Jump to content

Samsung Galaxy S22


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Xiaomi 12x στα χαρτιά φαντάζει το ιδανικό τηλέφωνο, ο εξαιρετικός sd870 με την τεράστια μπαταρία θα σκιζει, ois, ufs3.1 πολύ καλή οθόνη, μόνο sd card θα ήθελα αλλά οκ, αν δεν κάνει καμιά πατάτα με το miui θα είναι το απόλυτο μαζεμένο κινητό του 22.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το Xperia 5 iii έχει καλή μπαταρία, 4500 αλλά προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου από κοντά, είναι μακρόστενο σαν τηλεκοντρόλ.
Το xiaomi 12 και ειδικά το 12x ακούγονται ενδιαφέροντα με 6,2 και 4.500 μπαταρία. Το ξέρω ότι εδώ μέσα πέφτει πολύ κράξιμο για το miui αλλά ευτυχώς περιορίζεται μόνο εδώ. Όποιον ξέρω στον έξω κόσμο με xiaomi, από το πιο τσίπικο μέχρι πιο ακριβές, είναι ευχαριστημένος.
Αφού η Samsung, για άλλη μια φορά, προτίμησε να κυνηγάμε τους φορτιστές... Έβγαλαν θύρες ακουστικών και κάρτας μνήμης και τι κερδίσαμε οι καταναλωτές; Αδιαφορεί για τη μπαταρία εδώ και χρόνια. Δε νομίζω να χρησιμοποίησαν κάποια υπερδιαστημική υπερηχητική τεχνολογία η Sony και η Xiaomi για να χωρέσουν 4.500 σε αντίστοιχες συσκευές και να μη μπορεί κοτζάμ Samsung.
Δελεαστικό το 12χ!!!

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρώτη φόρτιση για εμένα χθες.
Σχεδόν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι λόγω τηλεργασιας.
Το ειχα στα 60hz και σε λειτουργία πτήσης. Μόνο wifi ανοικτό.
Μόνο για λίγο βγήκα έξω και χρησιμοποίησα bt και δεδομένα.
Με ένα 42% μου έβγαλε 3ω sot, 1ω κλήσεις και 35λ bt.
Το περίμενα χειρότερο.
Λίγο να βελτιωθεί με τη χρήση, που θα βελτιωθεί, νομίζω θα είμαι ικανοποιημένος.

6c26d9fe7da2e964445b2b5bbdc0d745.jpg

Sent from my Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jimteo said:

Πρώτη φόρτιση για εμένα χθες.
Σχεδόν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι λόγω τηλεργασιας.
Το ειχα στα 60hz και σε λειτουργία πτήσης. Μόνο wifi ανοικτό.
Μόνο για λίγο βγήκα έξω και χρησιμοποίησα bt και δεδομένα.
Με ένα 42% μου έβγαλε 3ω sot, 1ω κλήσεις και 35λ bt.

Το περίμενα χειρότερο.
Λίγο να βελτιωθεί με τη χρήση, που θα βελτιωθεί, νομίζω θα είμαι ικανοποιημένος.

Sent from my Google Pixel 6
 

Είναι χάλια. Με τέτοιο μοτίβο και σου έβγαλε αυτό? Δηλ το χειρότερα ποιο είναι?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη μέρα, καλά είναι.
Στην πορεία θα στρώσει.
Εξαρτάται και τη χρήση που κάνει ο καθένας.
Εγώ για παράδειγμα όσα κινητά έχω, με το που μπαίνω στο σπίτι, πάντα τα βάζω σε λειτουργία πτήσης.
Δεν το έκανα δηλαδή κατ' εξαίρεση στο 22 για να με βγάλει η μπαταρία.
Όσο για τον ρυθμο ανανέωσης, εμένα δε μου λένε κάτι τα 120hz. Δε βλέπω δηλαδή κάτι ουσιαστικό που να βελτιώνει την εμπειρία χρήσης.
Τώρα αυτά τα πιο smooth, το κινητό είναι βούτυρο κτλ, τα ακούω βερεσε.

