε που η δύσμοιρη Apple δεν έβαλε φορτιστή στο πακέτο και ακολούθησαν οι λοιποί σαν οικόσιτα σκυλάκια θα έπρεπε να μας προβληματίσει, μήπως να κρατάμε στην κατοχή μας περισσότερο τις συσκευές μας;;; 

Όσο για την κερδοφορία των μεγάλων αυτών εταιρειών που γράφετε μερικοί, σέβομαι την άποψη όλων αλλά υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να βγάζεις κέρδος. Είναι θέμα τεχνολογικού εγωισμού να μην κάνω αυτά που κοροϊδεύω ή να μην αντιγράφω τον άλλον. Δίνω respect λοιπόν στους λιγοστούς ΟΕΜ που ακόμα βάζουν φορτιστή κι ας μην έχει τηλεφακό ή αδιαβροχοποίηση το κινητό. Αν είναι δυνατόν, το δεδομένο που είχαμε τόσα χρόνια (φορτιστή) να το συγκρίνω με έξτρα χαρακτηριστικά, εκεί μας έφτασαν δυστυχώς. 

Το θέμα του φορτιστή λύνεται πανεύκολα και πολύ οικονομικά. Το προβλημα δεν είναι τόσο η απουσία του φορτιστη που χτυπάει άσχημα.

Ειναι οι τιμές που ανεβαίνουν,ενώ ταυτόχρονα βγαίνουν πράγματα σε φάση οι Android ναυαρχίδες να προσφέρουν χειρότερο value από την μηλο εταιρεία.

Βγάλε φορτιστή, βγάλε ακουστικά, βγάλε usb dongle, βγάλε microSD, βασική έκδοση από τα μόλις 128gb, όλες οι ναυαρχίδες τον ίδιο μπροστα σχεδιασμο με punch hole.

Δεν ήταν έτσι παλιότερα τα πράγματα.

Από την άλλη όμως είδαμε και εταιρείες όπως η LG που προσπαθούσε νέα πράγματα,τι κατάληξη είχε.

Τι να τον κάνω τον ρημαδό φορτιστή στο κουτί πχ στο Mi 11(256) που δεν έχει όπως λές τηλεφακό και αδιαβροχοποίηση,αλλά ήρθε στην χώρα μας το 8/256gb στα 900ευρώ αντι για 450 που είχε το προ 2 ετών mi9?

Βγάλε τον φορτιστή,αλλά ζήτα λιγότερα χρήματα όπως η Google με τα pixel 6.

Link to comment
Share on other sites

Στα $6.5 δισ. υπολογίζεται το κέρδος από την αφαίρεση ακουστικών και φορτιστή στην apple σύμφωνα με άρθρο.

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Το θέμα του φορτιστή λύνεται πανεύκολα και πολύ οικονομικά. Το προβλημα δεν είναι τόσο η απουσία του φορτιστη που χτυπάει άσχημα.

Ειναι οι τιμές που ανεβαίνουν,ενώ ταυτόχρονα βγαίνουν πράγματα σε φάση οι Android ναυαρχίδες να προσφέρουν χειρότερο value από την μηλο εταιρεία.

Βγάλε φορτιστή, βγάλε ακουστικά, βγάλε usb dongle, βγάλε microSD, βασική έκδοση από τα μόλις 128gb, όλες οι ναυαρχίδες τον ίδιο μπροστα σχεδιασμο με punch hole.

Δεν ήταν έτσι παλιότερα τα πράγματα.

Από την άλλη όμως είδαμε και εταιρείες όπως η LG που προσπαθούσε νέα πράγματα,τι κατάληξη είχε.

Τι να τον κάνω τον ρημαδό φορτιστή στο κουτί πχ στο Mi 11(256) που δεν έχει όπως λές τηλεφακό και αδιαβροχοποίηση,αλλά ήρθε στην χώρα μας το 8/256gb στα 900ευρώ αντι για 450 που είχε το προ 2 ετών mi9?

Βγάλε τον φορτιστή,αλλά ζήτα λιγότερα χρήματα όπως η Google με τα pixel 6.

