Jump to content

Samsung Galaxy S22 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή κι εμένα με ενοχλούσαν κάποια στιγμιαία κολληματάκια στο S21 fe, τίποτα τραγικό, αλλά είχα συνηθίσει εντελώς βουτυρένια συμπεριφορά όσο είχα το S9+, άλλαξα μια ρύθμιση που ξεγελάει κάπως το μάτι. Την είχα και στο S9+ (προταθείσα κάποτε από @s_wind). Μέσα στις επιλογές προγραμματιστή άλλαξα όλες τις κλίμακες από 1χ σε 0,5χ. Φαίνεται πιο σπίρτο στο μάτι.

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, il_tifosi said:

Επειδή κι εμένα με ενοχλούσαν κάποια στιγμιαία κολληματάκια στο S21 fe, τίποτα τραγικό, αλλά είχα συνηθίσει εντελώς βουτυρένια συμπεριφορά όσο είχα το S9+, άλλαξα μια ρύθμιση που ξεγελάει κάπως το μάτι. Την είχα και στο S9+ (προταθείσα κάποτε από @s_wind). Μέσα στις επιλογές προγραμματιστή άλλαξα όλες τις κλίμακες από 1χ σε 0,5χ. Φαίνεται πιο σπίρτο στο μάτι.

Δε διορθώνεται καθόλου το πρόβλημα. Το κινητό είναι γρήγορο, δεν είναι σμουθ όμως. Με το να αυξομειώνουμε την ταχύτητα των εφέ δεν κερδίζουμε σε ομαλότητα, αντίθετα γίνεται πιο απότομο. 

Edited by Theo_Pech
Link to comment
Share on other sites

Πως εντοπιζουμε και απομονωνουμε ενα προβλημα στις κλιμακες:

Το προβλημα παντα θα υπαρχει σε μια απο τις τρεις.

Εντοπιζουμε που δειχνει ορατα το προβλημα και το στιγματιζουμε να το θυμομαστε .

Μετα: 

Τις βαζουμε και τις τρεις off.

Ξεκιναμε αναποδα απο την τριτη την βαζουμε 0.5 και βλεπουμε εαν δημιουργειται  το  προβλημα που τσεκαραμε νωριτερα  

Εαν οχι στη συνεχεια βαζουμε την μεσαια 0.5.

Εαν παλι οχι δεν απομενει παρα να ειναι η πρωτη.Αρα βαζουμε την πρωτη OFf και τις αλλες 2 0.5 η 1Χ...

Για το θεμα σμουθ η τριτη κλιμακα οσο ανεβαινει γινεται ποιο σμουθ αλλα και ποιο αργο αλλα iphone χαχαχαχ

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ δε βλέπω το πρόβλημα που λέτε; Στο swipe up για να κλείσω τις εφαρμογές δε βλέπω κάτι περίεργο. Για τα animations πώς μπορώ να το δω; Τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το edge lighting το έχει ενεργοποιήσει κάποιος για τα notifications? Είναι πολύ ωραίο αλλά με Always-on display σε εμένα δε φωτίζει όταν έρχεται ειδοποίηση (αν και έχω ενεργοποιήσει και την επιλογή να λειτουργεί και με κλειστή όθονη). Οταν το κινητό είναι ανοιχτό και έρχεται κάτι δουλεύει μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Το edge lighting το έχει ενεργοποιήσει κάποιος για τα notifications? Είναι πολύ ωραίο αλλά με Always-on display σε εμένα δε φωτίζει όταν έρχεται ειδοποίηση (αν και έχω ενεργοποιήσει και την επιλογή να λειτουργεί και με κλειστή όθονη). Οταν το κινητό είναι ανοιχτό και έρχεται κάτι δουλεύει μια χαρά. 
Το aod notify νομίζω είναι καλύτερο. Αλλά είναι ο παλιός τρόπος για να βλέπει κάποιος τις ειδοποιήσεις. Βάλε την aod στο εμφάνιση για νέες ειδοποιήσεις και μέχρι να δεις την ειδοποίηση θα είναι ενεργή η aod με την ειδοποίηση.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάζω και εδώ το βίντεο με τα άκυρα λαγκ που τρώει ο stock browser της samsung. Ειδικά αν το χρησιμοποιώ με νεύρα ή απλά βιάζομαι να ψάξω κάτι, κομπιάζει διαρκώς και η συσκευή. 🤨🤔

