Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

17 ώρες πριν, nikosdoc said:

Έχω το S22u από το Μαρτιο με προπαραγγελία και είμαι ευχαριστημένος από την εξαιρετική οθόνη, την καμερα με το απιστευτο ζουμ και την ευχρηστία που μου προσφέρει το πενακι. Οι αναβαθμίσεις που έχει στείλει η Samsung ολο αυτό το διάστημα έχουν βελτιώσει το κινητό και προσωπικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με GPS ή αποτυχημενες κλήσεις.

Η μπαταρία από την άλλη μεριά είναι το αδύνατο σημείο του με τη χρήση που του κάνω. Κατέληξα μετά το τελευταίο update να του κάνω ολική επαναφορά και να μην το επαναφέρω από τα backup αλλά να το "χτίσω" από την αρχή. Καμία διαφορά. Δεν έχω καταφέρει να δω πάνω από 4.30 SOT με τίποτα. Ίσως να φταίει ότι κινούμαι σε περιοχές με χαμηλό σήμα. Ίσως ότι εχω συνεχως ανοιχτό το BT σε σύνδεση με ρολόι και το NFC για να κανω πληρωμές. Και το WIFI με "εξυπνη" ρύθμιση ώστε να ανοιγο-κλείνει στις περιοχές που πρέπει. Με όλα αυτά ανοικτά φτάνω το βραδυ με 15-20% μπαταρία και το βαζω για ολονυκτια φορτιση. Στο σερβις που πήγα ελεγξαν την μπαταρία και την βρηκαν ΟΚ. 

Δεν ισχυρίζομαι ότι ολοι οι άλλοι λένε ψεμματα για την μπαταρία, προφανως είναι ευχαριστημενοι και το αναφερουν και καλά κάνουν. Καλό όμως είναι να υπάρχει διατυπωμένη και μια ένσταση εκ μερους μου και η δική μου εμπειρία...

Παρομοίως 4:30 με 5 ώρες SOT.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρομοίως 4:30 με 5 ώρες SOT.
Από ότι φαίνεται κάποιοι άλλοι έχουν άλλο s22 ultra με εξωπραγματικές αυτονομίες...

sent from my S21 FE 8/256


Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν ολοι το ιδιο στησιμο και χρηση... Απλο.
 
Δεν γίνεται όμως ο ένας να λέει τέρας αυτονομίας και ο άλλος να μην είναι καθόλου ευχαριστημένος...

sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται. Εγω πχ το εχω στησει βαση της χρησης μου που ειναι κυριως browsing, viber, λιγο spotify  και καμια φωτο...  Ειμαι σε wifi συνηθως και τα δεδομενα δεν τα χρησιμοποιω πολυ. Και οτι δεν μου ειναι χρησιμο το ξηλωνω η το εχω off. Λογικο σε μενα να δινει ρεστα η μπαταρια οπως και καταλαβαινω (και δεν χλευαζω) αυτους που εχουν ενα σωρο πραγματα ανοιχτα και εχουν μικροτερους χρονους οθονης.

 

Παραδεχομαι οτι βαση της χρησης μου θα επρεπε να εχω κανενα A52 S πχ αλλα γουσταρω S22 U...

 

 

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω παρατηρήσει ότι ενώ έχω ενεργοποιήσει volte και wifi calling, κάποιες φορές ενώ είμαι συνδεδεμένος στο wifi του σπιτιού, το εικονίδιο δίπλα δεν δείχνει το wifi calling, αλλά το volte. Κατά συνέπεια λόγω κακού σήματος στην περιοχή να έχω διακοπές και κακή ποιότητα συνομιλίας. Έχω δοκιμάσει να ανοιγοκλεισω wifi calling, wifi γενικά, λειτουργία πτήσης, τπτ. Μόνο με ρεσταρτ επανέρχεται το σηματακι wifi calling και καλή ποιότητα συνομιλίας. Έχει τύχει σε κάποιον? Καμία ιδέα?

