Jump to content

Samsung Galaxy S22


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

https://www.samsung.com/gr/smartphones/galaxy-s22/

Network     Technology     
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
Launch     Announced     2022, February 09
Status     Coming soon. Exp. release 2022, February 25
Body     Dimensions     146 x 70.6 x 7.6 mm (5.75 x 2.78 x 0.30 in)
Weight     168 g (5.93 oz)
Build     Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic back, aluminum frame
SIM     Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (2 Nano-SIMs + eSIM, dual stand-by)
     IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins)
Display     Type     Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1500 nits (peak)
Size     6.1 inches, 91.3 cm2 (~88.6% screen-to-body ratio)
Resolution     1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~422 ppi density)
Protection     Corning Gorilla Glass Victus+
     Always-on display
Platform     OS     Android 12, One UI 4.1
Chipset     Exynos 2200 (4 nm) - International
Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - USA/China/India
CPU     Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.7 GHz Cortex-A510) - International
Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) - USA/China/India
GPU     Xclipse 920 - International
Adreno 730 - USA/China/India
Memory     Card slot     No
Internal     128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM
     UFS 3.1
Main Camera     Triple     50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS
10 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom
12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video
Features     LED flash, auto-HDR, panorama
Video     8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS
Selfie camera     Single     10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.24", 1.22µm, Dual Pixel PDAF
Features     Dual video call, Auto-HDR
Video     4K@30/60fps, 1080p@30fps
Sound     Loudspeaker     Yes, with stereo speakers
3.5mm jack     No
     32-bit/384kHz audio
Tuned by AKG
Comms     WLAN     Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth     5.2, A2DP, LE
GPS     Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
NFC     Yes
Radio     Unspecified
USB     USB Type-C 3.2, USB On-The-Go
Features     Sensors     Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
     Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support)
Bixby natural language commands and dictation
Samsung Pay (Visa, MasterCard certified)
Battery     Type     Li-Ion 3700 mAh, non-removable
Charging     Fast charging 25W
USB Power Delivery 3.0
Fast Qi/PMA wireless charging 15W
Reverse wireless charging 4.5W
Misc     Colors     Phantom Black, White, Pink Gold, Green, Graphite, Sky Blue, Violet, Cream
Models     SM-S901B, SM-S901B/DS, SM-S901U, SM-S901U1, SM-S901W, SM-S901N, SM-S9010, SM-S901E, SM-S901E/DS
Price     $ 799.99

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που μίκρυνε έστω και απειροελάχιστα σε σχέση με το s21.

Μου αρέσει το πράσινο. Πολύ!

Δε μου αρέσει η σημαντική μείωση στη μπαταρία, λαμβάνοντας υπόψη και τα σχόλια των κατόχων του s21 που δεν ήταν ευχαριστημένοι στο θέμα αυτό. Ειδικά αν είναι απόρροια της γυάλινης πλάτης, που θεωρητικά δεν θα έπρεπε. Γυάλινο είναι και το xperia 5iii αλλά του χώρεσαν 4500 μπαταρία.

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Τα S22 και S22+ δεν έχουν λόγο ύπαρξης για όποιον ενδιαφέρεται σε αυτές τις τιμές,όταν υπάρχει το S21FE.

Για την έκδοση 8/256 έχεις 

  • Snap888
  • 4500μπαταρία
  • 1080p 120hz οθόνη
  • Android 12 που θα πάρει μέχρι και Android 16 όπως τα καινούργια.
  • ip68,στέρεο ηχεία,ασύρματη φόρτιση
  • καλές κάμερες
  • και το κυριότερο μόλις 600ευρώ από bestprice.

Γιαυτό ασχολούνται μετά όλοι με το Ultra κάθε χρονιά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 2:04 ΜΜ, Fulgore1 said:

Τα S22 και S22+ δεν έχουν λόγο ύπαρξης για όποιον ενδιαφέρεται σε αυτές τις τιμές,όταν υπάρχει το S21FE.

Για την έκδοση 8/256 έχεις 

  • Snap888
  • 4500μπαταρία
  • 1080p 120hz οθόνη
  • Android 12 που θα πάρει μέχρι και Android 16 όπως τα καινούργια.
  • ip68,στέρεο ηχεία,ασύρματη φόρτιση
  • καλές κάμερες
  • και το κυριότερο μόλις 600ευρώ από bestprice.

