Jump to content

TCL 30


CaptainChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://www.amazon.it/s?k=tcl+30&crid=3O3CWZVQEFMK8&sprefix=tcl+30%2Caps%2C305&ref=nb_sb_noss_1

Ξεκίνησαν οι πωλήσεις της νέας σειράς στο Αμαζον Ιταλίας. €188 το 30 με 4/64 μνήμη, ενω το 30+ με 4/128 μνήμη €199, πάρα πολύ καλές τιμές.

Ενω στο Γερμανικό Αμαζον οι τιμές είναι ακριβότερες. €215 και €239.

https://www.amazon.de/s?k=tcl+30&crid=3ETR0BWB6CDIQ&sprefix=tcl+30%2Caps%2C196&ref=nb_sb_noss_1

Edited by CaptainChris
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν εντυπωσιάστηκα από τις καινούργιες συσκευές της TCL. Αρχικά μου φάνηκε περίεργο που δεν είχαν 6GB RAM τα 30 και 30+. Επίσης, δεν είμαι φαν των mediatek επεξεργαστών. Το μόνο καλό είναι η AMOLED οθόνη και το Android 12....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τις βλέπω, της νέες συσκευές σαν αντικαταστάτες των Alcatel. Καμιά δεν είναι του επιπέδου 10L, 10+, 10 5G, 10 Pro, 20L+ η 20 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικοί εντελώς έβαλαν εν έτει 2022 emmc μνήμη, αυτά ούτε με 150€ δεν έπρεπε να έχουν αρχική τιμή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ούτε τα 30L, 30L+ ούτε 30pro. Θεωρώ ότι είναι σειρά πάνω από τα Alcatel και κάτω από την σειρά L. Από εβδομάδα θα έχω στα χέρια μου ένα από τα νέα μοντέλα οπότε θα σας πω εντυπώσεις. Από εμφάνιση πάντως είναι πανέμορφα!

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μπα snapp; Ποιο; Κι εγώ θα εχω το 30+ μέσα στην εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, CaptainChris said:

Μπα snapp; Ποιο; Κι εγώ θα εχω το 30+ μέσα στην εβδομάδα.

 Σήμερα παρέλαβα το 30. Πρώτη εντύπωση εξαιρετική οθόνη και ήχος από τα δύο ηχεία. Πανέμορφο και ελαφρύ! Δείχνει κινητό πολύ πιο ακριβό σε ποιότητα! 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, snapp said:

 Σήμερα παρέλαβα το 30. Πρώτη εντύπωση εξαιρετική οθόνη και ήχος από τα δύο ηχεία. Πανέμορφο και ελαφρύ! Δείχνει κινητό πολύ πιο ακριβό σε ποιότητα! 

Από πού και πόσο το πήρες; Το απλό 30 είναι; Θα το έχεις σαν κύριο κινητό η για 2ο, γράψε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2022 at 12:14 ΜΜ, CaptainChris said:

Από πού και πόσο το πήρες; Το απλό 30 είναι; Θα το έχεις σαν κύριο κινητό η για 2ο, γράψε εντυπώσεις.

Είδε η εταιρία τις φωτογραφίες που έβγαζα με το Alcatel στο Instagram και τους άρεσαν πολύ και μου το έστειλαν να το δοκιμάσω φωτογραφικά και ξεκινήσαμε μία συνεργασία στο Instagram. Ναι για κύρια συσκευή θα το έχω. Μέχρι τώρα είχα το εξαιρετικό Alcatel 3x που το αποχωρίζομαι με μισή καρδιά μετά από 2,5 χρόνια. Ακόμη δεν το έχω δουλέψει να σας πω εντυπώσεις σε θέμα κάμερας. Τα υπόλοιπα μια χαρά χωρίς πρόβλημα. Γρήγορο, με android 12.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε μέτρο συγκρίσεως το alcatel 3x που ήταν εντελώς άθλιο από όταν βγήκε λογικό αυτό να σου φανεί καλό και γρήγορο, για τζάμπα καλό είναι στα λεφτά που το ζητάνε δεν αξίζει μία.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, chios said:

Αν έχουμε μέτρο συγκρίσεως το alcatel 3x που ήταν εντελώς άθλιο από όταν βγήκε λογικό αυτό να σου φανεί καλό και γρήγορο, για τζάμπα καλό είναι στα λεφτά που το ζητάνε δεν αξίζει μία.

