Jump to content

Samsung Galaxy S22 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

https://www.samsung.com/gr/smartphones/galaxy-s22/

Also known as Samsung Galaxy S22 Plus 5G
Versions: SM-S906B, SM-S906B/DS (International); SM-S906U (USA); SM-S906U1 (USA unlocked); SM-S906W (Canada); SM-S906N (Korea); SM-S9060 (China)
Network     Technology     
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
Launch     Announced     2022, February 09
Status     Coming soon. Exp. release 2022, February 25
Body     Dimensions     157.4 x 75.8 x 7.6 mm (6.20 x 2.98 x 0.30 in)
Weight     196 g (6.91 oz)
Build     Glass front (Gorilla Glass Victus+), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame
SIM     Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (2 Nano-SIMs + eSIM, dual stand-by)
     IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins)
Display     Type     Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1750 nits (peak)
Size     6.6 inches, 106.9 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio)
Resolution     1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~390 ppi density)
Protection     Corning Gorilla Glass Victus+
     Always-on display
Platform     OS     Android 12, One UI 4.1
Chipset     Exynos 2200 (4 nm) - International
Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - USA/China/India
CPU     Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.7 GHz Cortex-A510) - International
Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) - USA/China/India
GPU     Xclipse 920 - International
Adreno 730 - USA/China/India
Memory     Card slot     No
Internal     128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM
     UFS 3.1
Main Camera     Triple     50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS
10 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom
12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video
Features     LED flash, auto-HDR, panorama
Video     8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS
Selfie camera     Single     10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.24", 1.22µm, Dual Pixel PDAF
Features     Dual video call, Auto-HDR
Video     4K@30/60fps, 1080p@30fps
Sound     Loudspeaker     Yes, with stereo speakers
3.5mm jack     No
     32-bit/384kHz audio
Tuned by AKG
Comms     WLAN     Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth     5.2, A2DP, LE
GPS     Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
NFC     Yes
Radio     Unspecified
USB     USB Type-C 3.2, USB On-The-Go
Features     Sensors     Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
     Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support)
Bixby natural language commands and dictation
Samsung Pay (Visa, MasterCard certified)
Ultra Wideband (UWB) support
Battery     Type     Li-Ion 4500 mAh, non-removable
Charging     Fast charging 45W
USB Power Delivery 3.0
Fast Qi/PMA wireless charging 15W
Reverse wireless charging 4.5W
Misc     Colors     Phantom Black, White, Pink Gold, Green, Graphite, Sky Blue, Violet, Cream
Models     SM-S906B, SM-S906B/DS, SM-S906U, SM-S906U1, SM-S906W, SM-S906N, SM-S9060, SM-S906E, SM-S906E/DS
Price     $ 999.99

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο που βγαινει το 999$, αλλα η τιμη στην Ελλαδα για προπαραγγελια ειναι στα 1099 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Samsung πάλι με αναγκάζεις να κάνω οικονομία, ...πες μου έναν λόγο να δώσω το 21+ και να πάρω το 22+, έναν....

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2022 at 4:21 ΠΜ, alfa said:

Α ρε Samsung πάλι με αναγκάζεις να κάνω οικονομία, ...πες μου έναν λόγο να δώσω το 21+ και να πάρω το 22+, έναν....

Εδώ ψάχνω λόγο να αφήσω το s9+ 🙄

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S22 Plus
On 20/2/2022 at 6:26 ΜΜ, il_tifosi said:

Εδώ ψάχνω λόγο να αφήσω το s9+ 🙄

Και γω αυτο σκεφτομαι..απλα το ειδα απο κοντα στο service της smartec.η φωτεινοτητα του απιστευτη.στα 1750nits..ενας λογος ειναι αυτος...απο τι λενε  εχει  λιγο πιο καλη καμερα και λιγο πιο καλη μπαταρια..ολα αυτα  βεβαια σε αρχικα reviews...