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με 2η εγγραφή οθόνης, όπου διαπιστώνω διαρκώς λαγκ και stutters. Καθώς επιλέγω τις συνδέσεις στις ρυθμίσεις, κάνει 1 δευτερόλεπτο λαγκ μέχρι να εμφανίσει τις εντολές και καθώς κάνω swipe to main screen εμφανίζει τα κλασικά σπασιματάκια με το gesture, ώστε να κλείσει την εφαρμογή (το κάνει κάθε φορά σε εναλλαγή των δικτύων σε wifi και το αντίστροφο). Το software εξακολουθεί να κομπιάζει και να ζορίζεται. Αν κάποιος δε θεωρεί μεγάλο φάουλ της samsung την υλοποίηση του One Ui στη σειρά S22, τότε δεν ξέρω τι άλλο να πω.

 

Link to comment
Share on other sites

Για το gesture επιστροφής στην αρχική οθόνη (και γενικά όλα τα gestures) αναμένεται να φτιάξουν με το one ui 5. Αναμένεται,  καθώς λένε ότι αυτός είναι ο πρωταρχικός τους στόχος.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το εξής set up και δεν πονάνε τα ματια μου και το έχω βολευτεί πλέον.

1) Swipe from bottom και χωρις να φαινονται οι 3 παυλες. Στο κέντρο επιστρέφει στην αρχική,  τερμα δεξιά κάνει back. Όποιος έχει δουλέψει one plus ξέρει ότι ,τουλάχιστον κάποτε, έτσι τα είχε και όλοι έλεγαν ότι βολεύει καλύτερα.  Δεν ανέφερα το τέρμα αριστερα, που είναι τα recent, καθώς είναι μακριά αν δουλεύεις την συσκευή με το ένα χέρι και σχεδόν useless. Βέβαια έχω το ultra,  το δουλεύω συνήθως με το 2 χέρια και δουλεύω και αυτό.

2) One hand operation. Και δεξιά και αριστερά έχω βάλει προς όλες τις κατευθύνσεις να κάνει back με απλό swipe. Στο παρατεταμένο swipe , πάλι προς όλες τις κατευθύνσεις,  έχω βάλει τα recents. 

Έτσι έχω βρει την ησυχία μου και μπορώ να πω πως πλέον με βολεύει και περισσότερο. 

Η μόνη κατω παυλα , είναι αυτούσια τα gestures όπως τα δίνει η google me κακό implementation από μεριάς samsung. Αν παρατηρήσεις , πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις προγραματιστη , και βάλεις όλα τα animation στο off, η επιστροφή στην αρχική οθόνη συνεχίζει να κάνει το animation. 

 

Κάποιους μπορεί να μην τους βολέψει το παραπάνω ή/και να απαιτούν να λειτουργεί  η συσκευή 100% σωστά. Ας δούμε το one ui 5 και βλέπουμε. Θεωρώ μεγαλύτερο πρόβλημα το shutter lag( ομολογουμένως  μειωμένο  σε σχέση με 2 updates πριν) παρα τα animation που προσωπικά έστω έχω βρει workaround που με βολεύει κιόλας. 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το έχω όπως στην πρώτη περίπτωση. Όπως στο 1+ 7 pro που είχα. Στο 22u ήταν κουραστικό στο  s21 FE είναι πολύ πιο στρωτό,θες η μικρότερη οθόνη και η fhd ανάλυση... για άλλη μια φορά κράτησα σειρά Fe  αντί  Ultra μιας και δεν δουλεύω πενάκι ούτε τηλεφακό . Δίνω βάση στην φωτεινή οθόνη κάτι που τα πάει περίφημα και το 21 Fe και η άκρως βελούδινη λειτουργία κάτι που επίσης έχει καλύτερη αίσθηση στο fe πάλι...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Νέα ενημέρωση Αυγούστου λέει, πριν μπει ο Αύγουστος...
Α ρε Samsung!bf6ae95d874f1b8ac938d0f4f9d70075.jpg

