Jump to content

Samsung Galaxy S22 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το είδα σήμερα από κοντά και έπαθα κοκο-μπλόκο.

Πανέμορφο κινητό και ελαφρύ!

Μια ερώτηση μόνο.

Διαθέτει 5g, nfc και wifi 6 support;

Ευχαριστώ!

Επίσης θέλω να το συνδυάσω με το samsung watch 4 lte version με τον ίδιο αριθμό όμως.

Γίνεται;

PS : Μόλις είδα ότι το θάβετε το κινητό.

Γιατί έτσι;

Edited by skiabox
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, skiabox said:

Παιδιά το είδα σήμερα από κοντά και έπαθα κοκο-μπλόκο.

Πανέμορφο κινητό και ελαφρύ!

Μια ερώτηση μόνο.

Διαθέτει 5g, nfc και wifi 6 support;

Ευχαριστώ!

Επίσης θέλω να το συνδυάσω με το samsung watch 4 lte version με τον ίδιο αριθμό όμως.

Γίνεται;

PS : Μόλις είδα ότι το θάβετε το κινητό.

Γιατί έτσι;

Το κινητό διαθέτει 5g και nfc κανονικά. Εγώ θα απαντήσω μόνο από την προσωπική μου εμπειρία έχοντας τη συσκευή από αρχές Ιουνίου. Το κινητό είναι πανέμορφο με καταπληκτική ποιότητα κατασκευής, πολύ καλή κάμερα, πολύ καλή οθόνη, αλλά στο software η samsung τα έκανε θάλασσα. Για κινητό flagship δεν έχει την απόλυτα ομαλή εμπειρία χρήσης, εγώ αγανάκτησα με τα χαζολαγκάκια που τρώει, το stuttering που εμφανίζει διαρκώς, με τα gestures και τα animations που είναι μαύρο χάλι. Δεν το περίμενα αυτό από τη samsung και μάλιστα εν έτει 2022. Μέχρι στιγμής φοράει την έκδοση android 12 one ui 4 και δεν έχει στρώσει τίποτα από όλα αυτά στη δική μου συσκευή (το τονίζω). Να πω την αλήθεια, μετάνιωσα την αγορά του. Δεν μπορώ καθόλου σε κινητά τέτοιας κατηγορίας να ανεχτώ κανένα λαγκ, κανένα frame drop, καμία αύξηση θερμοκρασίας με λίγη χρήση. Θέλω να λειτουργεί απροβλημάτιστα out of the box. Σίγουρα θα εμφανιστούν μικροπροβληματάκια, αλλά με τα updates στρώνονται. Δυστυχώς, στα s22 δεν έχει στρώσει τίποτα (για εμένα).

Edited by Theo_Pech
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Theo_Pech said:

Το κινητό διαθέτει 5g και nfc κανονικά. Εγώ θα απαντήσω μόνο από την προσωπική μου εμπειρία έχοντας τη συσκευή από αρχές Ιουνίου. Το κινητό είναι πανέμορφο με καταπληκτική ποιότητα κατασκευής, πολύ καλή κάμερα, πολύ καλή οθόνη, αλλά στο software η samsung τα έκανε θάλασσα. Για κινητό flagship δεν έχει την απόλυτα ομαλή εμπειρία χρήσης, εγώ αγανάκτησα με τα χαζολαγκάκια που τρώει, το stuttering που εμφανίζει διαρκώς, με τα gestures και τα animations που είναι μαύρο χάλι. Δεν το περίμενα αυτό από τη samsung και μάλιστα εν έτει 2022. Μέχρι στιγμής φοράει την έκδοση android 12 one ui 4 και δεν έχει στρώσει τίποτα από όλα αυτά στη δική μου συσκευή (το τονίζω). Να πω την αλήθεια, μετάνιωσα την αγορά του. Δεν μπορώ καθόλου σε κινητά τέτοιας κατηγορίας να ανεχτώ κανένα λαγκ, κανένα frame drop, καμία αύξηση θερμοκρασίας με λίγη χρήση. Θέλω να λειτουργεί απροβλημάτιστα out of the box. Σίγουρα θα εμφανιστούν μικροπροβληματάκια, αλλά με τα updates στρώνονται. Δυστυχώς, στα s22 δεν έχει στρώσει τίποτα (για εμένα).

Φοβάμαι μήπως τα παραλέτε μερικοί, γιατί βλέπω και πολλά reviews στο skroutz.gr που είναι πολύ θετικά.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, skiabox said:

Φοβάμαι μήπως τα παραλέτε μερικοί, γιατί βλέπω και πολλά reviews στο skroutz.gr που είναι πολύ θετικά.

Φυσικά η επιλογή είναι δική σου. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε αποτρέψω από την αγορά της συσκευής. Αλλά πρσοωπικά δεν τα παραλέω καθόλου για τη συσκευή που έχω στα χέρια μου και πλήρωσα 850€. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με την εμπειρία χρήσης αυτή, τότε προχώρα άφοβα. Εγώ θέλω τελείως ομαλή λειτουργία σε ό,τι έχει να κάνει με το λογισμικό. Είτε άνοιγμα κλείσιμο εφαρμογών, είτε gestures κτλ Δεν μπορώ το κόμπιασμα σε καμία περίπτωση. Παλαιότερα είχα το s10 plus και δε με κρέμασε λογισμικά δευτερόλεπτο στα 3 χρόνια που το χρησιμοποιούσα.