Ούτε τα Xiaomi 12 και pro δεν έχουν αδιαβροχοποίηση... 

Τελικά τι ανεβάζει το κόστος πάνω από το χιλιάρικο και πολύ πάνω απ' αυτό; Η αδιαβροχοποίηση, τα ois, οι τηλεφακοί, ο επεξεργαστής, ή όλα αυτά μαζί; Όλα αυτά δηλαδή αξίζουν άλλη μία συσκευή; 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, evris2013 said:

Ούτε τα Xiaomi 12 και pro δεν έχουν αδιαβροχοποίηση... 

Τελικά τι ανεβάζει το κόστος πάνω από το χιλιάρικο και πολύ πάνω απ' αυτό; Η αδιαβροχοποίηση, τα ois, οι τηλεφακοί, ο επεξεργαστής, ή όλα αυτά μαζί; Όλα αυτά δηλαδή αξίζουν άλλη μία συσκευή; 

Περίμενε πρώτα να ανακοινωθουν επίσημα οι τιμές τους,και σχολιάζεις στο αντίστοιχο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αφού άρχισαν να αφαιρούν φορτιστές σε mid range συσκευές βλέπω να προχωράνε και σε αφαίρεση επεκτάσιμης μνήμης και σ' αυτές!☹️

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε τις mid range συσκευές, ανέβηκε review από gsmarena για το αντίπαλο δέος στα χρήματα αυτά το redmi note 11 pro,συσκευή που έχει μεσα στο κουτί 65W φορτιστή 

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_11_pro-review-2391p6.php

The Redmi Note 11 Pro launch price is €300-€330 for the 6GB/64GB model, €350 for the 6GB/128GB, and the limited 8GB/128GB model should retail at €370-€380.

Unfortunately, the Redmi Note 11 Pro fails at two important aspects - delivering meaningful upgrades and pricing. The only upgrade over the Redmi Note 10 Pro is the faster charging, everything else feels like a solid downgrade. 

Long story short, until we see the Redmi Note 11 Pro at a discount, or until the older Xiaomi models are no longer available, we can't but think of the Redmi Note 11 Pro as unsellable.

Μα γιατί αφού και φορτιστή δίνει στο κουτι ,και microSD και θύρα ακουστικών και μεγάλη μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς τραγικό, πάνω από 200-250€ δεν αξίζει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, chios said:

Εντελώς τραγικό, πάνω από 200-250€ δεν αξίζει.

Ναι αλλά κανένα παράπονο γενικά..

Εβγαλε η Samsung τον φορτιστή από το κουτι(που βρίσκεις με 3 ευρώ), χαμός και κακό, την είδε Apple η Samsung.

Η Xiaomi που χρεώνει 350 και 380ευρώ για helio 96 τι την είδε? Δίνει όμως τον φορτιστή στο κουτί,άρα όλα οκ.

Οταν εγώ γράφω μετά ότι τον φορτιστή μια χαρά τον πληρώνουμε πλέον στις συσκευές(επειδή ανεβάζουν τις τιμές), οι άλλοι πετάνε χαρταετό.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Fulgore1 said:

Ναι αλλά κανένα παράπονο γενικά..

Εβγαλε η Samsung τον φορτιστή από το κουτι(που βρίσκεις με 3 ευρώ), χαμός και κακό, την είδε Apple η Samsung.

Η Xiaomi που χρεώνει 350 και 380ευρώ για helio 96 τι την είδε? Δίνει όμως τον φορτιστή στο κουτί,άρα όλα οκ.

Οταν εγώ γράφω μετά ότι τον φορτιστή μια χαρά τον πληρώνουμε πλέον στις συσκευές(επειδή ανεβάζουν τις τιμές), οι άλλοι πετάνε χαρταετό.

Πολύς ενημερωμένος κόσμος όχι ο Μήτσος και η Κούλα από το Παγκράτι έχουν φύγει ή θα φύγουν από Xiaomi. Ανάμεσα τους κι εγώ. 

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...