Jump to content

Realme 9 Pro+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από skroutz χωρίς ΦΠΑ 237 ευρώ βγήκε.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, DragonD said:

Αν επιτρέπεται από που και πόσο; Ο Αντρέας δεν βλέπω να μας λέει για την μπαταρία....

Άντε μιας και ξεκίνησα εγώ να γράφω τις πρώτες εντυπώσεις, ας τις ολοκληρώσω. 

Μπαταρία είναι όπως τα περισσότερα mid range. Παρόμοιο με a52s αν αυτό βοηθάει. Μου βγάζει κοντά 7ωρες sot. Η συνήθης μέρα μου έχει αυτόματη φωτεινότητα, 9 ώρες δεδομένα και 40-50 λεπτά χάρτες.

Ο λόγος που δεν απαντούσα είναι επειδή έχω αποφασίσει να σταματήσω να γράφω στο forum. Κουράστηκα με άσκοπους τσακωμούς που είχα σε διάφορα threads. Οπότε πλέον θα με βρίσκετε στο group στο τελεγκραμ ή στο γνωστό γειτονικό forum τεχνολογίας.

Καλή συνέχεια και καλοδουλευτο όσοι το πάρετε!

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Άντε μιας και ξεκίνησα εγώ να γράφω τις πρώτες εντυπώσεις, ας τις ολοκληρώσω. 
Μπαταρία είναι όπως τα περισσότερα mid range. Παρόμοιο με a52s αν αυτό βοηθάει. Μου βγάζει κοντά 7ωρες sot. Η συνήθης μέρα μου έχει αυτόματη φωτεινότητα, 9 ώρες δεδομένα και 40-50 λεπτά χάρτες.
Ο λόγος που δεν απαντούσα είναι επειδή έχω αποφασίσει να σταματήσω να γράφω στο forum. Κουράστηκα με άσκοπους τσακωμούς που είχα σε διάφορα threads. Οπότε πλέον θα με βρίσκετε στο group στο τελεγκραμ ή στο γνωστό γειτονικό forum τεχνολογίας.
Καλή συνέχεια και καλοδουλευτο όσοι το πάρετε!
Για πιο group λες;για πες πληροφορίες.
Το sot θεωρώ ότι είναι πολύ καλό.

Sending from my beast Gt2 Pro

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, bagit said:

Από skroutz χωρίς ΦΠΑ 237 ευρώ βγήκε.

Με το καλό να παραλάβεις φίλε μου! Βλέπω ότι προέρχεσαι από XIAOMI που τελευταία δεν μας τα λέει καλά. Πρέπει να δοκιμάσουμε και καμιά άλλη εταιρεία, πολύ τους ανεβάσαμε και υπάρχει αδιαφορία και προχειρότητα ειδικά για μας τους εκτός Κίνας.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Antretng said:

Μπαταρία είναι όπως τα περισσότερα mid range. Παρόμοιο με a52s αν αυτό βοηθάει. Μου βγάζει κοντά 7ωρες sot. Η συνήθης μέρα μου έχει αυτόματη φωτεινότητα, 9 ώρες δεδομένα και 40-50 λεπτά χάρτες.

Καλό είναι στην μπαταρία από ότι είδα και στο GSMArena (όπως και πολλά άλλα κινητά της Realme.) Φαίνεται βοηθάει και το λειτουργικό.

Όσο για αυτά που λες για το forum βλέπω ότι αρκετός κόσμος του έχει γυρίσει την πλάτη και κρίμα για το πάλαι ποτέ κραταιό myphone... 

Σε ευχαριστώ για τις γνώσεις σου - ειδικά στην φωτογραφία - που τις έχεις μοιραστεί μαζί μας. Καλή Ανάσταση!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DragonD said:

Καλό είναι στην μπαταρία από ότι είδα και στο GSMArena (όπως και πολλά άλλα κινητά της Realme.) Φαίνεται βοηθάει και το λειτουργικό.