Στάλθηκε από το SM-S906B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stoum said:

Νέα ενημέρωση Αυγούστου λέει, πριν μπει ο Αύγουστος...
Α ρε Samsung!bf6ae95d874f1b8ac938d0f4f9d70075.jpg

Στάλθηκε από το SM-S906B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχω πάθει σοκ με την samsung σε αυτό και της βγάζω το καπέλο 👏👏. Ελπίζω να έχουν λυθεί όντως θέματα σταθερότητας μέχρι την έλευση του android 13. 

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2022 at 12:32 ΜΜ, stoum said:

Νέα ενημέρωση Αυγούστου λέει, πριν μπει ο Αύγουστος...
Α ρε bf6ae95d874f1b8ac938d0f4f9d70075.jpg

Στάλθηκε από το SM-S906B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Μετά από 1 μέρα με τη αναβάθμιση Αυγούστου: Μπράβο στη samsung για τις γρήγορες αναβαθμίσεις ασφαλείας. Κατά τη γνώμη μου, δε διόρθωσε καμία από τις αστάθειες στο software, που εγώ εξακολουθώ να εντοπίζω διαρκώς στη συσκευή μου. 🤨😵

Edited by Theo_Pech
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν εχω κανενα θεμα με την συσκευη..δεν εχω παρατηρησει καποια lag....το μονο που παρατηρω σε σχεση με το s21 plus ειναι οτι το s22 plus ζεστενεται παραπανω λογω της υψηλης θερμοκρασιας σε ανοικτους χωρους σε σχεση με το s21 plus...

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου φαίνεται με τέτοιες εξωτερικές θερμοκρασίες να ζεσταίνονται τόσο τα τηλέφωνα.

Όταν αυτή την εποχή έχεις εξωτερική θερμοκρασία 35 με 40 βαθμούς, πόσο να γράψει το τηλέφωνο σου που δουλεύει κιόλας;

Αν σου ανεβάζει τις ίδιες θερμοκρασίες και όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι στους 15 με 20 βαθμούς τότε δικαιολογημένα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις ήρθα και γω στην παρέα σας μάγκες, πήρα το εργαλείο σε πράσινο ...
Μια ερώτηση μιας και δεν πήρα φορτιστή!

Έχω 2 (ταχυ)φορτιστές 22.5W και 40W από το Huawei MatePad 11 tablet και το Huawei Mate 20 Pro κινητό!

Μπορώ άφοβα να το φορτίζω με τους συγκεκριμένους φορτιστές χωρίς να του κάνω κακό?

Θα επανέλθω τις επόμενες μέρες μ' εντυπώσεις, αφού του βάλω και τις τελευταίες ενημερώσεις.
Ελπίζω να το ευχαριστηθώ ...

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ προερχόμενος από s22 ultra, κάμερα πολύ μικρές διαφορές βλέπω εκτός του zoom

Στάλθηκε από το SM-S906B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2022 at 2:21 ΠΜ, makouin said:

Λογικό μου φαίνεται με τέτοιες εξωτερικές θερμοκρασίες να ζεσταίνονται τόσο τα τηλέφωνα.

Όταν αυτή την εποχή έχεις εξωτερική θερμοκρασία 35 με 40 βαθμούς, πόσο να γράψει το τηλέφωνο σου που δουλεύει κιόλας;

Αν σου ανεβάζει τις ίδιες θερμοκρασίες και όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι στους 15 με 20 βαθμούς τότε δικαιολογημένα.

 

Σιγουρα επηρεαζει η εξωτερικη θερμοκρασια απλα με τις ιδιες συνθηκες το s21 plus ειναι λιγοτερο ζεστο.θεωρω με τα επομενα updates θα ερθει και μια ισορροπια τοσο στην μπαταρια αλλα και στις πιο χαμηλες θερμοκρασιες με εντονη χρηση σε ζεστο περιβαλλον.στα υπολοιπα η συσκευη αριστη....