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Kanellos1978 said:

Και γω αυτο σκεφτομαι..απλα το ειδα απο κοντα στο service της smartec.η φωτεινοτητα του απιστευτη.στα 1750nits..ενας λογος ειναι αυτος...απο τι λενε  εχει  λιγο πιο καλη καμερα και λιγο πιο καλη μπαταρια..ολα αυτα  βεβαια σε αρχικα reviews...

Και γω τα είδα, είναι πολύ καλοφτιαγμένα και το μικρό S22 έχει τέλειες διαστάσεις! Μιλάμε για συσκευές τέσσερις γενιές μπροστά. Εννοείται θα είναι λίγο πιο καλά όλα τα χαρακτηριστικά. Απλά αυτό το λίγο δεν ξέρω ότι αξίζει το σκασμό χρημάτων που απαιτούνται, έχοντας υπόψη ότι με καλύπτει πλήρως και το S9+ (γρήγορο και ομαλό παντού, η οθόνη μια χαρά ακόμη και υπό τον ήλιο, φωτογραφίες καθαρές, μπαταρία μιάμιση μέρας κ.λπ.) αλλά και έχοντας υπόψη ότι θα υπάρξει υποβάθμιση στην εμπειρία χρήσης. Θα με πειράξει η κάρτα μνήμης, θα με πειράξει το led και μάλιστα πολύ (όσο και να χτυπιούνται κάποιοι για τις aods, από την άλλη άκρη του δωματίου, καμία aod δε θα σου δώσει να καταλάβεις αν και τι είδους ειδοποιήσεις έχεις), η θύρα ακουστικών όχι τόσο αν και βρέθηκα αρκετές φορές με ξεφόρτιστα ακουστικά και η λύση είναι απλή, παίρνω τα βυσματένια. Πραγματικά, αν αυτή τη στιγμή ήθελα κινητό, καλύτερα θα μου καθόταν ένα A52s παρά η "ναυαρχίδα" 😜

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, il_tifosi said:

Και γω τα είδα, είναι πολύ καλοφτιαγμένα και το μικρό S22 έχει τέλειες διαστάσεις! Μιλάμε για συσκευές τέσσερις γενιές μπροστά. Εννοείται θα είναι λίγο πιο καλά όλα τα χαρακτηριστικά. Απλά αυτό το λίγο δεν ξέρω ότι αξίζει το σκασμό χρημάτων που απαιτούνται, έχοντας υπόψη ότι με καλύπτει πλήρως και το S9+ (γρήγορο και ομαλό παντού, η οθόνη μια χαρά ακόμη και υπό τον ήλιο, φωτογραφίες καθαρές, μπαταρία μιάμιση μέρας κ.λπ.) αλλά και έχοντας υπόψη ότι θα υπάρξει υποβάθμιση στην εμπειρία χρήσης. Θα με πειράξει η κάρτα μνήμης, θα με πειράξει το led και μάλιστα πολύ (όσο και να χτυπιούνται κάποιοι για τις aods, από την άλλη άκρη του δωματίου, καμία aod δε θα σου δώσει να καταλάβεις αν και τι είδους ειδοποιήσεις έχεις), η θύρα ακουστικών όχι τόσο αν και βρέθηκα αρκετές φορές με ξεφόρτιστα ακουστικά και η λύση είναι απλή, παίρνω τα βυσματένια. Πραγματικά, αν αυτή τη στιγμή ήθελα κινητό, καλύτερα θα μου καθόταν ένα A52s παρά η "ναυαρχίδα" 😜

Καμια σχεση το a52s  με την σειρα s...σε οθονη φωτο ηχο υλικα κατασκευης.εχω το a52s σαν δευτερη συσκευη και ενω το χω παντα σε θηκη η πλαστικη του πλατη αρχισε να κανει σημαδακια φθορας σε διαφορα σημεια.ειναι  ομωςτιμια συσκευη σε ολα και αξιζει τα λεφτα του.απο κει και περα αν δεν θες να δωσεις τοσα λεφτα μπορεις να παρεις το s21 plus γυρω στα 700 ευρω  και θα χεις μια δυνατη ναυαρχιδα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παραλαμβάνω σε λίγες ημέρες.

