Jump to content

Realme GT 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

image.thumb.jpeg.ce27de718ade7ab68f65b130dd516e96.jpeg
Realme GT 2

Η οθόνη του βασικού μοντέλου έχει διαγώνιο 6.62 ίντσες, Samsung E4 AMOLED panel, 720Hz touch sampling rate / 1000Hz smart instantaneous touch, 120Hz ρυθμό ανανέωσης, FHD+ ανάλυση, και punch hole για την 16MP selfie κάμερα.

Ο επεξεργαστής του Realme GT 2 είναι ο Snapdragon 888, μαζί πάνε πακέτο 8GB/12GB μνήμη RAM, 128GB/256GB αποθηκευτικός χώρος, και 5.500mAh μπαταρία που υποστηρίζει 65W γρήγορη φόρτιση.

Επιπλέον, το βασικό μοντέλο έχει diamond ice core cooling system, ενώ σε επίπεδο κάμερας βρίσκουμε στο module τρεις κάμερες με την 50MP Sony IMX766 κύρια με OIS να συνοδεύουν μία 119° FOV ultra wide, και ένας 4cm macro.

Το Realme GT 2 έχει under-display fingerprint scanner, Gorilla Glass 5, X-axis linear motor, Dolby Atmos dual speakers, υποστηρίζει 5G, WiFi 6, Bluetooth 5.2, NFC, τρέχει Realme UI 3.0 βασισμένο σε Android 12, και θα κυκλοφορήσει πρώτα στην Κίνα και αργότερα αναμένεται σε περισσότερες αγορές.

Οι εκδόσεις του βασικού μοντέλου είναι δύο, η 8GB/128GB στα 549 ευρώ και η 12GB/256GB στα 599 ευρώ. Υπάρχει και έκπτωση Early Bird στα 100 ευρώ για τη μικρή έκδοση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.skroutz.gr/s/34330842/Realme-GT-2-5G-8GB-128GB-Paper-White.html

Το έχουν στο skroutz,. στα πολυκαταστήματα όχι ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την αγόρασα στη μειωμένη early bird τιμή των 450 Ευρώ. Σε αυτά τα χρήματα, δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να την ανταγωνιστεί στα ίσα. 

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τιμή αλλά το θέμα είναι ότι στην ουσία είναι μια από τα ίδια με το περσινό GT με λίγο μεγαλύτερη μπαταρία,OIS στην κάμερα και λίγο πιο φωτεινή οθόνη.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 ώρες πριν, OwlOfChaos said:

Πολύ καλή τιμή αλλά το θέμα είναι ότι στην ουσία είναι μια από τα ίδια με το περσινό GT με λίγο μεγαλύτερη μπαταρία,OIS στην κάμερα και λίγο πιο φωτεινή οθόνη.

 

Με αυτή τη λογική, λίγο πολύ τα περισσότερα νέα μοντέλα όλων των εταιριών, μια από τα ίδια είναι με τα προηγούμενα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, OwlOfChaos said:

Πολύ καλή τιμή αλλά το θέμα είναι ότι στην ουσία είναι μια από τα ίδια με το περσινό GT με λίγο μεγαλύτερη μπαταρία,OIS στην κάμερα και λίγο πιο φωτεινή οθόνη.

 

Ισχύει αυτό που λες αλλά είναι θέμα εμπειρίας στο τέλος της μέρας. Η συσκευή είναι αρκετά high end feeling, πάντως. Αν είναι θέμα μιας γενιάς, δεν νομίζω να βρεις καμία εταιρεία που αλλάζει κάτι τραγικό από τον έναν χρόνο στον άλλο. Εμένα, η προηγούμενη μου συσκευή ήταν η Realme Χ2 Pro.

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

 

22 ώρες πριν, chryant said:

Την αγόρασα στη μειωμένη early bird τιμή των 450 Ευρώ. Σε αυτά τα χρήματα, δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να την ανταγωνιστεί στα ίσα. 

Το S21 FE θα το έλεγα πολύ καλό ανταγωνιστή που εχει πράγματα που γενικά βρίσκουμε μόνο σε ακριβότερες ναυαρχίδες όπως IP68, ασύρματη φόρτιση, πολύ καλή κεντρική κάμερα μαζί με τηλεφακό(αυτά ούτε το ακριβότερο GT 2 pro δεν έχει),και θα πάρει και 4 μεγάλες αναβαθμίσεις Android οπως είπε η Samsung.

Αλλη πρόταση που πήρε και ο φίλος μου που είναι παρόμοια συσκευή με το GT2 είναι και το GT neo 2 χωρις τον προβληματικό snap888.

Ακόμα και το περσινό Realme GT μπορεί να θεωρηθεί σαν εναλλακτική όσο έχει αισθητή χρηματική διαφορά πάνω από 100ευρώ πχ.