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Kanellos1978 said:

Σιγουρα επηρεαζει η εξωτερικη θερμοκρασια απλα με τις ιδιες συνθηκες το s21 plus ειναι λιγοτερο ζεστο.θεωρω με τα επομενα updates θα ερθει και μια ισορροπια τοσο στην μπαταρια αλλα και στις πιο χαμηλες θερμοκρασιες με εντονη χρηση σε ζεστο περιβαλλον.στα υπολοιπα η συσκευη αριστη....

Πολυ χρησιμο και κατατοπιστικο ποστ γιατι μολις μου εφυγε καθε σκεψη για να παω στο 22+.. Κυριως λογω του form factor που εχει και μ αρεσει πολυ και των αναβαθμισμενων φακων το σκεφτομουν.. Αλλα αν ζεσταινεται περισσοτερο απο το 21 το οποιο ηδη με εχει προδωσει 2-3 φορες σε εξωτερικο περιβαλλον οπου απλα σταματησε να αποκρινεται και επρεπε να περιμενω να κρυωσει παλι... αν δε με ενδιεφερε η καμερα δε νομιζω πως θα ειχα flagship πλεον.. ενας snap 7xx ειναι μαλλον η χρυση τομη.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2022 at 12:43 ΠΜ, hasiotis_john said:

Μόλις ήρθα και γω στην παρέα σας μάγκες, πήρα το εργαλείο σε πράσινο ...
Μια ερώτηση μιας και δεν πήρα φορτιστή!

Έχω 2 (ταχυ)φορτιστές 22.5W και 40W από το Huawei MatePad 11 tablet και το Huawei Mate 20 Pro κινητό!

Μπορώ άφοβα να το φορτίζω με τους συγκεκριμένους φορτιστές χωρίς να του κάνω κακό?

Θα επανέλθω τις επόμενες μέρες μ' εντυπώσεις, αφού του βάλω και τις τελευταίες ενημερώσεις.
Ελπίζω να το ευχαριστηθώ ...

Καλορίζικο! Δες τί πρωτόκολλο φόρτισης υποστηρίζουν. Λογικό ο πρώτος θα είναι αρκετός. Και έγω έναν 25W έχω δε βλέπεις διαφορές αισθητές πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2022 at 11:42 ΠΜ, manos_rc said:

Πολυ χρησιμο και κατατοπιστικο ποστ γιατι μολις μου εφυγε καθε σκεψη για να παω στο 22+.. Κυριως λογω του form factor που εχει και μ αρεσει πολυ και των αναβαθμισμενων φακων το σκεφτομουν.. Αλλα αν ζεσταινεται περισσοτερο απο το 21 το οποιο ηδη με εχει προδωσει 2-3 φορες σε εξωτερικο περιβαλλον οπου απλα σταματησε να αποκρινεται και επρεπε να περιμενω να κρυωσει παλι... αν δε με ενδιεφερε η καμερα δε νομιζω πως θα ειχα flagship πλεον.. ενας snap 7xx ειναι μαλλον η χρυση τομη.

Περα απο την θερμοτητα που υπαρχει σε εντονη χρηση με υψηλη θερμοκρασια η συσκευη δεν θα σε προδωσει..εγω σε καμια περιπτωση δεν ειδα καποιο lag η πτωση αποδοσης...μετα το νεο μεγαλο update που ηρθε πριν 3 μερες σε εξωτερικο περιβαλλον με εντονη χρηση στην παραλια  η συσκευη ανταποκριθηκε εξαιρετικα και ζεσταθηκε ελαχιστα και φυσιολογικα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, να πω την ταπεινή μου γνώμη για το κινητό (καθαρά προσωπική και χωρίς να θέλω να θίξω την εταιρεία)!
Έχουν περάσει (και περνάνε) ΠΟΛΛΑ κινητά από τα χέρια μου και πραγματικά τα αξιολογώ χωρίς παρωπίδες και χωρίς να μασάω τα λόγια μου. Το συγκεκριμένο θα το έβαζα στα χειρότερα που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, πραγματικά ντροπή για την εταιρεία να βγάζει τέτοιο πράγμα και να το κοστολογεί στα 1000 ευρώ.
Θα τα πω κάπως περιληπτικά για να μην κουράσω!