Προέρχομαι από το s20+ και δεν είμαι σίγουρος για το upgrade. Από αυτά που διαβάζω, λιγότερο premium αίσθηση θα λάβω.

Χαίρομαι τουλάχιστον που είναι flat η οθόνη και δεν θα σκάσω ένα σωρό λεφτά για tempered glass. Στα συν και τα 4-5 χρόνια updates.

Link to comment
Share on other sites

Κινητάρα από όλα αυτά που έχω δει και διαβάσει. Την ημέρα κάτω από τον ήλιο θα δεις πιστεύω μεγάλη διαφορά στην ανάγνωση της οθόνης. Έχει έξτρα πλήκτρο στο μενού για υπέρ φωτεινή λειτουργία της οθόνης και σενάρια ανάγνωσης κάτω από τον ήλιο και γενικότερα προσαρμογής στις ανάλογες συνθήκες φωτισμού. Η κατασκευή και η ποιότητα συναρμολόγησης φαίνεται εξαιρετική.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, vadergr said:

Παραλαμβάνω σε λίγες ημέρες.

Προέρχομαι από το s20+ και δεν είμαι σίγουρος για το upgrade. Από αυτά που διαβάζω, λιγότερο premium αίσθηση θα λάβω.

Χαίρομαι τουλάχιστον που είναι flat η οθόνη και δεν θα σκάσω ένα σωρό λεφτά για tempered glass. Στα συν και τα 4-5 χρόνια updates.

Να το χαρεις!!

Θα εκτιμουσα πολυ (νομιζω και αρκετα παιδια ακομα) τις συνολικες σου εντυπωσεις οταν το δουλεψεις καμποσο.. κυριως στο τομεα μπαταριας / φωτογραφιας αλλα και γενικα οτιδηποτε σου τραβηξει τη προσοχη ειτε αρνητικα ειτε θετικα..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, manos_rc said:

Να το χαρεις!!

Θα εκτιμουσα πολυ (νομιζω και αρκετα παιδια ακομα) τις συνολικες σου εντυπωσεις οταν το δουλεψεις καμποσο.. κυριως στο τομεα μπαταριας / φωτογραφιας αλλα και γενικα οτιδηποτε σου τραβηξει τη προσοχη ειτε αρνητικα ειτε θετικα..

Ευχαριστώ.

Εννοείται, και με κάθε ειλικρίνεια 😉

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επισκέφτηκα ένα κατάστημα Vodafone στην περιοχή μου κι αφού τελειώσα τις δουλειές μου ρώτησα τον υπάλληλο αν υπήρχε στην έκθεση κάποιο από τα μοντέλα της σειράς s22 πλην του ultra. Μου είπε σίγουρα υπάρχει το πλας ( αυτό που ουσιαστικά με ενδιέφερε). Το χάζεψα λοιπόν κάνα δεκάλεπτο περίπου κι αυτά τα οποία με ενδιαφέρουν με άφησαν άφωνο. Η οθόνη του πρωτίστως είναι εξαιρετική,  σούπερ φωτεινή έκανε το s20 fe 5g μου να δείχνει πολύ λιγότερο φωτεινό λες και δεν είχε ζωντάνια η οθόνη μου και το δεύτερο και σημαντικό η αναλογία οθόνης 19.5:9 είναι σούπερ δίνοντας πλάτος στην οθόνη επιτέλους τόσο όσο και σε  συνδυασμό ότι παραμένει φλατ κι όχι edge δίνει πολλά credits για την τοποθέτηση τζαμιού και για καλύτερη χρήση δίχως περιττά λανθασμένα touches. Κατά τα άλλα γνώριμο περιβάλλον Samsung one Ui.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει ακόμη όλοι πάνε στο ultra όταν ανέβουν στο χιλιάρικο, αναμενόμενο κιόλας πιο πλούσιο με πενάκι και πλήρες σετ καμερών. 