Φέτος δεν είναι τόσο value for money το GT2 όπως ήταν πέρυσι το GT.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 26/3/2022 at 2:38 ΜΜ, OwlOfChaos said:

Πολύ καλή τιμή αλλά το θέμα είναι ότι στην ουσία είναι μια από τα ίδια με το περσινό GT με λίγο μεγαλύτερη μπαταρία,OIS στην κάμερα και λίγο πιο φωτεινή οθόνη.

 

Εχεις εν μέρει δίκιο, αλλά δεν είναι και λίγα. Επίσης δεν είναι μόνο αυτά. Upgrade σε μπαταρία, οθόνη και κάμερα είναι σημαντική βελτίωση όλα μαζί..

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Novalis said:

Εχεις εν μέρει δίκιο, αλλά δεν είναι και λίγα. Επίσης δεν είναι μόνο αυτά. Upgrade σε μπαταρία, οθόνη και κάμερα είναι σημαντική βελτίωση όλα μαζί..

Το αρχικό μου σχόλιο πήγαινε πιο πολύ στο ότι η πραγματική εξέλιξη του περσινού realme GT, είναι το φετινο GT 2 pro.

Το GT2 είναι λές και απλά θελανε να ξανακυκλοφορήσουν το περσινό σε full price τιμή, αφού δεν κάνανε τον κόπο ούτε την οθόνη να αλλάξουν, αλλά ουτε και τον Snapdragon.

Αυτό λέει και στο review το δημοφιλες στο forum gsmarena που μου έστειλε και ο φίλος μου που πήγε στο gt 2 pro, και άσε που πλέον έχει πέσει στα χρήματα αυτά και το Samsung S21 FE που είναι συνολικά καλύτερο από αυτό.

https://www.gsmarena.com/realme_gt2-review-2399p6.php

  • Most of the competitors are a tad cheaper.
  • Marginal upgrade over its predecessor.

 

Edited by OwlOfChaos
Link to comment
Share on other sites

Ουδεμία σχέση έχει η ποιότητα κατασκευής του gt2 με του s21 fe.
Αν κάποιος πιάσει και τα 2 κινητά μαζί θα καταλάβει.
Καλύτερό στα σημεία θεωρώ το gt2.
Ok ασύρματη φόρτιση δεν έχει και ημουν από αυτούς πού ήθελα φανατικά το προσόν αυτό στις συσκευές μου,όμως πρόσφατα έμαθα κάτι.
Οι θερμοκρασίες πού σηκώνει η συσκευή κατά την διάρκεια της ασύρματης φόρτισης,κάνει πολύ κακό στην μπαταρία και σε αλλα μέρη της συσκευής.αυτό δεν το γνώριζα οφείλω να ομολογήσω.
Η αδιάβροχοποιηση τώρα ναι,είναι ένα μείον,αν και προσωπικά προσέχω τις συσκευές μου σαν τα μάτια μου.
Επίσης η αυτονομία του s21 fe είναι αστεία οπως έχω διαβάσει κι οπως έχω μάθει και από γνωστούς πού δοκίμασαν την συσκευή.
Καλύτερή δουλειά στο θέμα ψύξης επίσης έχει κάνει η realme,οπως και πέρυσι στο gt πού δεν έβραζε και τόσο πολύ σε αντίθεση με άλλες συσκευές πού φορούσαν τον 888.
Από κει και πέρα είναι θέμα γούστου και προτίμησής.

Στάλθηκε από το RMX3301 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ταξιδιωτης22 said:


Καλύτερό σε όλα το gt2.

Στάλθηκε από το RMX3301 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εισαι σίγουρος για αυτό?

Εγώ πάντως άλλα διαβάζω εκτός αν τα παρακάτω δεν ισχύουν και γράφουν χαζομάρες στο εξωτερικό

 let's see what other brands have to offer.

Samsung's own version of a flagship killer, the Galaxy S21 FE, seems like a pretty good deal.

It's about €50 cheaper while having a clear advantage in the camera department with a much more capable ultrawide camera and a real 3x telephoto shooter.

Additionally, it runs on the same Snapdragon 888 chipset.

There's no clear winner in the display department aside from the fact that the GT2 has a larger screen.

The Galaxy S21 FE has better-sounding loudspeakers, wireless charging, reverse wireless charging and ingress protection Ip68 and longer software support- nice bonuses to have in the €500-600 price bracket.

Στην ουσία το μόνο selling point του realme είναι η μεγαλύτερη μπαταρία και η ταχυφόρτιση, πράγματα τα οποια όμως τα βρίσκεις και στην φθηνότερη Neo σειρά.

