Jump to content

Realme 9 Pro+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Realme 9 Pro+

Τεχνικά Χαρακτηριστικά
Realme 9 Pro Plus
Dimensity 920
6 Νανόμετρα
4500 mAh
Li-Po
50 MegaPixel
2160p
6.4 ίντσες
1080x2400
   
Λειτουργικό κυκλοφορίας

Android 12

Λεπτομέρειες

Android 12, Realme UI 3.0

Φορτιστής στο κουτί

Ναι

Σώμα
Διαστάσεις

160.2 x 73.3 x 8 χιλιοστά

Βάρος

182 γραμμάρια

Αδιάβροχο

Όχι

SIM

Δύο Nano SIM, διπλής αναμονής

Χρώματα

μαύρο, πράσινο, μπλε

Οθόνη
Προστασία

Gorilla Glass 5

Τεχνολογία

Super AMOLED

Ρυθμός Ανανέωσης

90Hz

Φωτεινότητα

600nits

Μέγεθος

6.4 ίντσες

Ωφέλιμη επιφάνεια

84.20%

Ανάλυση

1080 x 2400 εικονοστοιχεία, 20:9 αναλογία οθόνης 411ppi πυκνότητα

 

Οθόνη με καταγράφη καρδιακών παλμών

Απόδοση
Chipset

MediaTek Dimensity 920

Νανόμετρα

6nm

GPU

Mali-G68 MC4

CPU

Οκτώ πυρήνες 2x2.5 GHz Cortex-A78 + 6x2.0 GHz Cortex-A55

Μνήμες

128GB 6GB RAM + 128GB 8GB RAM + 256GB 8GB RAM

Τύπος

UFS 2.2

Μπαταρία
Χωρητικότητα

4500mAh

Ενσύρματη Φόρτιση

60W

Ασύρματη Φόρτιση

Όχι

Χαρακτηριστικά

Μη αφαιρούμενη μπαταρία Li-Po
Φορτίζει από 1% σε 100% σε 44 λεπτά
USB Power Delivery 3.0

USB

USB Type-C 2.0, OTG

Φωτογραφικές δυνατότητες
Κάμερα

50MP, f/1.8, 24mm ευρυγώνιος, 1/1.56, 1.0µm, PDAF, OIS
8MP, f/2.2, 119˚, 16mm ύπερ-ευρυγώνιος, 1/4.0, 1.12µm
2MP, f/2.4, macro

OIS

Ναι

Δυνατότητες

LED flash, HDR, πανόραμα

Βίντεο

4K@30fps + 1080p@30/60/120/480fps + 720p@960fps + γυροσκόπιο-EIS

Selfie

16MP, f/2.4, 27mm ευρυγώνιος, 1/3.09, 1.0µm

Ήχος
Stereo

Με στερεοφωνικό ήχο

Ποιότητα

24-bit/192kHz

Θύρα jack 3.5χιλ

Ναι

FM Radio

Όχι

Bluetooth

5.2, A2DP, LE, aptX HD

Λοιπά χαρακτηριστικά
GPS

A-GPS, GLONASS, BDS

NFC

Ναι

Αισθητήρες

Οπτικό δακτυλικό αποτύπωμα στην οθόνη, επιταχυνσιόμετρο, γυροσκόπιο, εγγύτητα, ψηφιακή πυξίδα

   

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η επόμενη συσκευή μου. Ξέρουμε αν παίρνει gcam?

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2022 at 8:13 ΜΜ, bagit said:

Λογικά η επόμενη συσκευή μου. Ξέρουμε αν παίρνει gcam?

Τι να την κάνει την gcam αυτή η κάμερα που φοράει; Το καλύτερο smartphone για φωτογραφίες σε αυτά τα χρήματα!!!

Ήδη έπεσε στα 300€...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα realme δεν έχει ir δυστυχώς και είναι πολύ χρήσιμο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψήνομαι έντονα για την αγορά του , την έκδοση 8/128 και για αντικατάσταση του πολύ τίμιου xiaomi 9t pro.