Όσο για αυτά που λες για το forum βλέπω ότι αρκετός κόσμος του έχει γυρίσει την πλάτη και κρίμα για το πάλαι ποτέ κραταιό myphone... 

Σε ευχαριστώ για τις γνώσεις σου - ειδικά στην φωτογραφία - που τις έχεις μοιραστεί μαζί μας. Καλή Ανάσταση!!

Να σαι καλά. Όλοι μας πήραμε όλα αυτά αυτά χρόνια απο το φόρουμ. Ήταν το στέκι μας με τις συζητήσεις μας. Αλλά πλέον, όσο μεγαλώνουμε, τόσο λιγότερα κουράγια έχουμε για τρολς και flamers. Πόσω μάλλον όταν αυτό συνοδεύεται από αχαριστία. 

Τελος πάντων. Καλή Ανάσταση να έχουμε!

@ταξιδιωτης22 εδώ είσαι https://t.me/hellasmobiles

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να παραλάβεις φίλε μου! Βλέπω ότι προέρχεσαι από XIAOMI που τελευταία δεν μας τα λέει καλά. Πρέπει να δοκιμάσουμε και καμιά άλλη εταιρεία, πολύ τους ανεβάσαμε και υπάρχει αδιαφορία και προχειρότητα ειδικά για μας τους εκτός Κίνας.
Επειδή από xiaomi πήγα σε realme, να σου πω πως τους ίδιους περιορισμούς έχει στις συσκευές της στην Ευρώπη και η realme.
Δεν φταίνε οι κατασκευαστές, αλλά η Google με τους περιορισμούς που εφαρμόζει.
Άλλες rom για Κίνα, Ινδία και άλλες για Ευρώπη.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, conan1 said:

Επειδή από xiaomi πήγα σε realme, να σου πω πως τους ίδιους περιορισμούς έχει στις συσκευές της στην Ευρώπη και η realme.
Δεν φταίνε οι κατασκευαστές, αλλά η Google με τους περιορισμούς που εφαρμόζει.
Άλλες rom για Κίνα, Ινδία και άλλες για Ευρώπη.

Τι εννοείς περιορισμούς;

3 ώρες πριν, DragonD said:

Με το καλό να παραλάβεις φίλε μου! Βλέπω ότι προέρχεσαι από XIAOMI που τελευταία δεν μας τα λέει καλά. Πρέπει να δοκιμάσουμε και καμιά άλλη εταιρεία, πολύ τους ανεβάσαμε και υπάρχει αδιαφορία και προχειρότητα ειδικά για μας τους εκτός Κίνας.

Το λειτουργικό έφτασε σε σημείο να δημιουργεί προβλήματα μέχρι και σε κλήσεις. Αλλά αν κοιτάς να βγάζεις 35 κινητά την εβδομάδα αυτά παθαίνεις.

Εμένα αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι το επιτηδευμένο downgrade στις συσκευές. Δεν είναι δυνατόν όταν παίρνεις το κινητό να βγάζει φωτογραφίες κάτσε καλά και στα τελευταία update να χαλάνε τον αλγόριθμο.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως οι συσκευές για να κυκλοφορησουν στην Ευρώπη έρχονται με άλλες rom στις οποίες λείπουν πράγματα που υπάρχουν στις rom της Κίνας ή της Ινδίας λόγω gdpr και περιορισμών της Ευρώπης και της Google.
Dialer, sms, και όλες οι εφαρμογές της Google.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα κι εγώ. Μέχρι στιγμής δεν το έχω κάνει και τρομερή επεξεργασία αλλά γενικά μου αρέσει πολύ το λειτουργικό. Πολύ κοντά σε android one κινητό.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 22/4/2022 at 4:40 ΜΜ, DragonD said:

Αν επιτρέπεται από που και πόσο; Ο Αντρέας δεν βλέπω να μας λέει για την μπαταρία....