Αντιθέτως telephoto κάμερα, Ip68 είναι πράγματα τα οποια για κάποιο λόγο τα βρίσκεις μονο στις ακριβότερες ναυαρχίδες όπως φυσικά και οι 4 μεγάλες Android αναβαθμίσεις.

Αρά δεν είναι καλύτερο σε όλα οπως φαίνεται το realme.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σίγουρος για αυτό?
Εγώ πάντως άλλα διαβάζω εκτός αν τα παρακάτω δεν ισχύουν και γράφουν χαζομάρες στο εξωτερικό
 let's see what other brands have to offer.
Samsung's own version of a flagship killer, the Galaxy S21 FE, seems like a pretty good deal.
It's about €50 cheaper while having a clear advantage in the camera department with a much more capable ultrawide camera and a real 3x telephoto shooter.
Additionally, it runs on the same Snapdragon 888 chipset.
There's no clear winner in the display department aside from the fact that the GT2 has a larger screen.
The Galaxy S21 FE has better-sounding loudspeakers, wireless charging, reverse wireless charging and ingress protection Ip68 and longer software support- nice bonuses to have in the €500-600 price bracket.
Στην ουσία το μόνο selling point του realme είναι η μεγαλύτερη μπαταρία και η ταχυφόρτιση, πράγματα τα οποια όμως τα βρίσκεις και στην φθηνότερη Neo σειρά.
Αντιθέτως telephoto κάμερα, Ip68 είναι πράγματα τα οποια για κάποιο λόγο τα βρίσκεις μονο στις ακριβότερες ναυαρχίδες όπως φυσικά και οι 4 μεγάλες Android αναβαθμίσεις.
Αρά δεν είναι καλύτερο σε όλα οπως φαίνεται το realme.
Καλύτερό σε όλα ίσως όχι.βασικά αυτό ήθελα να το διορθώσω αλλα το ξέχασα μετά.
Η αδιάβροχοποιηση το έγραψα ότι είναι ένα μείον αν και λίγο θα με απασχολούσε,καθώς είμαι πολύ ψείρας.
Αλλωστε και τα αδιάβροχα υποτίθεται κινητά βλέπω κατά πόσο είναι...σε πολλούς φίλους έχουν βγάλει θέμα τα κινητά τους με την θύρα φόρτισης.αντιλαμβάνεται η παγίδα υγρασία και πολλές φορές την παίζει στο ξαφνικό.τυγχάνει να έχω φίλο τεχνικό σε μεγάλη εταιρεία.
Η telephoto τώρα και το zoom δεν είναι κάτι πού θεωρώ ως κριτήριο για επιλογή συσκευής.
Εγώ προσωπικά ημουν samsung fan πολλά χρόνια.λέγοντάς samsung fan εννοώ ότι προτιμούσα μόνο τηλεφωνά πού ανήκαν στις ναυαρχιδες.
Τελευταία μου συσκευή ήταν το s21 πού κράτησα για ένα χρόνο.
Μπορεί το ui να ήταν εξαίσιο και γενικά δεν είχα θέμα με το τηλέφωνο,όμως για μένα είχε γίνει το downzing από μεριάς samsung στο θέμα εμφάνισης.πού είναι το στυλατο look της σειράς s20...πού είναι αυτή η πολυτέλεια πού σού άφηναν ως αίσθηση...αυτό έγινε χειρότερό στην σειρά s22...
Εφτιαξαν ένα κακάσχημο και μεγάλο s21 plus και s22 plus κι ακόμα χειρότερα,ένα τούμπανο από άποψη χαρακτηριστικών s22 ultra,όμως τεράστιο και άβολο.
Και δεν έχω μικρά χέρια.κάθε άλλο.
Γι αυτό προτίμησα την συγκεκριμένη περίοδο να αγοράσω σε καλή τιμή ένα gt2 pro και να το έχω ώσπου να πετύχω κάποιο one plus 10pro σε πιο καλή τιμή.
Και παρά την φοβία μου από την αλλαγή αυτή,είδα ότι τελικά υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες εταιρείες με πολύ καλά χαρακτηριστικά και με λιγότερο φορτωμένο ui.
Το s21 fe στα 4-5 κατοσταρικα καλό είναι.για παραπάνω δεν αξίζει με τίποτα.εντελώς ψεύτικο σαν κατασκευή.
Κατάφεραν κι έκαναν τις ναυαρχιδες τους σαν τις σειρές Α σαν look.κρίμα.
Εγραψα και το παράπονο μου για την samsung


Στάλθηκε από το RMX3301 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2022 at 12:38 ΠΜ, ταξιδιωτης22 said:

Γι αυτό προτίμησα την συγκεκριμένη περίοδο να αγοράσω σε καλή τιμή ένα gt2 pro και να το έχω ώσπου να πετύχω κάποιο one plus 10pro σε πιο καλή τιμή.

