Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν θυμάστε που είχα φοβερό battery drain από το Contacts Storage. Άλλαξα κάρτα SIM (πήγα σε NOVA) και ως δια μαγείας διορθώθηκε! Υπάρχει περίπτωση να έφταιγε η SIM της Vodafone που ήταν 3+ χρόνων?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 ώρες πριν, niknik said:

Δεν ξέρω αν θυμάστε που είχα φοβερό battery drain από το Contacts Storage. Άλλαξα κάρτα SIM (πήγα σε NOVA) και ως δια μαγείας διορθώθηκε! Υπάρχει περίπτωση να έφταιγε η SIM της Vodafone που ήταν 3+ χρόνων?

Δύσκολο πολύ. 3 χρόνια δεν είναι κ παλιά. 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείτε google pay,σας δουλεύει μετά την ανάβαθμιση σε 5.1;

Με eurobank έχω θεμα

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

2k οθόνη 120 ρυθμός ανανεωσης.προσαρμοσιμη μπαταρία off.ταχυτητα επξεργασιας μέγιστη.δεδομενα 9 ώρες οι υπόλοιπες wifi.1 σιμ. Φωτεινότητα χειροκινητη.

Screenshot_20230222_103559_Device care.jpg

Screenshot_20230221_210046_Device care.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2023 at 8:23 ΠΜ, yorgos00 said:

Επαγγελματίας φωτογράφος δεν είμαι και εδώ δεν είναι τέτοιο φόρουμ. Είμαι όμως μηχανικός τηλεπικοινωνιών/ κινητών και έχω αλλάξει ή δοκιμάσει πάνω απο 15 ναυαρχίδες τα τελευταία χρόνια. Επέτρεψε μου να μπορώ να κάνω συγκρίσεις. Προφανώς αν θέλω να παίξω με ρυθμίσεις για να βγάλω τη τέλεια φωτογραφια θα ακούσω τη σεβαστή γνώμη σου.

Αλλά... Το 95% χρησιμοποιεί το κινητό για φωτογραφίες σε auto mode. Δε κάθεται να παίζει με το pro mode ανάλογα με το τι βγάζει. Επίσης ότι ο σκοπός της φωτογραφίας που λες να βγαίνει με σταθερό αντικείμενο είναι λάθος. Η φωτογραφία είναι μία απεικόνιση της στιγμής. Είτε θέλεις να βγάλεις ένα δέντρο ή ενα σουτ από ένα ποδοσφαιρικό αγώνα. Δε βγάζουμε όλοι τοπία ούτε στηνόμαστε. Τα κινητά εξαφάνισαν τις μη επαγγελματικές φωτογραφικές γιατί ακριβώς κάλυψαν αυτή την ανάγκη. Της "αυθόρμητης" φωτογραφίας χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς μία μεγάλη συσκευή.

Προσπαθείς να δικαιολογήσεις μία γνωστή εδώ και χρόνια αδυναμία των Samsung στις φωτογραφίες γενικεύοντας και για άλλα κινητά που είναι λάθος. Πώς να το κάνουμε, ΔΕΝ ισχύει. Κάποια το κάνουν καλύτερα όπως και η Samsung υπερέχει σε άλλα. Αν πεις σε δύο άτομα σε ένα παιδικό πάρτυ να βγάλουν φωτογραφίες με S22 και με ένα iphone 14 pro max ή Huawei mate 50 θα δεις ότι σε σύνολο πχ 100 φωτογραφιών με παιδιά που παίζουν θα βγάλει πολλές περισσότερες κουνημένες το Samsung. Τώρα αν σε αυτές που δε κουνήθηκαν κατάφερε να πετύχει το καλύτερο ISO (που αμφιβάλω) σε αυτές τις περιπτώσεις δεν νοιάζει κανέναν, προέχει να βγουν καθαρά τα παιδάκια. Μπορεί να μη σε ενδιαφέρει και καλά κάνεις. Για αυτό και το ξεκαθάρισα ότι το λέω για αυτούς που θέλουν να το πάρουν για αυτό το σκοπό. Όποιος θέλει ακούει τη γνώμη μου. Το ξαναείπα. Μιλάμε για κινητό πανάκριβο. Πρέπει να είμαστε απαιτητικοί και ειλικρινείς (εγώ το έχω στην οικογένεια και αυτό και το S22+ και το S21FE). Αυτά γιατί κουράσαμε και κλείνω. Καλημέρες!

