Jump to content

Samsung Galaxy S22 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα και εγω το s21 ultra. Όμως λόγω δουλειάς (διανομή με μηχανάκι) με κούρασε το βάρος - μέγεθος. Πουλήθηκε και τώρα έχω το A52s

Ετσι σκέφτομαι για επόμενο το s22 plus

Όμως ρε παιδάκι μου χάθηκε ο κόσμος να του αφήσουν την ίδια μπαταρία που είχε περσυ; 4800; 

Το είδα από κοντα σε public και το μέγεθος του και βάρος μου φάνηκε πολύ καλο

Απ την άλλη κάνω σκέψεις και για το s21 plus σε 256 

καινούργιο στο  μπεστ πραισ παίζει στα 680 ευρώ σε σχέση με τα 1050 του s22+ είναι σεβαστή η διαφορά χρημάτων 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να μας πει εντυπώσεις; Από ότι είδα έχει πέσει από το όριο των 900 Ευρώ και το σκέφτομαι (με εναλλακτική το OnePlus 10 Pro και το πιο φτηνό realme gt2 Pro).

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να μας πει εντυπώσεις; Από ότι είδα έχει πέσει από το όριο των 900 Ευρώ και το σκέφτομαι (με εναλλακτική το OnePlus 10 Pro και το πιο φτηνό realme gt2 Pro).
 
Ευχαριστώ!

Προσωπικά δεν έχω την συσκευή αλλά ενώ ήμουν Αρκετά χρόνια στην Samsung και μάλιστα πολύ ευχαριστημένος κάπως το φετινό μοντέλο δε μου γέμισε και πολύ το μάτι και τελικά άλλαξα εντελώς από Samsung γενικά πιστεύω ότι έπρεπε να είναι πιο αναβαθμισμένο σε σχέση με τον προκάτοχό του. Εντωμεταξύ έχω άποψη για το απλό 22 Το οποίο από τα λίγα που έχω δει και το ‘χω δουλέψει έχει απαράδεκτη μπαταρία και γενικά δεν είναι μία συσκευή από αυτές που μας είχε συνηθίσει η Samsung μέχρι πρόσφατα...

Ένα άλλο μειονέκτημα που βλέπω συσκευές αυτές είναι ότι για hi end συσκευές δεν έχουν καθόλου τύπο εξωτερικά δείχνουν όλο ίδιες με συσκευές που κοστίζουν 250 η τρακόσια ευρώ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2022 at 11:08 ΠΜ, redcom7 said:


Προσωπικά δεν έχω την συσκευή αλλά ενώ ήμουν Αρκετά χρόνια στην Samsung και μάλιστα πολύ ευχαριστημένος κάπως το φετινό μοντέλο δε μου γέμισε και πολύ το μάτι και τελικά άλλαξα εντελώς από Samsung γενικά πιστεύω ότι έπρεπε να είναι πιο αναβαθμισμένο σε σχέση με τον προκάτοχό του. Εντωμεταξύ έχω άποψη για το απλό 22 Το οποίο από τα λίγα που έχω δει και το ‘χω δουλέψει έχει απαράδεκτη μπαταρία και γενικά δεν είναι μία συσκευή από αυτές που μας είχε συνηθίσει η Samsung μέχρι πρόσφατα...

Ένα άλλο μειονέκτημα που βλέπω συσκευές αυτές είναι ότι για hi end συσκευές δεν έχουν καθόλου τύπο εξωτερικά δείχνουν όλο ίδιες με συσκευές που κοστίζουν 250 η τρακόσια ευρώ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Να σου πω την αλήθεια δε με νοιαζει τόσο πολυ η εξωτερική εμφάνιση του κινητού (εκτος του μεγέθους που πάντα... μετράει).

Εχω χρόνια να πάρω samsung αλλά πρόσφατα πήρα στη γυναίκα μου δώρο το S21 FE. 'Επαθα πλάκα! Καμία σχέση μετα παλιά samsung που ήξερα (5+ χρόνια πρίν). Πολύ καλό το λειτουργικό (αξιόπιστο και σταθερό χωρίς πολλά εξτρα), φοβερή κάμερα και οθόνη. Η μπαταρία ΟΚ. Θα ήθελα να φορτίζει πιο γρήγορα. Βέβαια είναι μικρό για εμένα αλλά εξαιτίας του σκέφτηκα το S22 plus. Νομίζω πώς τουλάχιστον από άποψη λειτουργικού είναι το μόνο πλέον που κοντράρει τα Apple. Και έχω αλλάξει αρκετές εταιρείες τα τελευταία χρόνια (τώρα έχω Xiaomi).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
   
   
Καλημέρα,

Το έχω στη διάθεση μου εδώ και 10 μέρες. Οι εντυπώσεις μου παρακάτω (θετικά - αρνητικά). Κριτήριο σύγκρισης έχω δύο άλλα κινητά που υπάρχουν σπίτι μου και τα έχω δουλέψει πολύ. Το Xiaomi Mi 10 και το Samsung S21FE.