Το άσπρο της οθόνης είναι πολύ θερμό, οπότε όσοι είστε προς την .... ψυχρή μεριά του άσπρου, δεν θα σας αρέσει το χρώμα της ακόμα και αν πάτε στις ρυθμίσεις και επιλέξετε τέρμα ψυχρό!
Η εμβέλεια του wifi είναι σε κατάσταση ελαττωματικής συσκευής, πραγματικά μέσα στο σπίτι πιάνει το δίκτυο της οικίας και άντε άλλα 3-4! (με άλλα κινητά στην ίδια θέση πιάνει 20 δίκτυα)! Δεν φτάνει μόνο αυτό, πας σε μακρινό δωμάτιο και έχει θέμα η σύνδεση, κολλάει! Στο ίδιο πάλι σημείο άλλα κινητά πιάνουν καμπάνα χωρίς θέμα.

Η ανάλυση είναι χαμηλή, οπότε αν κάποιος είχε κινητό μεγαλύτερης ανάλυσης και πάει στο συγκεκριμένο μοντέλο απλά θα στραβωθεί, θα τον πιάσει ζαλάδα με πολύωρη χρήση. Με τόσο μεγάλη οθόνη θα έπρεπε να είχε την ίδια ανάλυση με το Ultra!

Και πάμε στο βασικότερο ... που θα μπορούσα να γράψω μόνο αυτό!!!

Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ.... ΑΘΛΙΑ! Ότι και να κάνεις, όση "εκμάθηση" και αν της κάνεις, θα σου βγάζει Screen On Time 4 ώρες το πολύ! Παραπάνω με τίποτα. Μιλάμε το βγάζεις από την φόρτιση, ξεκινάς να χρησιμοποιείς το κινητό, και βλέπεις την αντίστροφη μέτρηση της μπαταρίας να κυλάει νεράκι. Ως το μεσημέρι θέλει φόρτιση για πλάκα!

Το καταλαβαίνω ότι κάποιος θα πει ότι εμένα βγάζει 5-6 ώρες και κτλ, αλλά πραγματικά δεν το ήξερα ότι πρέπει να πάρω κινητό των 1000 ευρώ και να κάνω αλχημείες με σκοτεινά θέματα / skins, με απενεργοποίηση always on display, με απενεργοποίηση 5G , με χαμηλή φωτεινότητα, με εξοικονόμηση ενέργειας, με μείωση της ταχύτητας του επεξεργαστή και κτλ κτλ. Εγώ προσωπικά τα θέλω όλα τέρμα, όλα ανοιχτά, όλα φωτεινά , όλα να τρέχουν ασταμάτητα. Αν τα κάνεις αυτά με το συγκεκριμένο κινητό, τότε πας για 3ωρο Sot.
Μακρυά από αυτό το κινητό, απλά μακρυά... ειδικά αν είσαι power user.

Έτυχε αυτό τον καιρό και είχα συγχρόνως το iphone 13 pro max, πραγματικό τέρας! ΌΛΑ ανοιχτά, όλα στο τέρμα, δεν με κρέμασε ποτέ στην μέση της ημέρας. Χαλαρό 10ωρο SOT χωρίς πολλά πολλά, με ανοιχτό 5g, με βίντεο, με νετφλιξ, με hot spot, με μουσική, με φωτογραφίες βίντεο, με ότι θες ...

(Στο samsung λες και είχα τικ, πήγαινα κάθε λίγο στην μπαταρία και πάταγα την βελτιστοποίηση της μπαταρίας για να γίνει το χαμογελάκι που σου βγάζει μεγαλύτερο, απλά κλείνοντας μερικές εφαρμογές παρασκήνιο, μπας και με βγάλει ως το απόγευμα!)
 