Sent from my Samsung S22

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Aυτό σου λέω ότι το μοτίβο χρήσης σου δεν είναι το μοτίβο του μέσου χρήστη. Και παρόλα αυτά χωρίς σήμα που από μόνο του τρώει μπαταρία σου έδωσε αυτά τα χαμηλά νούμερα. Χάλια!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jimteo said:

Πρώτη φόρτιση για εμένα χθες.
Σχεδόν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι λόγω τηλεργασιας.
Το ειχα στα 60hz και σε λειτουργία πτήσης. Μόνο wifi ανοικτό.
Μόνο για λίγο βγήκα έξω και χρησιμοποίησα bt και δεδομένα.
Με ένα 42% μου έβγαλε 3ω sot, 1ω κλήσεις και 35λ bt.
Το περίμενα χειρότερο.
Λίγο να βελτιωθεί με τη χρήση, που θα βελτιωθεί, νομίζω θα είμαι ικανοποιημένος.

6c26d9fe7da2e964445b2b5bbdc0d745.jpg

Sent from my Google Pixel 6
 

Σε ένα 24ωρο, τι ποσοστό σου καταναλώνουν τα google play services?

Σε εμενα είναι πάντα αρκετά υψηλό.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω.
Κάτι άλλο τώρα.
Όσοι έχετε το 22, παρατηρήσατε να λείπει η δυνατότητα επιλογής hdr από τις ρυθμίσεις της κάμερας;
Με το update Μαρτίου διαβασα ότι αφαιρέθηκε και όντως εγώ δεν το έχω.
Δεν αφαιρέθηκε το hdr καθεαυτό.
Απλά η δυνατότητα του να το ενεργοποιείς/απενεργοποιεις.

Sent from my Samsung S22

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2022 at 11:24 ΠΜ, jimteo said:

Θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω.
[...]
Sent from my Samsung S22
 

@jimteo Μήπως είδες πόσο σου καταναλώνουν τα google play services?

Link to comment
Share on other sites

Προερχομενος απο S10, 2,5 ετων περιπου, δε θα ελεγα οτι με απογοητευει η μπαταρια του παντως.

Να τονισω οτι ΔΕΝ παιζω παιχνιδια. Λιγο FB, MSN, Insta, πλοηγηση και φυσικα κλησεις.

Με wifi, data και συγχρονισμο, μονιμα ενεργα, φορτιση μεχρι το 85% και οθονη στα 60Hz (εχει μια διαφορα απο το 120 οντως),  παει στο 20-25% απο τις 8 το πρωι εως τις 10-11 το βραδυ.

Για μενα, πιο σημαντικο μειον ειναι η κατανομη βαρους !!! θα το ηθελα λιγο πιο κατω το κεντρο βαρους, για καλυτερη αισθηση. Οπως και τον αισθητηρα δακτυλικου αποτυπωματος, θα τον ηθελα πιο κατω. Ισως ειναι και θεμα συνηθειας βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Πιάσε και δούλεψε s20U ,s21u και  s22U και μετά το s22 θα σου φανεί πούπουλο 😁... βέβαια αφού προερχεσαι από το s10e λογικό είναι να συγκρίνεις με ανάλογα μεγέθη. Να το χαρείς ευχαριστούμε για την αναφορά σου.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 6:19 ΜΜ, nfot said:

Προερχομενος απο S10, 2,5 ετων περιπου, δε θα ελεγα οτι με απογοητευει η μπαταρια του παντως.

Να τονισω οτι ΔΕΝ παιζω παιχνιδια. Λιγο FB, MSN, Insta, πλοηγηση και φυσικα κλησεις.

Με wifi, data και συγχρονισμο, μονιμα ενεργα, φορτιση μεχρι το 85% και οθονη στα 60Hz (εχει μια διαφορα απο το 120 οντως),  παει στο 20-25% απο τις 8 το πρωι εως τις 10-11 το βραδυ.

Για μενα, πιο σημαντικο μειον ειναι η κατανομη βαρους !!! θα το ηθελα λιγο πιο κατω το κεντρο βαρους, για καλυτερη αισθηση. Οπως και τον αισθητηρα δακτυλικου αποτυπωματος, θα τον ηθελα πιο κατω. Ισως ειναι και θεμα συνηθειας βεβαια.

Θα συνεχίσω να ρωτάω γιατι προσπαθώ να δω εαν τα google play services συμπεριφέρονται ετσι γενικά ή μονο σε 'μένα.

Τι κατανάλωση βλέπεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Bictor said:

Θα συνεχίσω να ρωτάω γιατι προσπαθώ να δω εαν τα google play services συμπεριφέρονται ετσι γενικά ή μονο σε 'μένα.