+ Καταπληκτική οθόνη. Ειλικρινά δε ξέρω πώς μπορεί να γίνει καλύτερη στο μέλλον. Ίσως με μεγαλύτερη ανάλυση αλλά και το Ultra που είδα σε κατάστημα διαφορά δε κατάλαβα. Το μέγεθος του Plus για μένα είναι ιδανικό αλλά προφανώς αυτό είναι υποκειμενικό.

+ Θηρίο υπολογιστικά και λογικό με τέτοιες προδιαγραφές. Δε παίζω παιχνίδια απαιτητικά, είναι κυρίως για (βαριά) επαγγελματική χρήση και οικογενειακές φωτογραφίες άρα δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για να κρίνω απόδοση σε άλλες συνθήκες.

+ Οι κάμερες είναι πάρα πολύ καλές. Τις έχω δοκιμάσει σε πολλές συνθήκες με πάντα καλά αποτελέσματα (και το βράδυ). Να πω την αλήθεια όμως διαφορά από το S21 δεν είδα. Ίσως κάποιος με πιο έμπειρο μάτι να έβλεπε. Το μόνο που ζηλεύω είναι το χ10 οπτικό Zoom του Ultra (πχ σε μία παράσταση που πήγα προχθες θα το ήθελα) αλλά δε ξέρω πόσες φορές θα το χρησιμοποιούσα. Δε νομίζω ότι κάποιος θα έχει παράπονο από τη κάμερα.

+ Το λειτουργικό (android skin) της Samsung έχει φτάσει πλέον σε πολύ καλά επίπεδα αξιοπιστίας και εμπειρίας χρήστη. Σε Android δεν υπάρχει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή, είναι το μόνο που μπορεί να συγκριθεί με iOS. Και αυτός ήταν ο βασικός λόγος μαζί με τη κάμερα που το πήρα.

- Το face ID (το χρησιμοποιώ με lift to awake) όπως και το fingerprint recognition είναι πολύ πιο αργά (!!!) από το Xiaomi Mi10 (που είναι και 3 ετών σχεδόν). Ειλικρινά δε ξέρω γιατί και αν έχω κάνει κάτι λάθος αλλά το συγκεκριμένο ήταν σκέτη απογοήτευση για μένα (γιατί Samsung?).  Πολλές φορές ζητάει να βάλω δεύτερη φορά το δάχτυλο στο σένσορα και γενικά είναι αργό στην απόκριση όπως είπα. Καλά το face id ακόμα χειρότερο. Το Xiaomi το άνοιγε πάντα με τη πρώτη και πιο γρήγορα.

- Ο ήχος πολύ καλός αλλά του Xiaomi σχεδόν το ίδιο αλλά σίγουρα πιο χαμηλός στο μέγιστο από του Xiaomi (γιατί Samsung??)

Τώρα αν τα αξίζει τα λεφτά του είναι προσωπικό θέμα για τον καθένα. Η δική μου λογική ήταν η εξής: ‘Εδωσα 800Ε λόγω προσφοράς, παραπάνω δε θα έδινα. Το απλό S22 είναι μικρό για εμένα για αυτό και πήγα στο Plus, ενώ το Ultra παρα είναι μεγάλο και το πενάκι δε θα το χρησιμοποιούσα (και ακριβό). Και να πω την αλήθεια εμφανείς διαφορές με το πολύ πιο φτηνό S21FE που έχει η γυναίκα μου εγώ δεν είδα σε κανένα τομέα πέρα της μπαταρίας που είναι λογικό λόγω μεγέθους - ΕDIT (λάθος ίδιες μπαταρίες έχουν. Αν χρησιμοποιείς και τα 50 Mpχ της κάμερας θα δεις εκεί αλλά δε ξέω πόσοι το κάνουν. Πάντως το S21FE είναι ίσως από τις καλύτερες value for money επιλογές αυτή τη στιγμή αν δε σας πειράζει το μικρό μέγεθος χωρίς να λέω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος με το S22+.