Link to comment
Share on other sites

Ίδια άποψη έχουμε... ευτυχώς στο s21fe δεν είναι τόσο έντονο,ας ελπίσουμε ότι με το 5αρι θα γίνει άψογο,το θεωρώ αδιανόητο σε αντίστοιχο  Xiaomi να έχω πολύ πιο ομαλή λειτουργία είτε σε social είτε σε browsing είτε σε όλη την λειτουργία γενικότερα του μενού. Βέβαια για να βοηθήσουμε και τον φίλο μας η συσκευή έχει εξαιρετική κάμερα θεωρώ με σούπερ τοπ οθόνη και όλα τα υπόλοιπα καλούδια της εταιρείας. Για την εμβέλεια WiFi κλπ που παραπονέθηκε το άλλο μέλος εγώ στο s21 FE δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο ίσως επειδή είναι σναπ ο επεξεργαστής αλλά το πιθανότερο να έπεσε σε ελαττωματικό προϊόν ο φίλος...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, skiabox said:

Παιδιά το είδα σήμερα από κοντά και έπαθα κοκο-μπλόκο.

Πανέμορφο κινητό και ελαφρύ!

Μια ερώτηση μόνο.

Διαθέτει 5g, nfc και wifi 6 support;

Ευχαριστώ!

Επίσης θέλω να το συνδυάσω με το samsung watch 4 lte version με τον ίδιο αριθμό όμως.

Γίνεται;

PS : Μόλις είδα ότι το θάβετε το κινητό.

Γιατί έτσι;

Εγώ το έχω 3 μήνες. Είμαι ενθουσιασμένος όπως όταν το πήρα. Καταπληκτικό κινητό. Δεν έχω δει κάτι να με ενοχλεί. Η μπαταρία θα ήθελα να κρατάει περισσότερο αλλά με τέτοια οθόνη δε ξέρω πόσα κρατάνε πάνω από μέρα. Η αλήθεια είναι ότι το πήρα με αμφιβολίες γιατί δεν είναι οπαδός των Samsung κινητών και τελικά το μετάνιωσα που δεν πήρα το Ultra. Δεν το περίμενα το λειτουργικό τόσο καλό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι στιγμής ικανοποιημένος είμαι πάντως με το κινητό.

Εχω και ένα samsung watch 4 lte version όποτε θα ταιριάξουν μια χαρά.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, skiabox said:

Εγώ μέχρι στιγμής ικανοποιημένος είμαι πάντως με το κινητό.

Εχω και ένα samsung watch 4 lte version όποτε θα ταιριάξουν μια χαρά.

Και γω το ιδιο...κανενα θεμα με wifi...ουτε εχω παρατηρησει καποιο lag..θεωρω οτι με τα επομενα update μεχρι τελος χρονου η συσκευη θα ναι απροβληματιστη...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Kanellos1978 said:

Και γω το ιδιο...κανενα θεμα με wifi...ουτε εχω παρατηρησει καποιο lag..θεωρω οτι με τα επομενα update μεχρι τελος χρονου η συσκευη θα ναι απροβληματιστη...

Το μόνο που θεωρω ότι παίρνει βελτίωση είναι η βελτίωση της κατανάλωσης ενέργειας.

Πιστευω με τα software updates να βελτιωθεί η κατάσταση.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, skiabox said:

Το μόνο που θεωρω ότι παίρνει βελτίωση είναι η βελτίωση της κατανάλωσης ενέργειας.

Πιστευω με τα software updates να βελτιωθεί η κατάσταση.

Ναι μακάρι. Τα έμπλεξαν με τις επιλογές στο hardware. Ελπίζω στην επόμενη σειρά S23 να κάνουν καλύτερες επιλογές στην Ευρωπαϊκή αγορά. Πάντως τα παιδιά που γκρινιάζουν έχουν ένα δίκιο. Αν ζητάνε ενα χιλιάρικο για συσκευή θα πρέπει βα είμαστε όλοι πιο απαιτητικοί! Καλύτερα να αλλάζουν τις σειρές καθε ενάμιση χρόνο από το να τις βγάζουν βιαστικά και με λίγες βελτιώσεις. Αλλά τους έχει παρασύρει όλους το μοντέλο της Apple...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να έχω φωνή από την κάρτα sim της cosmote και data από την esim που μόλις ετοιμάζομαι να σκανάρω;

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα στη vodafone δεύτερη κάρτα μόνο για data μπας και λύσω το πρόβλημα που έχω σε συγκεκριμένη περιοχή της πόλης μου.