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

μην πέσει το ποστ σου στην αντίληψη του Κωστάκη!😀

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, hasiotis_john said:

Λοιπόν παιδιά, να πω την ταπεινή μου γνώμη για το κινητό (καθαρά προσωπική και χωρίς να θέλω να θίξω την εταιρεία)!
Έχουν περάσει (και περνάνε) ΠΟΛΛΑ κινητά από τα χέρια μου και πραγματικά τα αξιολογώ χωρίς παρωπίδες και χωρίς να μασάω τα λόγια μου. Το συγκεκριμένο θα το έβαζα στα χειρότερα που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, πραγματικά ντροπή για την εταιρεία να βγάζει τέτοιο πράγμα και να το κοστολογεί στα 1000 ευρώ.
Θα τα πω κάπως περιληπτικά για να μην κουράσω!

Το άσπρο της οθόνης είναι πολύ θερμό, οπότε όσοι είστε προς την .... ψυχρή μεριά του άσπρου, δεν θα σας αρέσει το χρώμα της ακόμα και αν πάτε στις ρυθμίσεις και επιλέξετε τέρμα ψυχρό!
Η εμβέλεια του wifi είναι σε κατάσταση ελαττωματικής συσκευής, πραγματικά μέσα στο σπίτι πιάνει το δίκτυο της οικίας και άντε άλλα 3-4! (με άλλα κινητά στην ίδια θέση πιάνει 20 δίκτυα)! Δεν φτάνει μόνο αυτό, πας σε μακρινό δωμάτιο και έχει θέμα η σύνδεση, κολλάει! Στο ίδιο πάλι σημείο άλλα κινητά πιάνουν καμπάνα χωρίς θέμα.

Η ανάλυση είναι χαμηλή, οπότε αν κάποιος είχε κινητό μεγαλύτερης ανάλυσης και πάει στο συγκεκριμένο μοντέλο απλά θα στραβωθεί, θα τον πιάσει ζαλάδα με πολύωρη χρήση. Με τόσο μεγάλη οθόνη θα έπρεπε να είχε την ίδια ανάλυση με το Ultra!

Και πάμε στο βασικότερο ... που θα μπορούσα να γράψω μόνο αυτό!!!

Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ.... ΑΘΛΙΑ! Ότι και να κάνεις, όση "εκμάθηση" και αν της κάνεις, θα σου βγάζει Screen On Time 4 ώρες το πολύ! Παραπάνω με τίποτα. Μιλάμε το βγάζεις από την φόρτιση, ξεκινάς να χρησιμοποιείς το κινητό, και βλέπεις την αντίστροφη μέτρηση της μπαταρίας να κυλάει νεράκι. Ως το μεσημέρι θέλει φόρτιση για πλάκα!

Το καταλαβαίνω ότι κάποιος θα πει ότι εμένα βγάζει 5-6 ώρες και κτλ, αλλά πραγματικά δεν το ήξερα ότι πρέπει να πάρω κινητό των 1000 ευρώ και να κάνω αλχημείες με σκοτεινά θέματα / skins, με απενεργοποίηση always on display, με απενεργοποίηση 5G , με χαμηλή φωτεινότητα, με εξοικονόμηση ενέργειας, με μείωση της ταχύτητας του επεξεργαστή και κτλ κτλ. Εγώ προσωπικά τα θέλω όλα τέρμα, όλα ανοιχτά, όλα φωτεινά , όλα να τρέχουν ασταμάτητα. Αν τα κάνεις αυτά με το συγκεκριμένο κινητό, τότε πας για 3ωρο Sot.
Μακρυά από αυτό το κινητό, απλά μακρυά... ειδικά αν είσαι power user.

Έτυχε αυτό τον καιρό και είχα συγχρόνως το iphone 13 pro max, πραγματικό τέρας! ΌΛΑ ανοιχτά, όλα στο τέρμα, δεν με κρέμασε ποτέ στην μέση της ημέρας. Χαλαρό 10ωρο SOT χωρίς πολλά πολλά, με ανοιχτό 5g, με βίντεο, με νετφλιξ, με hot spot, με μουσική, με φωτογραφίες βίντεο, με ότι θες ...