Στάλθηκε από το RMX3301 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και πολύ καλά έκανες που το πήρες, αλλά εδώ γράφουμε για το GT2 και έγραψες ότι σε όλα είναι καλύτερο από τον ανταγωνιστή του το s21fe, ενώ όπως βλέπεις στην πράξη είναι συνολικά χειρότερο από αυτό.

Το 2 Pro είναι άλλη κατηγορία γιαυτό και βλέπεις γενικά να λένε και πολλοι καλά λόγια για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εν συντομία θα πω κγω

Πέρασαν από τα χέρια μου κ το21 fe κ το gt2 pro 

Tωρα έχω το gt 2 κ με την εμπειρία που αποκόμισα  το θεωρώ ανώτερο   από το sumsung  κ πολύ πολύ κοντά  στο pro 

Ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες του σε ένα κινητό κ  αποφασίζει.. Περί ορέξεως που λένε

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eyezdark said:

Εν συντομία θα πω κγω

Πέρασαν από τα χέρια μου κ το21 fe κ το gt2 pro 

Tωρα έχω το gt 2 κ με την εμπειρία που αποκόμισα  το θεωρώ ανώτερο   από το sumsung  κ πολύ πολύ κοντά  στο pro 

Ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες του σε ένα κινητό κ  αποφασίζει.. Περί ορέξεως που λένε

οντως είναι αρκετά κοντά στο Pro, αλλά δεν είναι περι ορέξεως τα πράγματα. Το S21fe έχει περισσότερα πράγματα που δεν έχει το Gt2, για να θεωρείται κατώτερο, ασχέτως του τι πιστεύει ο καθένας μας ή τι κινητο θα πάρουμε.

Για παράδειγμα αν το Gt 2 pro εγώ πω ότι το θεωρώ ανώτερο από το s22 ultra μόνο και μόνο επειδή έχει snapdragon αντί για exynos ή πιο γρήγορη ταχυφόρτιση, δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας θέλω να ρωτήσω αν έχετε όλοι το πρόβλημα που έχω εγώ ή αν είναι ο μόνος χαζός που δεν βρίσκει τη λύση. Το τηλέφωνο δεν κλείνει πατώντας μόνο το power button αλλά πρέπει να το πατήσω ταυτόχρονα μαζί με το volume up. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας οι θήκες για το realme gt 2 είναι ίδιες με τις θήκες για το realme gt neo 2; Θα με ενδιέφερε μία θήκη σκληρή διάφανη για να φαίνεται το άσπρο του κινητού. Έχει κανείς υπόψιν του καμία;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, empeiros said:

Γεια σας οι θήκες για το realme gt 2 είναι ίδιες με τις θήκες για το realme gt neo 2; Θα με ενδιέφερε μία θήκη σκληρή διάφανη για να φαίνεται το άσπρο του κινητού. Έχει κανείς υπόψιν του καμία;

https://www.amazon.de/-/en/Protector-Tempered-Hardness-Anti-Fingerprint-Protective/dp/B09P65V187/ref=mp_s_a_1_18?crid=2H0FHPB5BYWT3&keywords=realme+gt2+hüllen&qid=1652512551&sprefix=%2Caps%2C155&sr=8-18

Καλημέρα

Αυτή έχω ταιριάζει απόλυτα κ φαίνεται πολύ ωραίο το λευκό του κινητού 👌κ το tempered glass που έχει μέσα το πακέτο καλό κ αυτό κ δουλεύει κ το δαχτυλικό 

κλείνει volume up + power button

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πως τα πάει το GT 2; 

Είστε ευχαριστημένοι όσοι το έχετε; 

Γιατί στο gsm arena δίνει πολύ καλούς χρόνους πάρα τον 888

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 14/5/2022 at 9:08 ΜΜ, patrik said:

Από μπαταρία πως τα πάει το GT 2; 

Είστε ευχαριστημένοι όσοι το έχετε; 

Γιατί στο gsm arena δίνει πολύ καλούς χρόνους πάρα τον 888

πρωτη φορτιση με wifi,data,κλησεις και youtube 7 ωρες κοντα

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω το συγκεκριμένο το gt2 το άπλο όχι το pro, αλλά πιστεύετε αξίζει από s20 fe; θεωρώ θα έχει καλύτερη κυρία κάμερα λόγο imx766 και αυτή με νοιάζει κυρίως. Η γρήγορη φόρτιση είναι μεγάλο συν, καλύτερος επεξεργαστής. Τώρα ασύρματη φόρτιση έτσι και αλλιώς δεν χρησιμοποιώ και αδιαβροχοποιηση αδιάφορη. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...