Διαφορετικά s21 plus ειδικά second hand με 500 ευρώ πάνω κάτω βρίσκει κανείς. Εγώ το ήθελα πολύ το s22+ όμως τελικά με κάλυψε και με το παραπάνω το s21 Fe με 4 κατοστάρικα...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

το πήρα με τιμολόγιο από Γερμανό που έβαλε και το -100€ στο καλάθι και 15% επιστροφή από Eurobank οπότε βγήκε καλά γιατί το μέγεθος του s21 ultra με κούρασε..

Πέρασα χτες και την AVDA και πάει πολύ καλά, μπαταρία σίγουρα δεν πιάνει το ultra αλλά την ημέρα την βγάζει για μένα οπότε δεν έχω θέμα

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, konakis said:

Δεν αξίζει ακόμη όλοι πάνε στο ultra όταν ανέβουν στο χιλιάρικο, αναμενόμενο κιόλας πιο πλούσιο με πενάκι και πλήρες σετ καμερών. 

Διαφορετικά s21 plus ειδικά second hand με 500 ευρώ πάνω κάτω βρίσκει κανείς.

Αυτό έκανα και εγώ…

Και έτσι σήμερα παρέλαβα το νέο μου S21 plus 8/256.

"Μεταχειρισμένο" - αψεγάδιαστο 15 ημερών και αγορασμένο από μεγάλη αλυσίδα στα 849 ευρώ (ο παλιός του κάτοχος τελικά αγόρασε το S21 ultra).

Τελική τιμή 500 ευρώ (και 5 ευρώ μεταφορικά).

Στα 500 ευρώ μαζί με αυθεντικό Samsung φορτιστή 25 watt, 2 αυθεντικές θήκες Samsung (μια σιλικόνης μαύρη και μια Clear View Cover μαύρη), 1 θήκη σιλικόνης Spigen, 2 σφραγισμένα Spigen tempered glass και 2 σφραγισμένα Spigen tempered glass για την κάμερα.

Για εμένα ήταν μοναδική ευκαιρία που δεν την πολύ σκέπτεσαι και απλά του δίνεις άμεσα τα χρήματα και κάνεις τον Σταυρό σου να μην σε προλάβει άλλος!

Edited by bromiaris
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για 8/256 και ημερών μιλάμε για τρελή ευκαιρία....να το χαρείς!!

 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, konakis said:

Ειδικά για 8/256 και ημερών μιλάμε για τρελή ευκαιρία....να το χαρείς!!

 

Πραγματικά τόσο απίστευτη ευκαιρία που ένιωθα ότι τον κλέβω τον άνθρωπο…!!!

Βρήκα ένα ακόμα S21+ από γνωστό στα 500 ευρώ (8/128) σφραγισμένο (το έχει ακόμα αν κάποιος ενδιαφέρεται) αλλά χωρίς καμία «προίκα» και γι αυτό προτίμησα το «μεταχειρισμένο 15 ημερών»…

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό εξαιρετική επιλογή, απλά εγώ κοιτάζω πιο μαζεμένες συσκευές πια...s21 fe s22 κλπ

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, konakis said:

Και αυτό εξαιρετική επιλογή, απλά εγώ κοιτάζω πιο μαζεμένες συσκευές πια...s21 fe s22 κλπ

Το s21 fe το κοίταζα και εγώ… ειδικά με τιμολόγιο και χωρίς φπα το 8/256 μου έβγαινε στα 507 ευρώ…

Σε 6/128 και 6,1 ίντσες δεν θα πήγαινα, γιατί τότε με κάλυπτε και το nova 5T που είχα.

Αλλά μετά από ώριμη σκέψη με κέρδισε το S21+.

Το S22+ είναι ακόμα (και για εμένα) αδικαιολόγητα ακριβότερο χωρίς να προσφέρει κάτι ουσιαστικό σε σχέση με τον προκάτοχο του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...