Παιδιά βάλτε την GCAM LMC 8.4 R8 και θα με θυμηθείτε.

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2022 at 7:12 ΠΜ, sfaloum. said:

Παιδιά βάλτε την GCAM LMC 8.4 R8 και θα με θυμηθείτε.

με τι  xml ?

για τη gcam εχεις λινκ ?

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Tr3LaRaS said:

με τι  xml ?

για τη gcam εχεις λινκ ?

 

Μπορείς να την βρεις στο telegram πληκτρολογώντας την συγκεκριμένη έκδοση gcam lmc 8.4 r8.Οσο για το xml που μου ρωτάς καλύτερα είναι να την ρυθμίσεις εσύ όπως θέλεις και να αποθηκεύσεις σε xml.

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2022 at 7:12 ΠΜ, sfaloum. said:

Παιδιά βάλτε την GCAM LMC 8.4 R8 και θα με θυμηθείτε.

Υπόψιν, μονο οι Nikita δουλεύουν χωρίς κρασαρίσματα. Οι υπόλοιπες, αν τυχον υπάρξει σημαντικη μεταβολή του κάδρου καθώς τραβας (πχ το βασικό σου θεμα να κινηθει) μπορεί να κρασάρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχοντας στην κατοχή μου το κινητό 1 μήνα σχεδόν παραθέτω την κατωτέρω κριτική μου καθαρά από υποκειμενική σκοπιά. Να γνωστοποιήσω για αρχή ότι δεν είμαι γενικά απαιτητικός χρήστης και το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ  κυρίως για instagram, facebook και τηλέφωνα, αλλά σχεδόν όλη μέρα διότι το απαιτεί το επάγγελμα. Διαλέγω δε πάντα με γνώμονα μια καλή κάμερα.

Το Λειτουργικό είναι διαμάντι. Πραγματικά είναι σαν να έχω andoid one συσκευή στα χέρια μου. Χωρίς πολλά πολλά και χωρίς βέβαια να λείπουν μικροπροβλήματα, τα οποία ωστόσο δεν χαλάνε την εμπειρία χρήσης.

Η Οθόνη είναι επίσης διαμάντι. Ο ρυθμός ανανέωσης πολύ καλός δεν ξέρω αν στα 120Hz θα βλέπαμε κάτι καλύτερο αλλά γενικά πολύ φωτεινή. Επειδή διάβασα προβληματάκια και καλά ότι η οθόνη στον ήλιο δεν φαίνεται, δεν είναι πρόβλημα της φωτεινότητας αλλά λογισμικού. Δυστυχώς δεν αντιλαμβάνεται η ρύθμιση αυτόματης φωτεινότητας το πρόβλημα ώστε να αυξήσει την φωτεινότητα και συμβαίνει όλο αυτό.
 

Η κύρια κάμερα είναι το ατού του κινητού. Κάμερα ναυαρχίδας με πολύ καλές λήψεις. Επίσης η σταθεροποίησή πολύ καλή αν και δεν το περίμενα. Το κακό είναι πως πολλές φορές το ΑΙ της κάμερας δίνει πόνο για να βγάλει ένα όμορφο αποτέλεσμα και δυστυχώς αυτό φαίνεται με αρνητικό τρόπο. Η σέλφι κάμερα όχι τίποτα το ιδιαίτερο, η gcam βέβαια σώζει κάπως την κατάσταση. Υπό δύσκολες συνθήκες απλά δεν βγάζεις σελφι. Η wide τίποτα το ιδιαίτερο και η macro απλά δεν έπρεπε να υπάρχει.