(Στο samsung λες και είχα τικ, πήγαινα κάθε λίγο στην μπαταρία και πάταγα την βελτιστοποίηση της μπαταρίας για να γίνει το χαμογελάκι που σου βγάζει μεγαλύτερο, απλά κλείνοντας μερικές εφαρμογές παρασκήνιο, μπας και με βγάλει ως το απόγευμα!)
 

Κοίτα, για την οθόνη πραγματικά με εκπλήσσει που το λες αυτό. Θεωρείται από τις κορυφαίες που υπάρχουν και από τους χρήστες αλλά και από πιο εξειδικευμένα sites που έχουν κάνει reviews and tests (πχ Dxomark, GSMArena). Πρώτη φορά ακούω παράπονα. Μιλάμε για Samsung. Η ανάλυση αν ήταν μεγαλύτερη δε ξέρω που θα έκανε ουσιαστική διαφορά πέρα από χειρότερη μπαταρία. Τη θεωρώ ιδανική στο μέγεθος αυτό δεδομένου και του μεγέθους της μπαταρίας.

Για το wi-fi η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω παρατηρήσει αυτό που λες αλλά σίγουρα και άλλοι φίλοι εδώ που έχουν εν ενεργεία πάνω από 1 συσκευή ταυτόχρονα μπορούν να το τσεκάρουν (ότι είναι γενικότερο το πρόβλημα και όχι ειδικό).

Για τη μπαταρία έχεις δίκιο. Το έχουμε πει και εδώ και σε reviews που κάνανε μετρήσεις. Είναι μέτρια στη κατηγορία ναυαρχίδας. Εχουμε τη ελπίδα ότι θα βελτιωθεί με τα updates σε κάποιο βαθμό…

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2022 at 1:36 ΜΜ, yorgos00 said:

Κοίτα, για την οθόνη πραγματικά με εκπλήσσει που το λες αυτό. Θεωρείται από τις κορυφαίες που υπάρχουν και από τους χρήστες αλλά και από πιο εξειδικευμένα sites που έχουν κάνει reviews and tests (πχ Dxomark, GSMArena). Πρώτη φορά ακούω παράπονα. Μιλάμε για Samsung. Η ανάλυση αν ήταν μεγαλύτερη δε ξέρω που θα έκανε ουσιαστική διαφορά πέρα από χειρότερη μπαταρία. Τη θεωρώ ιδανική στο μέγεθος αυτό δεδομένου και του μεγέθους της μπαταρίας.

Για το wi-fi η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω παρατηρήσει αυτό που λες αλλά σίγουρα και άλλοι φίλοι εδώ που έχουν εν ενεργεία πάνω από 1 συσκευή ταυτόχρονα μπορούν να το τσεκάρουν (ότι είναι γενικότερο το πρόβλημα και όχι ειδικό).

Για τη μπαταρία έχεις δίκιο. Το έχουμε πει και εδώ και σε reviews που κάνανε μετρήσεις. Είναι μέτρια στη κατηγορία ναυαρχίδας. Εχουμε τη ελπίδα ότι θα βελτιωθεί με τα updates σε κάποιο βαθμό…

Εγω θα συμφωνησω σε καποια σημεια και δεν τα παιρνω απο την samsung  ουτε ειμαι υπαλληλος της..ναι σιγουρα για 1000 ευρω θα μπορουσε να φοραει εναν  snap επεξεργαστη και παρολαυτα στην δικια μου συσκευη δεν εχω παραπονο απο την οθονη.φωτεινη στο ασπρο που θελω εξαιρετικες φωτο μερα νυκτα...η selfie καμερα θα μπορουσε να ναι καλυτερη την νυκτα.μετα τα τελευταια updates η αυτονομια τα παει καλυτερα και θεωρω τους επομενους μηνες το κινητο θα βελτιωθει ακομα πιο πολυ...με το wifi δεν εχω θεμα...πιανει ακομα και στο μπαλκονι με μικρη αποκλιση.....τι να πω ισως καποιες συσκευες να χουν θεματα.εγω παντως ειμαι αρκετα ικανοποιημενος και σιγουρα αναμενουμε βελτιωσεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...