Jump to content

Samsung Galaxy S22


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 ώρες πριν, Bictor said:

Μέτρια τα πράγματα, 20% στο τελος της ημέρας με ελαφριά/κανονική χρήση.

Ντάαααξει αν σκεφτείς ότι όλα τα reviews (που είδα εγώ τουλάχιστον) στο youtube λένε ότι δεν βγάζει καν τη μέρα, με τους περισσότερους να πρέπει να φορτίζουν στα 2/3 της μέρας, μου φαίνεται πολύ αισιόδοξο αυτό που λες...😅

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, kapar said:

@Bictor θα μπορούσες μήπως να βάλεις κάποιο screenshot με τη χρήση της μπαταρίας; μήπως π.χ. τα google services σου τρώνε μπαταρία;

 

Screenshot_20220308-201150_Device care.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό, ίσως δεν έχεις στρώσει ακόμα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται υπερβολικά κακό, γενικά έχω δει και καλύτερα στο ιντερνετ. @Bictor έχεις και 2η sim; μήπως αυτή δεν έχει καλό σήμα όπως φαίνεται στη φώτο και για αυτό πέφτει η μπαταρία; Έχεις πάρει κάποια αναβάθμιση; Επίσης, πήρες τελικά το πράσινο και από που;

Link to comment
Share on other sites

Κλασική Samsung δεν περίμενα τίποτα καλύτερο, κοιτούσα το Xiaomi 12x που είναι πάνω κάτω ίδιες διαστάσεις και με πολύ καλύτερο ενεργειακά cpu και έβαλαν 4500 μπαταρία. Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά πως σκέφτονται τραγικοί εντελώς.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο κάρτες, η μια ειναι σε roaming και κλειδωμένη σε 2G, ενώ και οι δυο κάρτες χρησιμοποιούν το ιδιο δίκτυο. Αυτή που φαινεται με χαμηλό σήμα ειναι η κύρια κάρτα αλλα ίσως επειδή είναι σε auto connect (5G/4G/3G/2G). Θα δοκιμάσω αυριο να απενεργοποιήσω την μια κάρτα να δω τυχόν διαφορές. Οσον αφορα τις αναβαθμίσεις, εχω παρει την μια νομιζω που εχει βγει.

Τελικα πήρα το πράσινο αλλα μένω στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Στην βασική κάρτα για επέλεξε LTE μόνο, όχι αυτόματο όπως λες ( να μην ψάχνει για δίκτυο 5g κλπ). 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1)Την καταναλωση που εχουν τα iphone ειδικα σε κατασταση αναμονης απλα ξεχάστε τη σε οποιοδηποτε Android...Ποσο μαλλον αν εχετε ενεργή AoD display που λογικα δεν αξιζει να μην ειναι ενεργή.

 

2)Επειδη εχω s22 ultra αλλα και το s21 το μικρο απο ν σας πω οτι στην πραξη δεν εχουν τρελη διαφορα στην μπαταρια.Στην πραξη ετσι?Εγω ξυπναω 6 και η διαφορα ειναι οτι στις 6 το απογευμα το s21 ειναι στο 25% και το s22 ultra στο 40%...Με λιγα λογια αν θες να εισαι άνετος μεχρι το βραδυ θα πρεπει να εχεις ρίξει μεσα στη μερα φορτιση.

 

Αν βγάλουμε το,ψυχολογικό απ τη μεση το να καρφώνεις το τηλ καποια στιγμη μεσα στη μερα ενα 30λεπτο να φορτίσει δεν ειναι κατι...τι στο καλο ειτε γραφειο ειτε σπιτι ενα 30 λεπτο θα βρεθεί ειτε στο αμαξι...Τωρα τι να πω αν ειναι τοσο προβλημα παρε 13 pro max να μην εχεις τετοια θεματα...

 

Υ.Γ.Εχοντας τα 2 που ανεφερα πιάνω τον εαυτο μου μεσα στη μερα να νιωθω πολυ πιο ευχάριστα να χρησιμοποιω το s21 παρα το s22 ultra λογω μεγεθους...ειδικα για ολα τα βασικα ειναι πολυ πιο εύχρηστο.