ΥΓ. Ναι θέλω όταν πατάω το κουμπί να βγαίνει καλά η χοντρούλα αν χοροπηδάει. Κακό είναι; 🙂

 

Εντάξει, ειρήνη παιδιά! Δεν το λέω για να υπερασπιστώ καμία σάμσουγκ, αλλά επειδή η χρήση κάμερας έχει γίνει πλέον ευρύτατα διαδεδομένη, σε σχέση με πριν 20 χρόνια, δυστυχώς αγνοούμε θεμελιώδεις αρχές της φωτογραφίας και θέλουμε απλά με ένα κλίκ όλα να είναι τέλεια. 

Αν νομίζετε ότι κάποιες μάρκες το καταφέρνουν, μπορεί και να έχετε δίκιο.

7 minutes ago, Andreaszel said:

2k οθόνη 120 ρυθμός ανανεωσης.προσαρμοσιμη μπαταρία off.ταχυτητα επξεργασιας μέγιστη.δεδομενα 9 ώρες οι υπόλοιπες wifi.1 σιμ. Φωτεινότητα χειροκινητη.

Screenshot_20230222_103559_Device care.jpg

Screenshot_20230221_210046_Device care.jpg

Με ταχύτητα επεξεργασίας στο "μέγιστη" βλέπεις διαφορά στην απόδοση;

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, κυρίως από φόβο για υπερβολικές θερμοκρασίες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ddr2 said:

Εντάξει, ειρήνη παιδιά! Δεν το λέω για να υπερασπιστώ καμία σάμσουγκ, αλλά επειδή η χρήση κάμερας έχει γίνει πλέον ευρύτατα διαδεδομένη, σε σχέση με πριν 20 χρόνια, δυστυχώς αγνοούμε θεμελιώδεις αρχές της φωτογραφίας και θέλουμε απλά με ένα κλίκ όλα να είναι τέλεια. 

Αν νομίζετε ότι κάποιες μάρκες το καταφέρνουν, μπορεί και να έχετε δίκιο.

Με ταχύτητα επεξεργασίας στο "μέγιστη" βλέπεις διαφορά στην απόδοση;

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, κυρίως από φόβο για υπερβολικές θερμοκρασίες.

Όχι δε βλέπω διαφορά.θερμοκρασια είναι οκ.θα το δοκιμάσω ακόμα μια φορά στο μέγιστο γιατί θέλω να δω τις συχνότητες που χρησιμοποιεί η cpu.το 400 με το 960 είναι σχεδόν  ίδια σε χρόνους. Κ μετά θα δοκιμάσω στη βελτιστοποιημενη ταχύτητα επεξεργασίας να δω πάλι τις συχνότητες γιατί έχω την εντύπωση ότι στη βελτιστοποιημενη το 960 είχε μεγαλύτερο ποσοστό. 

Screenshot_20230222_130017_CPU Spy.jpg

Just now, Andreaszel said:

Όχι δε βλέπω διαφορά.θερμοκρασια είναι οκ.θα το δοκιμάσω ακόμα μια φορά στο μέγιστο γιατί θέλω να δω τις συχνότητες που χρησιμοποιεί η cpu.το 400 με το 960 είναι σχεδόν  ίδια σε χρόνους. Κ μετά θα δοκιμάσω στη βελτιστοποιημενη ταχύτητα επεξεργασίας να δω πάλι τις συχνότητες γιατί έχω την εντύπωση ότι στη βελτιστοποιημενη το 960 είχε μεγαλύτερο ποσοστό. 

Screenshot_20230222_130017_CPU Spy.jpg

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό .τα μεγαλύτερα ποσοστά να το έχουν οι μεσαίες συχνότητες του επεξεργαστή. Κ όχι οι χαμηλές 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ... μια άσχετη/σχετική με s22 ultra ερώτηση ... πως μπορώ με το πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών τοτ s22 να αλλάξω ενα πρόσωπο η να προσθέσω ενα αντικείμενο απο μια αλλη φωτογραφία σε μια αλλη... ???

Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ να σβηστεί

Edited by baspats
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Strofigkas said:

Όσοι χρησιμοποιείτε google pay,σας δουλεύει μετά την ανάβαθμιση σε 5.1;

Με eurobank έχω θεμα

Κανονικά μου δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Έχω στη διάθεση μου το s22 Ultra εδώ και κανένα μήνα έκανα τη μετάβαση από το Note 20 Ultra και αυτό που θα έλεγα είναι ότι λες και σχεδόν δεν έχω καταλάβει τη διαφορά στην καθημερινότητα αν έχω αλλάξει τηλέφωνο!