Ελπιζω να βοήθησα

 

 

 

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, νομίζω είναι η πρώτη συνολική άποψη για τη συσκευή. Με γεια!!

Από μπαταρία οκ; 

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, il_tifosi said:

Ωραίος, νομίζω είναι η πρώτη συνολική άποψη για τη συσκευή. Με γεια!!

Από μπαταρία οκ; 

Ευχαριστώ φίλε μου! Για τη μπαταρία δεν έγραψα επίτηδες γιατί δεν έχω να πω κάτι θετικό ή αρνητικό. Αξιοπρεπέστατη. Βγάζει τη μέρα εύκολα με τα πάντα ανοιχτά (50% τα 5G data ας πούμε, full wifi kai bluetooth) και ομιλία γύρω στην ώρα. Χωρίς να παίζω παιχνίδια. Με φορτιστή baseus 30W φορτίζει σφαίρα (45' αν το βάλεις στο 15%). Λογικά θα βελτιωθεί και άλλο. Λογικά υπάρχουν και πιο γρήγορα κινητά της κατηγορίας σε φόρτιση (oneplus και xiaomi) αλλά εμένα με ικανοποιεί μια χαρά και δε παίρνει και φωτιά όταν φορτίζει 😁

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

@yorgos00 Τι εννοείς στην τελευταία πρόταση του συγκριτικού με το S21 FE σχετικά με τη μπαταρία, καθώς έχουν την ίδια χωρητικότητα με 0.2" μεγαλύτερη οθόνη για το S22 Plus.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, stefan_city said:

@yorgos00 Τι εννοείς στην τελευταία πρόταση του συγκριτικού με το S21 FE σχετικά με τη μπαταρία, καθώς έχουν την ίδια χωρητικότητα με 0.2" μεγαλύτερη οθόνη για το S22 Plus.

'Εχεις απόλυτο δίκιο. Νόμιζα ότι είναι μικρότερη. Λάθος μου. Πάντως όντως το S22+ κρατάει λιγο περισσότερο με πάνω κάτω την ίδια χρήση. Δε ξέρω γιατί.... Τώρα που το λες θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί κατ' επανάληψη ότι η σειρά fe είναι bvfm ειδικά η σειρά s21 FE. Να το χαρείς!! Περιμένουμε κι άλλες εντυπώσεις μελλοντικά.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, yorgos00 said:

'Εχεις απόλυτο δίκιο. Νόμιζα ότι είναι μικρότερη. Λάθος μου. Πάντως όντως το S22+ κρατάει λιγο περισσότερο με πάνω κάτω την ίδια χρήση. Δε ξέρω γιατί.... Τώρα που το λες θα το ψάξω.

Θεωρητικά, το S22+ έχει επόμενη γενιά επεξεργαστή και οθόνη που αλλάζει hz, δε δουλεύει συνέχεια στο τέρμα. Οπότε αναμενόμενο να κάνει καλύτερη διαχείριση της ίδιας σε χωρητικότητα μπαταρίας. 

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
έχω το s10+ αξίζει η μετάβαση στο s22+;;θα δω διάφορες; 

Εάν θες να μείνεις στην samsung και βέβαια θα δεις διάφορες....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..κατοχος της συσκευης εδω και 3 μερες....αν και διστακτικος απο αυτα που ακουγα εχω να πω οτι η συσκευη ειναι αριστη.δεν εχω απολυτως κανενα θεμα.ολα λειτουργουν αψογα..η οθονη κορυφαια με εντονη φωτεινοτητα και η μπαταρια αν και αρχη ακομα ειναι στα επιπεδα s21 plus.ταχυτατο με καμερες στα σημεια πιο βελτιωμενες απο την σειρα s21...

Link to comment
Share on other sites



Καλησπερα..κατοχος της συσκευης εδω και 3 μέρες.
Και εγώ επίσης 3 μέρες το έχω σε πράσινο. Επιτέλους μετά από 6 χρόνια σε επίπεδη οθόνη πάλι!



Στάλθηκε από το SM-S906B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Του έβαλα από το S9+ τα πάντα μέσω Smart Switch, θήκη Spigen Tough Armor και προστασία οθόνης Whitestone Dome Glass EZ.

Στάλθηκε από το SM-S906B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, stoum said:


 

Και εγώ επίσης 3 μέρες το έχω σε πράσινο. Επιτέλους μετά από 6 χρόνια σε επίπεδη οθόνη πάλι!