Αναφορικά τώρα με την μπαταρία του κινητού μιας και έχω ακούσει πολλά προσωπικά σπάνια είχα κινητό να κάνει τόσο καλή διαχείριση για την χρήση μου. Έρχομαι βέβαια από mi 9 se το οποίο κάθε μεσημέρι μετά την δουλειά το φόρτιζα, ωστόσο μπορώ να πω ότι θα βγάλει μέρα έστω με μια μικτή δυσκολία προς το τέλος της έχοντας βέβαια πάντα ανοιχτά το 5g, τα 90hz και το bluetooth. Ίσως ένα τσακ ακόμα να έκανε το κινητό να βγάζει μέρα άνετα αλλά είμαι ευχαριστημένος σκεπτόμενος πως αν ένα μεσημέρι φορτίσω έστω για 15 λεπτά το κινητό θα με βγάλει άνετα μέχρι και όλη την άλλη μέρα σχεδόν. 

 

Συμπέρασμα, ήμουν xiaomi fanboy. Έφυγα λόγω λογισμικού. Ήρθα στην realme και είδα φως από άποψη λογισμικού. Η κάμερα απλά τέλεια και σε γενικές γραμμές ελπίζω η εταιρεία να κρατήσει τέτοια πορεία ώστε να παραμείνω. Υπερευχαριστημένος αν σκεφτεί κανείς ότι δαπάνησα μόλις 130 ευρώ για να αποκτήσω την συσκευή (χωρίς ΦΠΑ και βάσει μεταπώλησης του παλαιού κινητού).

 

 

 

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2022 at 6:48 ΜΜ, bagit said:

Από skroutz χωρίς ΦΠΑ 237 ευρώ βγήκε

Επειδή είμαι πρωτάρης και δεν έχω ιδέα αλλά αυτό το κινητό είναι στην κορυφή της λίστας μου για αγορά ,πως μπορώ να αγοράσω χωρίς ΦΠΑ ?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gpants said:

Επειδή είμαι πρωτάρης και δεν έχω ιδέα αλλά αυτό το κινητό είναι στην κορυφή της λίστας μου για αγορά ,πως μπορώ να αγοράσω χωρίς ΦΠΑ ?

Αν το δικαιολογεί η επαγγελματική σου δραστηριότητα.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2022 at 3:42 ΜΜ, bagit said:

Αν το δικαιολογεί η επαγγελματική σου δραστηριότητα.

Επειδή και εγώ θέλω να αγοράσω ένα κινητό με απαλλαγή ΦΠΑ, ο ξάδερφος μου που έχει κατάστημα με χαρτικά (πουλάει κυρίως χονδρική), αλλά και ο αδερφός του κολλητού μου που έχει ΟΕ που αναλαμβάνει κατασκευή προγραμμάτων κτλ... κανείς από τους 2 δε μπορεί να πάρει κινητό. Μόνο λαπτοπ και αναλώσιμα είδη μου ειπαν και οι δύο...  μάλιστα ο ένας από τους δύο αγόρασε τις προάλλες ένα S21 FE (πήγαμε μαζί στο κατάστημα να το πάρει) και το πλήρωσε κανονικά. 

Βλέπω σε όλα τα forums, όλοι να αγοράζετε χωρίς ΦΠΑ... Τι επιχειρήσεις έχετε ρε παιδιά 🤣 (το λέω 101% καλοπροαίρετα... προς αποφυγή παρεξηγήσεων);

Edited by steve_tash
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, steve_tash said:

Επειδή και εγώ θέλω να αγοράσω ένα κινητό με απαλλαγή ΦΠΑ, ο ξάδερφος μου που έχει κατάστημα με χαρτικά (πουλάει κυρίως χονδρική), αλλά και ο αδερφός του κολλητού μου που έχει ΟΕ που αναλαμβάνει κατασκευή προγραμμάτων κτλ... κανείς από τους 2 δε μπορεί να πάρει κινητό. Μόνο λαπτοπ και αναλώσιμα είδη μου ειπαν και οι δύο...  μάλιστα ο ένας από τους δύο αγόρασε τις προάλλες ένα S21 FE (πήγαμε μαζί στο κατάστημα να το πάρει) και το πλήρωσε κανονικά. 