Εχει καταλάβει κανείς αν έχει notification led ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, taliban said:

Ψήνομαι έντονα για την αγορά του , την έκδοση 8/128 και για αντικατάσταση του πολύ τίμιου xiaomi 9t pro.

Εχει καταλάβει κανείς αν έχει notification led ?

λογικα δεν εχει αλλα εχει aod καθως εχει amoled οθονη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Μιας και πήρα το κινητό, ορίστε μερικά νυχτερινά δείγματα από τη στοκ κάμερα του κινητού (εννοείται χεράτα).

Η κάμερα είναι χαλαρά επιπέδου flagship. Προσωπικά έπαθα σοκ από το αποτέλεσμα.
 

IMG20220401232506

 

IMG20220331203153

 

IMG20220331202801

 

IMG20220402221415

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Antretng said:

Καλησπέρα παιδιά. Μιας και πήρα το κινητό, ορίστε μερικά νυχτερινά δείγματα από τη στοκ κάμερα του κινητού (εννοείται χεράτα).

Η κάμερα είναι χαλαρά επιπέδου flagship. Προσωπικά έπαθα σοκ από το αποτέλεσμα.
 

IMG20220401232506

 

IMG20220331203153

 

IMG20220331202801

 

IMG20220402221415

 

Τρομερή κάμερα. Μέσα στον μήνα πιθανότητα θα είμαι κάτοχος. Η σέλφι πως είναι; Το λογισμικό του;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Just now, bagit said:

Τρομερή κάμερα. Μέσα στον μήνα πιθανότητα θα είμαι κάτοχος. Η σέλφι πως είναι; Το λογισμικό του;

Σέλφι δεν ειναι άσχημη αλλα προτιμω εκεί τη gcam (αρχικά με παίδεψε λίγο ο mediatek αλλά τελικά την έστρωσα)

Λογισμικό είναι κλασσικό realme με ότι θετικό και αρνητικό συνεπάγεται. 

Πιο πολύ το soc θα σχολίαζα αρνητικά καθώς στα ίδια λεφτά μπορεί να βρεις κινητό με snap 870 (realme gt neo 2 και poco f3). Βέβαια αν δεν είσαι βαρύς χρήστης/gamer ή δεν σε ενοχλεί αν μια εφαρμογή αντι στο 1/3 δευτερολέπτου ανοίξει στο 1/2, τότε μια χαρά είναι. Στέκεται δηλαδή γενικα ο soc του.

Από την άλλη, έχει πολύ καλή οθόνη και τίμια ηχεία. Σε συνδιασμό με τη τούμπανη φόρτιση και τη flagship level κάμερά του νομίζω θα βολέψει τους περισσότερους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Antretng said:

Σέλφι δεν ειναι άσχημη αλλα προτιμω εκεί τη gcam (αρχικά με παίδεψε λίγο ο mediatek αλλά τελικά την έστρωσα)

Λογισμικό είναι κλασσικό realme με ότι θετικό και αρνητικό συνεπάγεται. 

Πιο πολύ το soc θα σχολίαζα αρνητικά καθώς στα ίδια λεφτά μπορεί να βρεις κινητό με snap 870 (realme gt neo 2 και poco f3). Βέβαια αν δεν είσαι βαρύς χρήστης/gamer ή δεν σε ενοχλεί αν μια εφαρμογή αντι στο 1/3 δευτερολέπτου ανοίξει στο 1/2, τότε μια χαρά είναι. Στέκεται δηλαδή γενικα ο soc του.

Από την άλλη, έχει πολύ καλή οθόνη και τίμια ηχεία. Σε συνδιασμό με τη τούμπανη φόρτιση και τη flagship level κάμερά του νομίζω θα βολέψει τους περισσότερους χρήστες.