Γιαυτό ασχολούνται μετά όλοι με το Ultra κάθε χρονιά.

 

 

Η αλήθεια είναι, όμως, ότι δεν έχω δει ούτε ένα review να μη σχολιάζει το πόσο κακή είναι η μπαταρία και ειδικά το γεγονός ότι δε βγάζει μέρα ούτε με σφαίρες. Καλά τα χαρακτηριστικά αλλά αν δε βγάζει ούτε μέρα...

Ας δούμε βέβαια και τα S22 τι κάνουν.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Σημερα περιεργαστηκα στο πλαισιο τα νεα S..  Ασχοληθηκα κυριως με το S22 (6.0) & το S21 FE.  Το S22+ μολις μπει και θηκη ξεφευγει παλι σε μεγεθος οποτε δεν..

Το 22αρι λοιπον εχει πλεον ωραιοτατο form factor και τελος στο σοκοφρετε σχημα... μια απ τα ιδια και για το 21FE. 

Πολυ ωραια η υφη πισω απο το ματ victus αλλα θηκη θα βαλουμε ολοι σε τετοιες συσκευες οποτε μια η αλλη πια ..  Μ αρεσε περισσοτερο παντως το ματ αλουμινιο σωμα του 21 FE απο το πιο γυαλιστερο του 22 (σωζεται απο το οτι ειναι μαυρο το χρωμα και οχι ασημι)

Στο χερι ειναι παρα πολυ καλο και ακομα πιο "εργονομικο" απο το iphone 13 που ειχα μεχρι προσφατα 

Η οθονη οκ.. οθοναρα απλα και ας μην ειναι 2Κ. Πολυ καλη και του 21 FE αλλα διπλα διπλα υπαρχει διαφορα οταν τα βαλεις (λογικο) και καλυτερη αποδοση λευκου το 22 (τα ρυθμισα σε φυσικη αποδοση και τα 2 και οχι στην εντονη. βεβαια ειναι και εκθεσιακες συσκευες για οποια σημασια εχει αυτο).

Παραδοξως και το 21 FE καθεται πολυ καλα στο χερι για 6.4 συσκευη και επειδη ειχα για αρκετο καιρο το 20 FE ειναι ξεκαθαρη αναβαθμιση σε οθονη (form factor/dynamic amoled) και features της καμερας. 

Προσωπικα επειδη εχω καταληξει αναμεσα στα 2 θα περιμενω το κομματι μπαταρια και στο 22αρι και αν βοηθαει το adaptive refresh rate σε πραγματικες συνθηκες. 

Αυτα σαν πρωτες εντυπωσεις 10λεπτου..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, il_tifosi said:

Η αλήθεια είναι, όμως, ότι δεν έχω δει ούτε ένα review να μη σχολιάζει το πόσο κακή είναι η μπαταρία και ειδικά το γεγονός ότι δε βγάζει μέρα ούτε με σφαίρες. Καλά τα χαρακτηριστικά αλλά αν δε βγάζει ούτε μέρα...

Ας δούμε βέβαια και τα S22 τι κάνουν.

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό μιας και δεν έχω την συσκευή,αλλά σκέψου αν δεν βγάζει ούτε μέρα το s21fe με 4500μπαταρία,τι θα κάνει το s22 με μόλις 3700 μπαταρία(120hz πάντα).

Μέγα λάθος της Samsung να ρίξει την μπαταρία στα φθηνότερα μοντέλα(ακόμα χειρότερα στο s22+ που είναι και ακριβότερο).