Τι κατανάλωση βλέπεις εσύ;

5% κι εγω, αλλα γραφει πλήρη φόρτιση κι εγω, το φορτίζω μεχρι 85%. Δεν ξερω πως επιρρεάζει τον υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Η φορτιση μεχρι 85%, για μακροζωια της μπαταριας, δεν βοηθαει τη δικη μου μακροζωια τελικα 😁, οποτε ακυρωθηκε σα ρυθμιση. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 7:19 ΜΜ, nfot said:

Προερχομενος απο S10, 2,5 ετων περιπου, δε θα ελεγα οτι με απογοητευει η μπαταρια του παντως.

Να τονισω οτι ΔΕΝ παιζω παιχνιδια. Λιγο FB, MSN, Insta, πλοηγηση και φυσικα κλησεις.

Με wifi, data και συγχρονισμο, μονιμα ενεργα, φορτιση μεχρι το 85% και οθονη στα 60Hz (εχει μια διαφορα απο το 120 οντως),  παει στο 20-25% απο τις 8 το πρωι εως τις 10-11 το βραδυ.

Για μενα, πιο σημαντικο μειον ειναι η κατανομη βαρους !!! θα το ηθελα λιγο πιο κατω το κεντρο βαρους, για καλυτερη αισθηση. Οπως και τον αισθητηρα δακτυλικου αποτυπωματος, θα τον ηθελα πιο κατω. Ισως ειναι και θεμα συνηθειας βεβαια.

μου ακούγεται λίγο κάπως να μην έχω την οθόνη στα 120 hz σε συσκευή που την διαθέτει το 2022.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elteo said:

μου ακούγεται λίγο κάπως να μην έχω την οθόνη στα 120 hz σε συσκευή που την διαθέτει το 2022.

Δικιο εχεις και τωρα που ακυρωσα το 85%, θα ξαναβαλω τα 120 Hz.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

Είμαι κάτοχος του S22 ultra και παρήγγειλα την παρακάτω θήκη αλλά μου ήρθε για το s22. 

όποιος ενδιαφέρεται του την χαρίζω https://www.amazon.de/dp/B097Y5S2YH?psc=1&ref=ppx_pop_dt_b_asin_title

Μπορεί να έρθει να την παραλάβει είτε απο Studio Karamanos Ίλιον (δουλειά μου), είτε απο Ταύρο - Πάρκο Ειρήνης (Σπίτι μου) και κάποιες φορές βρίσκομαι και Σπάτα (Kapa Studios).

Αναφέρω τις τοποθεσίες γιατί απο εκεί θα παραλάβει όποιος ενδιαφερεται.

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

Κατεπειγουσα, μικρη, αναβαθμιση android, μολις αφιχθη. Δεν καταλαβα τι ακριβως αφορουσε, αλλα μου θυμιζει σχετικη αναβαθμιση του S7 (μαλλον), που διορθωνε το δακτυλικο το αποτυπωμα, που μετα απο μεγαλη αναβαθμιση, ξεκλειδωνε με οποιο να'ναι δαχτυλικο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα το τελευταίο update φαινεται να έφτιαξε το battery drain σε idle. Το βράδυ, σε 8 ώρες, έχανε πάνω απο 10% και τώρα σχεδόν τίποτα. Επίσης, τα google play services σταμάτησαν να καταναλώνουν οσο πριν.

 

 

Screenshot_20220423-094339_Battery Tracker.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Bictor said:

Σε εμενα το τελευταίο update φαινεται να έφτιαξε το battery drain σε idle. Το βράδυ, σε 8 ώρες, έχανε πάνω απο 10% και τώρα σχεδόν τίποτα. Επίσης, τα google play services σταμάτησαν να καταναλώνουν οσο πριν.

 

 

Screenshot_20220423-094339_Battery Tracker.jpg

Εννοεις τη χτεσινη των 400+ΜΒ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,εχθές αγόρασα το κινητό,, Πέρασα απευθείας από το παλιό κινητό όλα τα δεδομένα και μετά είδα ότι έχει update και το έκανα.. και βλέπω ότι τρώει μερικά σκαλωματα όταν ανοίγω εφαρμογές, όχι συνέχεια αλλά το κάνει και είναι ανεπίτρεπτο για ένα τόσο ακριβώς κινητό... Το κάνει και σε εσάς? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...