Το Alcatel είναι εξαιρετικό για καθημερινή χρήση ακόμη και 2,5 χρόνια μετά. Δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Τώρα εσύ πως έχεις άποψη για κινητά που ποτέ δεν έχεις πιάσει  στα χέρια σου δεν ξέρω. Άσε να πούνε τη γνώμη τους οι κάτοχοι καλύτερα. 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, chios said:

Αν έχουμε μέτρο συγκρίσεως το alcatel 3x που ήταν εντελώς άθλιο από όταν βγήκε λογικό αυτό να σου φανεί καλό και γρήγορο, για τζάμπα καλό είναι στα λεφτά που το ζητάνε δεν αξίζει μία.

Θα διαφωνήσω φίλε μου. Τα Alcatel μπορεί να υστερούν σε χαρακτηριστικά αλλά είναι πολύ, πολύ τίμια κινητά. Σταθερά, χωρίς κολλήματα και bugs, καθαρό UI. Η γυναίκα μου έχει το 1s 2019 εδώ και 2 χρόνια (και κάτι ψιλά) και δουλεύει ακόμα σα να βγήκε από το κουτί του πριν 1 μήνα

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα δοκίμασα το TCL 30 στο θέμα φωτογραφία. Τα πήγε πολύ καλά το μεσημέρι που τις έβγαλα με πολύ καλή ανάλυση και ζωηρά χρώματα! 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Bλέπω τιμή εκκίνησης στο skroutz στα 199. Δε ξέρω τι κάνει η κάμερα αλλά για 4g τηλέφωνο με αυτόν τον επεξεργαστή και μνήμες είναι πολλά... Αλλωστε στα 190€ βρίσκεις το 20R με τον ανώτερο mtk 700 και 4/128. Aν το 30αρι πέσει στα 130 βαριά 150 ίσως είναι μια καλή επιλογή ανάμεσα στον σωρό των xiaomi/realme..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. 199€ είναι τιμή εκκίνησης οπότε σε λίγο καιρό θα πέσει. Το πλεονέκτημα είναι η amoled οθόνη η οποία είναι εξαιρετική, τα δύο ηχεία και είναι από τα πιο λεπτά κινητά που έχω πιάσει. 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη πού έχουν τα 30 και 30+ είναι amoled με φωτεινότητα που φτάνει τα 900nits, δηλαδή κάτω από τον ήλιο βλέπεις κανονικά την οθόνη που όπως όλες οι οθόνες της TCL είναι υπέροχες. Η κυρία κάμερα είναι η νέα Samsung JN1 με 50mp, σε συνδυασμό με το πολύ καλό λειτουργικό κάμερας βγάζει σίγουρα πάρα πολύ καλές φωτογραφίες. Ο επεξεργαστής και η μικρή μνήμη είναι σίγουρα μελανό σημείο αλλά πρέπει να κρατηθεί και το κόστος σε χαμηλά επίπεδα. Τα €199 και €219 είναι αρχικές τιμές, πολυ σύντομα θα πέσουν όπως ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ και λίγες μέρες έχω για 2η συσκευή το 30+ με την Γαλάζια πλάτη. Όμορφη και πολύ ποιοτική κατασκευή. Η οθόνη είναι εκπληκτική, φωτεινή με υπέροχα χρώματα. Η φωτογραφική είναι απίστευτα καλή, κινητό των €200 να βγάζει τέτοιες φωτογραφίες δεν πιστεύεις στα μάτια σου και μιλάμε για auto όχι με ρυθμίσεις όπου δεν μπορώ να φανταστώ τι θα βγάζει. Και οι νυχτερινές είναι καλές. Έρχεται με Android 12, χωρίς όμως να μπορώ να βρω το material you που μάλλον δεν έχει. Αμέτρητες ρυθμίσεις για οθόνη, χρώματα, γραμματοσειρές, ειδοποιήσεις, δονήσεις, ήχους πολύ περισσότερες και λεπτομέρειες από το προηγούμενο Android. Όσο για την μνήμη των 4GB και τον MediaTek G37 επεξεργαστή, κάνει μια χαρά την δουλειά του, βέβαια αν έχεις 5-6 εφαρμογές ανοιχτές συγχρόνως τότε ψιλοκολλαει στο σκρολάρισμα αλλά σιγά δεν είναι τίποτα. Βοηθάει που είναι σχεδόν γυμνό/καθαρό το Android με λίγες εφαρμογές της TCL και δύο/τρεις άλλες που μπορείς να βγάλεις αν θέλεις. Ούτε ζεσταίνεται με την πολύ χρήση. Η μπαταρία με συνεχείς χρήση κρατάει σίγουρα πάνω από μία μέρα και φτάνει στις δύο μέρες. Είχα πολλά χρόνια να δω κινητό να κρατάει δύο μέρες, από το Blackberry Passport. Ξέρω ότι υπάρχουν συσκευές με καλύτερους και ταχύτερους επεξεργαστές αλλά σίγουρα υστερούν αλλού. Είναι πολύ καλύτερη αυτή η συσκευή από ότι δείχνουν τα νούμερα στα χαρτιά, αν δεν παίζεις βαριά παιχνίδια και θέλεις ένα κινητό για κλήσεις, μυνήματα, internet, social media, video είναι ιδανικό. Αλήθεια γιατί να ξοδέψει κανείς δύο έως πέντε φορές περισσότερα χρήματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
13 ώρες πριν, Mesqal said:

Έχει double tap το wake?

Με διπλό χτύπημα ανάβει η οθόνη. 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκέφτομαι αν τυχόν αντικαταστήσουν το A22 5G από το service να δω το 30+ και ας ξέρω ότι οι αναβαθμίσεις θα είναι σε άλλο επίπεδο... 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα. Στο τηλεφωνο αντιμετωπιζω τα εξης προβληματα, 1 κανενας βηματομετρητης δεν καταγραφει βηματα. 2 δεν λαμβανω ειδοποιησεις απο το i bank (το εχω ενεργοποιημενο). 3 οταν προσπαθω να στειλω κατι απο το tik tok στο messenger μου γραφει "ωχ κατι πηγε στραβα" ειναι προβληματικο το τηλεφωνο;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, averel11 said:

καλησπερα. Στο τηλεφωνο αντιμετωπιζω τα εξης προβληματα, 1 κανενας βηματομετρητης δεν καταγραφει βηματα. 2 δεν λαμβανω ειδοποιησεις απο το i bank (το εχω ενεργοποιημενο). 3 οταν προσπαθω να στειλω κατι απο το tik tok στο messenger μου γραφει "ωχ κατι πηγε στραβα" ειναι προβληματικο το τηλεφωνο;

Αυτα πιο πολυ δειχνουν να ειναι προβλημα λογισμικου παρα να ειναι προβλημα της συσκευης

Με μια πληρη επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων το πιθανοτερο ειναι να λυθουν αυτα τα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aby said:

Αυτα πιο πολυ δειχνουν να ειναι προβλημα λογισμικου παρα να ειναι προβλημα της συσκευης

Με μια πληρη επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων το πιθανοτερο ειναι να λυθουν αυτα τα προβληματα

δυστυχως του εχω κανει δυο φορες και τα προβληματα παραμενουν

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...