Εκεί που έχω καταλάβει διάφορα λίγο προς το καλύτερο είναι στην κάμερα κυρίως τις selfie κάμερας 

Η μπαταρία είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα μου βγάζει μία μέρα Απλά έχω βάλει την προστασία της μπαταρίας στο 85% και παρόλα αυτά Με βγάζει μία μέρα

Τώρα θέλω να κάνω μία ερώτηση πού μπορώ να βρω και να αγοράσω την γνήσια screen protector που έρχεται από μαμά?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, manthosffvll said:

Έχω στη διάθεση μου το s22 Ultra εδώ και κανένα μήνα έκανα τη μετάβαση από το Note 20 Ultra και αυτό που θα έλεγα είναι ότι λες και σχεδόν δεν έχω καταλάβει τη διαφορά στην καθημερινότητα αν έχω αλλάξει τηλέφωνο!

Εκεί που έχω καταλάβει διάφορα λίγο προς το καλύτερο είναι στην κάμερα κυρίως τις selfie κάμερας 

Η μπαταρία είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα μου βγάζει μία μέρα Απλά έχω βάλει την προστασία της μπαταρίας στο 85% και παρόλα αυτά Με βγάζει μία μέρα

Τώρα θέλω να κάνω μία ερώτηση πού μπορώ να βρω και να αγοράσω την γνήσια screen protector που έρχεται από μαμά?

 

 

Από μαμά δεν έρχεται με screen protector.. οι γνήσιες μεμβράνες είναι αυτές..

https://www.skroutz.gr/s/34446134/Samsung-Screen-Protector-Galaxy-S22-Ultra-5G.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, manthosffvll said:

Έχω στη διάθεση μου το s22 Ultra εδώ και κανένα μήνα έκανα τη μετάβαση από το Note 20 Ultra και αυτό που θα έλεγα είναι ότι λες και σχεδόν δεν έχω καταλάβει τη διαφορά στην καθημερινότητα αν έχω αλλάξει τηλέφωνο!

Εκεί που έχω καταλάβει διάφορα λίγο προς το καλύτερο είναι στην κάμερα κυρίως τις selfie κάμερας 

Η μπαταρία είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα μου βγάζει μία μέρα Απλά έχω βάλει την προστασία της μπαταρίας στο 85% και παρόλα αυτά Με βγάζει μία μέρα

Τώρα θέλω να κάνω μία ερώτηση πού μπορώ να βρω και να αγοράσω την γνήσια screen protector που έρχεται από μαμά?

 

 

Κ σιγά μην καταλάβαινες διαφορά στην καθημερινή σου χρήση. Είναι σωστό κ έντιμο αυτό που είπες. Οι επεξεργαστές τα τελευταία 2 χρόνια που έχω ξανά αναφέρει σε ποιο παλιό post είναι τόσο δυνατοί που δεν θα καταλάβεις διαφορές στην καθημερινότητα σου. Το μόνο που μπορούν να κάνουν με καμιά αναβάθμιση λογισμικού προς το τέλος να το κάνουν χειρότερο όπως κάποιες εταιρείες ονόματα δεν λέμε.... Το 30% καλύτερος επεξεργαστής κ τ λ που αναφέρουν κάθε χρόνο, είναι κυρίως νούμερα κ ανούσια στην καθημερινή σου χρήση. Εκεί που πρέπει να εστιάσουν οι κατασκευαστές είναι στην μπαταρία και στην απόδοση ψύξης τους και σίγουρα χρονιά με την χρονιά θα βελτιώνουν και τις φωτογραφίες. Οι περισσότεροι που φεύγουν κυρίως για να πάνε σε άλλη ναυαρχίδα είναι κυρίως το μικρόβιο της αλλαγής, η διάρκεια μπαταρίας κ οι κάμερες. Καλορίζικη η συσκευή σου και να την χαρείς 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ 

Αλλά γιατί το s22 Ultra όταν το βγάζεις από το κουτί δεν έχει προεγκατεστημένο screen protector?