Στα πλαίσια αυτα θα δοκιμασω και το s22 και αν δε δω κατι πολυ αρνητικο θα αντικαταστήσει σιγουρα το s21 και βλεπουμε...μηπως και το ultra....Ωραιο πραγμα η ευχρηστία 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυριο παραλαμβανω το S22 για να αντικαταστησω το S10 μου. Μεσα στο ΣΚ θα το στησω κι απο Δευτερα ελπιζω να μην απογοητευτω απο την μπαταρια του.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο παραλαμβανω το S22 για να αντικαταστησω το S10 μου. Μεσα στο ΣΚ θα το στησω κι απο Δευτερα ελπιζω να μην απογοητευτω απο την μπαταρια του.
μάλλον θα θες να το γυρίσεις πίσω

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα θες να το γυρίσεις πίσω
Κακό σχόλιο σε κάποιον που μόλις παρήγγειλε κάτι, είτε ισχύει, είτε όχι!

Σε κάθε περίπτωση καθώς είχα και το S10, είναι δυνατή αναβάθμιση και με γεια σε όποιον προχώρησε στην αγορά του!

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, rockas67 said:

Έχει παραλάβει κανείς από samsung shop?

Γιατί η παραγγελία μου είναι κολλημένη:classic_sad:

Μετα απο πίεση και απαίτηση για επιστροφή χρημάτων με πηραν τηλ μου ειπαν αν οχι Δευτερα το αργότερο τριτη θα το εχω 

Link to comment
Share on other sites



Αν βγάλουμε το,ψυχολογικό απ τη μεση το να καρφώνεις το τηλ καποια στιγμη μεσα στη μερα ενα 30λεπτο να φορτίσει δεν ειναι κατι...τι στο καλο ειτε γραφειο ειτε σπιτι ενα 30 λεπτο θα βρεθεί ειτε στο αμαξι...Τωρα τι να πω αν ειναι τοσο προβλημα παρε 13 pro max να μην εχεις τετοια θεματα...


Συγγνώμη, το θέμα δεν είναι καθόλου ψυχολογικό αλλά απολύτως πρακτικό. Ολ' αυτά που λες είναι συμβιβασμοί. Και ναι, υπάρχουν πολλές μέρες που δε θα βρω ούτε 10 λεπτά να το φορτίσω μεσ' τη μέρα, είτε γιατί θα το ξεχάσω είτε γιατί θα είμαι τόσο απασχολημένος που δε θα προφταίνω. Και αυτές ακριβώς οι μέρες θα είναι που θα το χρειάζομαι περισσότερο. Δεν το λέω θεωρητικά, το έχω δει πολλές φορές στην πράξη. Άσε που αν ξεκινάμε έτσι δε θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει σε δυο χρόνια... Επίσης δε νομίζω ότι η επιλογή είναι Android με μέτρια μπαταρία ή iPhone. Δεν το έχω ψάξει τελευταία αλλά δεν μπορεί, επιλογές θα υπάρχουν.

Αυτά για μένα φυσικά. Άλλος μπορεί να μην έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λύση πάντως για όσους το αγοράσουν με την αγορά Samsung powerbank 20000mah και ξενοιάζεις
Πάντα μαζί με το κινητό κ μόλις τελειώνει το φορτίζεις αμέσως

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς κ κλείνετε όλους του συγχρονισμους το βάζετε σε εξοικονόμηση ενέργειας και κατέβαινετε στα 60hz οθόνης για να βγαίνει η μέρα

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ψυχολογικα κατεστραμμένος..... γιατί ρε Samsung με βάζεις να σκέφτομαι παλι Iphone για μικρές ίντσες.... πολύ χαλι καμία διόρθωση τόσα χρόνια

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2022 at 7:07 ΜΜ, TimDeLAY said:


 

 


Συγγνώμη, το θέμα δεν είναι καθόλου ψυχολογικό αλλά απολύτως πρακτικό. Ολ' αυτά που λες είναι συμβιβασμοί. Και ναι, υπάρχουν πολλές μέρες που δε θα βρω ούτε 10 λεπτά να το φορτίσω μεσ' τη μέρα, είτε γιατί θα το ξεχάσω είτε γιατί θα είμαι τόσο απασχολημένος που δε θα προφταίνω. Και αυτές ακριβώς οι μέρες θα είναι που θα το χρειάζομαι περισσότερο. Δεν το λέω θεωρητικά, το έχω δει πολλές φορές στην πράξη. Άσε που αν ξεκινάμε έτσι δε θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει σε δυο χρόνια... Επίσης δε νομίζω ότι η επιλογή είναι Android με μέτρια μπαταρία ή iPhone. Δεν το έχω ψάξει τελευταία αλλά δεν μπορεί, επιλογές θα υπάρχουν.