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το μικρο μεγεθος αλλα και βαρος, ειναι σημαντικο για μενα και σκεφτομουν να αλλαξω το S10 μου και ειχα και μια γενναια επιδοτηση, η προπαραγγελια εγινε ! Η μπαταρια ειναι η μεγαλη απορια μου κι εμενα. Ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάει αυτό...

https://www.androidpolice.com/samsung-attempts-to-explain-galaxy-s22-screen-refresh-rate-shenanigans/

 

Εν τω μεταξύ οι πρώτες δοκιμές του μικρού είναι κόλαφος για τη μπαταρία. Κρίμα.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Καθε περισυ και καλυτερα μαλλον...  Καλυτερα glastic με παραπανω μπαταρια παρα victus+ και σε 2 ωρες φορτιστη .. Ακομα κι εγω που δεν απαιτω 6 ωρες sot θελω μια σχετικη ασφαλεια οτι θα βγαλει μερα ειπαμε.. Ας οψεται που δε τη παλευω με το ios.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, manos_rc said:

Καθε περισυ και καλυτερα μαλλον...  Καλυτερα glastic με παραπανω μπαταρια παρα victus+ και σε 2 ωρες φορτιστη .. Ακομα κι εγω που δεν απαιτω 6 ωρες sot θελω μια σχετικη ασφαλεια οτι θα βγαλει μερα ειπαμε.. Ας οψεται που δε τη παλευω με το ios.

Και εγω έχω τα προβλήματά μου με το ios, αλλά τώρα τελευταία που η Samsung μάτσαρε τιμές, άρχισα να δίνω περισσότερο βάρος στα πλεονεκτήματα. Όσοι φίλοι μου έχουν 12άρια και 13άρια, απλά δεν αδειάζουν, μάλλον καίνε αέρα!

Μπορεί οι εμπειρίες χρηστών μετά και από κάποιες αναβαθμίσεις να δείξουν άλλη εικόνα. Παιδιά μόλις αρχίσετε να παραλαμβάνετε, πείτε!

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

https://www.comparedial.com/news/initial-reviews-show-the-samsung-galaxy-s22-has-worse-battery-compared-to-the-samsung-galaxy-s21-222

Initial reviews show the Samsung Galaxy S22 has worse battery compared to the Samsung Galaxy S21

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα περασμα στα public.. διπλα διπλα σχεδον το 21 με το 22 οποτε και τα 2 στο χερι για ενα hands on 😛 ...  Κατι που ειναι ξεκαθαρο και ανεφερε και ο Marques Brownlee  στο review του ειναι το πιο αδυναμο vibrator motor στο 22αρι. Ξεκαθαρο οταν τα χειριζεσαι μαζι και τα 2. Εβαλε ενα κατωτερο μοντελο engine η samsung στο 22. Μαλλον για να ρεφαρει το γυαλι πισω? 😄

Σαν πιασιμο τωρα.. νομιζω το 21 καθεται καλυτερα στο χερι και ειναι ελαχιστα πιο ψηλο. Σε θεαση ομως ειναι πιο ωραιο το 22. Φωτεινοτητα το 22 υπερεχει οχι κατι τρελο βεβαια.

Περιμενω μερικα συγκριτικα ακομα να δω ποσο καλυτερος ειναι ο βασικος φακος τελικα απο τον παλαιοτερο του 21. Ο τηλεφακος δεν ειναι προταιρεοτητα και ο ultrawide & selfie ειναι οι ιδιοι αισθητηρες.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Στα γνωστά μεγάλα καταστήματα δεν βλέπω να υπάρχει η έκδοση με 256GB σε πράσινο χρώμα.
Δεν κανουν εισαγωγή το συγκεκριμένο μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Bictor said:

Στα γνωστά μεγάλα καταστήματα δεν βλέπω να υπάρχει η έκδοση με 256GB σε πράσινο χρώμα.
Δεν κανουν εισαγωγή το συγκεκριμένο μοντέλο;

Αυτο ηθελα, πρασινο 8/256, αλλα μονο ασπρο - μαυρο ειχε για προπαραγγελια., δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S22

σύμφωνά με το teardown του παρακάτω Αυστραλού το τηλέφωνο δεν έχει 3700 mah αλλά 3590 mah !!! 

https://www.youtube.com/channel/UCQDhxkSxZA6lxdeXE19aoRA

screenshot_30.png

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, elteo said:

σύμφωνά με το teardown του παρακάτω Αυστραλού το τηλέφωνο δεν έχει 3700 mah αλλά 3590 mah !!! 