Αναγκαίο κακό ο Mediatek πλέον λόγω των συγκυριών. Προσωπικά κάνω μόνο χρήση facebook, instagram, gmail, messenger, mozilla και youtube άρα δεν θα έχω θέμα. Θέλει ζόρι η gcam για να μπει; Θέλει rootαρισμα το κινητό;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2022 at 3:07 ΜΜ, bagit said:

Αναγκαίο κακό ο Mediatek πλέον λόγω των συγκυριών. Προσωπικά κάνω μόνο χρήση facebook, instagram, gmail, messenger, mozilla και youtube άρα δεν θα έχω θέμα. Θέλει ζόρι η gcam για να μπει; Θέλει rootαρισμα το κινητό;

Δεν εννοουσα θεμα το οτι ειναι Mediatek. Ισα ισα που τα τελευταία χρονια οι soc της κοιτάνε στα ισα τους snapdragon (μην σου πω καλύτερα). Απλά άλλη κατηγορία ο snap 870 και άλλη ο dimensity 920. Ο αντίστοχος του 870 είναι ο dimensity 1200.

Δεν χρειάζεται ρουτ για gcam αλλά με παίδεψε αρκετά να τη στήσω και να ειναι ικανοποιητικά λειτουργική. Αλλα πάει τοσο μπάλα η στοκ που δεν αξιζει. Ακριβότερα κινητά με gcam έχουν χειρότερο αποτέλεσμα από τη στοκ του 9 pro+ 

9 minutes ago, iganiats said:

Σε λήψη βίντεο πως τα πάει; 

Εχω δει και καλύτερα. Έχει βέβαια πολύ καλή σταθεροποίηση και εστίαση. Αλλά σε εσωτερικό χώρο δεν φτάνει την ποιότητα που μπορεί να έχει ένα samsung ούτε εναλλάσονται οι φακοί καθώς τραβάς (δηλαδή αν ξεκινήσεις την λήψη με τον ultrawide δεν μπορεις καθώς τραβάς να το γυρίσεις σε main).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θέλει την καλύτερη κάμερα σε αυτά τα χρήματα(ειδικά από realme μεριά),όπως και μια πάρα πολύ καλή αυτονομία/μπαταρία αλλά και πολύ γρήγορη ταχυφόρτιση και θύρα ακουστικών(και λίγο πιο μαζεμένη συσκευή),πάει στο realme 9 pro+ τώρα που έπεσε και σε τιμή.

Οποιος θέλει snap870 και 120hz amoled οθόνη,πάει στο GT neo 2.

Edited by OwlOfChaos
Link to comment
Share on other sites

Το nord 2 είναι αρκετά ακριβότερο(370ευρώ βλέπω ξεκινά στον σκρουτζ)και έχουν ακουστεί διάφορα θέματα με εκρήξεις.

Αλλιώς ναι είναι σαν το realme και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρετε μια ιδέα για το πως τα πάει σε σχέση με flagships, πάμε ενα συγκριτικό του Realme 9 Pro Plus με το Oneplus 9 Pro.

Και στα δυο stock night. Πρώτα Realme.
 

IMG20220415222732

 

IMG20220415224346

 

IMG20220415223039

 

IMG20220415223014

 

IMG20220415222746

 

IMG20220415222923

 

IMG20220415222819

 

IMG20220415222937

 

IMG20220415222837

 

IMG20220415222954

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Antretng said:

Για να πάρετε μια ιδέα για το πως τα πάει σε σχέση με flagships, πάμε ενα συγκριτικό του Realme 9 Pro Plus με το Oneplus 9 Pro.

Και στα δυο stock night. Πρώτα Realme.
 

 

Είναι ιδέα μου ή δεν υπάρχει καμία διαφορά;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, bagit said:

Είναι ιδέα μου ή δεν υπάρχει καμία διαφορά;

Σε κάποια σημεία κερδίζει το ένα και σε κάποια το αλλο. 

Θέλω να πω οτι δεν ειναι απλά καλό για τα λεφτά του αλλά ότι ανεξαρτήτως τιμής έχει εξαιρετικές επιδόσεις. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Antretng said:

Σε κάποια σημεία κερδίζει το ένα και σε κάποια το αλλο. 

Θέλω να πω οτι δεν ειναι απλά καλό για τα λεφτά του αλλά ότι ανεξαρτήτως τιμής έχει εξαιρετικές επιδόσεις. 

Σωστά....... 

Στα 290 € όμως που κοστίζει το realme μήπως είναι καλύτερο το Oneplus nord 2 που κοστίζει 315€ ?? 