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται. Εγω πχ το εχω στησει βαση της χρησης μου που ειναι κυριως browsing, viber, λιγο spotify  και καμια φωτο...  Ειμαι σε wifi συνηθως και τα δεδομενα δεν τα χρησιμοποιω πολυ. Και οτι δεν μου ειναι χρησιμο το ξηλωνω η το εχω off. Λογικο σε μενα να δινει ρεστα η μπαταρια οπως και καταλαβαινω (και δεν χλευαζω) αυτους που εχουν ενα σωρο πραγματα ανοιχτα και εχουν μικροτερους χρονους οθονης.
 
Παραδεχομαι οτι βαση της χρησης μου θα επρεπε να εχω κανενα A52 S πχ αλλα γουσταρω S22 U...
 
 
Άρα λοιπόν η χρήση σου είναι πολύ περιορισμένη, οπότε το βρίσκω λογικό να μην έχεις θέμα...

sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς το smartswitch για ενημέρωση λογισμικού? Μου φαίνεται ότι βγάζει ενημέρωση 8GB, για δοκιμάστε το εσείς που είστε γνώστες πρώτα 

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, GMF80 said:

Ολα γινονται. Εγω πχ το εχω στησει βαση της χρησης μου που ειναι κυριως browsing, viber, λιγο spotify  και καμια φωτο...  Ειμαι σε wifi συνηθως και τα δεδομενα δεν τα χρησιμοποιω πολυ. Και οτι δεν μου ειναι χρησιμο το ξηλωνω η το εχω off. Λογικο σε μενα να δινει ρεστα η μπαταρια οπως και καταλαβαινω (και δεν χλευαζω) αυτους που εχουν ενα σωρο πραγματα ανοιχτα και εχουν μικροτερους χρονους οθονης.

 

Παραδεχομαι οτι βαση της χρησης μου θα επρεπε να εχω κανενα A52 S πχ αλλα γουσταρω S22 U...

 

 

Απενεργοποιεις όποια εφαρμογή δεν δουλεύεις; 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kostas197 said:

Απενεργοποιεις όποια εφαρμογή δεν δουλεύεις; 

Τις εχω σε deep sleep...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Stef08 said:

Δεν ξέρω ποιο είναι πιο δημοφιλές, αλλά έχω παρατηρήσει ότι στις αγγελίες αν κάποιος ζητήσει συγκεκριμένο χρώμα αυτό θα είναι το πράσινο

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τελικά το πήρα σε μπορντό. Θέλω να ρωτήσω αυτός ο φορτιστής για μέγιστη φόρτιση είναι οκ ; https://www.skroutz.gr/s/20125157/Samsung-Φορτιστής-Χωρίς-Καλώδιο-με-Θύρα-USB-C-45W-Μαύρος-EP-TA845-Bulk.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, alex61 said:

Δοκίμασε κανείς το smartswitch για ενημέρωση λογισμικού? Μου φαίνεται ότι βγάζει ενημέρωση 8GB, για δοκιμάστε το εσείς που είστε γνώστες πρώτα 

 

Επίπεδο επιδιόρθωσης ασφαλείας : 2022-11-01 https://doc.samsungmobile.com/SM-S908B/EUX/doc.html

1148914335_2022-11-21170404.jpg.d2abb7b4a5a1bf74940e82a2ee246d6b.jpg

1604577769_2022-11-21170627.thumb.jpg.f8e2b6132bc9f98d8e44e26c0c92c585.jpg

• Η συνολική σταθερότητα των λειτουργιών έχει βελτιωθεί.
• Η ασφάλεια της συσκευής σας βελτιώθηκε.