 

Κάθε μπαταρία έχει μια ονομαστική (ελάχιστη) και μια τυπική (μέση) τιμή χωρητικότητας.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Κάτοχος S20 (δεν έκανα τη μετάβαση σε S21 γιατί δε μου φάνηκε ότι άξιζε) - θεωρείται σκόπιμο να προχωρήσω σε αγορά του S22; 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, john1987 said:

Καλημέρα σε όλους.

Κάτοχος S20 (δεν έκανα τη μετάβαση σε S21 γιατί δε μου φάνηκε ότι άξιζε) - θεωρείται σκόπιμο να προχωρήσω σε αγορά του S22; 

Αναλογα τι ειναι σκοπιμο για σενα αντικειμενικα ομως οχι γιατι κατα 90% δεν θα δεις κατι σοβαρο στην καθημερινοτητα να σου κανει φοβερη εντυπωση συν την σισθηση οτι πηρες κατι καινουργιο ..Κατα ταλλα καποια σημεια σε ελαχιστα μερη του hardware εχουν καποιες μικρο-αλλαγες σε φακους καμερας κτλ.Ο καινουργιος επεξεργαστης που φοραει δεν γινεται αντιληπτος εφοσον εχεις ειδη s20.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα σημερα με το τηλέφωνο και μολις τέλειωσα με το στήσιμο. Από εχθές το απόγευμα μεχρι σήμερα εχω φορτίσει δυο φορες και σε αναμονή το βραδύ έχασε 15% σε 8,5 ώρες.

Ελπιζω από σήμερα να αρχίσει να στρώνει η μπαταρία. Κατά τα άλλα πολύ ευχαριστημένος από την οθόνη αλλά και το form-factor του τηλεφώνου.

 

s22.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα σημερα με το τηλέφωνο και μολις τέλειωσα με το στήσιμο. Από εχθές το απόγευμα μεχρι σήμερα εχω φορτίσει δυο φορες και σε αναμονή το βραδύ έχασε 15% σε 8,5 ώρες.
Ελπιζω από σήμερα να αρχίσει να στρώνει η μπαταρία. Κατά τα άλλα πολύ ευχαριστημένος από την οθόνη αλλά και το form-factor του τηλεφώνου.
 
s22.thumb.jpg.db2731e8834691aaedc937c5e7bb4b66.jpg
για να δούμε την μέρα την έχει με κανονική χρήση γιατί πολλά έχουν ακουστεί

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια τα πράγματα, 20% στο τελος της ημέρας με ελαφριά/κανονική χρήση.
κρίμα πολύ χάλια

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

με 3590 μπαταρία τι περιμένατε??😐 δεν είναι Apple να έχει ΟS στα μέτρα της, για την Samsung μιλάμε.

όποιος δεν θέλει S22 Ultra ....το S22+ είναι μονόδρομος!

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι τα πράγματα για όλους. Με έχουν κουράσει πάρα πολύ τα μεγάλα κινητά. Το πρώτο που με ενδιαφέρει είναι η φορητότητα. Έφυγα από το z flip πήγα στο s21 και πάλι μου φαίνεται μεγάλο. Συνεπώς το 22 που έχει μικρύνει λίγο ακόμη θα ήταν υποψήφιο. Απορρίπτεται για άλλους λόγους. Κυρίως οικονομικούς και ότι δεν έχει κλείσει καν χρόνο το 21 στην κατοχή μου, το οποίο δεν έχει κάνει κιχ.Τώρα για το ultra, εκτός των παραπάνω μου φαίνεται πολύ άσχημο σχεδιαστικά κι ένα βήμα πίσω σε σχέση με το 21u. Ειδικά οι φακοί της κάμερας πίσω. Τοποθετημένοι χύμα, χωρίς προστασία, ως δήθεν σχεδιαστική άποψη. 8gb ram αντί 12 κοκ.
Το θέμα της μπαταρίας είναι, σε κάθε περίπτωση, υποκειμενικό. Το να λέμε με "μέτρια χρήση είχα τα τάδε αποτελέσματα" δεν σημαίνει τίποτα. Μπορώ κι εγώ να πω ότι με το 21 βγάζω 1μιση με 2 μέρες. Αλλά εγώ δεν έχω πολλές κλήσεις, δεν έχω fb, Instagram, δεν παίζω παιχνίδια και δεν είμαι τύπος που είμαι με το κινητό όλη μέρα στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...