Το λέω αυτό γιατί όταν είχα στείλει το Note 20 ultra για επιδιόρθωση και Μου άλλαξαν την οθόνη Είχε έρθει με screen protector πάνω

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εβαλαν στη σειρα S22. Ισχυει αυτο που λες..Και εγω απο S20+ δεν ειχα δει διαφορα και λογικο... 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, manthosffvll said:

Σε ευχαριστώ 

Αλλά γιατί το s22 Ultra όταν το βγάζεις από το κουτί δεν έχει προεγκατεστημένο screen protector?

Το λέω αυτό γιατί όταν είχα στείλει το Note 20 ultra για επιδιόρθωση και Μου άλλαξαν την οθόνη Είχε έρθει με screen protector πάνω

Ναι ή αλήθεια είναι ότι στις 2 τελευταίες σειρές δεν έχουν βάλει. Στην σειρά 21 είχαν αλλά κ αυτή δεν ήταν τέλεια εύκολα γρατζουνιζοταν . Αλλά δεν πειράζει πήγαινε βάλε κάτι της επιλογής σου κ κυρίως να επιδιορθωνει τις μικρό γρατζουνιές, θα παραμείνει καινούργια για πολύ καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που το πήρα τέλος Δεκεμβρίου 22 είχε screen protector

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, baspats said:

Εμένα που το πήρα τέλος Δεκεμβρίου 22 είχε screen protector

Μήπως εννοείς αυτό που έχει που στην πάνω γωνία έχει ένα αυτάκι; Γιατί όταν κυκλοφόρησε είχε γίνει ψιλοχαμός και κράζαμε που δεν είχε screen protector όπως το S21 Ultra..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που το πήρα τέλος Δεκεμβρίου 22 είχε screen protector
Μόνο αν το πήρες μεταχειρισμένο θα είχε screen protector. Τα καινούρια δεν έχει κανένα. Αυτό με το αυτάκι είναι προστατευτικό οθόνης και όχι η γνωστή σε όλους μας ζελατίνα . Ούτε το 23 έχει.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω ενα samsung s22 ultra live demo unit τοοποιο εχει μηδενικο imei.

Γνωριζει κάποιος με ποιον τροπο μπορει να περαστει νέο imei η κάποιο καταστημα που μπορει να το κάνει?

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, lakisman46 said:

Καλησπέρα! Εχω ενα samsung s22 ultra live demo unit τοοποιο εχει μηδενικο imei.

Γνωριζει κάποιος με ποιον τροπο μπορει να περαστει νέο imei η κάποιο καταστημα που μπορει να το κάνει?

Έχω την εντύπωση ότι αυτό που λες δε γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιος παιδιά να προτείνει ασύρματα bluetooth ακουστικά κάτω από 150? Εκτός από τα Samsung Buds? Τα θέλω κυρίως για τις βόλτες με το ποδήλατο. Ο ήχος στις συνομιλίες με ενδιαφέρει κυρίως όχι η μουσική. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Andreaszel said:

Έχω την εντύπωση ότι αυτό που λες δε γίνεται 

Το γνωριζεις η το νομιζεις?

Γιατι υπαρχουν διαφορα βιντεο στο youtube που δειχνουν οτι σε live demo συσκευες με 0000 imei περνανε καινουριο imei και δουλευει σαν κανονικο τηλεφωνο μετα.

Edited by lakisman46
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, lakisman46 said:

Το γνωριζεις η το νομιζεις?

Γιατι υπαρχουν διαφορα βιντεο στο youtube που δειχνουν οτι σε live demo συσκευες με 0000 imei περνανε καινουριο imei και δουλευει σαν κανονικο τηλεφωνο μετα.

Έριξα μια ματιά..μιας κ σου απάντησα αυτό που ήξερα...υπάρχουν live demo που δε γίνονται να δουλέψουν ως τηλέφωνα γιατί έχει αφαιρεθεί από τη πλακέτα το κομμάτι που αφορά το σήμα...κ υπάρχουν κ άλλα που απλά είναι κλειδωμένα από την εταιρία..οπότε αυτά ναι γίνονται 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, lakisman46 said:

Καλησπέρα! Εχω ενα samsung s22 ultra live demo unit τοοποιο εχει μηδενικο imei.

Γνωριζει κάποιος με ποιον τροπο μπορει να περαστει νέο imei η κάποιο καταστημα που μπορει να το κάνει?

την απάντηση θα στην δώσει η Samsung  αν κ πιστεύω σωστά απάντησε ο andreaszel. Αλλιώς δυστυχώς θα το χαρείς σαν έναν φορητό υπολογιστή κ game play 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...