Μεσα από τον sim manager λες στο κινητό ότι θέλω την κάρτα 1 για φωνή και την κάρτα 2 για data.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.... σήμερα πήρα την συσκευή...είχα note 20 ultra.... δεν ξέρω αν έκανα καλά που ήρθα από νοτε εδώ αλλά σαν πρώτη φάση που είναι μικρότερη μαρεσει...αν γνωρίζει κάποιος ποια είναι τα καλά και κακά του τηλεφώνου..;;;; Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-S906B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι η οθόνη.

Επίσης φαίνεται να έχει καλύτερη λήψη από το poco f3 στο 5g.

Εκεί που έχω τρομερό θέμα είναι στο δαχτυλικό αποτύπωμα.

Επίσης το face unlock δεν λειτουργεί καθόλου.

Λογικά σε κανένα εξάμηνο-χρόνο με software updates θα στρώσει.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2022 at 9:52 ΠΜ, skiabox said:

Το καλό είναι η οθόνη.

Επίσης φαίνεται να έχει καλύτερη λήψη από το poco f3 στο 5g.

Εκεί που έχω τρομερό θέμα είναι στο δαχτυλικό αποτύπωμα.

Επίσης το face unlock δεν λειτουργεί καθόλου.

Λογικά σε κανένα εξάμηνο-χρόνο με software updates θα στρώσει.

Το face unlock είναι απογοήτευση. Συμφωνώ. Με το δαχτυλικό τί θέμα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Το face unlock όντως δεν δουλεύει καλά το αποτύπωμα έτσι και έτσι εγώ έχω θέμα με τα γραφικά δεν ήξερα ότι είναι τόσο χάλια και οι φωτογραφίες που είχα τις ίδιες στο note 20 ultra αποθηκευμένες εδώ πέρα χάνουνε pixel που τις κοιτάω δεν ξέρω πώς να το αντικαταστήσω αυτό το θέμα snapdragon είναι καλύτερος σε σχέση με το exynos

Στάλθηκε από το SM-S906B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2022 at 10:58 ΠΜ, yorgos00 said:

Το face unlock είναι απογοήτευση. Συμφωνώ. Με το δαχτυλικό τί θέμα έχεις;

Πρέπει να βάλεις όλο το χέρι σε οριζόντια θέση και το δάχτυλο εντελώς ξαπλωμένο πάνω.

Λες και είσαι στην αστυνομία και σου παίρνουν αποτύπωμα για ταυτότητα.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό ακριβώς .;;; Δεν κτλβα

Στάλθηκε από το SM-S906B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
7 ώρες πριν, yorgos00 said:

Πού είναι το update μου;;;; 🙂

Το πήρατε;

Εγώ από τη Δευτέρα κανονικά, αν θυμάμαι καλά 2,8 GB.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είμαι μεταξύ S22 Plus & Ultra αλλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Από την μια προτιμώ το σχήμα & μέγεθος του S22 Plus αλλά έχει ανάμικτες κριτικές (πχ για την μπαταρία) και από την άλλη το Ultra έχει λίγο καλύτερη κάμερα (που με ενδιαφέρει) αλλά το σχήμα του και η κυρτή οθόνη με προβληματίζουν (έως και απωθούν).

Αξίζει να πάρω κάποιο από τα 2 ή να περιμένω την επόμενη γενιά;

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, gpgalanis said:

Καλημέρα παιδιά. Είμαι μεταξύ S22 Plus & Ultra αλλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Από την μια προτιμώ το σχήμα & μέγεθος του S22 Plus αλλά έχει ανάμικτες κριτικές (πχ για την μπαταρία) και από την άλλη το Ultra έχει λίγο καλύτερη κάμερα (που με ενδιαφέρει) αλλά το σχήμα του και η κυρτή οθόνη με προβληματίζουν (έως και απωθούν).

Αξίζει να πάρω κάποιο από τα 2 ή να περιμένω την επόμενη γενιά;

 

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το plus αλλά θα περίμενα γιατί σίγουρα τα καινούρια θα έχουν καλύτερο επεξεργαστή.

Για να είμαι ξεκάθαρος. Το κινητό πετάει από ταχύτητα. Για το μέσο χρήστη είναι παραπάνω από ό, τι χρειάζεται. Ο καλύτερος επεξεργαστής όμως θα βοηθούσε στη καλύτερη διαχείριση ενέργειας και άρα μπαταρία . Εκτός αν πάνε στον exynos πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με το δακτυλικό αποτύπωμα τι παίζει παιδιά;

Η software υλοποίηση είναι τουλάχιστον τραγική.

Το λεω αυτό γιατί με 3rd party εφαρμογές το παίρνει αμέσως.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2022 at 12:12 ΜΜ, skiabox said:

Με το δακτυλικό αποτύπωμα τι παίζει παιδιά;

Η software υλοποίηση είναι τουλάχιστον τραγική.

Το λεω αυτό γιατί με 3rd party εφαρμογές το παίρνει αμέσως.

Ομολογώ ότι ήταν αργό αλλά μετά τη μεγάλη αναβάθμιση έχει βελτιωθεί σε μένα. Αλλά και πάλι υστερεί από άλλες ναυαρχίδες που έχω δοκιμάσει.

Αν έχεις βάλει μεμβράνη ξαναπέρασε το από την αρχή το αποτύπωμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...