Βλέπω σε όλα τα forums, όλοι να αγοράζετε χωρίς ΦΠΑ... Τι επιχειρήσεις έχετε ρε παιδιά 🤣 (το λέω 101% καλοπροαίρετα... προς αποφυγή παρεξηγήσεων);

Πρέπει να ρωτήσεις τον λογιστή σου. Δεν είναι θέμα επιχείρησης είναι θέμα αν το προϊόν που αγοράζεις εκπίπτει από τον ΦΠΑ. Προϋπόθεση για να εκπίπτεις είναι να είσαι υπόχρεος σε καταβολή ΦΠΑ. Δηλαδή αν από την επαγγελματική σου δραστηριότητα δεν αποδίδεις ΦΠΑ δεν δικαιούσαι να πάρεις προϊόν χωρίς ΦΠΑ. Πχ. Μεσίτες, συμβολαιογράφοι, δικηγόροι και γενικά ελεύθεροι επαγγελματίες εκπίπτουν. Ρωτήστε ενημερωμένους λογιστές. Επίσης προτιμήστε μεγάλα site καθώς τα μικρά μαγαζιά ακολουθούν μια τακτική που δεν θέλουν να δίνουν κινητά χωρίς ΦΠΑ και δεν καταλαβαίνω τον λόγο. Σου βάζουν 1002 προϋποθέσεις και σε έχουν στο περίμενε. Προσωπικά αγοράζω χωρίς ΦΠΑ από εξωτερικό απλά δηλώνοντας το ΑΦΜ μου και χωρίς κανένα δικαιολογητικό.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bagit said:

Πρέπει να ρωτήσεις τον λογιστή σου. Δεν είναι θέμα επιχείρησης είναι θέμα αν το προϊόν που αγοράζεις εκπίπτει από τον ΦΠΑ. Προϋπόθεση για να εκπίπτεις είναι να είσαι υπόχρεος σε καταβολή ΦΠΑ. Δηλαδή αν από την επαγγελματική σου δραστηριότητα δεν αποδίδεις ΦΠΑ δεν δικαιούσαι να πάρεις προϊόν χωρίς ΦΠΑ. Πχ. Μεσίτες, συμβολαιογράφοι, δικηγόροι και γενικά ελεύθεροι επαγγελματίες εκπίπτουν. Ρωτήστε ενημερωμένους λογιστές. Επίσης προτιμήστε μεγάλα site καθώς τα μικρά μαγαζιά ακολουθούν μια τακτική που δεν θέλουν να δίνουν κινητά χωρίς ΦΠΑ και δεν καταλαβαίνω τον λόγο. Σου βάζουν 1002 προϋποθέσεις και σε έχουν στο περίμενε. Προσωπικά αγοράζω χωρίς ΦΠΑ από εξωτερικό απλά δηλώνοντας το ΑΦΜ μου και χωρίς κανένα δικαιολογητικό.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την αναλυτικότατη απάντησή σου! Θα το διερευνήσω περισσότερο!! Να σαι καλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις έλαβε αναβάθμιση που διορθώνει προβλήματα σταθερότητας. Μέγεθος 0,98 gb

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εκτός από τις 2 sim παίρνει ταυτόχρονα και κάρτα μνήμης;
Ένα από τα βασικά του ελαττώματα δεν παίρνει καθόλου κάρτα μνήμης.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα φίλοι μου.  Έχει βρει κανείς εφαρμογή στην συσκευή για εκκαθάριση??  Δική του εννοώ..  

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2022 at 12:30 ΠΜ, piperasgr said:

Καλησπέρα φίλοι μου.  Έχει βρει κανείς εφαρμογή στην συσκευή για εκκαθάριση??  Δική του εννοώ..  

Υπάρχει μια εφαρμογή "διαχείριση τηλεφώνου" όπου αν επιλέξεις βελτιστοποίηση λέει ότι κάνει και εκκαθάριση. 

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...