Αυτά για μένα φυσικά. Άλλος μπορεί να μην έχει πρόβλημα.
 

 

Αρχικα ειναι δεδομενο πως ειναι εξαιρετικα σημαντικο να εχει καλη αυτονομία το κινητο....Αυτο που λεω ειναι αλλο...αν το τηλεφωνο το συγκεκριμενο σε καλύπτει απολυτα σε ολα τα αλλα τοτε το να βρεις μεσα στη μερα 20 λεπτα να το φορτίσεις ειναι πολυ ευκολο.Μη τρελαθούμε κιολας...και οικοδομή να δουλεύεις περα απ το οτι θα κανεις μικρη χρηση και θα σου βγαλει ολη τη μερα το απογευμα σχολάς ....Παντως επειδη εχω και το s22 ultra στην πραξη η διαφορα δεν ειναι μεγαλη...εκει που υπαρχει διαφορα ειναι με iphone η παλιοτερα τα Huawei ειχαν τρελές επιδοσεις οπως το p20 pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θέλω iPhone ούτε είμαι οικοδόμος
θέλω κινητό Samsung 6-6.1 ίντσες να μην με μείνει στα χέρια

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, eddiedimitris said:

...αν το τηλεφωνο το συγκεκριμενο σε καλύπτει απολυτα σε ολα τα αλλα τοτε το να βρεις μεσα στη μερα 20 λεπτα να το φορτίσεις ειναι πολυ ευκολο.Μη τρελαθούμε κιολας...και οικοδομή να δουλεύεις περα απ το οτι θα κανεις μικρη χρηση και θα σου βγαλει ολη τη μερα το απογευμα σχολάς ....

Το θέμα είναι ότι πρέπει να κουβαλάς φορτιστή μαζί σου. Όχι και ότι βολικοτερο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2022 at 10:58 ΜΜ, scorpio3 said:

Εγώ δεν θέλω iPhone ούτε είμαι οικοδόμος
θέλω κινητό Samsung 6-6.1 ίντσες να μην με μείνει στα χέρια

Το Xperia 5 iii έχει καλή μπαταρία, 4500 αλλά προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου από κοντά, είναι μακρόστενο σαν τηλεκοντρόλ.

Το xiaomi 12 και ειδικά το 12x με δυνατό αλλά φιλικό στην κατανάλωση επεξεργαστή, ακούγονται ενδιαφέροντα με 6,2 και 4.500 μπαταρία. Το ξέρω ότι εδώ μέσα πέφτει πολύ κράξιμο για το miui αλλά ευτυχώς περιορίζεται μόνο εδώ. Όποιον ξέρω στον έξω κόσμο με xiaomi, από το πιο τσίπικο μέχρι πιο ακριβό, είναι ευχαριστημένος.

Αφού η Samsung, για άλλη μια φορά, προτίμησε να κυνηγάμε τους φορτιστές... Έβγαλαν θύρες ακουστικών και κάρτας μνήμης και τι κερδίσαμε οι καταναλωτές; Αδιαφορεί για τη μπαταρία εδώ και χρόνια. Δε νομίζω να χρησιμοποίησαν κάποια υπερδιαστημική υπερηχητική τεχνολογία η Sony και η Xiaomi για να χωρέσουν 4.500 σε αντίστοιχες συσκευές και να μη μπορεί κοτζάμ Samsung.

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Το γλυκό κοιτάζω κι εγώ το Xiaomi 12 ιδανικές διαστάσεις κι αυτό. Άμα εξοικειωθείς με το MIUI είσαι κομπλέ μετά. Εγώ έχω ως βασικό το s20 fe 5g ένα χρόνο και ως δεύτερη συσκευή το Mi 11i τα γουστάρω και τα απολαμβάνω και τα δύο καθημερινά το καθένα έχει την χάρη του.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...