Έχουν ίδια κάμερα  Sony ,  ois αλλά το Oneplus έχει πολύ καλύτερο επεξεργαστή . 

Το Oneplus επίσης έχει πολύ καλές κριτικές ιδιαίτερα στις νυχτερινές φωτογραφίες . 

Καλό Σαββατοκύριακο και καλές γιορτές !!! 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, polhs said:

Σωστά....... 

Στα 290 € όμως που κοστίζει το realme μήπως είναι καλύτερο το Oneplus nord 2 που κοστίζει 315€ ?? 

Έχουν ίδια κάμερα  Sony ,  ois αλλά το Oneplus έχει πολύ καλύτερο επεξεργαστή . 

Το Oneplus επίσης έχει πολύ καλές κριτικές ιδιαίτερα στις νυχτερινές φωτογραφίες . 

Καλό Σαββατοκύριακο και καλές γιορτές !!! 

 

Ειναι όντως ενδιαφέρουσα vfm επιλογή. Αλλά όσον αφορά τη κάμερα, το οτι το nord 2 έχει ίδιο αισθητήρα δεν σημαινει απαραίτητα οτι θα εχει και ιδιο αποτέλεσμα.

Σκέψου οτι το realme και nord έχουν βασικό τον ultrawide του 1+9pro (που είναι κατώτερος από το βασικό του). Παρόλα αυτά, τη ψαλίδα στο hw (μιας και ειναι ανωτερος ο βασικός του 1+9pro) προφανώς το καλύπτει το λογισμικό. Θα είναι όμως έτσι και το nord 2; Ή ως mid range της ιδιας εταιρίας θα κοιτάξουν να μην κανιβαλίσουν τις πωλήσεις του flagship? 

Εννοείται πως θα εχει καλές νυχτερινές και το nord 2 όμως δεν μπορω να γνωρίζωαν θα έχει ισάξιο optimization και κατα επέκταση εφάμιλλες νυχτερινές. Οπότε με επιφύλαξη αυτό που λες. Προσωπικά, τα λίγα δείγματα που έχω δει απο nord 2 μου φάνηκαν εξαιρετικά αλλά ίσως όχι τόσο εντυπωσιακά. Βέβαια αν δεν κάνεις συγκριση διπλα διπλα δεν μπορείς να ξέρεις.

Καλές γιορτές να χουμε!!! 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Antretng said:

Ειναι όντως ενδιαφέρουσα vfm επιλογή. Αλλά όσον αφορά τη κάμερα, το οτι το nord 2 έχει ίδιο αισθητήρα δεν σημαινει απαραίτητα οτι θα εχει και ιδιο αποτέλεσμα.

Σκέψου οτι το realme και nord έχουν βασικό τον ultrawide του 1+9pro (που είναι κατώτερος από το βασικό του). Παρόλα αυτά, τη ψαλίδα στο hw (μιας και ειναι ανωτερος ο βασικός του 1+9pro) προφανώς το καλύπτει το λογισμικό. Θα είναι όμως έτσι και το nord 2; Ή ως mid range της ιδιας εταιρίας θα κοιτάξουν να μην κανιβαλίσουν τις πωλήσεις του flagship? 

Εννοείται πως θα εχει καλές νυχτερινές και το nord 2 όμως δεν μπορω να γνωρίζωαν θα έχει ισάξιο optimization και κατα επέκταση εφάμιλλες νυχτερινές. Οπότε με επιφύλαξη αυτό που λες. Προσωπικά, τα λίγα δείγματα που έχω δει απο nord 2 μου φάνηκαν εξαιρετικά αλλά ίσως όχι τόσο εντυπωσιακά. Βέβαια αν δεν κάνεις συγκριση διπλα διπλα δεν μπορείς να ξέρεις.

Καλές γιορτές να χουμε!!! 

Φίλε από μπαταρία πως τα πάει;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφυγε παραγγελία και αναμένω!

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bagit said:

Μόλις έφυγε παραγγελία και αναμένω!

Αν επιτρέπεται από που και πόσο; Ο Αντρέας δεν βλέπω να μας λέει για την μπαταρία....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...