 

Edited by Anlibafojo
Link to comment
Share on other sites

Ποιο tempered glass προτείνετε για το κινητό;

το έχω εν αναμονή σε παραγγελία και ακόμα σκέφτομαι να το χτυπήσω ή όχι το 512 και θα μου βγει στα 870.  Αναρωτιέμαι αν αξίζει η μετάβαση από το a52s/note 10 plus που έχω τώρα και είμαι αναποφασιστος

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα σε μπορντό. Θέλω να ρωτήσω αυτός ο φορτιστής για μέγιστη φόρτιση είναι οκ ; https://www.skroutz.gr/s/20125157/Samsung-Φορτιστής-Χωρίς-Καλώδιο-με-Θύρα-USB-C-45W-Μαύρος-EP-TA845-Bulk.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
Μια χαρά και εγώ το burgundy έχω ,ο συγκεκριμένος φορτιστής είναι μια χαρά , εγώ με 10 ευρώ παραπάνω πήρα την συσκευασία με το καλώδιο πιο πολύ επειδή το πίξελ που επίσης έχω είναι επιλεκτικό και φορτίζει μόνο με συγκεκριμένου τύπου καλώδιο, αλλά για το s22u είναι μια χαρά

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Anlibafojo said:

 

Επίπεδο επιδιόρθωσης ασφαλείας : 2022-11-01 https://doc.samsungmobile.com/SM-S908B/EUX/doc.html

1148914335_2022-11-21170404.jpg.d2abb7b4a5a1bf74940e82a2ee246d6b.jpg

1604577769_2022-11-21170627.thumb.jpg.f8e2b6132bc9f98d8e44e26c0c92c585.jpg

• Η συνολική σταθερότητα των λειτουργιών έχει βελτιωθεί.
• Η ασφάλεια της συσκευής σας βελτιώθηκε.

 

Άρα την κάνουμε?????? Άφοβα????? 

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, alex61 said:

Δοκίμασε κανείς το smartswitch για ενημέρωση λογισμικού? Μου φαίνεται ότι βγάζει ενημέρωση 8GB, για δοκιμάστε το εσείς που είστε γνώστες πρώτα 

πως γίνεται η ενημέρωση μέσω του smart switch?

 

 

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, steliosk said:

πως γίνεται η ενημέρωση μέσω του smart switch?

 

 

Αφού το κατεβάσεις στον υπολογιστή, απλά βάζεις το καλωδιο κ σε πηγαίνει βήμα βήμα. Αν έχεις ενημέρωση στο γράφει 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, alex61 said:

Άρα την κάνουμε?????? Άφοβα????? 

Ε ναι! Ή περιμένεις να στη βγάλει το τηλέφωνο, το ίδιο είναι. Από PC κάνει λίγο χρόνο παραπάνω να περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το S22u από το Μαρτιο με προπαραγγελία και είμαι ευχαριστημένος από την εξαιρετική οθόνη, την καμερα με το απιστευτο ζουμ και την ευχρηστία που μου προσφέρει το πενακι. Οι αναβαθμίσεις που έχει στείλει η Samsung ολο αυτό το διάστημα έχουν βελτιώσει το κινητό και προσωπικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με GPS ή αποτυχημενες κλήσεις.
Η μπαταρία από την άλλη μεριά είναι το αδύνατο σημείο του με τη χρήση που του κάνω. Κατέληξα μετά το τελευταίο update να του κάνω ολική επαναφορά και να μην το επαναφέρω από τα backup αλλά να το "χτίσω" από την αρχή. Καμία διαφορά. Δεν έχω καταφέρει να δω πάνω από 4.30 SOT με τίποτα. Ίσως να φταίει ότι κινούμαι σε περιοχές με χαμηλό σήμα. Ίσως ότι εχω συνεχως ανοιχτό το BT σε σύνδεση με ρολόι και το NFC για να κανω πληρωμές. Και το WIFI με "εξυπνη" ρύθμιση ώστε να ανοιγο-κλείνει στις περιοχές που πρέπει. Με όλα αυτά ανοικτά φτάνω το βραδυ με 15-20% μπαταρία και το βαζω για ολονυκτια φορτιση. Στο σερβις που πήγα ελεγξαν την μπαταρία και την βρηκαν ΟΚ. 
Δεν ισχυρίζομαι ότι ολοι οι άλλοι λένε ψεμματα για την μπαταρία, προφανως είναι ευχαριστημενοι και το αναφερουν και καλά κάνουν. Καλό όμως είναι να υπάρχει διατυπωμένη και μια ένσταση εκ μερους μου και η δική μου εμπειρία...
Το NFC τρώει αρκετή μπαταρία.
Φτιάξε μια ρουτίνα με το Bixby να ανοίγει όταν ανοίγεις την εφαρμογή για να πληρώνεις και μετά αυτόματα να κλείνει.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, siberiantiger said:

Το NFC τρώει αρκετή μπαταρία.
Φτιάξε μια ρουτίνα με το Bixby να ανοίγει όταν ανοίγεις την εφαρμογή για να πληρώνεις και μετά αυτόματα να κλείνει.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Εννοείς να ανοίγει εφαρμογη συγκεκριμένης τράπεζας η το google wallet?

Αν έχετε το google wallet δεν χρειάζεται να μπείτε στην εφαρμογη για πληρωμή,αρκεί να είναι το τηλέφωνο ξεκλειδωτο(εκτός αν κάποιος έχει πολλές κάρτες στο wallet και πρέπει να αλλάζει)

Edited by Strofigkas

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, siberiantiger said:

Το NFC τρώει αρκετή μπαταρία.
Φτιάξε μια ρουτίνα με το Bixby να ανοίγει όταν ανοίγεις την εφαρμογή για να πληρώνεις και μετά αυτόματα να κλείνει.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Το NFC δεν καταναλώνει καθόλου μπαταρία. Λειτουργεί επαγωγικά και μόνο κατά τη χρήση έχει κάποια ελάχιστη κατανάλωση. Το έχω πάντα ανοιχτό και δεν αναφέρεται καν στην ημερήσια κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να ανοίγει εφαρμογη συγκεκριμένης τράπεζας η το google wallet?
Αν έχετε το google wallet δεν χρειάζεται να μπείτε στην εφαρμογη για πληρωμή,αρκεί να είναι το τηλέφωνο ξεκλειδωτο(εκτός αν κάποιος έχει πολλές κάρτες στο wallet και πρέπει να αλλάζει)
Μόνο εφαρμογή της τράπεζας. Το Google wallet δεν ανοίγει με ρουτίνα. Αν το καταφέρει κάποιος μας το λέει.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν τελικά η οθόνη έχει προεγκατεστημένη μεμβράνη προστασίας, όπως είχε το S21 ultra ; Για την ώρα έχω αφήσει ακόμη την απλή ζελατίνα πάνω και αν δεν έχει τελικά θα πρέπει να επωμιστω και αυτό το κόστος. Μαζί με φορτιστή και θήκη. Έχω βρει ένα μαγαζί στο Χαλάνδρι όπου βάζει πάνω μεμβράνη μέσω κάποιου μηχανήματος. Δεν θέλω να βάλω τζαμακι λόγω καμπυλότητας και φοβάμαι μήπως δεν λειτουργεί καλά το δακτυλικό αποτύπωμα. Κάποιος που να έχει βάλει κάποια αξιόπιστη μεμβράνη ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει προεγκατεστημενη ζελατινα.
Ζελατίνες από αμαζον : https://www.amazon.de/-/en/gp/aw/d/B09NL5BTR8?ref=ppx_pt2_mob_b_prod_image

Τις έχω βάλει εγώ και άλλοι εδώ μέσα και κατά κοινή ομολογία είναι οι καλύτερες. Έχω βάλει και από irepair, μου την αλλάξανε 3 φορές αλλά με την ζέστη ξεκολαγανε.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Του irepair με τοποθετηση με UV Light και case friendly ειναι παρα πολυ καλη αλλα κ εκει θελει προσοχη με τις θηκες...  Παροτι case friendly... Πχ με τη Ringke Fusion X ταιριαζει γαντι αλλα η Spigen Rugged Armor τη σηκωνει στο πλαι..

Αν δεν βαλεις case friendly με την Spigen μια χαρα αλλα η Ringke τη σηκωνει πανω στις ακρες...

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...