Στάλθηκε από το SM-S906B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλοριζικο.Μια χαρα ειναι το κινητο....δυνατο και ομορφο με την σωστη αναλογια...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, stoum said:


Και εγώ επίσης 3 μέρες το έχω σε πράσινο. Επιτέλους μετά από 6 χρόνια σε επίπεδη οθόνη πάλι!
Στάλθηκε από το SM-S906B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ω ρε φίλε και ακριβώς το ανάποδο σκεφτόμουν σήμερα! 🤭 Ενώ είμαι ενθουσιασμένος με το κινητό έχω ξενερώσει από το design. Μου λείπει η curved του Xiaomi. H πολύ σκληρή αίσθηση που έχει όταν το κρατάς χωρίς θήκη δε μου αρέσει καθόλου. Ειναι σαν να είναι ξένο στο χέρι μου. Σκέφτομαι σοβαρά να το πουλήσω για να πάρω το Ultra... (αν ξέρετε κάποιον που να ενδιαφέρεται μου λέτε, είναι ολοκαίνουριο 😉)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος της συσκευής από τις 6 Ιουνίου και παρατηρώ ότι το κινητό έχει θέματα με λαγκ και stuttering που γίνεται έντονο κατά τις εναλλαγές μεταξύ των εφαρμογών, στο άνοιγμα κλείσιμο εφαρμογών (με swipe up το κλείσιμο), ειδικά στην εφαρμογή της κάμερας που σαν να "ζορίζεται" να την ανοίξει και να την κλείσει. Συσκευή 1000€ το θεωρώ απαράδεκτο να συμβαίνει και κανείς δεν έχει αναφέρει για αυτό. Όχι δεν είναι η δική μου συσκευή, αλλά έχουν θέματα τα s22 από όσο έψαξα στο ίντερνετ, καθώς αντιμετωπίζουν πολλοί τα ίδια προβλήματα. Μέχρι και στο σκρολάρισμα ορισμένων εφαρμογών λαγκάρει.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουν γράψει στο απλό  s22 δες τελευταίες σελίδες και στο s22u πιθανόν να έχει βελτιωθεί με την τελευταία αναβάθμιση του Ιουλίου 

Αυτός ήταν και ο λόγος που έδωσα το δικό μου 22u.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, konakis said:

Τα έχουν γράψει στο απλό  s22 δες τελευταίες σελίδες και στο s22u πιθανόν να έχει βελτιωθεί με την τελευταία αναβάθμιση του Ιουλίου 

Αυτός ήταν και ο λόγος που έδωσα το δικό μου 22u.

Ναι έχεις δίκιο, τώρα το είδα. Εγώ αναφέρομαι στο thread του s22 plus.. Τι να πω, η samsung επέστρεψε στο λαγκ του galaxy s3..

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα βελτιωθεί σημαντικά η σειρά s22 από Σεπτέμβρη και μετά έτσι τουλάχιστον μας έχει συνηθίσει η θεία σαμμυ τα τελευταία χρόνια με s20 ,s21 και s22 . Βελτιώνει κατά πολύ την εμπειρία χρήσης των συσκευών της 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, konakis said:

Θεωρώ ότι θα βελτιωθεί σημαντικά η σειρά s22 από Σεπτέμβρη και μετά έτσι τουλάχιστον μας έχει συνηθίσει η θεία σαμμυ τα τελευταία χρόνια με s20 ,s21 και s22 . Βελτιώνει κατά πολύ την εμπειρία χρήσης των συσκευών της 

Μέχρι τον Σεπτέμβρη όμως είμαστε υποχρεωμένοι να συμβιβαστούμε με αυτό το τρέμουλο στα animations. Πριν είχα το s10 plus και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα 3 χρόνια, όπως είπες κάθε αναβάθμιση βελτίωνε κατά πολύ την εμπειρία χρήσης χωρίς ίχνος λαγκ. Το εύχομαι, διότι με βλέπω να στρέφομαι σε άλλο κινητό..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έγραψα σε δυο τρία νήματα με Samsung και μου την πέσανε...οι κάθετοι. Έχει πέσει πολύ κράξιμο παγκοσμίως τρέχουν να προλάβουν με το επερχόμενο 5Ui μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.

https://techmaniacs.gr/pio-omali-empeiria-chrisis-sto-one-ui-5-0-me-grigorotera-animation/

 

 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα όντως ότι στα threads για το s22 ή s22 ultra, αρκετοί δε δέχονται τα αρνητικά της συσκευής.

Edited by Theo_Pech
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...